Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Balenie a parametre

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Dizajn balenia je podobný predchádzajúcim smerovačom výrobcu. Na grafike tak môžete vidieť samotný router ako aj jeho hlavné funkcie a zopár parametrov.

   

Na bočnej strane sú zase zobrazené všetky porty a konektory, na ktoré sa pozrieme samozrejme aj naživo.

Vnútri nájdete samotný router, kábel LAN, napájací adaptér s dvomi koncovkami a dokumentáciu, ako už býva zvykom.

Zaujímavosťou je, že oproti predchodcom je zmena v napájacom adaptéri. Doteraz by ste pri routroch Asus našli 45 W zdroj, ale novinka dostala výkonnejší 65 W adaptér.

Asus RT-AX89X má na rozdiel od súrodencov vstavané antény, ktoré sa sklápajú dovnútra. Takisto je dizajn o čosi úhľadnejší, nakoľko zmizli výrazné červené či zlaté prvky, ktoré zdobili predchodcov.

Po rozložení teda antény smerujú do všetkých strán v pravidelnom usporiadaní. Za zmienku tiež stojí fakt, že oproti predchodcom je počet antén dvojnásobný, teda 8 namiesto 4.

Pri detaile antény vidieť kĺb aj vrúbkovanú spodnú polovicu.

Vyklápacie antény umožňujú router postaviť aj do takejto komickej pózy, kedy smerovač pripomína kraba.

Spodná aj horná časť disponuje množstvom perforovaného povrchu určeného pre chladenie routra. Prvýkrát tu tiež nájdeme aktívne chladenie, teda ventilátor, ktorého otáčky viete v softvéri regulovať.

Prejdime k portovej výbave. Vzhľadom na to, že smerovač už nie je obdĺžnikového tvaru, ale oválny, či skôr osemuholníkový, sú porty roztrúsené po viacerých stranách medzi jednotlivými anténami. Dostávate tak tri dvojice, čiže šesť strán s portami a zvyšné dve sú určené pre ventiláciu.

   

Konkrétne tu vidíme osem 1 Gb konektorov RJ-45 žltej farby, podobne ako na AX88U aj AC88U. 8 konektorov RJ-45 je jednou z výhod týchto vyšších modelov smerovačov Asus, bežné modely totiž ponúkajú len 4.

   

Ďalšie sieťové porty sú nasledovné – 1 Gb port WAN a dvojica 10 Gb konektorov vo forme RJ-45 a SFP+ konektoru. Nechýba ani dvojica portov USB 3.0 a tlačidlo napájania vedľa konektoru pre nabíjačku. Dvojicu portov USB ste už mohli vidieť aj pri predchodcoch a vo verzii 3.0 sa zhodujú s RT-AX88U, zatiaľ čo starší AC88U mal jeden z portov USB len štandardu 2.0.

   

Ostávajú nám len posledné dve strany, kde nájdete trojicu tlačidiel a 7 indikátorov LED.

   

Tlačidlá sú klasické ako vždy, teda WPS pre rýchle párovanie, a LED a WiFi pre vypnutie/zapnutie týchto funkcií. Rýchlo a ľahko tak viete zhasnúť otravné blikanie stavových svetielok či spôsobiť domácu apokalypsu vypnutím bezdrôtových sietí.

Indikátory LED ukazujú, či je router zapnutý a či má zapnuté WiFi v 2,4 a 5 GHz pásmach, pripojený WAN a LAN a takisto 10 Gb konektory. Ľahko tak viete prísť na možné problémy pri konfigurácii novej siete, potom je však rozumné LED vypnúť, nech vás v noci nerušia.

Ako ste mohli vidieť z porovnania AX89X s predchádzajúcimi modelmi, zmena tvaru výrazne neovplyvnila už aj tak veľké rozmery. Rovnako je na tom aj hmotnosť, ktorá je v tomto prípade 1252 gramov. Predchodcovia mali okolo alebo tesne nad 1 kg, čiže novinka pribrala asi pätinu hmotnosti. Čo sa týka výbavy AX89X má veľa podobného s AX88U, napríklad 256 MB pamäte a 1 GB RAM. Zmenila sa ale kompletne čipová súprava z Broadcom na Qualcomm. Novinka má tak rýchlejší 2,2 GHz SOC a taktiež vylepšenú MU-MIMO 5 GHz sieť, ktorá teraz podporuje 8×8 pripojenie.

Teoretická priepustnosť AX89X je až 6000 Mb/s, čo je rovnaká hodnota ako pri AX88U, výrazne zlepšenie v bezdrôtovej sieti teda novinka neprináša. Nechýbajú tu ani WiFi 6 funkcie ako OFDMA, či prípadne zabezpečenie cez novší WPA3, ktorý však nájdete aj u predchodcu. Ďalšie funkcie si spomenieme pri prehľade webového prostredia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Díky, konečně profesionální recenze routeru, byť tedy já asi nebudu „cílovka“ pro toto AIO řešení.

    Jinak co se týká SPF, bývají typicky problémy u značkových modelů a modulů. OEM bývají v tomto ohledu spolehlivější.
    Těším se na recenze switchů, přece jen kupovat 10G SOHO switche naslepo je trochu drahý sport. 🙂

    1. Ďakujem za pozitívnu odozvu, chcel som, aby bol článok aj trochu edukatívny a dozvedeli ste sa tak niečo viac o 10 Gb domácej sieti. Aj pre mňa je toto novinka, doteraz som fungoval len na 1 Gb sieti (aj internetovom pripojení) a o upgrade na 10 Gb som uvažoval už dlhšie. Na trhu ale chýbali 10 Gb routre a switche aj NASky s 10 Gb pripojením mali cenovky niekde inde. Postupne sa ale 10 Gb zariadenia stávajú dostupnejšie, preto by som sa chcel tejto téme v priebehu roka viac venovať, je to jedno z mojich predvsadzatí na tento rok 🙂

      1. Já čekám, až se 10G ještě trochu zlevní a hlavně přijdou „normální“ modely switchů, protože za některé „podivuhodné“ modely připlácet nehodlám. NAS, stejně jako router mám homemade, takže upgrade NASu bude brnkačka a routeru 1G port stačí, protože to je „jen“ router (a ne router s integrovaným switchem).

        Co se switchů týká, tak zatím je asi nejlepším řešením QNAP QSW-M2108R-2C, což je primárně 2,5G switch, ale v případě nouze může posloužit i jako Coreswitch, ovšem ta cena je (za 8×2,5G + 2x10G a pouhý L2, byť domácí síť asi víc potřebovat nebude) stále ještě moc vysoká, a totéž platí i pro spotřebu. Tak zatím zůstávám na 1G a upgrade plánuju až na 10G, 2,5/5G velmi pravděpodobně přeskočím zcela. Do té doby snad dojde k částečnému snížení spotřeby (která je do značné míry dána i rychlostí signalizace) a hlavně ceny.

        1. Pán je labužník 🙂 NASku máš spravenú na TrueNAS? A ten homemade router by ma tiež zaujímal…

          Aby som uviedol veci na správnu mieru, nie som zrovna sieťar a veľa vecí sa učím za pochodu – ako teraz SFP+. Doteraz som si vystačil s routrom, ktorý má veľa LAN portov, takže mi slúži aj ako switch, k nemu mám cez AiMesh pripijený ďalší, aby som mal porkytý celý byt a k hlavnému mám pripojenú ešte Qnap NASku. Uvažoval som aj nad homemade NAS, ak máš ty, ale nikdy som si na to nenašiel čas a doteraz mi chýbali aj ďalšie prvky siete – router a switch, aby som mohol pohodlne naskočiť na 10 Gb. NASku chcem už dlho upgradnuť na 10 Gb a Thunderbolt 3 a HDD vymeniť za SSD, nakoľko súčasná rýchlosť mi dosť prekáža a obmedzuje ma (2x 8TB HDD v RAID1). Nehovoriac o tom, že disky hrozne vŕzgajú, čo je v noci obzvlášť otravné. Nikde inde už HDD nepoužívam, len v NASke.

          Uvažujem, že by som si nabudúce už celý zostavu napchal do racku, kde by bolo všetko – NAS, switch, PC, Mac a router na vrchu…

          1. Ano, TrueNAS, nějakých 16TB, cvrlikání disků mi nevadí, protože je v separátní místnosti.

            Router mám postaven na PCengines APU2 (https://www.pcengines.ch/apu2.htm) – fakt moc pěkná krabička (OS je klasický Debian, akorát učesaný podle mých potřeb, 2xWAN, 1x LAN s policy routingem a několika démony nad rámec běžných síťových služeb).

            Core switch je 24portový CRS326 (je skoro plný, bral bych raději 48p, ale v rozumné ceně nic takového není), plus pár CRS106 v roli pobočných switchů. Jako AP slouží asi 6 nebo 7 Mikrotiků.

            Jinak mně zatím 1G stačí, nepociťuju, že by to byl bottleneck.

            Rack ti doporučuju, pokud máš na něj místo, docela se všechno „uklidí“

  2. Ještě by mě zajímalo, ty výsledky jsou se standardním MTU/MSS (což bych podle dosažených přenosových hodnot předpokládal)?

    1. Áno, štandardné nastavenia, nič som nemenil a ani Jumbo frame nebol zapnutý. Čiže testovalo sa tak, ako je router nastavený od výrobcu a ako asi aj väčšina ľudí routre používa. Aspoň je používateľ donútený si pri setupe zmeniť login, však vieme ako to u laikov býva, buď žiadne heslo alebo admin/root =D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *