Sandisk Extreme Pro a Portable SSD – rýchle úložiská do vrecka

Prehľad

S novinkami od SanDisk sme sa prvýkrát zoznámili už počas našej návštevy Berlína na IFA 2019 v septembri. Extreme Portable SSD a Extreme Pro je dvojica rýchlych externých úložísk, ktoré sa zmestia do každého vrecka, no ponúkajú výrazne vyššie rýchlosti ako bežné pamäťové kľúče. Aké sú však rýchle v praxi a oplatí sa investovať do takýchto úložísk? Všetko sa dozviete v podrobných testoch.

Extreme Portable SSD

Prvým dnes testovaným produktom je externé SSD s názvom Extreme Portable SSD. Zaujme odolným dizajnom s certifikáciou IP55, ktorá zabezpečuje ochranu pred vodou a prachom. SSD by tiež malo vydržať aj nárazy do 1500G a takisto vibrácie. S hmotnosťou 41 gramov ho poľahky schováte do vrecka nohavíc a až 2 TB rýchle úložisko tak môžete mať neustále so sebou. V našom prípade budeme testovať 500 GB model.

V balení nájdete samotné SSD, krátky kábel USB-C, redukciu z USB-C na klasickú koncovku USB typu A a krátku dokumentáciu. SSD na prenosy využíva USB 3.1 gen 2 s priepustnosťou 10 Gb/s.

Dizajn SSD je pomerne netradičný. Zvyčajne bývajú šasi SSD kovové alebo plastové, toto je však gumenné. Má to svoj význam, a to fakt, že SSD je odolné voči vode. Hodí sa tak aj na používanie v exteriéri, čo o väčšine konkurencie nemôžeme povedať.

   

Gumený povrch tmavomodrej farby je v ruke príjemný, nešmýka sa a SSD vnútri určite ochráni. Problémom je trochu jeho náchylnosť na zachytávanie nečistôt, ktoré sa na gumený povrch lepia ako divé.

   

K SSD je dodávaný krátky kábel USB-C, ktorý má len 16 cm. Na pripojenie k bežnému USB typu A budete potrebovať redukciu, ktorá je v balení. Alternatívne môžete použiť aj USB-C na kábel USB-A. Mne osobne zameranie USB-C vyhovuje, nakoľko SSD môžem pripojiť k doske Z390 s portami Thunderbolt na Macbooku, ktorým len USB-C, iPad Pro s USB-C či smartfónu, kde už je USB-C takisto štandardom.

   

Na porovnanie použijeme Samsung Portable SSD T5, ktorý mám k dispozícii a používam ho už dlhší čas. SanDisk je o niečo užší, no zase dlhší. Zaujímavé je aj porovnanie hmotnosti, kde SanDisk váži 41 gramov a Samsung až 50 gramov, napriek tomu, že je menší.

Extreme Pro

Druhým produktom je pamäťový kľúč USB, ktorý nie je úplne klasický. Áno, je o čosi väčší než bežné kľúče USB a využíva výsuvný konektor, čo tiež nie je úplne netradičné. V čom teda tkvie jeho jedinečnosť? Ako už názov napovedá, ide o extrémnu rýchlosť. Podľa výrobcu môžeme očakávať až 420 MB/s čítanie a 380 MB/s zápis. To teda rozhodne nie sú rýchlosti, aké nájdete na bežnom kľúči USB. Poďme sa naň bližšie pozrieť.

Balenie je úplne minimalistické a okrem kľúča USB v ňom nájdete len kód na obnovu dát.

Dizajn kľúča je pomerne jednoduchý. Tvorí ho matný a lesklý čierny plast.

Na vrchnej strane vidíte posuvné tlačidlo, ktorým ovládate konektor USB. Ovládač je tiež z lesklého čierneho plastu, zachytáva teda odtlačky, mastnostu aj špinu. Výber materiálu by teda mohol byť lepší a takisto aj tvar. Lepšou možnosťou by mohlo byť kovové vrúbkované tlačidlo, ktoré sa nebude v ruke šmýkať.

V zadnej časti nájdete očko na uchytenie šnúrky či o kľúče. Na obrázku dole ešte jeden pohľad na výsuvný mechanizmus. Na rozdiel od Portable SSD tu je klasické USB typu A s rýchlosťou 3.1 gen 1, teda 5 Gb/s.

Rovnako ako Extreme Portable SSD aj Extreme Pro porovnáme s inými produktami. V šuflíku som našiel dva kľúče USB, jeden Kingston s USB 3.0 a  druhý generický, bez označenia. Myslím, že takáto vzorka bude dostatočná na ukázanie rozdielu medzi bežnými lacnými kľúčami a Extreme Pro.

Ako už bolo v úvode povedané, Extreme Pro je trochu dlhší, než býva pri kľúčoch USB zvykom. Nejde však o nič strašné, stále je dostatočne kompaktný na to, aby ste ho mohli nosiť všade so sebou.

Rozdiel v hmotnosti medzi kľúčmi je malý, Extreme Pro váži 17 gramov, Kingston 10 a kovový 11.

Testovanie prebiehalo ako vždy na platforme Z390, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme s procesorom Intel Core i9-9900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Extreme Portable SSD v kapacitě 500 GB už mám víc než rok jako proxy zálohovací disk, který nosím všude s sebou. Super věcička, není problém udržet rychlosti přes 250-300 MB/s i při velké hromadě malých souborů…

          1. Proč zajíc v pytli? 🙂

            SanDisk Extreme SD karty používám mnoho let a vždy byly spolehlivé, nevím, proč by si SanDisk neměl ohlídat i kvalitu svých SSD (respektive je to stejně nějaký derivát Western Digital samozřejmě).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *