GeForce RTX 3080 na fotu: Nvidia chystá unikátní referenční chladič

Unikla podoba, kterou Nvidia chystá pro referenční GeForce RTX 3080 „Founders Edition“

Poslední generace grafik Nvidia, GeForce RTX 2000, udělala před dvěma lety zásadní krok, když i u referenčních karet použila chladič typický pro ty nereferenční, tedy s dvěma axiálními ventilátory, což dává lepší teploty i hlučnost. Teď se na internet dostaly uniklé fotky chladiče a vzorku referenční GeForce RTX 3080 nové generace Ampere a vypadá to, že chlazení opět bude hodně ambiciózní a zároveň nezvyklé.

Tyto fotky jsou neoficiální z neznámých zdrojů (objevily se na Chiphellu) a zatím nemůžeme zaručit, že jde o reálnou podobu karty, která se skutečně dostane do obchodů. Design a návrh karty je dost důkladný a zároveň neočekávaný. Není myslím úplně pravděpodobné, aby něco podobného vzniklo jako fake. Ovšem také může jít třeba jen o jeden z návrhů, s kterým Nvidia pracovala, ale třeba ho pak zavrhla. Zatím je tedy třeba brát tyto fotky s rezervou, i když vypadají poměrně realisticky.

Zde je originál uniklé fotky, kde jsou dva exempláře karty, každá ukazující jednu stranu. Vpravo je karta ukazující stranu se samotným chladičem, jenž je zdá se dvojslotový a kombinující černé žebrování pasivu a stříbřité (nejspíše hliníkové) prvky. Modré zbarvení dělá jen fólie proti poškrábání, takže si ho nevšímejte. Vlevo je karta obrácená rubem/backplatem nahoru.

Úniklá fotografie údajného designu GeForce RTX 3080 (Zdroj: Chiphell)

Tady (níže) je pro větší názornost přední strana karty (chladič navrchu, PCB vespod, zde neviditelný konektor PCIe je na fotce dole). Hlavní zvláštnost designu je, že ač jsou opět použité dva axiální ventilátory, jen jeden je osazený v tradiční horní straně (která je po instalaci strana spodní…).

Tento ventilátor by měl vhánět klasicky vzduch do pasivu pod sebou v levé části karty. Je možné, že pod hliníkovým rámečkem bude proudění pokračovat do šikmých žeber viditelných uprostřed karty a tudy unikat pryč, ale to je jenom domněnka.

Následuje karta z druhé strany, můžete vidět konektor a backplate s PCB pod ním. PCB je zvláštní, je totiž seříznuto trochu jako česká (dříve československá…) vlajka s odebraným modrým klínem. Část nalevo je tvořená jen pasivem, otevřeným z obou stran, takže touto částí karty bude moci procházet vzduch z jedné na druhou stranu.

A zároveň je zde posazen druhý ventilátor, který tedy budete vidět, když bude karta osazená ve skříni. Toto osazení ventilátorů z jedné i druhé strany na střídačku je zcela unikátní a dává této kartě okamžitě rozpoznatelný (a nesnadno zapomenutelný) vzhled, v tomto se design se tedy myslím dost povedl.

Kudy půjde airflow?

Velmi zajímavé je toto řešení ale technicky. Původně jsem předpokládal, že oba ventilátory jsou úplně klasické koncepce a tudíž foukají dovnitř do pasivu pod nimi. Tady by to ale bylo divné, protože tento ventilátor by nasával vzduch z vrchu karty a tlačil ho skrz pasiv do prostoru pod kartou (odkud si zase přisává vzduch druhý ventilátor). Toto ale málo zapadá do typického řešení airflow ve skříni, kdy máte nahoře a vzadu u procesoru odsávací ventilátory a vepředu skříně a/nebo na jejím dně nasávací. Logické by tedy bylo, aby prostupnou pravou částí karty šel vzduch naopak zespodu nahoru, což by s přirozeným airflow spolupracovalo.

Když se ovšem podíváte na fotku horního ventilátoru, je poznat, že se lopatky liší od toho spodního. Vypadá to tedy, že tento větrák by ve skutečnosti mohl pracovat obráceně a vysávat vzduch z pasivu směrem nahoru do volného prostoru. Ač srpovitost lopatek vypadá, jako by měly hnát vzduch dovnitř, vypadá to, že mají reverzní prohnutí (profil v řezu), takže by se ventilátor mohl točit obráceně. Je to technicky komplikované, ale tímto řešením by oba ventilátory nakonec foukaly stejným směrem.

Mimochodem, oba ventilátory mají kolem sebe kulatý rámeček. Na ten jsou lopatky zdá se pevně připojeny. Pokud nejde jenom o makety, tak by ve skutečnosti mohl být tento kroužek či obruč součástí rotoru. Podobné ventilátory používá Corsair, toto okruží stabilizuje lopatky proti deformaci a mělo by vylepšovat dosažený statický tlak.

Podle uniklé fotografie vytvořil uživatel tor6770 na Redditu tyto neoficiální vizualizace, ukazující, jak by karta mohla zhruba vypadat. Prohnutí lopatek ventilátoru na horní straně asi ale má špatně

Prostupný pasiv by měl být výhodou, zejména s více kartami

To, že je polovina pasivu na kartě prostupná z jedné strany na druhou, jsme přešli, ale toto by mohla být ta hlavní inovace – byť ne nová, toto už některé nereferenční Radeony (zejména ty s pamětí HBM a tedy krátkým PCB) dělaly. Takovéto řešení má velkou výhodu. Odpadní teplý vzduch je protlačen na druhou stranu, kde si ho vezme airflow a je odnesen ze skříně. U klasické nereferenční karty místo toho vzduch z chladíče vystupuje po stranách – polovina směrem na bočnici, druhá směrem do PCB desky pod slotem, kde ohřívá PCB (a někdy i SSD, pokud je zde slot M.2). Horší je, že z těchto prostorů zase může ventilátor tento ohřátý vzduch nasávat zpět do chladiče, místo aby šel dovnitř chladný vzduch. Prostupný pasiv – zvlášť, pokud se bude foukat směrem nahoru – toto odstraňuje a měl by tedy vylepšit celkovou efektivitu.

Bonusem to bude také, když budou dvě tyto karty vedle sebe ve SLI. Jedna sice bude foukat rovnou do druhé, ale celkově prostupné zadní strany karet pomohou tomu, aby se mezi kartami nedržel teplý vzduch. Pokud se bude foukat nahoru, tak dokonce vznikne účinné odsávání z tohoto prostoru, takže u SLI by mohlo být zlepšení znatelné.

Jak tato karta bude ve finále vypadat a fungovat, tedy bude hodně zajímavé. Jak jsme řekli, design vypadá hodně propracovaně, což je důvod, proč mě osobně připadá jako reálná a ne „fake“. Ovšem samotná karta není asi funkční, spíše jde asi o maketu vyrobenou jenom pro předvedení návrhu. PCB je zřejmě vyrobeno ořezáním nějaké jiné staré desky (a to asi našikmo, ne pravoúhle), můžete vidět, jak jsou u okraje seřezané plošky a díry. Chladič také nemusí být funkční, uvnitř může chybět vapor chamber či heatpipe a některé prvky mohou ještě být změněny, například by mohla být šikmá žebra uprostřed překryta třeba hliníkovým plátem.

Vydání nové generace grafik GeForce blízko?

Mimochodem, tento únik fotky asi také znamená, že se vydání těchto nových GeForce s architekturou Ampere už dost přiblížilo. Asi nebude hned v nejbližších dnech, ale pravděpodobně by se mohlo odehrát do nějakých 2–3 měsíců od nynějška.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče

Doteď jsme měli informace, že samostatné grafiky Intelu – tedy ty výkonnější herní pod značkou Intel Arc – přijdou na trh v první čtvrtině roku 2022, což bylo určité zpoždění, protože loni Intel avizoval vydání v roce 2021. Vypadá to ale, že desktopové karty, které většinu hráčů budou zajímat nejvíc, se ještě opozdí a tento termín nestihnou. Ohlášené vydání prý asi bude platit jen pro mobilní verzi, která půjde na trh dřív. Celý článok „Samostatné herní grafiky Intel Arc až v Q2 2022. Rendery chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

  •  
  •  
  •  

MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU

Na trh se teď dostává dost nezvyklý, ale také asi hodně výkonný pasivní chladič. Nejde o žádnou recyklaci základu z běžného aktivního chladiče vzniklou prostě odebráním ventilátoru, ale o tříkilové monstrum, které si spíš vyžádá, abyste mu postavili počítač na míru, než že by se dalo mluvit o nějaké kompatibilitě se skříněmi. Ovšem za odměnu má být schopné bez větráku uchladit 100W CPU a zároveň ještě 120W grafickou kartu. Celý článok „MosterLabo nabízí 3kg pasivní chladič pro 100W CPU a 120W GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Pokud se potvrdí spekulovaná orientace lopatek, pak jde o pěknou inovaci. Na mysl se tak ale trochu vkrádají úvahy o možném navýšení TDP. Ovšem už jen to, že se pravděpodobně více dostanou ke slovu návrhy s HBM, kde budou jádro i paměti pod uceleným rozvaděčem chladiče, vnímám velmi pozitivně. Kéž by AMD po těch posledních vlažných letech oprášilo alespoň referenční vodníky.

  2. Zo začiatku som bol k tejto info skeptický, ale naozaj to vyzerá, že je to real deal. 🙂

    V tom prípade je to určite nezvyčajné, inovatívne riešenie, rozhodne nie lacné či už čo sa týka vývojovej náročnosti, ale aj samotnej výroby, lebo je to neštandardný dizajn /jak pcb, tak chladič/. U zelených majú zjavne veľa voľného času na blbosti, čo naznačuje dosť o tom aká je konkurencieschopnosť na trhu s grafikami. 😀

    Ale naspäť k téme… o funkčnosti tohto dizajnu nechcem špekulovať, počkáme si, ale určite sú tam kompromisy v prospech vizuálu chladiča na úkor účinnosti, ak porovnávame s typickými nereferenčnými kartami. Ak porovnávame s referákmi, nemuselo by to dopadnúť zle. Objavila sa aj fotka holých pasívov, kde je pekne vidieť koncepcia… https://i.imgur.com/DuPSpLH.jpg

    Na strane PCB to zrejme bude veľkoplošný vapor-chamber pre GPU a VRAM, a práve z oblasti GPU na ňu navarené 4 opricky dosť hrubé heatpipes /vyzerá to minimálne na priemer 8 mm ak nie viac/, ktoré prenášajú teplo z kritickej oblasti nad GPU do druhej časti pasívu. Tie stredové trojuholníkové časti sú potom dosť kompromisný prvok, keďže úplne postrádajú airflow.

    Ešte si dovolím zapochybovať o teórii, že ten vrchný fan netlačí, ale odsáva, nevidím v tom logiku. Ak by to tak bolo, tak logickejšie a zrejme aj účinnejšie riešenie by bolo aj tento umiestniť z opačnej strany a fúkal by cez pasív hore. Vždy je účinnejší spôsob fanom cez pasív vzduch pretláčať, než ho z opačnej strany odsávať, navyše takýmto krkolomným dizajnom lopatiek. Z funkčného hľadiska to teda zmysel absolútne nedáva a ak to napriek tomu tak bude, tak potom vyhrala vyslovene snaha o exotické konštrukčné riešenie nad zdravým rozumom. Ale nevylučujem ani to, lebo to môže byť súčasť marketingu, čo je zjavne hlavná príčina, vzniku takéhoto chladiča. Proste sa o tých kartách bude rozprávať omnoho viac než keby vyšiel ďalší tuctový referák ktorý nikoho nezaujíma. Vlastne to už funguje, lebo sa rozpráva už teraz. 🙂

    Inak vyhútali ste niekto kde by mali byť napájacie konektory karty? Na všetkých tých fotkách ich nikde nevidím.

    1. Já bych význam orientace druhého ventilátoru takto neshazoval. Ne snad, že bych nesouhlasil s možná nižší účinností chlazení samotného gpu, ale z pohledu airflow, a možná zvláště v případě SLI zapojení, může jít o celkově účinnější řešení.

    2. Ty konektory tam nemusí být, protože PCB je asi jenom maketa. Ale mohly by být klasicky na konci karty (k PCB připojné připájeným drátem – blbé pro osazení vodního bloku).

      Pokud jde o opodstatnění toho ventlátoru nahoře – napadlo mě, že to usnadní vedení heatpipe/využití tloušťky, protože ventilátor částečně bude v profilu PCB/backplatu. I když to nezní jako jediné možné řešení, nebyl by problém udělat žebra tak, aby tam vyčuhovaly nahoru.

      1. Nemyslím si, že druhým ventilátorem dojde k lepšímu využití plochy pasivu, zefektivnění chlazení samotného gpu, to by použili ventilátor bez orámovaného rotoru. Použití tohoto ventilátoru nasvědčuje takřka výhradně fokus na airflow ve skříni (SLI konfigurace), snahu dostat teplý vzduch co nejrychleji ven ze skříně, podobně jako u „předpotopních“ radiálních referenčních chladičů.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *