Spotřeba Comet Lake: Core i9-10900K v testu bralo přes 230 W

Podle údajů ze stress testu v AIDA64 by desetijádrová Comet Lake mohla při boostu spotřebovávat až 220–250 W

Už brzo by měly vyjít první recenze nových desktopových procesorů Intelu, Comet Lake-S pro platformu LGA 1200. Protože používají stále 14nm proces, ale přibyla jádra a vysoké frekvence, vědělo se již delší dobu, že se zvýší spotřeby. TDP je 125 W pro odemčené modely, ale při zátěži bude možné dosáhnout o hodně vyšší čísla. Podle uniklých výsledků jde příkon desetijader ve špičkách i hodně přes 200 W.

Na internet se dostaly snímky obrazovky z testování desetijádrového Core i9-10900K a Core i9-10900F (tedy jeho zamčené 65W verze bez grafiky), které vypustil leaker WolStame na čínském webu Weibo. Jde o snímky z běžícího zátěžového testu AIDA64 System Stability test, přičemž použitá je varianta „Stress FPU“. U modelu K pak ještě integrovaná grafika byla podrobena Furmarku.

WolStame má na snímcích zároveň otevřené HWiNFO, které ukazuje údaj o aktuální spotřebě procesoru „CPU Package Power“. Ta není přímo měřením, ale jde o poměrně blízce odhadnutou spotřebu ze senzorů procesorů, která bývá typicky věrnější, než když byste se snažili spotřebu odhadovat z měření na 12V větvi, kde máte přidané i ztráty na napájecí kaskádě.

Core i9-10900K: 233 W při 4,8 GHz

Z těchto snímků vyplývá, že zatížené Core i9-10900K drží zdá se frekvenci 4,8 GHz (násobič 48×). Procesor měl přitom příkon 233 W. Respektive, to je příkon jader CPU, zřejmě bez zahrnutí zatíženého GPU. GPU-Z totiž ukazuje spotřebu 250 W, což je asi za celý procesor sakumprásk. CPU měla v tom okamžiku teplotu 88°C, což je údajně při chlazení 240mm AIO vodníkem. V nějakém předchozím momentu ale teplota chvíli byla i 93 stupňů.

Snímek ze stress testu Core i9-10900K (Zdroj: WolStame)

Deska má podle HWiNFO nastavené limity PL1 a PL2 na 4096 W. To znamená, že procesor nikdy nespadne dolu ze svého maximálního turbo boostu. Podle oficiální linie Intelu má CPU dosahovat maximálního PL2 (pro i9-10900K je to 250 W) jen po omezenou dobu, pak má snížit spotřebu na PL1, což dříve bývala hodnota rovná TDP, nyní se to možná změnilo, to ještě uvidíme. Ovšem toto je u Intelu jen „doporučení“ a v praxi desky často nastavují obě hodnoty na podobně vysoké hodnoty, takže boost není dočasný, ale permanentní. Není jasné, zda je toto u testované desky defaultní nastavení, nebo ho tady uživatel změnil ručně, ale každopádně to asi znamená, že by v této konfiguraci Core i9-10900K bylo schopno běžet na oněch 233/250 W kontinuálně, dokud by se stress test nevypnul. Pro připomenutí, jeho TDP je 125 W.

i9-10900F na 220 W?

Před časem (tento únik by měl být starší) ukázal stejný WolStame také podobný snímek pro 65W desetijádro Core i9-10900F, kde je stejná zátěž (Stress FPU v AIDA64). I toto CPU drží vysokou frekvenci, ale místo 4,8 GHz „jen“ 4,6 GHz. Toto by mělo být úplně maximální turbo, jaké CPU podporuje pro zátěž všech jader, ovšem ještě s Thermal Velocity Boostem. Normálně by TVB měl být dostupný jen do 70°C, ovšem HWiNFO ukazuje 93°C. Je možné, že uživatel ručně limity změnil. Také limit PL1 je ukázán vyšší než je TDP (a kupodivu různý v sloupcích minimum/maximum/průměr, takže uživatel s ním možná experimentoval). Je tedy možné, že zde je vysoká spotřeba dílem testujícího uživatele a v reálném použití bez manuálnícho zásahu by byl čip úspornější (ale s nižším výkonem).

Snímek ze stress testu Core i9-10900F (Zdroj: WolStame)

Spotřeba tohoto procesoru byla 220 W, čili ne o moc nižší než zamčeného modelu. Pokud byste tedy toto 65W CPU instalovali do desky, kterou výrobce nastavil k ignorování časového omezení boostu a na zvýšené limity spotřeby, pak je zřejmě Core i9-10900F schopné jet prakticky stejným stylem jako odemčený model, co se týče frekvencí a spotřeby.

Tyto vysoké spotřeby samozřejmě platí jen tehdy, pokud vám na ně stačí chlazení (nebo jakž takž stačí, jako zde). Pokud byste osadili chladič zvládající třeba jenom 125 W, teplota CPU by sama měla způsobit, že CPU omezí svoje boosty, aby se nepřehřálo. Teoreticky by procesor měl tedy být schopen fungovat i na nižších spotřebách, pokud chladič tyto záběry přes 200 W nedá – nebo aspoň doufejme. To je také zřejmě důvod, proč Intel dál trvá na nízkých uváděných TDP: ta říkají, jak silný minimálně musí chladič být, aby se CPU dalo vůbec nějak provozovat.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS. Celý článok „Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake

Nedávno jsme psali o DeskMini od ASRocku, jednom z mála počítačů s formátem desek Mini-STX. ASRock pokračuje ve své podpoře této platformy pro MiniPC, protože nyní uvedl nové verze DeskMini. Jednak model pro procesory Intel Comet Lake s čipsetem H470, ale také také DeskMini X300. To má jako starší A300 socket AM4, obejde se bez čipsetu a je určené pro nová 7nm APU Ryzen 4000G „Renoir“. Celý článok „ASRock má Mini-STX desky a DeskMini pro Ryzen 4000, Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce

Notorická výtka proti Intelu je, že se u něj dají přetaktovávat jenom procesory řady K a musíte k tomu ještě mít desku s dražším čipsetem řady Z. V minulosti byly snahy toto prolomit, ale Intel například OC čipů Skylake přes BCLK hned zarazil. Avšak s procesory Comet Lake a platformou LGA 1200 bude určitá možnost přetaktování a zvýšení výkonu zamčených procesorů a desek opravdu dostupná. Celý článok „Ne-K procesory Comet Lake lze přetaktovat. I na B460/H470 desce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *