Únik o procesorech Raptor Lake slibuje až 24 jader v mainstreamovém desktopu
Poslední dny byly naše hardwarové zprávy samé AMD – firma toho hodně odhalila na Computexu a k tomu se objevovalo hodně úniků. Naštěstí teď máme i něco výživného z modrého soudku, objevily se totiž nové informace k připravovaným procesorům Intel Alder Lake pro platformu LGA 1700, ale zejména k jejich následníkovi Raptor Lake, o kterém toho dosud bylo známo minimum a toto je asi první větší projasnění ohledně jeho podoby.
Nejprve k tomu co, přijde na trh už letos, tedy Alder Lake. Informace k budoucím procesorům Intelu přinesl youtuber s přezdívkou Moore’s Law is Dead (ten samý, který ukázal vzorek grafiky Intel Xe HPG). Jeho video nejprve rekapituluje známé věci, o kterých už se psalo dříve, což přeskočíme (pokud si rámcové informace o Alder Lake už nepamatujete, podívejte se na tento článek) a podíváme se na nové věci.
Alder Lake vyjde 25. 10.
Podle tohoto zdroje prý jako první vyjdou desktopové procesory Alder Lake a jejich nový socket LGA 1700, výjimečně tedy Intel nepotáhne jako prvními mobilními a notebookovými čipy. Dokonce prý má již být stanoveno datum pro jejich odhalení – informační embargo je prý naplánované na 25. 10. Toto nemusí být současně start prodeje (uvidíme), ale i pokud by mezi odhalením a startem prodeje byl celý měsíc, bude se Alder Lake dát koupit ještě v listopadu.
Tyto procesory výrazně zvednou mnohovláknový výkon Intelu (někde prý až 2×, i když v průměru asi budou nárůsty nižší), zejména ale mají Intelu vrátit prvenství v jednovláknovém a nejspíš i herním výkonu. Jednovláknový výkon velkých jader totiž má narůst o 20 %.
Alder Lake: 125W odemčené modely
Jako první mají vyjít odemčené procesory pro nadšence, tedy řada K se 125W TDP. Podle leakera budou mít modely Core i9 plný počet jader 8+8, tedy 8 velkých Golden Cove a 8 malých Gracemontů (bez HT), celkem 24 vláken. Core i7 bude mít také osm velkých jader, ale jen čtyři malá – to znamená, že mu ubude mnohovláknový výkon. Core i5 prý snad bude 6+4, tedy šest velkých jader, čtyři malá. Všechny tyto modely asi budou založené na stejném 10nm čipu s konfigurací 8+8.
Desktopové modely mají mít integrovanou grafiku s 256 shadery, tedy něco jako je teď UHD 750 v procesorech Rocket Lake nebo Tiger Lake-H. Ve výbavě bude PCI Express 5.0 ×16 pro grafiku, ale pro SSD prý jen PCIe 4.0 ×4.
Zamčené 65W modely
Zamčené (asi 65W, ale není to řečeno) desktopové modely pro běžnější počítače vyjdou údajně spíš až v prvním kvartálu roku 2022. Osmijádra Core i9 a i7 by asi mohla mít stejné konfigurace jako předchozí káčka, ale dále je to se změnou. 65W(?) modely Core i5 totiž mají mít pouze šest velkých jader a žádná malá. Core i3 pak zřejmě jenom čtyři velká jádra a nic malého – toto opět znamená méně mnohovláknového výkonu, který mají malá jádra asi za cíl zvýšit.
Důvod jejich odstranění je asi to, že tyto procesory už budou používat separátní menší křemík – Intel prý bude vyrábět variantu s 8+8 jádry a vedle toho druhou levnější s 6+0 jádry, která bude použitá u levnějších modelů. Toto info není nové, toto už vlastně prozradil před rokem slovutný leaker Sharkbay z tchajwanského fóra PTT.cc.
Notebooky
V lednu na CES 2022 by prý asi měly být vydané modely pro notebooky. Zde má Intel dva čipy s konfigurací jader 2+8 a 6+8, ty budou mít výkonnější GPU se 768 shadery, tedy jako Tiger Lake-U. Bude zachován PCIe 5.0, TDP by mělo být 12 až 45 W. Dále bude existovat mobilní 7 až 12W provedení v menším pouzdru BGA a s jen PCI Expressem 4.0.
Informace o mobilních konfiguracích už unikly dříve, psali jsme o nich zde:
Tip: Jaké budou procesory Intel Alder Lake pro notebooky? Jádra a TDP
Alder Lake-HX: desktopový výkon pro notebooky v SoC pouzdru
Už delší dobu se objevují informace, že nejvýkonnější notebooková řada by měla mít plnou konfiguraci 8+8 pocházející z desktopu. Tyto procesory budou mít provedení BGA, v němž by ale prý tentokrát nebyl integrovaný jen čipu CPU, ale už by na něm byl přibalený i křemík čipsetu, což dosud v řadě H chybělo. TDP má být 45 až 65 W a mělo by jít o highend Intelu pro herní notebooky, tato řada by se možná měla jmenovat „HX“ (i když je zvláštní, že to by kopírovalo značení AMD).
Raptor Lake: Intel šlápne na pedál s počtem jader
A teď k novým informacím, tedy o následující generaci Raptor Lake. Možná si pamatujete, že po Alder Lake měly už původně následovat 7nm procesory Meteor Lake. Jenže zpoždění 7nm procesu asi způsobilo, že Intel mezi ně musel vsunout ještě jednu 10nm generaci, tedy Raptor Lake. Takové vycpávky typicky bývají jen refresh předchozího čipu, takže jsme čekali, že Raptor Lake bude spíš jako Kaby Lake a moc se nebude lišit od Alder Lake, jen by třeba mělo lepší takty. Chyba lávky.
Raptor Lake sice možná bude „vycpávka“, ale bude mít víc jader, což z něj dělá rozhodně nový design. Moore’s Law is Dead uvádí, že Raptor Lake už bude v nejvyšší konfiguraci rovnou 24jádro. Ovšem nebude to 16+8 jader nebo 12+12, jak byste si možná přáli, ale 8 velkých jader a 16 jader malých (celkem tedy 32 vláken). Pokud koncepce big.LITTLE není omyl, pak je toto logické, protože říká, že zvyšování mnohovláknového výkonu je efektivnější pomocí dalších malých jader, byť to klade trošku větší nároky na optimalizaci softwaru.
Pro Intel je také asi snazší přidávat malá jádra, protože zatímco každé velké jádro potřebuje jednu zastávku na prstencové sběrnici, u malých jader stačí jedna zastávka na jeden klastr čtyř jader (psali jsme o tom zde). Toto 24jádro tedy může mít stejný rignbus, jaký by mělo CPU se 12 velkými jádry. Toto umožní dál používat prstencovou sběrnici, zatímco s 24 velkými jádry už by asi Intel potřeboval změnit topologii kvůli rostoucím latencím a zhoršujícímu se škálování.
Architektura jader
O architektuře jader jsou trošku konfliktní informace. Dřívější úniky říkaly, že Meteor Lake ještě pořád vychází z Alder Lake a neměl by mít velký nárůst IPC (tedy nové jádro), takže improvizovaný refresh Raptor Lake by měl nejspíš být stejný případ. Jenže nyní Moore’s Law is Dead uvádí, že v Raptor Lake je nové velké jádro, nazvané „Raptor Cove“, které bude jádro Golden Cove z Alder Lake vylepšovat. Prý má mít vyšší frekvence, ale i vyšší IPC, a také lepší energetickou efektivitu (nicméně by teoreticky něco z těchto zlepšení mohlo být vlivem vylepšeného 10nm procesu).
Ovšem asi to pořád bude spíš tick – tedy ne stejné jádro, ale ne úplně nové, něco jako Broadwell vůči Haswellu nebo nakonec zrušené Cannon Lake (které o nějaká procenta zvýšilo IPC) vůči Skylake. Je možné, že zvýšené IPC mají přinést úpravy cache, které prý v Raptor Lake mají nastat, zatímco ostatní části jádra by mohly být stejné. Podobné je to u architektury Willow Cove (Tiger Lake) vůči Sunny Cove (Ice Lake).
Malá jádra asi stále Gracemont, bez AVX-512
Malá jádra zůstanou v Raptor Lake stejná, tedy architektura Gracemont. To je škoda, protože tím pádem asi víme, že pořád nebudou podporovat AVX-512 a tím budou bránit jeho využití u velkých jader. Intel s procesory Raptor Lake bude konkurovat AMD Ryzenům 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4, které AVX-512 paradoxně už mají podporovat (i když nevíme, zda jim bude přidávat výkon, nebo to bude implementace sloužící jen pro kompatibilitu, jak mívalo AMD ve zvyku, viz třeba první implementace AVX2 v Excavatoru a Zenu 1).
Nicméně AVX-512 (i díky málo agresivnímu nasazení od Intelu) pořád používá jen málo desktopových aplikací, takže by to Intelu v praxi nemuselo tolik škodit. Bude asi hodně zajímavé vidět, jak se na big.LITTLE spoléhající Raptor Lake se 16 malými jádry (a 8 velkými) popere s Homogenním 16jádrovým Zenem 4 v mnohovláknových aplikacích.
Teď je populární považovat big.LITTLE za berličku nebo chybný přístup, ale toto vůbec není jisté. Může se ukázat, že toto je skutečně cesta umožňující dosáhnout vyšší energetické efektivity a vyššího celkového výkonu. Hodně by tomu pomohlo, pokud by se sladily instrukční sady u malých a velkých jader (tedy AVX-512 pro Atomy), ale big.LITTLE asi může vyhrát i bez toho.
Raptor Lake dostane také nové čipsety a vylepšenou konektivitu, jenže podrobnosti nejsou uvedeny. Snad by měla být oficiálně podporovaná DDR5 na vyšších taktech (leaker uvádí DDR5-5600 a víc). Není uvedeno, zda už bude podporováno rozhraní PCIe 5.0 ×4 pro SSD, nebo zda sloty M.2 pořád zůstanou jen u PCIe 4.0.
Vydání rok po Alder Lake, přímo proti Zenu 4
Vydání Raptor Lake má Intel údajně naplánované na „Holiday Season“, čímž se myslí (před)vánoční sezóna. Asi by proto opět mohlo jít o vydání v rozmezí říjnu a listopadu. Ovšem odstup po Alder Lake má být o trošku delší než rok, takže možná spíš listopad a ještě třeba jeho konec. I tak to ale znamená, že Raptor Lakem chce Intel nejen konkurovat Zenu 4 výkonnostně, ale vydání by mělo být víceméně nastejno, protože také „Raphael“ od AMD má vyjít v Q4 2022. Desktopové Raptor Lake má pořád pasovat do socketu LGA 1700 a snad na něj bude možné upgradovat z Alder Lake.
Po Raptor Lake prý Intel plánuje výrazná zvýšení výkonu, zejména asi toho jednovláknového, s vyšším IPC, a také velké změny s čipletovou stavbou procesorů. Prý to mají být brutální pokroky, ale zatím o tom není nikde řečené nic konkrétního, takže zatím to berte s rezervou. Asi je lepší to zatím brát tak, že Intel logicky pracuje na nových architekturách výrazně zvyšujících výkon (jako to dělal vždy), ale zatím prostě nevíme, jak budou vypadat.
Zdroje: VideoCardz, Moore’s Law is Dead
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz