Únik: kdy Nvidia plánuje vydat GeForce RTX 4090, 4080 a 4070

Odhalení Lovelace možná bude v červenci, ale prodej začne až v následujících měsících

Už jsme tu dnes měli zprávu o zpoždění nové levné grafiky, kterou chystá Nvidia do spodku své nabídky. Vypadá to, že určitý odklad by mohl nastat také na opačném konci. Architektura Lovelace a na ní založená nová generace herních grafik GeForce RTX 4000 zřejmě začne vycházet až v srpnu, ne již v červenci, jak sdělovaly poslední informace. Také se zase trošku zpřesnily informace o tom, jak tyto grafiky budou vypadat.

Poslední verze událostí dle leakera s přezdívkou Kopite7kimi byla, že by Nvidia mohla vydat grafiky nové generace již příští měsíc (červenec), ale asi to nakonec bude ještě jen předsunuté papírové odhalení architektury a případných nových technologií, které v ní Nvidia uvede. Web VideoCardz teď přišel se zprávou, dle které je samotné fyzické vydání karet a začátek prodeje těchto grafik naplánovaný na o něco pozdější datum a první modely vyjdou až v následujících měsících počínaje srpnem. Kdy bude ono předběžné odhalení, VideoCardz neví, pořád tedy nejspíš může nastat příští měsíc.

Podle VideoCardz jako první vyjde karta GeForce RTX 4090. Tato karta je údajně založená na čipu AD102, snad ve verzi AD102-300. Má mít 126 bloků SM, což by dávalo 16 128 shaderů, pokud by jeden blok SM pořád měl 128 shaderů / jednotek FP32. K tomu karta bude mít 24 GB paměti GDDR6X na efektivním taktu 21,0 GHz, takže při 384bitové sběrnici propustnost pamětí dosáhne 1008 GB/s, jako dnes u GeForce RTX 3090 Ti. Té se také bude podobat TDP, které má být 450 W. Zatím tedy naštěstí ne 600 W, o čemž se objevovaly zprávy.

Tento model má prý naplánované vydání v srpnu (auguste). Bylo by to tedy o nějaký měsíc dřív proti zářijovému datu vydání prvních karet Ampere v roce 2020. Podle VideoCardz má model/PCB karty interní označení PG139-SKU330.

Pořadí dalších karet pak bude takové, že po RTX 4090 přijde nejprve model GeForce RTX 4080. Dle VideoCardz má asi být založený na menším levnějším čipu AD103 (varianta zatím známá není). Ale model má interní označení PG139-SKU360, což naznačuje, že je odvozený od stejného PCB. To by mohlo znamenat, že AD102 a AD103 mají kompatibilní pouzdro a Nvidia by mohla na jedné desce používat obojí zaměnitelně. Je tak možné, že místo čipu AD103 by zejména ze začátku mohly být tyto modely vyráběné s ořezaným čipem AD102.

Tato karta podle VideoCardz vyjde až v září (septembri). Nvidia prý ještě její specifikace neprozradila partnerským výrobcům karet. Tudíž zatím pro ni specifikace nejsou a je možné, že je ještě Nvidia nemá uzavřené a teprve vyčkává a rozmýšlí se. Co by snad mohlo být jasné, je kapacita a šířka pamětí, které jsou určené čipem AD103. Karta by měla nést 16 GB GDDR6X na 256bitové sběrnici, což by mohlo dávat propustnost až 672 GB/s (pokud by efektivní takt pamětí byl stejný, jaký Nvidia použije u RTX 4090; ten ale může být i nižší).

Uniklé fotky chladiče Nvidia GeForce RTX 4090 nebo 4090 Ti (Zdroj: Chiphell, via: VideoCardz)

Tip: První fotky GeForce RTX 4090 Ti: Nvidia neuhlídala chlazení pro grafiky Lovelace

Jako třetí karta vyjde údajně GeForce RTX 4070, jejíž vydání má také přijít s odstupem a teď je prý naplánované na říjen 2022. Tato karta je založená na třetím čipu, AD104 (ve variantě AD104-400). Zde je již PCB odlišné, model má mít interní označení PG141-SKU341. Nvidia opět ještě výrobcům neprozradila parametry a opět asi ani ještě nemusí být uzavřené.

Momentálně prý existuje informace, že tato karta by měla mít 12 GB paměti (prý potvrzeno dvěma zdroji), a tedy 192bitovou sběrnici. Není však jasné, zda je použitá paměť GDDR6X, nebo jen GDDR6 (která by mohla být na vysokém taktu, například 18,0 GHz jako u novějších Radeonů). TDP by mohlo být 300 W, nebo možná i víc.

Zatím známé informace o GeForce RTX 4090, RTX 4080 a RTX 4070. Tučně vyznačené údaje jsou údajně potvrzené zvlášť ze dvou zdrojů, nicméně Nvidia pořád může provést změny (Zdroj: VideoCardz)

Na skladech ještě leží karty Ampere, mohlo by to vést k odkladu Lovelace

VideoCardz ale upozorňuje na to, že Nvidia může ještě vydáním hýbat. Že momentálně pracuje s těmito termíny, se prý podařilo ověřit, ale neznamená to, že data nemohou být změněna. Nvidia totiž asi může reagovat na to, jak se bude vyvíjet trh s grafikami ovlivňovaný mimo jiné fluktuacemi cen kryptoměn a z nich plynoucím zájmem o těžbu.

Výrobci karet mají prý poměrně velké skladové zásoby grafik GeForce generace RTX 3000 kvůli tomu, že v době jejich nedostatku navyšovali výrobu, aby uspokojili masivní poptávku. Byl by však problém, kdyby zásoby těchto karet pořád zůstávaly početné ještě v době vydání nových modelů, protože pak by ztratily na ceně a výrobci by se jich museli zbavovat se slevami, pokud by dokonce neměli problém se jich zbavit vůbec. Proto se může stát, že vydání některých modelů (víc by se to asi mohlo týkat mainstreamovějších RTX 4070 a RTX 4080?) se ještě posune na pozdější dobu. Takový odklad by pomohl se zlikvidováním existujících skladových zásob grafik Ampere.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla. Celý článok „GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5

Z konference AMD Financial Day 2022, která proběhla ve čtvrtek, už jsme tu probrali to, co firma řekla nového k Zenu 4 a Ryzenům 7000 (zejména prozrazení IPC). Teď se podíváme na plány budoucích procesorů, tzv. roadmapy. Firma totiž prozradila tyto plány prakticky pro všechny segmenty trhu, a to po dlouhé době, kdy jsme od ní žádné roadmapy neviděli a byli jsme odkázáni jen na nejisté úniky. Celý článok „AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *