AMD prý spouští sériovou výrobu Zenu 4, zřejmě vyjde v létě

Platforma AM5 a Ryzen 7000 by mohly vyjít v srpnu nebo září

V únoru přišly zprávy o tom, že nové procesory AMD, Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4 a již i s novou platformou AM5 vyjdou dříve než v původně očekávaném závěru roku, možná už během letních prázdnin. Vypadá to, že léto by možná mohlo vyjít – údajně totiž teď nastartovala jejich sériová výroba. To by mohlo umožnit, aby 5nm Ryzeny opravdu vyšly v srpnu nebo v září. A také by o nich teď mohly začít unikat podrobnější informace.

Podle leakera Greymona55, který zřejmě má zdroje informované přípravách nových procesorů, se teď rozjíždí velkosériová výroba procesorů „Raphael“. To je kódové označení právě pro Ryzeny 7000 – přesněji pro 5nm čipletové procesory pro platformu AM5 s architekturou Zen 4, které mají v této generaci vyjít jako první. Po nich by měly přijít ještě APU Ryzen 7000 „Phoenix“, ale to asi až v roce 2023.

Možná si vzpomínáte, že nedávno jsme tu psali o tom, že s oním nadějným vydáním Ryzenů 7000 v létě se to bohužel kaboní, protože dění v továrnách tomu nenasvědčovalo. I to byla zpráva od stejného Greymona55, zakládající se na informacích od někoho v továrnách, které pro AMD procesory kompletují a pouzdří. Ty zprávy o začátku výroby, které předtím podezřele chyběly, ale teď konečně přicházejí.

Podle Greymona55 nyní linka v závodě na pouzdření je připravená a masová výroba procesorů Raphael na ní začne v příštím měsíci (tedy v dubnu), nebo na začátku května. Pouzdření (packaging) znamená, že se křemík z TSMC nebo jiné továrny osazuje na substrát a případně se pak přidává rozvaděč tepla. Poté už zbývá jen CPU otestovat a nastavit mu, jaký model bude představovat.

A z termínu, kdy se procesory začnou vyrábět, se dá dedukovat, kdy by se mohly začít prodávat. Poslední novinka AMD, procesory s 3D V-Cache, se začala vyrábět v listopadu 2021 a na trh jde v případě desktopového Ryzenu 7 5800X3D až 20. dubna – tedy po pěti měsících. Ovšem je pravda, že serverová verze byla v prodeji už tento měsíc.

Srpen nebo září?

Pokud by platil pětiměsíční odstup, mohl by tedy Ryzen 7000 „Raphael“ a s ním platforma AM5 mít premiéru v září (septembri). Ale možná, že bychom se mohli řídit spíš podle vydání poslední konvenční generace desktopových procesorů, tedy Ryzenu 5000 „Vermeer“. Greymon55 uvádí, že ten se začal vyrábět v červenci 2020 a do prodeje šel už v listopadu, po čtyřech měsících. Pokud by byl Raphael stejně rychlý, mohl by se tedy Zen 4/Ryzen 7000 prodávat už v srpnu letošního roku.

Socket AM5 bude kromě DDR5 podporovat i PCI Express 5.0 Zdroj: AMD

Každopádně to z toho vypadá, že vydání nových procesorů AMD opravdu může nastat ještě před koncem léta v třetím kvartále. Nová architektura a první x86 procesor pro PC na 5nm procesu je tedy snad už je od teď jen nějakých pět měsíců vzdálený. Fanoušci AMD už můžou začít stříhat metr, i když se zatím jeho konec nedá pomyslně přiložit ke konkrétnímu dni.

Tip: AMD ukázalo Ryzen 7000 a socket AM5. Umí PCIe 5.0 a Zen 4 zvládne 5 GHz na všech jádrech

Zdroj: Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?

V poslední únorový den se začaly prodávat procesory Ryzen 7000 s 3D V-Cache, čili technologií 3D čipletů, které klasickým procesorům přidává větší kapacitu L3 cache. Minulá generace (Ryzen 7 5800X3D) ukázala, že toto prospívá hrám, a vypadá to, že stejné je to nyní. Ryzeny 7000 jsou zaměřené právě na použití v herních počítačích a podle recenzí se zdá, že v této roli překonaly procesory Raptor Lake od Intelu a jsou teď špičkou v herním výkonu. Celý článok „Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě

AMD vydalo na konci roku výkonné modely nové generace grafik, Radeon RX 7900 XT a XTX. Doteď ale nebyla žádná stopa nebo zprávy o nižších levnějších modelech. Vypadá to, že by se na ně mohlo čekat ještě poměrně dlouho. Podle čínských zdrojů další modely prý vyjdou až na začátku léta, a to jak karty založené na levném monolitickém čipu Navi 33, tak výkonnější modely vyššího mainstreamu s pořád čipletovým 5nm Navi 32. Celý článok „Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9

Testy najvýkonnejšieho procesora Ryzen 7000 sme si z viacerých dôvodov nechali nakoniec, ako posledný model „X“, ktorý z tejto generácie rozšíri databázu výsledkov. Ryzen 9 7950X so svojimi 32 vláknami stojí proti 32-vláknovému konkurentovi v podobe Core i9-13900K suverénne, a to i napriek tomu, že má o osem jadier menej. Dokonca by mohol niekto konštatovať, že ide o výhodnejší procesor. Záleží ale na uhle pohľadu. Celý článok „Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *