Alienware AW2521HF – najlepší herný monitor?

Obrazové vlastnosti

QHD sa už stalo štandardom pre dobrý herný zážitok či už v domácom prostredí alebo aj na herných turnajoch. Profesionáli však stále zostávajú verní Full HD a dnes testovaný Alienware AW2521HF je určený presne pre nich. Prečo ostať pri zastaranom Full HD? Odpoveď je jednoduchá. 240 Hz. Áno, ide o najrýchlejší herný monitor, aký sme mali možnosť vyskúšať.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 24,5″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Vďaka menšej uhlopriečke je obraz o čosi ostrejší ako keby bol monitor 27″. Pri 24,5″ je na dané rozlíšenie jednoducho väčšia hustota pixelov. Pre mňa osobne je však raster viditeľný, no to bude preto, že som už dlhé roky zvyknutý na 4K. Obnovovacia frekvencia je neuveriteľných 240 Hz a monitor podporuje FreeSync a je aj G-Sync Compatible, ako sme už uviedli. Prekvapením je, že ide o panel IPS, čo nie je úplne zvykom pri najrýchlejších monitorch. Tie často bývajú TN. Od monitora tak možno očakávať aj pomerne dobré podanie farieb. HDR monitor neponúka, čo je trochu škoda, no so zameraním primárne na profesionálnych hráčov by zrejme akákoľvek implementácia HDR ostala nevyužitá.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 99 % pokrytí sRGB, kontrast 1000:1 a jas 400 nitov. Aké hodnoty sme namerali? Sonda nám potvrdila 99 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 79 % AdobeRGB, 85 % DCI-P3 a 76 % NTSC. Maximálny nameraný jas bol 370 nitov, čo je trochu menej ako výrobca prezentuje. Stále je to však dobrá hodnota. Chválim presnú gammu s hodnotou 2,2 a žiadnou odchýlkou. Prekvapivo nízka je aj farebná odchýlka Delta E s hodnotou len 1,18. To je ešte lepšie číslo ako ste videli pri monitore Aorus. Nameraný kontrast bol len 620:1, čo si už pochvalu nezaslúži. Rovnako neočaria ani výsledky uniformity. Farebná je v poriadku len s miernou odchýlkou v pravom hornom rohu. Horšie je to so svietivosťou, kde vidíme pomerne veľké rozdiely medzi spodnou a hornou časťou displeja, čo len potvrdzuje domienky so zobrazenia čiernej farby.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Tie sú tri a pri všetkých bol input lag rovnaký, teda 12 ms. Mali sme tu monitory s už aj nižším input lagom, no ani 12 ms nie je zlá hodnota.

Vplyv Response Time sme preverili aj v teste UFO, kde som nevedel voľným okom postrehnúť žiadne rozdiely. Pri frekvencii 240 Hz nie je viditeľný žiadny ghosting a obraz je mimoriadne plynulý. Rozdiel oproti 165 Hz napríklad pri monitore Aorus je hneď viditeľný. Stačí len hýbať myšou alebo oknom vo Windowse a vyššia plynulosť obrazu sa hneď prejaví. Jednotlivé režimy Response Time ani pri skúmaní vykreslenia pomocou fotografie nevykazujú žiadne veľké rozdiely, čo sme videli už aj pri spomínanom Aoruse. Rozdiel by možno bol vidieť pri 60 Hz, no nevidím dôvod testovať pri tejto frekvencii, kedže nikto s 240 Hz panelom ho nebude obmedzovať na 60 Hz, to je nezmysel. AW2521HF je tak najrýchlejší monitor s najnižšou odozvou a najlepšou plynulosťou, aký sa mi zatiaľ dostal do rúk. Jeho plynulosť je fascinujúca a nielen hranie hier ale aj používanie Windowsu je vďaka 240 Hz úplne iný zážitok.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *