Lenovo Yoga C940 – stylus, soundbar a kovové telo

Parametre a detaily

Pokračujeme v testoch nových notebookov s 10. generáciou procesorov Intel – Ice Lake. Po Delli sa pozrieme na Lenovo, ktoré má tiež otočný dizajn 2v1. Ide o Yoga C940, ktorá je vrcholovým modelom mainstreamu výrobcu a vyššie je už len X1 Yoga. V tomto teste ju porovnáme s podobným Dellom v dizajne, konektivite ale aj výkone, pretože nie je Ice Lake ako Ice Lake, ako uvidíte neskôr.

Základné parametre


Detaily

Balenie Yogy je jednoduché a minimalistické. Vnútri škatule so zaujímavým dizajnom a povrchom nájdete notebook v textilnom obale a dokumentáciu.

Táto škatuľa je schovaná ešte v jednej kartónovej, kde je samostatne uložená aj nabíjačka. Balenie je tak dvojité, aby sa predišlo poškodeniu v preprave. Nabíjačka je 65W a má koncovku USB-C.

Hneď po vybalení vás očarí kvalitné kovové telo notebooku. Môj osobný pocit je, že Yoga na mňa spracovaním zapôsobila ešte viac ako Dell, ktorý som však za spracovanie tiež chválil. Rovné línie, ostré hrany a hladký kovový povrch určite spravia dojem aj na vás.

   

Zaujímavosťou je, že testovaná verzia nie je strieborná, ale má mierne medený či kávový odtieň. Výrobca túto farbu označuje ako Mica. Pri nákupe si tak overte aj tento parameter, aby ste nezostali zaskočení.

   

Pri Delli som polemizoval o jeho hmotnosti a v retrospektíve som mal pravdu. Ako neskôr uvidíte, rozmermi je výrazne menší ako Yoga, ich hmotnosť je porovnateľná. Yoga má 1369 gramov, XPS 1321. V praxi to teda znamená, že Yoga je na pocit ľahšia, kedže hmotnosť sa rozloží do väčšieho tela. Dell na druhej strane pôsobí ako ťažká tehla, lebo má oveľa menšie telo, no s podobnou hmotnosťou. Možno sú to len moje subjektívne pocity, ale s Yogou sa mi manipulovalo lepšie aj napriek tomu, že má o pár gramov vyššiu hmotnosť.

V čom má Lenovo rozhodne navrch oproti Dellu je konektivita. Oba notebooky majú dvojicu portov Thunderbolt 3 a audio jack, no na Yoge nájdete aj klasické USB typu A. Na XPS ste museli použiť redukciu a prišli ste tak o jeden port USB-C. V teréne tak bude Yoga oveľa vhodnejšia, najmä ak musíte pripájať flashdisky či iné príslušenstvo. V čom mal zase Dell na vrch bol slot microSD. Ten na Yoge nenájdete. Zvláštne je tiež, že všetky porty sú orientované na ľavej strane a na pravom boku je len tlačidlo napájania.

Predná a zadná strana sú na Yoge nezvyčajne zaujímavé. Väčšina notebookov v tejto oblasti nemáva nič, čo by stálo za zmienku. Yoga má vpredu vystúpenú časť, vďaka ktorej lepšie nahmatáte  a otvoríte veko displeja. Na moje prekvapenie je to možné aj jednou rukou a to takmer do 90 stupňov bez toho, aby sa notebook prevážil. Na zadnej strane zase nájdete stylus a otočný kĺb s reproduktorom, čo je jedna z hlavých predností notebooku.

   

Azda prvýkrát v našich testoch vám nemôžeme ukázať vnútro notebooku. Nie je to však preto, že by sa spodná strana nedala odmontovať, ale preto, že pri tomto úkone by došlo k poškodeniu notebooku. Konkrétne na rozobranie potrebujete odlepiť gumovú nožičku pri kĺbe, kedže sa pod ňou nachádza niekoľko skrutiek. Vzhľadom na to, že zariadenie máme iba požičané, nechceme ho poškodiť. Nie je totiž jasné, či by následne nožička držala na pôvodnom mieste. To znamená, že s najväčšou pravedobnosťou si notebook doma sami nezoservisujete ani neupgradujete. Aby sme vás ale o pohľad do útrob notebooku neukrátili, pozrite si video nižšie.

Vyzerá to teda tak, že vymeniť si budete môcť len SSD. RAM aj WiFi sú súčasťou základnej dosky a neviete ich tak vylepšiť. Dobre si teda rozmyslite, akú konfiguráciu si zakúpite. Testovaná obsahuje nový 4-jadrový procesor Core i7-1065G7 s najvýkonnejšou grafikou Iris Plus so 64 EU. Ďalej tu nájdete 16 GB 3733MHz LPDDR4 RAM, 2TB NVMe SSD a 14″ dotykový displej s rozlíšením UHD. Ide o najvyššiu ponúkanú konfiguráciu. Rozdiel oproti XPS je v 4× väčšom SSD a inom displeji. Yoga má klasický pomer strán 16:9, XPS mal menej širokouhlých 16:10.

Bližší pohľad na vystúpenie vo veku displeja, vďaka ktorému sa ľahšie notebook otvára. Nájdete tu nápis s označením modelového radu.

Ďalším zaujímavým detailom je TrueBlock Privacy Shutter, ktorý zakrýva kameru, aby ste nemuseli používať lepiacu pásku ako Mark Zuckerberg. 🙂 Rozlíšenie je typické (HD – 720p) a kvalita rovnako zlá ako na iných notebookoch.

Po otvorení displeja okrem kamery vidíte opäť pánt, v ktorom sa ukrývajú repoduktory Dolby Atmos s 3D zvukom. Navyše v akejkoľvek polohe notebook budete mať, vždy budú smerovať ku vám. Reprodukcia zvuku je bez pochýb nadpriemerná a vďaka aplikácii Dolby Atmos si viete zvuk prispôsobiť rôznemu obsahu.

Klávesnice v zariadeniach ThinkPad sú podľa môjho názoru najlepšie na trhu a myslím, že veľa ľudí bude v tomto so mnou súhlasiť. Klávesnica na Yoge má podobný tvar klávesov aj takmer totožné rozloženie, no nie je úplne rovnaká. Má menší zdvih a tým pádom aj pocit z písania je trochu iný. Šípky hore/dolu sú polovičné a chýbajú dedikované tlačidlá PgUp/PgDn. Písanie je príjemné a určite nadpriemerné, ale skrátka nie je také dobré ako na X1 Carbon, na ktorý som zvyknutý. Čo mi najviac na klávesnici prekážalo je svetlý povrch a takmer neviditeľný font. Akonáhle sa pozeráte čo i len z malého uhla, font prestáva byť viditeľný. Podsvietenie to trochu zachraňuje, ale aj tak mi to prekážalo. Možno je to len mojím zvykom, že používam čierne klávesnice s bielym fontom a musel by som si na inú farbu zvyknúť, no v každom prípade som mal s čitateľnosťou tlačidiel pomerne veľké problémy.

Touchpad je pomerne veľký a funguje dobre. Stlačiť sa dá len v spodnej časti, čo je na windowsových notebookoch bežné. Gestá tiež fungovali dobre, nemám tak čo vyčítať. Napravo pod klávesnicou je umiestnená čítačka odtlačkov, ktorá takisto funguje dobre.

Ďalšie, čím Yoga C940 zaujme, je stylus ukrytý v tele notebooku. Ide o aktívne pero, pri ktorého používaní teda dokáže displej nereagovať na dotyk dlane, ale registrovať len hrot stylusu. Pohodlne si tak môžete oprieť ruku o displej a nemusíte sa báť, že stlačíte niečo, čo nechcete.

Pero sa musí nabíjať, na to však slúži jeho „garáž“ v tele notebooku, kde sa pero dá nielen odložiť, ale práve aj nabiť. Na pere nájdete tiež dve tlačidlá, ktoré môžu slúžiť napríklad na gumovanie. Mierne nepraktické je vyberanie pera z tela. Ak máte totiž displej otvorený v tupom uhle, prekrýva sa samotné pero a nie je možné ho vytiahnuť.

So rozlíšením 4K prichádza nevynutelne horšia výdrž na batériu. Toto sme videli už pri spomínanom XPS 13 2-in-1. Rovnaká situácia sa dá očakávať aj pri Yoga C940, preto ak je výdrž vašou prioritou, siahnite po konfigurácii s displejom Full HD. 4K model v našom teste YouTube vydržal 7 hodín, čo je o hodinu viac ako Dell. Ide o solídnu hodnotu, no pri modely FHD by 10 hodín nemuselo byť nereálnych.

Ďalšou výhodou oproti Dell je rýchlejšia 65W nabíjačka, ktorá vďaka rýchlemu nabíjania dokáže notebook dostať za hodinu z 0 na 80 %. Dell mal po hodine len 53 %. Plné nabitie trvalo 1 hod a 38 min. Takže aj vo výdrži aj v nabíjaní dosahuje Yoga lepšie výsledky ako XPS. Poďme sa pozrieť na ich porovnanie tvárou v tvár.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť. Celý článok „Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. 50.000,- a nemá číselnou klávesnici? Ale no tak !
    Ostatní mínusy, které jste napsal a za tu cenu ? Tak to jo !
    Jinak kovové tělo je automaticky, o pantech ani nemluvím…..
    Ale svého kupce si jistě najde….chudák….good luck and fuck
    BoMan

    1. Ahoj, neviem či sa zrovna dá vyčítať absencia numerickej klávesnice na 14″ notebooku, ktorý je navyše 2v1 a tenkými rámčekmi. Jednoducho v tele na to nie je miesto, pokiaľ teda nechceš mať nejaké ultra malé klávesy, na ktorých sa bude zle písať. Ak je pre teba numerická klávesnica dôležitá, existuje táto Yoga C940 aj v 15″ verzii…

      1. Díky za odpověď. Víc k tomu, co jsem napsal, nemám. Pre istotu…..kovové panty a numerická klávesnice za 50 je podle mě normal a žádoucí taky na 14´´. O tomto vážně nediskutuji. (ten procák je perlička na konec) That´s all.
        BoMan

        1. Snažil som sa nájsť nejaký 14″ ntb s numerickou klávesnicou ale nenašiel som. Pri 2v1 bude šanca ešte menšia. Vieš o nejakom? Rád si rozšírim obzory 🙂
          Takže podľa môjho názoru nie je absencia numerickej klávesnice nijako spojená s cenou ale práve s formátom zariadenia. Len pre zaujímavosť, môj ntb má cenovku 105 000 CZK a tiež nemá numerickú klávesnicu a ani by som ju ako fanúšik TKL nechcel… Samozrejme, záleží čo na notebooku robíš a chápem, že numpad môže byť pre teba kľúčový, ak robíš účtovníctvo a pod.

          1. na to vyuzitie, kam su mierene tieto male nb, ta numerika chybat urcite nebude aj ked mne sa v tomto pacia nove asus zenbooky, ktore maju numeriku integrovanu v touchpade.

          2. Vlastně sem ani omylem netušil, co to rozpoutá a abych se přiznal, notes mně až tolik nebere. Jen si vzpomínám (asi jsem starší týpek) , že od určité částky tam ta numerika byla. To, že tam teď není a někdo to platí, je mi vážně srdečně jedno. Nehledám žádný příklad a nebudu hledat, věřím Vám, že tam teď není. Možná tam ani nebyla a byl to větší kousek, možná. Ale dát takový ranec v korunách (bo mně vyplácí v korunách a ne v dolarech nebo eurech) za něco takového…14…asi ne. Jsem jen chtěl říct tohle a víc už k tomu nemám. Pokud Vám to nevadí, já s tím nic neudělám. Proto já končím naši „plodnou“ diskusi a zabývat se tímto tématem už nechci….to vážně ne. Hezký pokec, byla to sranda.
            BoMan

          3. Cokoli pod 17″ stejně nelze považovat za zařízení na práci, maximálně na poznámky. Jinak to řeší místní dock, klávesnice a monitor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *