Zen 4 a AM5 vyjdou dřív, než se čekalo. Ryzen 7000 už v létě?

AMD bude mít novou generaci procesorů mnohem dřív, ne až na konci roku

To, že konečně uvedl do desktopu nové architektury (a konečně použil moderní výrobní proces), teď vyloženě oživilo procesory Intel. Vypadá to, že AMD se teď opravdu ocitlo pod tlakem, protože se prý rozhodlo ke kroku, který se neděje často: jeho vyhlížená nová generace procesorů s 5nm technologií a architekturou Zen 4 možná přijde na trh o dost dřív, než bylo původně v plánu. Patrně proto, aby odpověděla na posílení Intelu.

Dosavadní informace mluvily o tom, že vydání Ryzenů 7000, což budou první procesory s jádry Zen 4, a také jejich platformy s novým socketem AM5 nastane až v posledním kvartále tohoto roku. Osvědčený zdroj úniků Greymon55 ale nyní přišel se zprávou, že AMD mění zprávy a dřívější termíny už neplatí. Zatím prý není jasné, zda se nějak změnil i plán vydání nových grafik Radeon RX 7000 s architekturou RDNA 3, ale kde je prý změna určitě, jsou právě desktopové procesory.

Podle Greymon55 už neplatí, že vydání Ryzenů 7000 má být ve čtvrtém kvartálu, AMD je teď chce vypustit už ve třetím čtvrtletí, tedy v létě. Dokonce by prý vydání nemuselo být až na jeho konci (v září), ale o něco dříve, i když samozřejmě toto vše je asi dobré brát s rezervou. Pokud je ale toto pravda, AMD pravděpodobně tyto procesory odhalí na Computexu 2022 na přelomu května a června, nebo na následujících výstavách jako je E3. Čekat fyzické vydání hned v červenci je asi trošku moc, ale možná by tedy mohl optimistický scénář být, že Zen 4 bude k mání v srpnu (pro slovenské čtenáře: august).

S procesory logicky vyjdou desky platformy AM5. Ty prý brzy dospějí do stádia vzorků, tento měsíc by už zhruba měly existovat „production samples“. Podle Greymon55 by pak po 5nm Ryzenech 7000 mohla jít na trh také 6nm APU Ryzen 6000 „Rembradnt“ pro platformu AM5 s jádry Zen 3 a grafikou RDNA 2. Není ale jasné, zda byl také jejich příchod urychlen, nebo vyjdou až koncem roku v Q4 2022.

Vzorek Ryzenu 7000 ukázaný na CES 2022 Zdroj: AMD

Co čekat od Ryzenů 7000

Procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 by měly díky 5nm procesu mít výrazně zlepšenou energetickou efektivitu, čímž by mohly v mnohovláknových aplikacích vynikat nad 7nm procesory Intel Alder Lake a budoucí Raptor Lake. Protože snad má být použitý i novější proces pro IO čiplet, snad by se mohla zlepšit i nyní horší efektivita v nečinnosti a nízké zátěži. Platforma AM5 také již bude poskytovat PCI Express 5.0 a používat paměti DDR5, takže srovná krok tam, kde Intelu vyšší propustnost nyní pomáhá proti Zenu 3.

Tip: Socket AM5 a Ryzen 7000 předvedené. Zen 4 zvládá 5 GHz all-core

Výkon by se měl zlepšit díky vyššímu IPC (výkonu na 1 MHz) architektury Zen 4, ale zatím je asi dobré krotit očekávání – není jisté, zda se AMD podaří dohnat, natož předehnat jednojádrový výkon vysoce taktovaných procesorů Intel (kde například Core i9-12900KS má běžet až na 5,5 GHz). Pokud jste už viděli nějaké projekce očekávaných vysokých nárůstů IPC u Zenu 4, jsou pravděpodobně nepodložené, nějaké opravdu relevantní úniky ještě pokud víme nenastaly.

Dosavadní poznatky o architektuře Zen 4 říkají, že je ve skutečnosti evolucí Zenu 3 a nebude dělat nějaké razantní změny. Například se zdá se nezmění počet výpočetních jednotek v backendu (stále čtyři ALU). Z těchto charakteristik bychom čekali nárůst IPC spíše třeba jako byl u Zenu 2, jenž byl také evolucí Zenu 1 – nárůst dejme tomu o 8–15 %. Doufat ve víc (nárůst IPC třeba o 20–30 %) by bylo na místě tehdy, pokud by procesorové jádro bylo výrazně překopané a věděli bychom třeba, že bylo rozšířeno o další instrukční dekodéry a ALU/AGU, což podle všeho Zen 4 nedělá.

Informace o pamětech cache v Zenu 4 dle Chips and Cheese (Zdroj: Chips and Cheese)

O čem víme, že se na Zenu 4 změní, je L2 cache, která naroste z 512 KB pro každé jádro na 1 MB. A dále je už hodně dokladů o tom, že AMD u Zenu 4 poprvé přinese podporu instrukcí AVX-512 (ironicky v době, kdy se k nim sám Intel má dost rozporuplně). Ty nicméně asi budou používat stále stejné 256bitové jednotky SIMD, takže toto ještě u Zenu 4 nemusí přinést moc výkonu navíc. Význam této podpory může být hlavně v kompatibilitě s aplikacemi, zatímco výkon by se pak mohl zvýšit se Zenem 5.

Více: Unikly první detaily Zenu 4. Zvětšení L2 cache a TLB, podpora AVX-512, snad i počet ALU

Bude dřívější vydání odladěné?

Uspíšení plánů nemusí mít jen pozitivní stránky. Doufejme, že dřívější vydání nebude znamenat nějaké vážnější problémy a nedotažené funkce při vydání. Dřívější generace Ryzenů mívaly pověst, že se ještě měsíce po vydání dokončují BIOSy desek a firmware AGESA.

Socket AM5 bude kromě DDR5 podporovat i PCI Express 5.0 Zdroj: AMD

Protože AM5 bude nová platforma s novým typem pamětí, bude její odladění asi náročnější než například vydání poslední generace Ryzen 5000 na existující platformě AM4. Doufejme, že uspíšené vydání nepřinese moc těchto negativ.

Také by mohl být problém s tím, že při dřívějším vydání bude horší dostupnost a menší zásoba procesorů v obchodech.

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Otázka bude, či dovtedy zlacnia DDR5 aspoň na približnú úroveň cien DDR4.
  Pre mňa nemá význam čakať. Alder Lake je výborný upgrade z hociakej platformy s DDR4 RAM. Pre tých, ktorí nemajú len 8-16GB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *