Unikly fotky herní grafiky Intel Xe HPG. Výkon ~RTX 3070 Ti?

První fotky herní karty Intelu

Možná trochu dřív, než by se dalo čekat, unikly na svět vůbec první fotky druhé generace samostatného GPU Intel. Tentokrát to ale není rozpačité malé mobilní GPU Iris Xe Max, které konkurovalo jen adaptérům typu GeForce MX, ale čip Xe HPG určený pro hráče. Karta na fotkách má údajně TDP až 275 W, umí raytracing, AI upscaling a její výkon by prý měl být někde okolo Nvidia GeForce RTX 3070 Ti.

Youtuber s přezdívkou Moore’s Law is Dead se dostal ke snímkům patrně opravdového prototypu karty Intel Xe HPG, což je karta s čipem DG2, která bude mít až 512 EU (4096 shaderů), podporu ray tracingu a výkon by prý mohl být až někde nad GeForce RTX 3070 nebo chystanou RTX 3070 Ti.

Obrázky můžete vidět níže. Nejde o finální prodejní kus, ale vzorek typu ES. To znamená, že nemusí odpovídat podobě karet, které se budou prodávat. Ale současně to nevypadá ani na nějaký raný prototyp, jelikož nejsou vidět žádná PCB a konektory navíc pro diagnostiku a design má různé ozdobné prvky. Možná by tedy tato karta mohla být i vzorek pro masovou výrobu – podobně jako třeba rané exempláře grafik Ampere v provedení Founders Edition, které unikly loni v červnu. Nicméně podle leakera by prý ve finále kryt chladiče mohl být bílý místo černého a Intel má prý rozpracované i další návrhy, jeden z nich výrazně sofistikovanější. Tento chladič a kryt by tak mohl být jenom nějaká improvizace použitá pro validaci a testování GPU (což je to, co teď probíhá).

Inženýrský vzorek grafiky Intel Xe HPG s 512 EU (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Karta má chladič nereferenčního charakteru s dvěma axiálními ventilátory, ale po straně nejsou vidět heatpipe, takže asi používá vapor chamber. Podobně jako u referenčních Radeonů RX 6000 jde žebrování napříč kartou, tedy vertikálně od desky. Polovina teplého vzduchu bude utíkat prostorem v boku chladiče, ale druhá část půjde směrem k PCB desky, což už je holt kompromis daný touto konstrukcí.

Inženýrský vzorek grafiky Intel Xe HPG s 512 EU (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

GPU na fotkách bohužel odhaleno není, ale jsou vidět napájecí konektory. Jde o jeden šestipin a jeden osmipin, což například odpovídá 230W Radeonu RX 6700 XT. Ovšem podle zdroje fotek je spotřeba poněkud vyšší. Intel údajně původně plánoval 225 až 250 W, ale nakonec prý bude použito TDP 275 W, tedy na půl cesty mezi Radeonem RX 6800 a RX 6800 XT. Může to být proto, že Intel zvedl takty (a výkon) výš, než původně měly být, nebo čip má o něco horší efektivitu, než bylo v plánu.

Inženýrský vzorek grafiky Intel Xe HPG s 512 EU (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Takt GPU 2,2 GHz

Podle informací ve videu – které by mohly být celkem důvěryhodné, když leaker od svých zdrojů získal fotky – má verze Intel Xe HPG s 512 EU/4096 shadery běžet na taktu 2,2 GHz – což má vyžadovat ono 275W TDP. Čip má být vyráběný 6nm procesem TSMC (N6).

Karta má mít 16 GB paměti GDDR6 na 256bitové sběrnici, což říkaly už předchozí úniky, pravděpodobně by mohla být použitá frekvence pamětí 16,0 GHz efektivně (propustnost by pak byla 512 GB/s), ale to ještě není potvrzeno.

Výkon jako RTX 3070 Ti

Výkon plné konfigurace s 512 EU by prý měl být mezi GeForce RTX 3070 a RTX 3080 – výkonnější z těchto modelů nedožene, ale mohl by skončit rovnocenně s chystanou GeForce RTX 3070 Ti (a potažmo tedy možná i s Radeonem RX 6800?). Výkon se samozřejmě může lišit úlohu od úlohy kvůli rozdílné architektuře, ale v průměru by měl vycházet někam k té zatím nevydané RTX 3070 Ti, nebo aspoň RTX 3070.

XeSS?

Potenciálním problémem přirozeně mohou být ovladače, nicméně zájemce může těšit, že Intel již pracuje na nějaké alternativě AI upscalingu DLSS od Nvidie. Moore’s Law is Dead říká, že pracovní jméno projektu je snad XeSS, ale oficiálně se pak může jmenovat jinak. Mimochodem prý také karta má velmi dobré výsledky v akceleraci kreativních aplikací a v akceleraci videa (enkódování). Informace od Moore’s Law is Dead naznačují, že by GPU mohlo mít hardwarový enkodér do formátu AV1, což konkurenční GPU teď postrádají.

Uniklé informace o GPU Intel Xe HPG (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Vydání až koncem roku?

Moore’s Law is Dead ale také uvádí, že tyto karty ještě jen tak nepřijdou na trh. Partnerští výrobci, kteří by snad mohli být podobně jako v případě AMD a Nvidie hlavními staviteli a prodejci karet, prý zatím o této grafice nedostali mnoho informací, takže ještě nemohli začít s přípravami, návrh karty PCB se snad také ještě mění. Na základě toho to prý vypadá, že prodávat se tato grafika asi začne až ve čtvrtém kvartálu roku (říjen až prosinec). To platí pro herní verzi, profesionální model pro pracovní stanice, CAD a tak podobně prý budou až v roce 2022.

Jako první údajně Intel chystá vydání nejdražšího a nejvýkonnějšího modelu, tedy té karty s 512 EU na 2,2 GHz a výkonem GeForce RTX 3070 (Ti). O něco později (údajně by to ale nemělo trvat dlouho, tedy možná měsíc, dva, tři) má vyjít levná odvozenina se 128 EU (1024 shadery). Někde mezi těmito GPU by pak měla být ještě karta s 256 EU (2048 shadery), která ale asi může vyjít až v třetí vlně.

S grafikami Intel to tedy začíná vypadat docela zajímavě. Pravda, ještě neznáme ceny, ale v atmosféře davového šílenství kolem kryptoměn by byly stejně nereálné a nevíme, zda se do té doby svět trochu umoudří.

Pokud by ale tyto faktory nebyly, tak prý Intel obecně chce nasadit spíš agresivní cenovou politiku, aby získal ze začátku co nejvíc přízně. Mohlo by to znamenat, že nějaké střední modely by mohly stát někde mezi 200 až 300 dolary, ale cena za verzi s 512 EU by asi byla vyšší a zatím o ní nic známo není.

Zdroje: Moore’s Law is Dead, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. „Ozdobné prvky“, tím je myšlen ten na koleně vpasovaný klínek s nápisem Intel v krytu, který vypadá jako práce nudícího se ševce z bangladéše? Vždyť je to fejk jak stehno!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *