ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

ROG Chakram, myška s pohľadom pod kapotu

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov.

ROG Chakram, myška s pohľadom pod kapotu

Prvým produktom, na ktorý sa pozrieme, je myška ROG Chakram. Ide o pomerne zaujímavú myš, ktorá ponúka až tri možnosti konektivity, možnosti prispôsobenia a dokonca aj rozoberania vďaka magnetickým komponentom. Zaujme tiež vymeniteľným joystickom, bezdrôtovým nabíjaním či vymeniteľným podsvieteným logom. Poďme sa na ňu pozrieť.

Balenie je bohaté, ako býva zvykom pri vyšších modeloch produktov Asus. Okrem myši je tu tak púzdro, nálepka, kábel USB, bezdrôtový prijímač, vymeniteľná krytka podsvietenia, škatuľka s príslušenstvom a návod.

V škatuľke sa nachádza dvojica vymeniteľných spínačov s nástrojom na vyberanie a dve krytky joysticku.

Myš je určená pre pravákov a napriek pomerne nízkemu profilu sa drží dobre. Osobne by som ocenil, keby bol chrbát myši o niečo vyšší, no to je pri mojich veľkých dlaniach a dlhých prstoch zvyčajné. Okrem toho k ergonómii nemám výhrady, aj opora palca je veľmi dobrá.

Zo zadného pohľadu môžete vidieť, že zahnutie nie je nijako extrémne.

Optický senzor na spodnej strane má rozlíšenie 16000 DPI, zrýchlenie až 40 G a 400 IPS. Prakticky sa tak vyrovnáva senzoru s Logitech G604, ktorú sme testovali minule.

   

   

Na lepšiu predstavu o kvalitách snímača som v aplikácii MouseTester, voľne dostupnej na fóre Overclock.net, zaznamenal správanie sa snímača pri 1600 DPI ako aj pri 16 000 DPI. Rozdiely medzi USB (na grafoch hore) a 2,4 GHz (grafy pod textom) nie sú veľké. Pri 2,4 GHz vidieť, že častejšie sa objavujú body mimo originálnej trajektórie a takisto aj rozptyl je väčší. V oboch prípadoch je však verne zobrazená reálna trajektória myši a rozdiely medzi USB a 2,4 GHz sú naozaj len o rozdieloch v samotných technológiách prenosu dát. Oba režimy ponúkajú 1000 Hz polling rate. Ani v 2,4 GHz režime nebude problém hrať multiplayerové hry.

   

   

Režim Bluetooth má oproti zapojeniu káblom cez USB aj 2,4 GHz WiFivýrazne horšie výsledky, trajektória pohybu je výrazne preriedená, čo znamená nižší polling rate. Rovnako aj pri zaznamenaní bodov X a Y vidíme že rozptyl oproti USB a 2,4 GHz je výrazne väčší s mierkou až ± 2000 oproti ± 400/1000. Režim BT však nie je taký zlý ako pri Logitech G604, kde trajektória vôbec nezodpovedala reálnemu pohybu. Stále však odporúčame Bluetooth používať hlavne na kancelársku prácu, prípadne na menej dynamické hry, kde až tak nezáleží na rýchlych reakciách myši.

   

   

Zaujímavosťou je, že myš umožňuje vypnutie a zapnutie Angle Snapping, teda vyrovnávania zvislých a vodorovných čiar. Toto funguje dobre, ako je možné vidieť na obrázkoch nižšie. V režimoch USB a 2,4 GHz si viete AS vypnúť a zapnúť podľa potreby, v režime BT zostane posledná zvolená možnosť a nedá sa prepnúť.

   

Myška má hmotnosť 125 gramov, čo je o 11 menej ako spomínaná G604, ktorá ale používala vymeniteľné AA batérie. 1 gram môžete ešte ušetriť, keď vyberiete krytky podsvietenia v chrbte myši.

   

Jedným z rozdielov medzi Chakram a G604 je rozhodne počet tlačidiel. Kým G604 zameraná na hry MOBA mala až 15 tlačidiel, Chakram má bežnejší počet a to 8, hoci nie všetky tlačidlá sú úplne bežné.

Začnime spodnou stranou. Tu je umiestnený prepínač medzi režimami 2,4 GHz, Bluetooth a vypnutím. Po stranách je ale aj prepínač DPI a párovacie tlačidlo. Umiestnenie prepínača DPI na spodku myši nepovažujem za práve ideálne. Čo si o tom myslíte vy? Základé nastavenia DPI sú 400/800/1600/3200. Upraviť ich môžete cez softvér ale aj funkciou DPI on the scroll. Po stlačení tlačidla DPI na 3 sekundy viete opraviť jeho hodnotu pomocou kolieska ktoré sa sfarbí podľa aktuálnej hodnoty od modrej (100) po červenú (16000). Jednotlivé kroky sú po 100 DPI.

Prejdime k bočnému pohľadu. Tu sú klasické dve tlačidlá využívané ako krok späť a dopredu. Unikátnou vlastnosťou myši je ale joystick, ktorý navyše ponúka tri režimy. Buď ho môžete prekryť a nepoužívať alebo si vybrať z dvoch koncoviek, ktoré sa líšia predovšetkým veľkosťou. V analógovom režime slúži na simuláciu naozajstného joysticku/páčky, napríklad na ovládači. Poslúži tak pri simulátoroch ale aj pri ovládaní kamery či 3D objektov. Vhodný je na použitie napríklad v GTA V či Ace Combat 7. Digitálny režim zase ponúka využitie joysticku ako štyroch tlačidiel – hore, dole, doprava, doľava. Môžete si naň namapovať rôzne akcie, napríklad pre Fortnite či PUBG. Joystick si viete prispôsobiť aj v Steame a pridať ho ako ovládač, budete ho však musieť namapovať. Joystick pridáva myši nevýdané možnosti využitia a záleží len na vašich potrebách, či ho dokážete využiť, alebo ho len zakryjete a nebudete používať.

Pohľad zhora ukazuje, ako sa rozoberajú jednotlivé časti myši. Najskôr ide dole veľký plast v zadnej časti, nasledujú obe tlačidlá a potom môžete ešte vybrať prijímač USB aj krytku podsvietenia. Po odobraní oboch tlačidiel môžete vidieť vymeniteľné spínače Omron, kde samotné tlačidlo má modrú farbu. V balení nájdete dva dokonca aj náhradné spínače a ďalšie si môžete dokúpiť sami. Myš je kompatibilná so spínačmi Omron D2F a D2FC.

Možnosť schovať prijímač USB v tele myši chválim, no zvyčajne to býva odspodu a nie zvrchu myši. Pri káblovom pripojení využijete pribalený kábel USB-C, ktorý zapojíte do konektora v prednej časti myši. Rovnakým spôsobom môžete myš aj nabíjať. Alternatívne môžete využiť aj nabíjanie bezdrôtovo na Qi nabíjačke. Nabíjanie káblom cez USB 3.0 trvá 1,3 hodiny a cez USB 2.0 alebo Qi o trochu dlhšie, 1,8 hodiny. Výdrž batérie závisí od režimu aj podsvietenia RGB. V 2,4 GHz bez RGB má myš vydržať 79 hodín a 48 s RGB. Režim BT má o niečo lepšiu výdrž a to 101 hodín bez a 53 s RGB.

 

Myš ponúka aj istú formu kustomizácie a to vo forme plastového kruhu, ktorý je priehľadný. Môžete si naň nakresliť vlastný dizajn, ktorý potom bude presvitať vďaka podsvieteniu. Nie som si však istý, koľko majiteľov bude testovať svoje maliarske schopnosti, aby si na kruh nakreslili nejaký vlastný dizajn.

Nastavenia môžete ovládať cez dvojicu aplikácii. Prvou je staršia Armoury II, kde si viete prispôsobiť funkcie tlačidiel, nastavenia senzora, podsvietenia, zistiť stav batérie či vytvoriť makro.

Navlas rovnaké funkcie ponúka aj novšia aplikácia Armoury Crate, ktorú poznáme napríklad z testu Zephyrus G14. Ponúka predovšetkým novší a modernejší dizajn, no po funkčnej stránke na ovládanie myši sú obe aplikácie totožné.

Hodnotenie

Asus ROG Chakram prináša unikátne nové možnosti vďaka použitiu joysticku. Myšou tak môžete ovládať funkcie, na ktoré ste doteraz potrebovali gamepad. Okrem toho ponúka až tri režimy pripojenia, dve možnosti nabíjania, drobnú kustomizáciu vzhľadu a v neposlednom rade široké možnosti prispôsobenia pomocou aplikácií. Vytkol by som použitie lesklého čierneho plastu na chrbte myši, ktorý síce slúži na to, aby cezeň prenikalo podsvietenie RGB, no je to hotový magnet na odltačky a mastnotu. Za všetky unikátne funkcie a bohatú výbavu si výrobca necháva riadne zaplatiť a práve cena tak bude zrejme tvrdým orieškom, ak si budete chciet Chakram zaobstarať.

Myš si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 170 €/4590 Kč.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Dovolil by som si položiť jednu amatérsku otázku. Nedávno som začal používať externú zvukovú kartu prepojenú, ako väčšina cez usb konektor. A chcel by som sa spýtať, či toto usb prepojenie nejako nedegraduje zvuk, v prípade použitia extrémne kvalitnej zvukovky. Tiež mi nie je jasné, kade všade sa „motá“ zvuk po základnej doske, keď je dostupný na všetkých usb konektoroch a pci-e slotoch. Predpokladám, že ide ako dáta, čiže digitálne….nie analógovo. Keď sa použije externá zvukovka,
    obchádza signál integrovanú zvukovú kartu ?

    1. Rušení nehrozí, hrozí pouze nějaká ta milisekunda zpoždění, kterému se snaží výrobci těchto aparátů předcházet kvalitními USB kabely – používej pokud možno pouze kabel dodaný ke zvukové kartě, připojený k zadnímu výstupu na desce.

    2. Přesně tak. Mám přes USB kabel zapojený Schiit Modi 3+ DAC, integrovaná ZK na základní desce se vůbec neuplatňuje a USB je pochopitelně digitální přenos, nedochází tedy k degradaci. U vaší externí ZK to bude fungovat stejně.

  2. Ďakujem za odpovede. Takže celý problém okolo kvality integrovaných zvukoviek spočíva v tom, či sa použije DA prevodnik
    integr.zvukovky, alebo DA prevodník externej zvukovky. To by bolo potom lepšie použiť digitálny výstup z integr. do externej,
    ale to usb slúži súčasne na napájanie exter.zvukovky.

    1. Digitální výstup zvukové karty už dnes použiješ spíše výjimečně v případě párování se starším (ne nutně stárnoucím) receiverem, narozdíl od bezprostředního a protěžovaného hdmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *