Lovelace za rohem. Nvidia vydá GeForce RTX 4000 už v červenci

Nová generace GPU Nvidie možná už o dva měsíce dřív, než se čekalo

Podle zákulisních zdrojů by Nvidia, zdá se, svou novou generaci s architekturou Lovelace (či snad Ada, oficiální označení ještě není jasné) mohla vydat podstatně dřív než v září, o kterém původně prosáklé zprávy mluvily. Karty GeForce RX 4090/4080, či jak se budou jmenovat, by tak mohly být vydány či odhaleny možná již za dva měsíce. Nvidia by tak mohla mít novou generaci na trhu o dva nebo tři měsíce dřív než AMD.

Dosavadní zprávy uváděly, že Nvidia by asi mohla plánovat uvedení této nové generace grafik v září, tedy spíše ke konci třetího kvartálu. Bylo by to víceméně ve stejném termínu, kdy vyšly generace Turing (RTX 2000) a Ampere (RTX 3000). Leaker Kopite7kimi, který měl doteď o plánech Nvidie ty nejlepší zprávy (například měl dlouho dopředu informace o GPU Ampere), teď ale píše, že vydání bude dříve než na konci třetího kvartálu. Sice má nastat pořád ve třetím čtvrtletí, ale už někdy na jeho začátku.

Protože srpen/august už by byl spíš prostředek, toto by mohlo znamenat, že karty vyjdou již v červenci (júli). I když asi ani začátek následujícího měsíce by nemusel být vyloučený. Jejich vydání by tím pádem bylo už hodně blízko, v podstatě bychom odpočítávali týdny.

Je zde asi určitá možnost, že se zde bavíme o papírovém odhalení architektury a karty by pak Nvidia začala reálně prodávat třeba až na 2–4 týdny. Každopádně ale GeForce RTX 4000 budou na trhu dřív, než se čekalo. A tím pádem budou mít ve vydání náskok na konkurenční grafiky. U Radeonů RX 7000 od AMD se očekává, že by vydání mohlo být možná v září (asi je možné, že by to bylo třeba jen papírové odhalení s vydáním v říjnu, dřív naopak asi grafiky nebudou).

U AMD ale v tomto termínu nejprve vyjdou jen mainstreamovější grafiky s výkonem na úrovni dnešního Radeonu RX 6900 XT (budou však asi mít jen 128bitovové paměti a pravděpodobně 8GB kapacitu). Výkonnější highendové modely vyjdou až o něco později (snad v čtvrtém kvartálu?). Nvidia vydá jako první highendové GeForce RTX 4000.

H100 architektury Hopper, 4nm výpočetní GPU Nvidie v provedení SXM5 (Zdroj: Nvidia)

GPU s architekturou Ada/Lovelace jsou vyráběná 5nm technologií TSMC, nebo možná spíše 4nm (ta je derivátem 5nm technologie N5 a Nvidia by asi mohla zase mít upravenou variantu procesu jako u výpočetního GPU Hopper). Karty se dle očekávání nejspíš budou označovat GeForce RTX 4000, ale zatím to ještě není úplně potvrzené, takže nějaké vybočení ze zaběhaného značení není vyloučeno. Tyto grafiky by měly přinést razantní navýšení herního výkonu – u nejvyšších modelů by to mohlo být na dvojnásobek, a možná i více (podobně vysoký mezigenerační posun se očekává i u konkurence, bude to tedy snad záležitost celého trhu).

Bohužel s tím ale má být spojená velmi vysoká spotřeba – nejvýkonnější model, který Nvidia nyní má představit, by prý měl mít TDP 600 W. Napájení logicky bude pomocí nového konektoru 12VHPWR, jenž přijde spolu se zdroji ATX 3.0 a PCI Expressem 5.0 (i když ten Lovelace možná nepodporuje) a má takovéto příkony zvládnout jediným kabelem, nicméně nereferenční karty by asi mohly mít i tyto kabely dva.

Zdroje: Kopite7kimi, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %

Na trh s počítači a komponenty dopadl po žních koronavirové poptávky krizový útlum. Dost možná kvůli tomu jsme teď viděli slevy u procesorů AMD a Intel možná ustoupil od prý dříve plánovaného zdražení. Teď se nějakých slev dočkají i fanoušci Nvidie, která také o něco zlevňuje modely nové na podzim vydané generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080. Důvod je ale trochu jiný a nejde asi o zlevnění globální, ale jen evropské. Celý článok „Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %“ »

 •  
 •  
 •  

AD104 z GeForce RTX 4070 Ti ukázáno: plocha jako GCD Navi 31

Nvidia má na trhu zatím dva modely nové generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080 (16GB verzi) s oficiálními cenami od 1600 a 1200 dolarů. Až po novém roce vyjde třetí model GeForce RTX 4070 Ti, což bude reparát GeForce RTX 4080 12GB zrušené poté, co Nvidia uznala její jméno za nevhodné. Teď se na světlo dostal čip AD104, na kterém tato grafika bude založená, a zřejmě je už tak jasné, jak velký (nebo relativně malý) bude. Celý článok „AD104 z GeForce RTX 4070 Ti ukázáno: plocha jako GCD Navi 31“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia k 16pinům: problém je špatné zasunutí, případů je už 50

Je to nešťastné, ale v obraze grafik GeForce RTX 4000 minimálně prozatím dominuje téma problémů, které způsobuje jejich 16pinový napájecí konektor 12VHPWR. V pátek jsme psali o tom, že konsorcium PCI-SIG, možná na podnět Nvidie, projednává změnu konektoru, která má bránit tomu, aby se grafika provozovala s nesprávně zastrčeným kabelem. Nvidia totiž, zdá se, došla k tomu, že to je hlavní (možná jediný?) důvod problémů s 16pinem. Celý článok „Nvidia k 16pinům: problém je špatné zasunutí, případů je už 50“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *