Lovelace za rohem. Nvidia vydá GeForce RTX 4000 už v červenci

Nová generace GPU Nvidie možná už o dva měsíce dřív, než se čekalo

Podle zákulisních zdrojů by Nvidia, zdá se, svou novou generaci s architekturou Lovelace (či snad Ada, oficiální označení ještě není jasné) mohla vydat podstatně dřív než v září, o kterém původně prosáklé zprávy mluvily. Karty GeForce RX 4090/4080, či jak se budou jmenovat, by tak mohly být vydány či odhaleny možná již za dva měsíce. Nvidia by tak mohla mít novou generaci na trhu o dva nebo tři měsíce dřív než AMD.

Dosavadní zprávy uváděly, že Nvidia by asi mohla plánovat uvedení této nové generace grafik v září, tedy spíše ke konci třetího kvartálu. Bylo by to víceméně ve stejném termínu, kdy vyšly generace Turing (RTX 2000) a Ampere (RTX 3000). Leaker Kopite7kimi, který měl doteď o plánech Nvidie ty nejlepší zprávy (například měl dlouho dopředu informace o GPU Ampere), teď ale píše, že vydání bude dříve než na konci třetího kvartálu. Sice má nastat pořád ve třetím čtvrtletí, ale už někdy na jeho začátku.

Protože srpen/august už by byl spíš prostředek, toto by mohlo znamenat, že karty vyjdou již v červenci (júli). I když asi ani začátek následujícího měsíce by nemusel být vyloučený. Jejich vydání by tím pádem bylo už hodně blízko, v podstatě bychom odpočítávali týdny.

Je zde asi určitá možnost, že se zde bavíme o papírovém odhalení architektury a karty by pak Nvidia začala reálně prodávat třeba až na 2–4 týdny. Každopádně ale GeForce RTX 4000 budou na trhu dřív, než se čekalo. A tím pádem budou mít ve vydání náskok na konkurenční grafiky. U Radeonů RX 7000 od AMD se očekává, že by vydání mohlo být možná v září (asi je možné, že by to bylo třeba jen papírové odhalení s vydáním v říjnu, dřív naopak asi grafiky nebudou).

U AMD ale v tomto termínu nejprve vyjdou jen mainstreamovější grafiky s výkonem na úrovni dnešního Radeonu RX 6900 XT (budou však asi mít jen 128bitovové paměti a pravděpodobně 8GB kapacitu). Výkonnější highendové modely vyjdou až o něco později (snad v čtvrtém kvartálu?). Nvidia vydá jako první highendové GeForce RTX 4000.

H100 architektury Hopper, 4nm výpočetní GPU Nvidie v provedení SXM5 (Zdroj: Nvidia)

GPU s architekturou Ada/Lovelace jsou vyráběná 5nm technologií TSMC, nebo možná spíše 4nm (ta je derivátem 5nm technologie N5 a Nvidia by asi mohla zase mít upravenou variantu procesu jako u výpočetního GPU Hopper). Karty se dle očekávání nejspíš budou označovat GeForce RTX 4000, ale zatím to ještě není úplně potvrzené, takže nějaké vybočení ze zaběhaného značení není vyloučeno. Tyto grafiky by měly přinést razantní navýšení herního výkonu – u nejvyšších modelů by to mohlo být na dvojnásobek, a možná i více (podobně vysoký mezigenerační posun se očekává i u konkurence, bude to tedy snad záležitost celého trhu).

Bohužel s tím ale má být spojená velmi vysoká spotřeba – nejvýkonnější model, který Nvidia nyní má představit, by prý měl mít TDP 600 W. Napájení logicky bude pomocí nového konektoru 12VHPWR, jenž přijde spolu se zdroji ATX 3.0 a PCI Expressem 5.0 (i když ten Lovelace možná nepodporuje) a má takovéto příkony zvládnout jediným kabelem, nicméně nereferenční karty by asi mohly mít i tyto kabely dva.

Zdroje: Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla. Celý článok „GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5

Z konference AMD Financial Day 2022, která proběhla ve čtvrtek, už jsme tu probrali to, co firma řekla nového k Zenu 4 a Ryzenům 7000 (zejména prozrazení IPC). Teď se podíváme na plány budoucích procesorů, tzv. roadmapy. Firma totiž prozradila tyto plány prakticky pro všechny segmenty trhu, a to po dlouhé době, kdy jsme od ní žádné roadmapy neviděli a byli jsme odkázáni jen na nejisté úniky. Celý článok „AMD ukázalo plán budoucích procesorů a první detaily k Zenu 5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *