Alienware AW2521HF – najlepší herný monitor?

Detaily

QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Základné parametre


Balenie a výbava

Odlišnosti oproti iným monitorom začínajú už pri balení. Zatiaľ čo väčšina balení býva takých, že monitor so stojanom v polystyréne musíte doslova vysypať z krabice, čím riskujete poškodenie, tu sa otvára krabica úplne ináč. Hore aj dole sú plastové klipy, ktoré keď odoberiete, viete škatuľu rozdeliť na dva kusy a tak sa dostať do vnútra. Takéto jednoduché riešenie výrazne zjednodušuje rozbalenie aj inštaláciu monitora.

   

V balení sa nachádzajú klasické veci, ako napájací adaptér do elektrickej siete, kábel HDMI, DisplayPort, USB a dokumentácia.

Masívne nožičky ma trochu zaskočili, kedže ide len o 24,5″ displej, ktorý nie je ťažký. Na stole budú zaberať pomerne veľa miesta v porovnaní s naposledy testovaným monitorom Aorus. Na rozdiel od Aorusu tu však nechýba kovový oblúčik na strutke, aby ste podstavec vedeli dotiahnuť prstami a nemuseli použiť skrutkovač.

Druhá časť stojana je rovnako masívna a ukrýva podsvietenie RGB aj kanál pre organizáciu káblov. Otvor je však pomerne malý a káble sa cez neho zle ťahajú.

Poslednou časťou balenia je krytka na zakrytie otvoru a káblov na zadnej strane monitora.

Zadná strana ukazuje štvorcový otvor na uchytenie stojana ako aj kompatibilitu s VESA s uchytením 100 × 100.

   

Podobný detail ako pri naposledy testovanom Aorus monitore, aj tu sú zlaté piny, ktoré prenášajú signál pre podsvietenie stojana.

Pripojenie stojana k monitoru je jednoduché, stačí ho len založiť. Na odpojenie zase slúži veľké šesťuholníkové tlačidlo v spodnej časti zadnej strany.

Stojan po zapojení naozaj vyzerá masívne a otvor pre káble nie je najväčší. Mal som celkom problém cez neho dostať koncovky video káblov.

Otvor na zadnej strane sa dá zakryť krytkou, ktorá je v balení. Treba ju zasunúť zo spodnej strany, aby zapadli výstupky do pripravených otvorov.

Po nasadení však kryt stále mierne odstáva a nie som si istý, či to bolo cieľom alebo som ho len zle nasadil. Skúšal som to však viackrát a výsledok bol vždy rovnaký. Ešte jedna poznámka k tejto oblasti monitora. Na oboch stranách sa nachádzajú klapky na usmernenie káblov, aby sa dal použiť kryt, o ktorom sme práve písali. Káble sa tak musia viesť pod tieto klapky a v samotnom otvore nie je práve veľa miesta na manipuláciu. Zapájanie jednotlivých káblov tak bolo až prekvapivo náročné a pri väčších koncovkách HDMI a DisplayPort budete musieť kábel pomerne dosť ohnúť hneď za konektorom, aby ste ho vedeli naviesť pod klapku. Životnosti káblov to asi veľmi neprospeje.

   

Pohľad na monitor spredu prezrádza, aký mohutný je stojan naozaj. Displej je tenký a aj spodný okraj patrí medzi najtenšie, aké sme tu mali. Nemôžem si pomôcť, ale stojan vyzerá príliš veľký na tento pomerne útly 24,5″ panel. Ak však Dell používa tento stojan na viacero modelov, je to pochopiteľné.

Zadná strana má podsvietenie RGB, ako sa na herný monitor v dnešnej dobe patrí. Podsvietený je stojan aj logo na zadnej strane monitora.

   

Podsvietené je aj tlačidlo power, ktoré takisto vie meniť farbu.

Pozrite sa bližšie na porty a všetky konektory, ktoré monitor ponúka. Môžete vidieť spomínané klapy pre káble, ktoré ich majú držať na mieste.

Ľavý bok, alebo pri pohľade zo zadu pravý, má dvojicu konektorov HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 a audio line out.

Na druhej strane je dvojica portov USB 3.2 gen 1 a aj USB typu B, ktoré slúži na pripojenie k počítaču. Takisto je tu aj konektor pre napájací adaptér. Monitor má integrovaný zdroj, nebudete tak musieť niekam schovávať veľký a ťažký napájací adaptér. Len pripojíte jeden kábel a môžete monitor používať.

Netradične sa ďalšie porty nachádzajú ešte aj na spodnej časti samotného monitora, kde sú ďalšie dva konektory USB 3.0 a konektor na slúchadlá.

Povedzme si ešte niečo viac o stojane. Zaujímavý detail je umiestnenie vzdialenosti na vnútornú stranu, kde sa hýbe držiak monitora.

Displej ponúka 130 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 70 mm od podložky spodnou hranou a 395 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 200 mm a 525 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +21 stupňov.

A rovnako aj naklonenie do strany, čo sme už videli pri prvom pohľade na prednú stranu. Otočenie je o 20 stupňov do oboch strán.

Monitor ponúka aj funkciu pivot, teda možnosť otočiť displej o 90 stupňov do vertikálnej polohy. Funguje to oboma smermi, pozor však na káble, pri otáčaní potrebujú väčšiu dĺžku ako keď je monitor horizontálne.

Backlight bleed a uniformita čiernej nie sú práve najlepšie a očakával by som o niečo lepší výsledok. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *