GeForce RTX 4090(?) má stejné paměti i PCB jako RTX 3090 Ti?

Nové informace nejvýkonnějšímu modelu grafik Nvidia Ada/Lovelace

Vypadá to, že se objevily nové informace k jedné z nejdůležitějších hardwarových událostí roku, nové generaci herních grafik. V tomto případě těch od Nvidie, tedy GeForce RTX 4000. I když… možná nakonec toto označení nemusí mít. Každopádně se ale objevily informace k tomu, jak by mohl vypadat nejvýkonnější model „90“. Je zajímavé, že bude mít překvapivě hodně společného s nynější RTX 3090 Ti, ač jde o novou generaci.

Leaker Kopite7kimi, který je asi nejosvědčenějším vyzvědačem informací o budoucích grafikách Nvidie, publikoval na apríla tweet s částí specifikací next-gen grafik GeForce s architekturou Ada/Lovelace. Nicméně to bylo na 1. apríla.

Teď ale Kopite7kimi přidal aktualizovanou verzi pro nejvyšší model GeForce RTX „**90“, takže už má smysl se tímto únikem zabývat. Model „**90“ by měl mít údajně čip AD102, tedy nejvýkonnější GPU architektury Lovelace. Přesněji jeho verzi AV102-300, interní označení tohoto modelu je PG137/139-SKU330.

Specifikace jsou zatím sdělené jen minimální, týkající se zejména pamětí. AD102 má zřejmě opět 384bitovou paměťovou sběrnici, protože RTX „**90“ má nést 24 GB paměti. Zřejmě je to pořád GDDR6X, nikoliv nějaká nová technologie. A frekvence pamětí má být údajně 21,0 GHz efektivně (21 Gb/s na jeden bit).

Specifikace pro GeForce RTX (snad) 4090 (Zdroj: Kopite7kimi)

To znamená, že tato nová grafika by měla stejnou propustnost (1008 GB/s) a celkově stejnou konfiguraci pamětí, jako GeForce RTX 3090 Ti. Na první pohled to zní zle, ale je dobré si připomenout, že Nvidia údajně do GPU Ada/Lovelace přidala vlastní obdobu Infinity Cache od AMD. Sice o něco menší, ale měla by vykrýt velkou část nejčastěji používaných dat, takže Ada/Lovelace bude na stejný finální výkon potřebovat méně paměťové propustnosti než Ampere. Se stejnými 1008 GB/s tedy bude schopná uživit mnohem víc hrubého výkonu.

Více: GeForce RTX 4000 budou mít vlastní verzi Infinity Cache, Lovelace má až 96 MB L2 Cache

Nová generace plynule hupne na dnešní PCB?

S tímto je spojená zajímavá věc. Podle Igora Walloska (z webu igor’sLAB) totiž prý Nvidia udělala nezvyklou věc a čip AD102 je snad (částečně?) pinově kompatibilní s nynějším GA102 generace Ampere. Protože paměti jsou stejné, půjde tedy budoucí GeForce RTX „**90“ údajně stavět na velmi podobných PCB, které teď jsou používány pro RTX 3090 Ti. Na RTX 3090 Ti se tak asi možná i trošku zkouší desky, napájení a další věci pro příští generaci. Později Wallosek ovšem upřesnil, že kompatibilita není stoprocentní – v současných PCB nový 5nm čip AD102 nebude fungovat, i když v deskách pro AD2 by prý eventuálně mohlo fungovat GA102.

Nicméně nová generace s AD102 bude mít ještě vyšší spotřebu – předchozí neblahé zvěsti se potvrdily. Podle Kopite7kimi má model „**90“ mít opravdu TDP 600 W. Pokud tedy výrobci použijí upravené PCB vycházející z návrhu pro RTX 3090 Ti, bude třeba na ně přidat další napájecí fáze. A skutečně, dnešní PCB mají pro ně často volné pozice. Na 600 W asi bude ovšem také třeba posílit osazené chlazení. Mimochodem, podle Walloska Nvidia interně má BIOS pro GPU GA102, který mu nastaví 600W spotřebu. Je to asi pro potřeby testování, aby bylo možné umést co nejhladší cestičku pro nové karty s tímto extrémním TDP, které tu nikdy předtím u grafiky nebylo.

Referenční PCB GeForce RTX 3090 Ti, s neobsazenými pozicemi pro další napájecí fáze (Zdroj: Inno3D, via: VideoCardz)

RTX 4090? Ještě není jasné, jak se karty budou jmenovat

Jak jste si asi všimli, nepsali jsme o kartě jako o „RTX 4090“. Leaker totiž místo toho opravdu použil hvězdičky. Je možné, že značení ještě není definitivní. Nvidia by možná mohla zvažovat, že generaci 4000 přeskočí kvůli tradiční asijské pověrčivosti, která přikládá čtyřce neblahý osudový význam. Teoreticky by proto tyto karty mohly vyjít jako třeba RTX 5090, nebo se jmenovat ještě úplně jinak, pokud tuto příležitost Nvidia využije k překopání systému.

Mimo GeForce RTX „**90“ ještě k dalším modelům generace Lovelace/Ada nemáme tyto nové informace. Na apríla Kopite7kimi uváděl, že levnější model „**80“ by asi mohl mít 320bitovou sběrnici a 20GB paměť s TDP 500 W a mainstreamová karta „**70“, už založená na menším GPU AD104, by mohla mít 12 GB paměti (na 192bitové sběrnici) a 400W TDP. Jenže toto už asi neplatí. I kdyby nešlo o vyložený aprílový vtip, Kopite7kimi tehdy uváděl, že by mohly být použité 24GHz paměti (i u „**90“), ale teď už píše, že frekvence bude 21 GHz. Tudíž tyto informace o modelech 80 a 70 asi zatím je třeba považovat za nesměrodatné.

Zdroj: Kopite7kimi, igor’sLAB

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Ryzen 5 7600X: Deklasátor najpopulárnejšej Core i5

Najlacnejší procesor Ryzen 7000 (model 7600X) je o triedu vyššie než najlacnejší procesor Intelu triedy Core i5 (12400). Ryzen prakticky vo všetkom dominuje, a to pri vyššej efektivite. Áno, nejde o rovnakú cenovú kategóriu a R5 7600X v konečnom dôsledku „zabíja“ vysoká cena (nielen z pohľadu CPU ako takého, ale celej platformy), čo však nič nemení na tom, že sa jedná o skvelý procesor. Celý článok „AMD Ryzen 5 7600X: Deklasátor najpopulárnejšej Core i5“ »

 •  
 •  
 •  

Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať. Celý článok „Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM“ »

 •  
 •  
 •  

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *