Nvidia už testuje GPU Lovelace pro GeForce RTX 4000, AMD Navi 3x

Přípravy next-gen 5nm GPU Nvidie i AMD už dospěly do fáze testování

Nedávno tu byla zpráva, že začíná výroba Ryzenů 7000 na pouzdřících linkách, což je předzvěst vydání těchto procesorů. Teď máme takové pozitivní signály i od Nvidie. Ta má letos v druhé polovině roku opět přijít s úplně novou generací GPU, jejíž architektura se jmenuje Lovelace (nebo možná Ada, každopádně je to podle stejné osoby). A vypadá to, že je už má do značné části hotové, takže by nové grafiky mohly vyjít ještě v létě.

Osvědčený zdroj informací o plánech Nvidie s přezdívkou Kopite7kimi teď na Twitteru napsal, že GPU s architekturou Lovelace/Ada už jsou testována. Konkrétně je to potvrzené pro nejvýkonnější čip AD102, který bude v highendových modelech. Podle náznaků, které Kopite7kimi také zmínil, by toto GPU mělo obsahovat něco mezi 70 a 80 miliardami tranzistorů.

GPU Lovelace/Ada kromě nové architektury tak zejména přinesou nový výrobní proces – 5nm technologii. Navíc to bude proces TSMC a nikoliv Samsungu, takže pokrok ve výkonu a zejména energetické efektivitě může odpovídat skoku dokonce o dvě generace. Na druhou stranu Nvidia údajně hodlá zvýšit spotřebu (a tím ovšem i výkon). Nejrychlejší karty GeForce této generace mohou údajně dosáhnout spotřeby až 600 W už na referenčních (nepřetaktovaných) parametrech.

Více: Parametry next-gen highendové GeForce: 600 W, ale stejné paměti i PCB jako RTX 3090 Ti?

Vypadá to, že přelom léta a podzimu v září by mohl být na nový hardware vyloženě napěchovaný a do této doby by se mohla sejít generační obměna v podstatě všeho. Podle dalšího leakera Greymona55 už snad jsou v testování i některá z konkurenčních GPU AMD, i když není jasné, zda je AMD tak daleko, jako Nvidia. Nicméně je možné, že by tentokrát mohlo AMD novou architekturu uvést když ne současně s Nvidií, tak s ne moc velkým skluzem.

Referenční PCB GeForce RTX 3090 Ti. RTX 4090 by prý mohla mít velmi podobné desky, ale se silnějšími VRM (Zdroj: Inno3D, via: VideoCardz)

Nvidia nejdřív vydá highend, AMD mainstream

Bude nicméně rozdíl v tom, jak obě firmy příchod nových GPU provedou. Nvidia by měla svá GPU uvádět od nejvýkonnějších modelů k levnějším – jako první vyjde highend s čipem GA102, nejspíš v podobě 600W nejvyššího modelu. Další mainstreamovější GPU s čipem AD103 a/nebo AD104 by ale mohla rychle následovat, jak jsme to viděli dříve u RTX 2070 a RTX 3070.

U AMD to půjde trochu jinak. Firma bude údajně mít jako první připravené grafiky na o něco nižší třídě GPU. Jako první má vyjít GPU Navi 33, které je jako jediné monolitické a navíc nikoliv 5nm, ale 6nm. Toto GPU má mít 4096 shaderů, ale jen 128bitovou sběrnici pro paměti. Ovšem díky Infinity Cache má alespoň v nižších a snad středních rozlišeních (ve 4K možná už ne) být rychlejší než dnešní Radeon RX 6900 XT. Karta zřejmě bude levnější na výrobu a tak vlastně odsune z nabídky highend předchozí generace.

Více: Úniky k RDNA 3 a 4 a Nvidia Lovelace. Navi 33 se 128bit. pamětí rychlejší než RX 6900 XT?

Až poté AMD přidá výkonnější modely vlastní nové highendové generace, které jsou založené na 5nm čipletových GPU. Druhé v pořadí bude Navi 31, tedy nejvýkonnější varianta prý sestávající z dokonce sedmi čipletů. Jako třetí pak přijde varianta Navi 32, o níž se očekává, že vychází z Navi 31, ale bude mít méně výpočetních čipletů. A výkonem by mělo být mezi Navi 31 a Navi 33.

GPU AMD Navi 22 (vpravo) v porovnání s čipem Navi 21 (vlevo), Navi 23 by mělo být ještě menší (Zdroj: AMD)

Všechny nové generace GPU i CPU se sejdou najednou

Kromě těchto GPU by ale současně snad měla vyjít ta nová generace procesorů AMD, 5nm Zeny 4 (Ryzen 7000). Navíc s tím bude spojená nová desktopová platforma AM5 s pamětí DDR5 (a snad PCI Expressem 5.0, i když nevíme, zda hned při vydání, nebo až v další generaci).

Intel už novou platformu LGA 1700 má od loňského podzimu. Ale opět na konci léta nebo začátku podzimu také vydá nové procesory, Raptor Lake se zvýšeným mnohojádrovým i jednovláknovým výkonem. Nejrychlejší verze už budou obsahovat 8 velkých a rovnou 16 malých efektivních jader. Celá nabídka hardwaru pro desktopová PC se tak možná převrátí naruby během několika týdnů.

Více: Intel předvedl procesory Raptor Lake. Jednovláknový výkon má narůst o víc jak 10 %, 24 jader

Zdroje: Tom’s Hardware, Kopite7kimi (1, 2) Greymon55 (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

Slovenské Tachyum konečně uvádí první procesory. Výroba až 2023

Pokud podrobně sledujete počítačové novinky, mohli jste se už nejspíš doslechnout o projektu procesorů Tachyum Prodigy. Zajímavý je i proto, že jde o procesorový startup se slovenským zakladatelem. Tachyum je nicméně známé i tím, že toho hodně oznamovalo léta dopředu, zatímco jeho procesory, které podle marketingu měly být mimořádné, byly stále jenom na papíře. Teď však opravdu směřují k vydání, byť ne s okamžitou dostupností. Celý článok „Slovenské Tachyum konečně uvádí první procesory. Výroba až 2023“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *