Další odklad: GeForce RTX 4000 prý až v říjnu a s vyššími TDP?

Nové zprávy posouvají vydání grafik Nvidia Lovelace zase dál

Informace o grafikách GeForce RTX 4000 od Nvidie, které toto léto nebo podzim přinesou novou generaci GPU architektury Lovelace, se pořád vyvíjejí. To v tomto případě není dobrá věc, protože to znamená, že vyjdou později, než jsme doufali. Po zprávách o premiéře již příští měsíc se data posouvají dál do druhé poloviny roku, a také se opět objevují informace o vysoké spotřebě, u níž to chvíli vypadalo, že to nakonec nebude tak hrozné.

V květnu jsme psali, že by Nvidia mohla novou generaci odhalit v červenci, pak se objevila informace o říjnu, ale o víkendu se objevila zpráva WCCFtechu, která by vydání mohla odsunout o další dva měsíce.

Tento web tvrdí, že podle zdrojů z okruhu výrobců karet se nyní vydání GeForce RTX 4090 coby prvního uvedeného modelu nové generace chystá až v říjnu (októbri pro Slovensko) a další karty mají následovat po zhruba měsíci. Levnější GeForce RTX 4080, která asi bude zajímat širší vrstvy hráčů, má jít ven v listopadu/novembri, poté GeForce RTX 4070 vyjde až v posledním měsíci roku. Mainstreamový model GeForce RTX 4060 by prý pak vyšel až v lednu na CES 2023. V tomto pozdějším termínu ostatně vycházely již RTX 2060 a RTX 3060.

Tento odklad nemusí být dán nějakým technickým zpožděním nebo tím, že předchozí zprávy byly „fake“. Výrobci karet a s nimi i Nvidia a AMD teď údajně řeší situaci, kdy se zhroutila poptávka po GPU ze strany kryptotěžařů. Na skladech ale opadnutí předchozí vysoké poptávky zanechalo velké zásoby neprodaných grafik nynější generace, které by firmy chtěly doprodat, než vyjde generace nová. Pak totiž atraktivita tohoto zboží klesne, nebo mohou být vůbec problémy ho nějak udat. Odklad nové generace tak může být i čistě obchodní rozhodnutí.

GeForce RTX 4060 prý bude mít TDP vyšší než RTX 3070

Leaker kopite7kimi teď uvádí, že by Nvidia mohla přinést poměrně dobrý nárůst výkonu u mainstreamových karet kategorie „xx60“, tedy asi modelu GeForce RTX 4060 (pokud firma nezmění značení). Je to ovšem proto, že se u této karty prý asi hodně zvýší spotřeba. RTX 4060 by prý mohla mít vyšší TDP, než v předchozí generaci používala GeForce RTX 3070, tedy o jednu třídu výkonu vyšší model.

Znamenalo by to, že se v této kategorii opět bude pokračovat v trendu zhoršování TDP. GeForce RTX 2060 a RTX 3060 měly TDP 160 W a 170 W (oproti na dnešní poměry hodně úsporným 120W kartám GTX 1060 v roce 2016), ale GeForce RTX 4060 by dle tohoto měla mít spotřebu vyšší než 220 W. Přičemž toto jsou hodnoty pro referenční parametry, ale hodně velká část karet se prodá jako modely s továrním přetaktováním, jejichž TDP jsou ještě o něco navýšená.

Nvidia GeForce RTX 3070 Founders Edition

TDP nejsou uzavřená, Nvidia je může zvednout

Mimochodem ani u spotřeby dalších karet není vyloučený nárůst. Podle posledních informací se už mělo za to, že GeForce RTX 4090, která by ze začátku mohla představovat nejvýkonnější model generace RTX 4000, má mít TDP „jen“ 450 W. Ale leaker kopite7kimi upozorňuje, že to tak nemusí zůstat. Podle toho, jak vysoko bude Nvidia chtít (nebo potřebovat) dotlačit výkon, může spotřeba pořád být až 600 W. PCB modelu PG139-SKU330, jak se tato karta interně označuje, je připravené na to, aby grafika měla až 600W TDP. Je možné, že Nvidia se pro finální hodnotu někde mezi 450 a 600 W teprve rozhodne v následujících týdnech/měsících podle toho, jak vysoký výkon bude předpokládat u konkurenčních karet.

Také GeForce RTX 4080, která bude mít osekaný čip AD102 nebo alternativně menší čip AD103 (PCB prý podporují obojí), by mohla mít takto zvýšené TDP (a tím takty GPU). Její návrh má interní označení PG139-SKU360 a podle kopite7kimi je možné jej v případě potřeby vyškálovat na 450 W.

Také o něco levnější GeForce RTX 4070 by údajně mohla jít spotřebou dokonce až na 400 W, pokud Nvidia bude chtít. I když toto by prý mohlo nastat asi jen v případě, kdy by karta používala paměti GDDR6X s jejich vyšší spotřebou. Pokud by Nvidia zůstala u GDDR6, zřejmě by rozsah TDP byl o něco nižší. U této karty by to bylo hodně velké zvýšení spotřeby, protože GeForce RTX 3070 měla ono 220W TDP. V generaci Ampere měla vůbec jednu z nejlepších úrovní energetické efektivity (zatímco GeForce RTX 3070 Ti s GDDR6X ji měla s 290W TDP o dost horší).

Zdroje: VideoCardz, WCCFtech, kopite7kimi (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla. Celý článok „GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5

Z konference AMD Financial Day 2022, která proběhla ve čtvrtek, už jsme tu probrali to, co firma řekla nového k Zenu 4 a Ryzenům 7000 (zejména prozrazení IPC). Teď se podíváme na plány budoucích procesorů, tzv. roadmapy. Firma totiž prozradila tyto plány prakticky pro všechny segmenty trhu, a to po dlouhé době, kdy jsme od ní žádné roadmapy neviděli a byli jsme odkázáni jen na nejisté úniky. Celý článok „AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *