Core i9-12900KS vyjde v Q1. Frekvence 5,5 GHz díky Enhanced TVB

Core i9-12900KS: nejrychlejší procesor na světě ve hrách a jednovláknovém výkonu

Už jsme psali o nových procesorech Alder Lake, které Intel na CES 2022 vydal nebo představil (65W a 35W desktopové modely, 45W modely pro notebooky9–28W mobilní verze). Ale firma také předběžně oznámila jednu další desktopovou novinku: Core i9-12900KS. Intel tento vůbec nejbrutálnější (míněno co do výkonu) procesor Alder Lake potvrdil, ukázal a už i řekl, kdy se začne prodávat. A také už víme, díky čemuž má své extrémní takty.

Existence speciální verze desktopového Alder Lake, která by byla ještě výkonnější než Core i9-12900K, nebyla úplně překvapivým odhalením. Informace o tomto plánu unikly předem a Intel o něm ještě před prezentací na CES zatweetoval. Nehledě na to je však překvapení, kam až se Intelu podařilo na 7nm (dříve označovaném jako 10nm) procesu vyhnat frekvenci těchto CPU. Přitom mají architekturu s velmi vysokým IPC, což dosahování vysokých frekvencí činí těžším.

Více: Detaily CPU jádra Intel Alder Lake/Golden Cove odhalené (analýza)

Intel ve své prezentaci na CES 2022 Core i9-12900KS ukázal, respektive ukázal běžící počítač s ním, a potvrdil, že tento procesor bude mít maximální boost 5,5 GHz. A zároveň má na svých velkých jádrech na všech najednou podporovat frekvenci, tedy all-core boost 5,2 GHz.

Intel odhaluje Core i9-12900KS na CES 2022 (Zdroj: Intel)

Pochybnosti, že únik ukazující tyto takty se týkal jen přetaktování (a třeba ještě se speciálním chlazením), se tedy nenaplnily. Tyto frekvence budou přímo v základním nastavení „z krabice“ (a tím pádem tedy také kryté zárukou). Alder Lake bude doposud nejvýše taktovaný procesor architektury x86 a snad nejvýše taktovaný vůbec. A podle všeho bude mít i vůbec nejvyšší jednovláknový výkon na světě (a to i proti ARM procesorům Apple), tedy než ho v budoucnu zase něco novějšího překoná, samozřejmě.

Demo 5,2GHz all-core boostu Core i9-12900KS (Zdroj: Intel)

i9-12900KS používá Enhanced Thermal Velocity Boost

Zatím nemáme informaci o TDP a dalších parametrech, jako jsou základní frekvence. Nicméně jeden detail odhalily informace od firmy ASRock. Ta v poznámkách k novým BIOSům Z690 desek uvádí, že přidávají pro procesor Core i9-12900KS funkci Thermal Velocity Boost. Ta byly předtím na platformě Rocket LakeComet Lake, ale Alder Lake ji na desktopu doteď nepoužívalo. Respektive, ASRock uvádí „Enhanced Thermal Velocity Boost“, takže funkce by mohla být o něco vylepšená.

Informace o Enhanced Thermal Velocity Boost u Core i9-12900KS v popisu BIOSů (Zdroj: ASRock, via VideoCardz)

Thermal Velocity Boost znamená, že procesor může dosáhnout vyšší frekvence při turbu, pokud je jeho teplota pod určitou hranicí. U minulých CPU to bylo 70 stupňů – pod touto hranicí mohlo třeba Core i9-11900K nasadit jednojádrový boost až 5,3 GHz, ale po jejím překročení již jen 5,2 GHz (tedy aspoň pokud desky nastavení neignorovaly). Intel tedy u Core i9-12900KS opět tuto techniku použije a bude jedním z prostředků, kterým se povede dosáhnout vyššího taktu.

Thermal Velocity Boost, a tedy dostatečně nízká teplota může podmiňovat nejen onu jednovláknovou frekvenci 5,5 GHz, ale i 5,2GHz all-core turbo. Nevíme zatím, jaké budou frekvence i9-12900KS bez tohoto bonusu za chládek, mohly by být nižší o 100 MHz (tak to bylo v minulosti), ale teoreticky i o víc, když se bavíme o „Enhanced“ TVB. Také je asi skoro jisté, že ona frekvence 5,5 GHz kromě podmínky Thermal Velocity Boostu také bude vyžadovat použití preferovaného jádra (což je technologie Turbo Boost Max 3.0, kterou má již Core i9-12900K).

Frekvence all-core boostu procesoru Core i9-12900KS na screenshotu od Intelu (Zdroj: Intel/Twitter)

Mimochodem, existují prý známky toho, že Thermal Velocity Boost možná původně měl používat i model Core i9-12900K, kde asi bylo v plánu jeho pomocí dosáhnout o 100 MHz vyšší boost – 5,3 GHz pro jedno vlákno a 5,0 GHz all-core. První várky procesorů mají pro tyto takty údajně i definované násobiče a napětí, ale nepoužívají je (procesor má separátně nastavené nižší maximální limit frekvence). Pozdější várky prý už definice napětí pro 5,3GHz boost nemají . Není známo z jakého důvodu nakonec u i9-12900K tato funkce nebyla použita.

Demo 5,2GHz all-core boostu Core i9-12900KS (Zdroj: Intel)

Vydání bude ještě tento kvartál

Intel nesdělil na CES 2022 cenu tohoto procesoru, která by logicky měla být vyšší, než u Core i9-12900K. Co ale bylo řečeno, je čas vydání. Tento procesor má být na trhu ještě před koncem aktuálního kvartálu, tedy někdy v lednu až březnu. Pravděpodobně by tak mohl být v prodeji dříve, než podobný speciální herní procesor od AMD, Ryzen 7 5800X3D s 3D V-Cache, protože u něj AMD řeklo jen „letos na jaře“, což může znamenat až duben nebo květen (bude zajímavé sledovat tento souboj o trůn nejvýkonnějšího herního CPU). Pokud chcete pro herní sestavu úplně to nej, asi se teď vyplatí si počkat.

Není ještě jasné, jak moc bude omezené množství těchto procesorů, jež se dostane do prodeje. Předchozí podobný počin, Core i9-9900KS, byl omezená edice, která se po čase vyprodala a zmizela z obchodů. I Core i9-12900KS by teoreticky mohlo mít omezenou dostupnost, protože se pro něj nejspíš používají vybrané nejkvalitnější křemíky. Intel mimochodem u onoho termínu „v Q1“ mluvil o dostupnosti pro OEM výrobce počítačů, takže je možné, že samostatně by procesor mohl být v prodeji až o něco později. Ovšem možná šlo jen o neobratnou komunikaci a ve skutečnosti se v Q1 dostane i na náš retailový trh.

Zdroje: Intel, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně. Celý článok „Mobilní procesory Alder Lake odhaleny: Parametry 9–28W modelů“ »

 •  
 •  
 •  

Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky

Minulý týden na CES 2022 Intel vydal celé portfolio přelomové generace procesorů Alder Lake pro desktop, ale už konečně i ty určené pro notebooky. Alder Lake má zcela novou architekturu a poprvé hybridní koncepci kombinující velká a malá CPU jádra (někdy nazývanou „big.LITTLE“), která by právě v noteboocích měla mít největší přínosy. Tato 12. generace mobilních procesorů Core by proto mohla být v historii velmi důležitá. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-H: 45W hybridní CPU pro herní notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

65W a 35W Alder Lake vydané: modely, parametry a turbo spotřeby

Před dvěma měsíci Intel vydal 7nm procesory Alder Lake pro desktop, kterými se po dlouhém období 14nm procesorů vrátil zase na technologickou špičku. V listopadu ale vyšlo Alder Lake jen ve formě dražších 125W modelů řady K pro přetaktovávače a nadšence. To se teď změní – během veletrhu CES 2022 Intel vypustil do prodeje i CPU 35W a 65W třídy, které neumožňují přetaktování, ale jsou levnější. Některé by mohly být vyložené hity. Celý článok „65W a 35W Alder Lake vydané: modely, parametry a turbo spotřeby“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *