Fractal Design vydal Define 7 Compact: ATX skříň menšího objemu

Fractal Define 7: sedmá generace designu Fractal Design s redukovaným objemem a půdorysem

Před čtvrtrokem vydal velepopulární výrobce skříní Fractal Design novou generaci Define 7, s níž kromě základního modelu vyšel také zvětšený model XL. Teď do ní naopak přibude něco pro ty, kdo chtějí menší rozměry: skříň Define 7 Compact. Nejde o „SFF“ skříň typu Mini-ITX, ale o plnotučný ATX na výkonné komponenty. Ovšem prostorově řešený tak, aby vnější rozměry a objem byly výrazně menší.

Fractal Define 7 Compact má rozměry délka/šířka/výška 42,7 × 21,0 × 47,4 cm. Pokud to srovnáte s rozměry klasického modelu Define 7 (54,7 × 24,0 × 47,5 cm), tak je zřejmé, že skříň má sice úplně stejnou výšku danou například uložením zdroje do samostatného tunelu na spodku a prostorem pro ventilátory/radiátory nahoře, ale ubyly tři centimetry tloušťky a celých 12 centimetrů délky. To bude hodně znát, pokud třeba skříň stavíte na stůl. Objem je 39,3 litru a prázdná váha 8,61 kg proti 57,7 l/13,49 kg u běžné Define 7.

Toto zmenšení je dáno zejména tím, že vepředu chybí prostor pro klece disků a pětipalcovou mechaniku dle klasické koncepce PC skříní. Podobné je to staršímu modelu Fractal Design Define C. Ve skříni jsou již jen dvě univerzální pozice pro disky (2,5″ či 3,5″), dále pak dvě další plata pro 2,5″ disky (v prostoru za deskou a na střeše tunelu zdroje), každé pro dva kusy. Define 7 Compact je tedy ideální pro typický herní počítač, který má jen HDD či SSD, postrádá optickou mechaniku a někdy dokonce používá čistě jen moduly M.2.

Vnitřní prostor Fractal Define 7 Compact

Skříň je jako opět ocelová s hliníkovým čelem a bočnicemi, které mohou být buď obě plné ocelové, nebo můžete mít levou stranu z temperovaného skla pro „kochání“. To existuje v ztmavené i světlé více průhledné verzi. Kvůli absenci pozice pro optiku není čelo mimochodem otevírací.

Vnitřní prostor pro komponenty je o něco menší. Místo 185 mm je maximální výška chladiče CPU 169 mm, což by ale pořád mělo stačit na všechny dvouvěžové highendové modely (ale nebude možné u nich posunout ventilátory tak nahoru třeba kvůli modulům DDR4). Zdroj může být maximálně 200 mm dlouhý a GPU je limitováno na 341 mm délky, nebo 360 mm když před ním vepředu není ventilátor. Proti Define 7 zde ale není možné grafiku namontovat vertikálně.

Pozic rozšiřujících karet PCIe/PCI je sedm, což znamená, že do úplně nejnižší se vejde jen jednoslotová karta, nic tlustšího. Je zde ještě jedno omezení pro základní desku – zatímco Define 7 umožňuje použít velké E-ATX desky (což se vám může stát třebas highendovými Threadrippery nebo platformou X299), zde je maximálně podporováno jen Full ATX.

Pro větráky má skříň tři 120mm nebo dvě 140mm pozice vepředu, nahoru pak lze osadit dva 120mm nebo dva 140mm ventilátory. Vzadu je pozice na 120mm ventilátor a poslední také 120mm je na dně skříně, ovšem tam je současně klec na HDD, takže si musíte vybrat. Z výroby má skříň už osazené dva ventilátory – vepředu Fractal Dynamic X2-14 (140mm), vzadu Dynamic X2-12 (120mm). U větráků jinak nastává další limitace proti větší verzi – není přiložen rozbočovač pro ventilátory/světélka.

Radiátory vodního nebo AIO chlazení lze mít 280mm nebo 360mm na čele skříně, nahoru se vejde jenom 240mm – toto je asi pro milovníky těchto chlazení největší limitace.

Díly Fractal Define 7 Compact

Zatímco eliminace tradičního prostoru pro disky skříň zkrátila, tloušťka „jen“ 21 cm je kromě zmenšení prostoru pro vzduchový chladič (tedy přiblížením bočnice k desce) realizovaná ještě tím, že se zúžil prostor pro vedení kabelů za deskou z 3 cm u Define 7 na 17 mm. Respektive je udáno 17–28 mm, ale pro prostor přímo za základovkou asi bude platit těch 17 mm. V tomto prostoru jsou opět háčky a také již připravené suché zipy pro zafixování vašeho cablemanagementového díla.

Ani prachové filtry opět nechybí a jsou řešené stejně jako u Define 7: vepředu je dvojdílný a nahoře i dole jsou v plné ploše. Horní panel můžete mít plný, nebo mřížkový pro ventilaci – je pro výměnu přiložen v balení. Čelní panel je opět vyvedený nahoru a je na něm USB 3.0 (dva porty) i 10Gb/s USB-C (a samozřejmě audio jacky) a opět i dvě USB 2.0 umožňující využít volné headery na deskách, takže není co vytknout.

Fractal Define 7 Compact, čelní panel

Naše eshopy už mají tyto skříně v nabídce – na Slovensku cena za neskleněný model začíná pod 110 €, za bočnici z temperovaného skla dáte zhruba o 10 € víc. České ceny začínají pod 2800 Kč za verzi s plnou bočnicí a asi 3100 Kč za prosklené verze. Recenzi skříně Fractal Define 7 Compact už publikoval například techPowerUp nebo KitGuru, takže se můžete podívat na galerii fotek a testy.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení

Před časem se objevily informace, že by nové grafiky GeForce od Nvidie (herní GPU Ampere) mohly mít vyšší TDP, než se čekalo, dosahující 300–350 W. Možná to nebude jediné vybočení z normálu, protože se objevily také zvěsti, že tyto karty přinesou také úplně nový nestandardní napájecí konektor kvůli dodání vyšších proudů ze zdroje. Toto by i mohlo dosvědčovat, že nová generace GeForce opravdu bude žravější. Celý článok „Grafiky Nvidia Ampere prý mají nový 12pinový konektor pro napájení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium

Často tu píšeme o pasivních chladičích a pasivních skříních. Ale pokud chcete mít počítač úplně bez ventilátorů, musíte řešit ještě zdroj. Naštěstí existují i ATX zdroje, stavěné na pasivní provoz. Nabídku takových teď zvětší tři nové fanless zdroje od Seasonicu, které nabízí výkony 450 W, 500 W a novinkou je teď pasivní model s výkonem rovnou 700 W. Ale také třeba velmi dlouhou záruku trvající 12 let. Celý článok „Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL

Do světa skříní míří nyní čerstvá novinka. Firma Fractal – dříve Fractal Design – totiž uvádí nové verze své velmi populární řady: Fractal Define 7 a také větší Define 7 XL pro náročnější potřeby. Tyto skříně se kromě designu, odhlučnění a snadné montáže zaměřují i na co největší univerzálnost. Například i v tom, že stále umožňuje nainstalovat optickou mechaniku nebo velké množství 3,5″ disků, ovšem tyto věci jsou zcela volitelné. Celý článok „Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *