Lenovo chystá profesionálne počítače ThinkEdge SE30 a SE50

Takéto budú priemyselné počítače Lenovo ThinkEdge

Na online výstave 2021 Digital Lenovo predstavilo dva počítače ThinkEdge. Vyznačujú sa malými rozmermi, ale pritom i robustnosťou, ale hlavne sú koncipované tak, aby vyhoveli náročným požiadavkám podnikového prostredia. Či už z pohľadu výpočtového výkonu, konektivity, bezpečnosti alebo i tým, že sú pripravené do miest s veľmi nízkymi alebo naopak veľmi vysokými teplotami vzduchu. A znesú aj extrémnu vlhkosť.

Modelové rady produktov obsahujúce slovo „Think“ Lenovo ladí vždy na pracovné použitie. Či už ide o kultovú značku notebookov Thinkpad, mladšie a jednoduchšie ThinkBooky alebo stolové riešenia v podobe počítačov ThinkEdge. Tie teraz Lenovo predstavilo ako novinku a treba uznať, že si dala firma na nej naozaj záležať. Zatiaľ zahŕňa dva modely, ThinkBook SE30 a SE50.

Oba počítače využívajú na chladenie a absorpciu tepla z procesora vlastný plášť skrinky. Ten je na dosiahnutie čo najväčšej plochy rebrovaný, ale zároveň budú jednotlivé rebra dostatočne hrubé na to, aby pri manipulácii nedošlo k ich poškodeniu. Podobné konštrukcie môžete poznať napríklad od Akasy, v tomto prípade však nejde iba o skrinku, ale o počítač osadený doskou s embedovanými procesormi Intel Tiger Lake. SSD a pamäte sú voliteľné, ale iba v rámci toho, čo vám Lenovo dá na výber.

ThinkEdge SE30 je s rozmermi 179 × 88 × 51,5 mm z dvojice nových počítačov ten menší. Dostupný bude v konfiguráciách s procesormi tried Core i3 (1145GRE) a Core i5 (1115GRE vPro) a dvoma slotmi S-DIMM pre pamäte typu DDR4. Lenovo uvádza oficiálnu podporu 16 GB v dvojkanálovom zapojení. Rozširujúce sloty M.2 majú byť štyri, z toho dva (M.2 2230 a 3042) pre bezdrôtové moduly Wi-Fi/Blueooth a 4G/5G. Zvyšné dva sú M.2 2280. Lenovo hovorí o kapacite SSD do 1 TB, čo by mohlo znamenať, že bude v ponuke viacero variantov SE, ale pravdepodobne pôjde o kompletné počítače. Vo forme barebonu, do ktorého si doplníte vlastný hardvér (SSD a RAM), podľa viacerých indícií ThinkEdge dostupné nebudú. Už len pre to kapacitné obmedzenie úložiska či zoznam operačných systémov, ktoré sú na výber. Windows 10 IOT, Windows 10 IOT LTSC (RS5) a Ubuntu 20.04

Kapacitu SSD i RAM si tak budete môcť prispôsobiť, ale podľa všetkého iba v rámci modelu podľa výberu Lenova. Bude to aj z tých dôvodov, aby nebolo niečo v rozpore s certifikáciami (Ubuntu, Red Hat, Azure IOT či AWS IOT Greengrass) či prísnymi normami (proti vibráciám či nárazom), ktoré SE30 spĺňa. Špecifikácie dokonca sľubujú i bezpečné fungovanie pri vlhkosti vzduchu až 95 %. Pozoruhodný je i rozptyl teplôt vzduchu pracovného prostredia -20 až +60 °C.

ThinkEdge má i celý rad bezpečnostných prvkov (vrátane TPM 2.0), ktorého výpis nájdete v datasheete. Za zmienku stojí aj to, že stavba tela počítač podlieha armádnemu štandardu MIL-SPEC 810H. Počítač má byť vhodný do kioskov, bankomatov či v rámci inteligentnejším maloobchodných prevádzok.

Model s vyšším číslovaním (SE50) je 2,5-krát väčší, ale stále je reč o malom 2-litrovom počítači. Navýšenie objemu je aj pre použitie výkonnejších procesorov tried Core i5 a Core i7 vPro, ktorý je obzvlášť vhodné aj na rôzne priemyselné výpočty vrátane akcelerácie AI s použitím OpenVIVO.

S výkonnejšími procesormi prichádza i možnosť konfigurácie s väčšou pamäťou, než bolo pri SE30, a to až do 32 GB. Dvojnásobnú kapacitu (do 2TB) môže mať aj SSD.

Rozsah teplôt vzduchu prostredia, v ktorom sa bude počítač používať, je už  menší, ale 0–50 °C je stále vysoký nadštandard. Navyše je tu krytie IP50, čo znamená, že je môže počítač fungovať v prašnom prostredí, ale už nie je odolný voči vode. S ohľadom na cieľové použitie však tá vode odolnosť až taká potrebná nebude. SE50 je stavaná aj s ohľadom na zber dát pre IOT z výrobných závodov, kde je vysoká miera znečistenia ovzdušia. Na export týchto (IOT) dát je počítač vybavený nadštandardnou bezdrôtovou i pevnou (2× RJ-45) sieťovou konektivitou. Rovnako ako SE30 aj SE50 má sériové konektory pre rozhrania RS232/422/485. Tie používajú na monitoring napríklad niektoré zdravotnícke zariadenia.

Počítače ThinkEdge S30 a S50 budú na vybraných trhoch celosvetovo dostupné začiatkom druhej polovice roka 2021. Ceny zatiaľ Lenovo neodhaľuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080

Legion je už medzi hráčmi pomerne známa a dobre rozšírená značka a notebooky, ktoré pod ňu spadajú, som v minulosti zvykol hodnotiť pozitívne. To preto, že prinášali dobrý výkon za rozumnú cenu a nadštandardné bývalo aj chladenie. Tento rok sa výrobca prekonal a s novým modelom série 7 útočí na najvyššie priečky vďaka novému 165 Hz displeju a až 165 W RTX 3080. Pozrite sa, ako si nový návrh notebooku poradí s takouto náložou. Celý článok „Legion 7 (16, AMD): Ryzen 9 s nadopovanou GeForce RTX 3080“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur

Lenovo Legion získalo na popularite aj vďaka tomu, že v ich ponuke nájdete dostupné, ale napriek tomu veľmi dobre vybavené modely. Novou modlou cenovo orientovaných zákazníkov je Legion 5, ktorý sa nebojí siahnuť po mobilnom Ryzene a agresívnej cenovke. Nižšia cena sa však logicky musí niekde odraziť a bude nás zaujímať, kde výrobca ubral v porovnaní s Legion 7i. Celý článok „Lenovo Legion 5 – 16 vlákien za tisíc eur“ »

  •  
  •  
  •  

Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?

Lenovo Legion už dávno nie je začínajúcou značkou, práve naopak. V posledných rokoch si vydobil silnú pozíciu medzi hernými značkami ako Asus, MSI či Gigabyte. Vďačí tomu najmä herným turnajom, kde Legion vídame pomerne často, ale predovšetkým notebookovej divízii, ktorá rozhodne zamiešala karty na trhu herných notebookov. Nová vlajková loď Legion 7i musí nielen nadviazať na skvelého predchodcu, ale aj poraziť silnú konkurenciu. Celý článok „Lenovo Legion 7i – najlepší herný notebook roka?“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *