Zen 4: vyšly fotky socketu SP5 a 5nm AMD Epycu s 12 CPU čiplety

CPU čiplety architektury Zen 4 poprvé na fotce, socket SP5 a serverové procesory Genoa s IHS i bez

Nedávno se na internetu objevil první test, nebo spíš doklad (protože výkon je zatím asi neprůkazný) vzorku 5nm procesoru AMD s novou architekturou Zen 4. Teď k tomu máme také první fotku. A to nejen procesoru, ale rovnou i křemíku – na internet se totiž dostal odhalený snímek 96jádrového Epycu 7004 „Genoa“. Máme tak zřejmě potvrzeno, že Zen 4 používá CPU čiplety s osmi jádry a pod IHS procesoru jich bude celých 12.

Podobu procesoru s architekturou Zen 4 máme zatím podchycenou pro serverovou verzi (pro pořádek, AMD ukazovalo v lednu i 5nm Ryzen, ale z něj jsme viděli jen vršek překrytý rozvaděčem tepla). Nejprve unikl obrázek vzorku procesoru Epyc 7004, na kterém je vidět jeho horní i spodní část. Oranžový plast na snímku je nosič, pomocí kterého se procesor osazuje do socketu. Používají ho již dnešní Epycy a Threadrippery.

Vzorek procesoru AMD Epyc 7004 Genoa s architekturou Zen 4 pro socket SP5 (Zdroj: VideoCardz)

Jak můžete vidět, rozvaděč tepla je hodně velký a totéž samozřejmě i spodek procesoru s kontakty. Těch má být 6096. Zvýšení proti 4094 kontaktům u dnešních Epyců je dáno tím, že procesor bude mít 12kanálovýž řadič DDR5 a možná i rozšířenou konektivitu. Část kontaktů asi půjde i na posílení napájení, aby bylo do CPU možné dodávat víc proudu.

Vzorek procesoru AMD Epyc 7004 Genoa s architekturou Zen 4, socket SP5, spodní strana (Zdroj: VideoCardz)

Čerstvě ale máme i obrázky toho, co je schované uvnitř. Jak jsou na substrátu procesoru posazené samotné čiplety, můžete vidět níž. Vypadá to, že raný únik od leakera s přezdívkou ExecutableFix byl přesný. Procesor má opět jeden velký centrální I/O čiplet a dvanáct CPU čipletů v lehce neintuitivním uspořádání (normálně bychom asi čekali, že je AMD posadí blíž k I/O čipletu).

AMD Epyc 7004 Genoa, CPU čiplety a I/O čiplet (Zdroj: Malaysia/@Phatal187)

Znamená to, že propojení čipletů bude asi hodně podobné tomu u Epycu 7002 a 7003 a používá jednoduchou komunikaci skrz substrát. AMD tedy bohužel stále nenasadilo nějakou pokročilejší propojovací technologii, jakou bude mít Intel Sapphire Rapids, nebo jakou má Apple u M1 Ultra. Asi to znamená, že totéž bude platit i pro desktopové Ryzeny 7000 „Raphael“.

Plocha CPU čipletu je hodně malá, údajně 72 mm² (méně než u 80mm² Zenu 3, což o něco zhorší teploty). Dokonce i I/O čiplet je menší než u předchozí generace (má plochu 397 mm²) přesto, že musí podporovat více propojení s CPU čiplety a více paměťových kanálů. Snad je to potvrzení, že AMD použilo nějaký modernější výrobní proces a snad se tím sníží spotřeba I/O čipletu (které dnes celkem sráží efektivitu 7nm jader Zen 2 a Zen 3).

Socket SP5 pro 5nm procesory AMD Epyc (Zdroj: ServeTheHome)

Socket a schéma

Unikl také obrázek a schémata socketu pro tyto procesory, který se označuje SP5. Není úplně jasné, zda se s ním budou dát použít existující chladiče pro dnešní socket SP3/TR4. Vypadá to, že nově má socket šest upevňovacích matic (ale nevíme, zda třeba nebude možné, že čtyři z nich jsou v pozicích kompatibilních s chladiči pro SP3). U desktopového socketu AM5 to AMD navrhlo tak, aby kompatibilita s chladiči zůstala.

Socket SP5 pro 5nm procesory AMD Epyc, schéma PCB (Zdroj: ServeTheHome)

Do stejného socketu by se kromě procesorů Epyc 7004 s jádry Zen 4 měly dát instalovat i „cloudové“ verze s jádry Zen 4C, což je zhuštěná verze, kde bude jader celkově až 128, konkurující serverovým ARMům. Tyto procesory mají kódové označení „Bergamo“ a měly by vyjít něco později. Epyc 7004 Genoa by snad mohl být vydán již koncem roku 2022.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *