Je tu nová generace skříní Fractal Design: Define 7 a Define 7 XL

Fractal Define 7 a Define 7 XL, vylepšené pokračování oblíbené klasiky

Do světa skříní míří nyní čerstvá novinka. Firma Fractal – dříve Fractal Design – totiž uvádí nové verze své velmi populární řady: Fractal Define 7 a také větší Define 7 XL pro náročnější potřeby. Tyto skříně se kromě designu, odhlučnění a snadné montáže zaměřují i na co největší univerzálnost. Například i v tom, že stále umožňuje nainstalovat optickou mechaniku nebo velké množství 3,5″ disků, ovšem tyto věci jsou zcela volitelné.

Define 7 je následník skříní Fractal Design Define 6R, které firma vydala před dvěma lety, tedy již sedmou generací této řady; Defin 7 XL zase navazuje na předchozí velké modely s označním XL. Nová generace ale prošla značnými změnami. Na základě těchto dvou modelů je založeno celkem sedm verzí. Od obou můžete mít skříň s plným bočním panelem nebo různým typem temperovaného skla – světle tónovaným, tmavě tónovaným, nebo úplně čirým. U zcela čirého skla a také plné plechové bočnice je dostupné barevné provedení se zároveň bílým vnitřkem skříně, případně také skříň může být celá světlá (toto není k mání u modelu 7 XL, proto je celkem jenom sedm konfigurací).

Fractal Define 7 v klasickém černém provedení bez prosklení

Fractal Define 7

Modely Define 7 mají rozměry 547× 240 × 475 cm, proti Define R6 se tedy o centimetr zvedla výška a o 7 mm tloušťka. Do tohoto modelu lze dostat desky až do rozměru E-ATX, pokud mají šířku do 285 mm. Fractal zachovává klasické pozice pro disky v přední části, do nichž lze dostat až 14 3,5″ HDD. Jejich klece (celkem je jich šest) jsou ale modulární, takže když je nevyužijete, nemusíte je mít namontované a nezaclánějí procházejícímu vzduchu. Tato část je značně konfigurovatelná, takže vyhoví jak příznivcům harddisků, tak jejich odpůrcům. Prostor pro HDD lze zcela eliminovat a docílit ve skříni čistý vnitřní prostor (i pak se ale nějaká HDD dají schovat do tunelu před zdroj a do kabelového prostoru. Tam lze také osadit až čtyři 2,5″ disky. Úplně nahoře je pak také jedna 5,25″ pozice pro optickou mechaniku či jiný hardware v tomto provedení, takže myšleno je i na Blu-Ray mechaniky.

Různá barevná provedení Fractal Define 7

Skříň má oddělený tunel pro zdroj, dá se do ní nainstalovat až devět ventilátorů a čtyři radiátory (předek 360 či 280 mm, vzadu 120 mm, nahoře 360 či 420 mm a dole 240 či 280 mm). Na všechny pozice lze osadit 120mm nebo 140mm ventilátory, z výroby jsou dodávané dva 140mm Fractal Dynamic X2 GP-14 vepředu a jeden vzadu.

Celý horní panel lze při stavbě odebrat

Za deskou je 30mm prostor pro vedení kabelů s háčky a připravenými suchými zipy pro upevnění. Po vyjmutí plastového krytu je odsud také přístup do spodního tunelu pro zdroj. Pro montáž je zásadní jeden velký zlepšovák – celý horní panel je demontovatelný, takže při práci na komponentech se dají jeho sejmutím značně zlepšit podmínky pro přístup rukou. Ve skříni je za deskou také připravený rozbočovač ventilátorů Nexus+ 2, lze na něj zapojit tři čtyřpinové a tři třípinové ventilátory.

Řešení odnímatelného horního panelu a otevíracího čela (bílá verze skříně Define 7)

Jako dříve má čelo, horní a spodní panel snímatelné prachové filtry. Ten horní je ve výchozím provedení pod plným panelem, nicméně pokud místo toho použijete perforovaný vršek, je filtr připraven. Čelní filtr je zase za plným panelem z broušeného hliníku, vzduch se k ventilátorům za čelem přisává po bocích. Čelo je odklopné na pantech (normálně jsou napravo, ale otevírání se dá prohodit), čímž se dostanete k filtru a ventilátorům, ale také k optické mechanice. Porty a tlačítka jsou ovšem dostupná i bez odklápění, jsou jako u Define R6 umístěné na horním panelu. Vyvedeny jsou dvě USB 3.0 a dvě USB 2.0 typu A. A navíc i USB-C 3.1 Gen 2 s rychlým nabíjením a rychlostí 10 Gb/s.

Fractal Define 7: Porty a tlačítka na předním panelu

Už byla zmíněna kompatibilita s deskami E-ATX a radiátory. Také u vzduchových chladičů pro CPU je dostatek místa, mohou být vysoké až 185 mm (což je o 1–2 cm víc, než je i u největších typicky potřeba). Zdroj může být dlouhý až 250 mm, aniž by kolidoval s instalací klece pro pevné disky. Grafické karty mohou měřit 315 mm, pokud máte vepředu nainstalovaný systém pro uchycení pevných disků. Pokud ale máte skříň bez něj v otevřené konfiguraci, vejdou se až 491 mm dlouhé karty (pokud by před nimi byl ventilátor, tak 467 mm). Grafickou kartu je také možné osadit vertikálně (dvě záslepky), což má vizuální výhody, ale také to předchází jejímu ohýbání. Riser ale není přiložen.

Světlá Fractal Define 7

Define 7 XL: větší velikost, víc místa, víc pozic

Define 7 XL je značně rozměrnější skříň, s rozměry 60,4 × 24,0 × 56,6 cm je to tedy už hodně velký objekt. Místo 7 záslepek má vzadu 9 pozic pro karty PCI/PCI Express. Pozice pro vertikální instalaci grafiky je zde také, ale rovnou na tři záslepky. Lze v podstatě říci, že tato skříň má stejnou konstrukci, ale díky větším rozměrům se do ní všeho vejde víc. Desky mohou být i EE-ATX, SSI-CEB (do 267 mm šířky) a SSI-EEB (330 mm šířky, to jsou typicky 2S desky pro servery nebo WS). Grafiky mohou mít až 359 mm (či 524–549 mm bez pozic pro disky). Nahoře a vepředu lze mít 420mm nebo i 480mm radiátory, pozic pro ventilátory je devět 140mm nebo 11 120mm.

Fractal Define 7 XL

I pro disky je více pozic, 3,5″ je možné dostat dovnitř až 18 kusů (obnáší to dva klícky ve spodním tunelu a dva disky namontované pod horní panel), 2,5″ se vejde pět. Pozice pro optické mechaniky jsou dokonce dvě, opět chované za odklopným čelem. U obou skříní mají jinak pozice pro disky uchycení tlumící hluk a hluk mají tlumit i panely.

Montáž 16 HDD do Fractal Define 7 XL (další dva lze dostat pod horní panel)

Fractal už skříně začal prodávat a objevily se i na našich trzích. Fractal Define 7 se dá koupit od 170 eur (plný panel) či 182 eur (sklo). V Česku jsou ceny od 4200 Kč (4500 Kč za sklo). Větší verze Fractal Define 7 XL začíná na 210 až 220 eurech, v ČR je to asi od 5300/5600 korun.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *