Asus RT-AX89X – 10 Gb sieť na dosah už i v domácnosti

Výsledky testov

Smerovače testujeme len sporadicky a zvyčajne len pokiaľ prinášajú nejakú významnú novinku. Naposledy to bol napríklad router Asus s WiFi 6. Od rovnakého výrobcu teraz na trh prichádza prvý domáci router s 10-gigabitovým pripojením, a to cez RJ-45 aj SFP+. Pomalé 1 Gb káblové pripojenie bolo achillovou pätou smerovačov s WiFi 6 a práve túto chybu nový RT-AX89X odstraňuje. Domáca sieť vďaka 10 Gb konektorom tak prichádza do novej éry.

Pár slov na úvod

Testovacia konfigurácia sa snažila z každého smerovača vyťažiť maximum a novšia dvojica AX88U a AX89X preto mali v nastaveniach aktivované 160 MHz pásmo, ktoré pri AC88U nie je dostupné. Aktivácia 160 MHz pásma je možná v nastaveniach, alebo hneď pri úvodnej konfigurácii routru pri prvom spustení.

Okrem nastavení routra sa pozrime bližšie aj na testovacie zariadenia.

Začneme tým jednoduchším. Ide o notebook z dielne Asus, konkrétne nový ZenBook 14, ktorý je okrem rozmerov prakticky zhodný s 13-palcovou verziou, ktorú sme testovali. Notebook používame pri všetkých testoch WiFi a takisto poslúžil aj na testy káblového pripojenia pri použití Thunderbolt 3 docku od Sonnet. Do doku sme primárne zapájali SFP+ DAC kábel, ale vyskúšali sme aj RJ-45 vysielač.

Hlavným prvkov testovacej zostavy je ale testbench s Intel Core i7-10700K, ROG Maximus XII Hero a RTX 3080 TUF, ktorý slúžil ako server pri testoch WiFi aj káblového pripojenia. Taktiež na ňom prebiehali testy káblových prenosov na USB úložisko pripojené k smerovaču.

Aby sme mohli otestovať oba 10 Gb konektory smerovača, použili sme už spomínané karty PCIe od Sonnet. Jedna pridáva 10 Gb RJ-45 a druhá SFP+. Ide o jednoduché a praktické riešenie pre všetkých, ktorých základná doska nemá vstavaný 10 Gb porte LAN, čo je prípad aj použitej ROG Maximus XII Hero.

   

Toľko k úvodu, poďme na samotné testy.

V bezprostrednej blízkosti


Novinka v testoch rýchlosti WiFi prináša výrazný pokrok oproti predchádzajúcim modelom. Pri 1 Gb pripojení k počítaču sa pohybuje medzi 800–900 Mb/s a pri 10 Gb link cez WiFi prenášame už viac ako 1000 Mb/s. V tomto prípade bude už úzke hrdlo pravdepodobne notebook a prenosy WiFi tak majú ešte vyšší potenciál.


Zo vzdialenosti desať metrov


Výhoda ôsmych antén sa ukazuje pri prenosoch na väčšiu vzdialenosť, kde vďaka silnejšiemu signálu dosahuje AX89X násobne lepšie výsledky ako zvyšné dva smerovače.


Káblové prenosy


Pri testoch káblových prenosov medzi dvomi zariadeniami vidíme, že pri 1 Gb serveri aj klientovi sú rýchlosti ± rovnaké. Rozdiel vidíte až vtedy, ak k AX89X pripojíme klienta cez 10 Gb konektor, čím poskočíte na 900 Mb/s. Akonáhle už využívate oba 10 Gb konektory – RJ-45 aj SFP+ pre pripojenie klienta a servera v ľubovoľnom poradí, dostávate hodnoty niekde medzi 4–5 Gb/s oboma smermi, čo je naozaj veľký skok oproti zvyšným dvom smerovačom.


Upload a download cez port USB




Otestovali sme aj rýchlosť pripojenia USB. Ako externé úložisko nám poslúžil SanDisk Extreme Portable SSD, ktorý sme vo všetkých prípadoch pripojili cez najrýchlejší dostupný port, teda USB 3.0. Vidieť, že pri pripojení WiFi bojujú o prvú priečku AX89X a AX88U, zatiaľ čo AC88U výrazne zaostáva. Pri káblovom pripojení sú AX89X a AX88U úplne vyrovnané, ak hovoríme o 1 Gb LAN pripojení. Akonáhle prejdeme na jeden z 10 Gb konektorov, upload sa zrýchli o takmer 30 % a download takmer trojnásobne. Jedinou výnimkou je pripojenie k notebooku cez Thunderbolt 3 port, kde sú dosahované o čosi nižšie čísla, ktoré budú opäť ale viac súvisieť s rýchlosťou SSD v notebooku než samotným pripojením. Tak či onak, káblové pripojenia ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti ako WiFi, čo sa dalo očakávať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Díky, konečně profesionální recenze routeru, byť tedy já asi nebudu „cílovka“ pro toto AIO řešení.

    Jinak co se týká SPF, bývají typicky problémy u značkových modelů a modulů. OEM bývají v tomto ohledu spolehlivější.
    Těším se na recenze switchů, přece jen kupovat 10G SOHO switche naslepo je trochu drahý sport. 🙂

    1. Ďakujem za pozitívnu odozvu, chcel som, aby bol článok aj trochu edukatívny a dozvedeli ste sa tak niečo viac o 10 Gb domácej sieti. Aj pre mňa je toto novinka, doteraz som fungoval len na 1 Gb sieti (aj internetovom pripojení) a o upgrade na 10 Gb som uvažoval už dlhšie. Na trhu ale chýbali 10 Gb routre a switche aj NASky s 10 Gb pripojením mali cenovky niekde inde. Postupne sa ale 10 Gb zariadenia stávajú dostupnejšie, preto by som sa chcel tejto téme v priebehu roka viac venovať, je to jedno z mojich predvsadzatí na tento rok 🙂

      1. Já čekám, až se 10G ještě trochu zlevní a hlavně přijdou „normální“ modely switchů, protože za některé „podivuhodné“ modely připlácet nehodlám. NAS, stejně jako router mám homemade, takže upgrade NASu bude brnkačka a routeru 1G port stačí, protože to je „jen“ router (a ne router s integrovaným switchem).

        Co se switchů týká, tak zatím je asi nejlepším řešením QNAP QSW-M2108R-2C, což je primárně 2,5G switch, ale v případě nouze může posloužit i jako Coreswitch, ovšem ta cena je (za 8×2,5G + 2x10G a pouhý L2, byť domácí síť asi víc potřebovat nebude) stále ještě moc vysoká, a totéž platí i pro spotřebu. Tak zatím zůstávám na 1G a upgrade plánuju až na 10G, 2,5/5G velmi pravděpodobně přeskočím zcela. Do té doby snad dojde k částečnému snížení spotřeby (která je do značné míry dána i rychlostí signalizace) a hlavně ceny.

        1. Pán je labužník 🙂 NASku máš spravenú na TrueNAS? A ten homemade router by ma tiež zaujímal…

          Aby som uviedol veci na správnu mieru, nie som zrovna sieťar a veľa vecí sa učím za pochodu – ako teraz SFP+. Doteraz som si vystačil s routrom, ktorý má veľa LAN portov, takže mi slúži aj ako switch, k nemu mám cez AiMesh pripijený ďalší, aby som mal porkytý celý byt a k hlavnému mám pripojenú ešte Qnap NASku. Uvažoval som aj nad homemade NAS, ak máš ty, ale nikdy som si na to nenašiel čas a doteraz mi chýbali aj ďalšie prvky siete – router a switch, aby som mohol pohodlne naskočiť na 10 Gb. NASku chcem už dlho upgradnuť na 10 Gb a Thunderbolt 3 a HDD vymeniť za SSD, nakoľko súčasná rýchlosť mi dosť prekáža a obmedzuje ma (2x 8TB HDD v RAID1). Nehovoriac o tom, že disky hrozne vŕzgajú, čo je v noci obzvlášť otravné. Nikde inde už HDD nepoužívam, len v NASke.

          Uvažujem, že by som si nabudúce už celý zostavu napchal do racku, kde by bolo všetko – NAS, switch, PC, Mac a router na vrchu…

          1. Ano, TrueNAS, nějakých 16TB, cvrlikání disků mi nevadí, protože je v separátní místnosti.

            Router mám postaven na PCengines APU2 (https://www.pcengines.ch/apu2.htm) – fakt moc pěkná krabička (OS je klasický Debian, akorát učesaný podle mých potřeb, 2xWAN, 1x LAN s policy routingem a několika démony nad rámec běžných síťových služeb).

            Core switch je 24portový CRS326 (je skoro plný, bral bych raději 48p, ale v rozumné ceně nic takového není), plus pár CRS106 v roli pobočných switchů. Jako AP slouží asi 6 nebo 7 Mikrotiků.

            Jinak mně zatím 1G stačí, nepociťuju, že by to byl bottleneck.

            Rack ti doporučuju, pokud máš na něj místo, docela se všechno „uklidí“

  2. Ještě by mě zajímalo, ty výsledky jsou se standardním MTU/MSS (což bych podle dosažených přenosových hodnot předpokládal)?

    1. Áno, štandardné nastavenia, nič som nemenil a ani Jumbo frame nebol zapnutý. Čiže testovalo sa tak, ako je router nastavený od výrobcu a ako asi aj väčšina ľudí routre používa. Aspoň je používateľ donútený si pri setupe zmeniť login, však vieme ako to u laikov býva, buď žiadne heslo alebo admin/root =D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *