AMD prý spouští sériovou výrobu Zenu 4, zřejmě vyjde v létě

Platforma AM5 a Ryzen 7000 by mohly vyjít v srpnu nebo září

V únoru přišly zprávy o tom, že nové procesory AMD, Ryzeny 7000 s architekturou Zen 4 a již i s novou platformou AM5 vyjdou dříve než v původně očekávaném závěru roku, možná už během letních prázdnin. Vypadá to, že léto by možná mohlo vyjít – údajně totiž teď nastartovala jejich sériová výroba. To by mohlo umožnit, aby 5nm Ryzeny opravdu vyšly v srpnu nebo v září. A také by o nich teď mohly začít unikat podrobnější informace.

Podle leakera Greymona55, který zřejmě má zdroje informované přípravách nových procesorů, se teď rozjíždí velkosériová výroba procesorů „Raphael“. To je kódové označení právě pro Ryzeny 7000 – přesněji pro 5nm čipletové procesory pro platformu AM5 s architekturou Zen 4, které mají v této generaci vyjít jako první. Po nich by měly přijít ještě APU Ryzen 7000 „Phoenix“, ale to asi až v roce 2023.

Možná si vzpomínáte, že nedávno jsme tu psali o tom, že s oním nadějným vydáním Ryzenů 7000 v létě se to bohužel kaboní, protože dění v továrnách tomu nenasvědčovalo. I to byla zpráva od stejného Greymona55, zakládající se na informacích od někoho v továrnách, které pro AMD procesory kompletují a pouzdří. Ty zprávy o začátku výroby, které předtím podezřele chyběly, ale teď konečně přicházejí.

Podle Greymona55 nyní linka v závodě na pouzdření je připravená a masová výroba procesorů Raphael na ní začne v příštím měsíci (tedy v dubnu), nebo na začátku května. Pouzdření (packaging) znamená, že se křemík z TSMC nebo jiné továrny osazuje na substrát a případně se pak přidává rozvaděč tepla. Poté už zbývá jen CPU otestovat a nastavit mu, jaký model bude představovat.

A z termínu, kdy se procesory začnou vyrábět, se dá dedukovat, kdy by se mohly začít prodávat. Poslední novinka AMD, procesory s 3D V-Cache, se začala vyrábět v listopadu 2021 a na trh jde v případě desktopového Ryzenu 7 5800X3D až 20. dubna – tedy po pěti měsících. Ovšem je pravda, že serverová verze byla v prodeji už tento měsíc.

Srpen nebo září?

Pokud by platil pětiměsíční odstup, mohl by tedy Ryzen 7000 „Raphael“ a s ním platforma AM5 mít premiéru v září (septembri). Ale možná, že bychom se mohli řídit spíš podle vydání poslední konvenční generace desktopových procesorů, tedy Ryzenu 5000 „Vermeer“. Greymon55 uvádí, že ten se začal vyrábět v červenci 2020 a do prodeje šel už v listopadu, po čtyřech měsících. Pokud by byl Raphael stejně rychlý, mohl by se tedy Zen 4/Ryzen 7000 prodávat už v srpnu letošního roku.

Socket AM5 bude kromě DDR5 podporovat i PCI Express 5.0 Zdroj: AMD

Každopádně to z toho vypadá, že vydání nových procesorů AMD opravdu může nastat ještě před koncem léta v třetím kvartále. Nová architektura a první x86 procesor pro PC na 5nm procesu je tedy snad už je od teď jen nějakých pět měsíců vzdálený. Fanoušci AMD už můžou začít stříhat metr, i když se zatím jeho konec nedá pomyslně přiložit ke konkrétnímu dni.

Tip: AMD ukázalo Ryzen 7000 a socket AM5. Umí PCIe 5.0 a Zen 4 zvládne 5 GHz na všech jádrech

Zdroj: Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

Slovenské Tachyum konečně uvádí první procesory. Výroba až 2023

Pokud podrobně sledujete počítačové novinky, mohli jste se už nejspíš doslechnout o projektu procesorů Tachyum Prodigy. Zajímavý je i proto, že jde o procesorový startup se slovenským zakladatelem. Tachyum je nicméně známé i tím, že toho hodně oznamovalo léta dopředu, zatímco jeho procesory, které podle marketingu měly být mimořádné, byly stále jenom na papíře. Teď však opravdu směřují k vydání, byť ne s okamžitou dostupností. Celý článok „Slovenské Tachyum konečně uvádí první procesory. Výroba až 2023“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *