Tak, Intel Rocket Lake v redakcii! Napíšte si o test na želanie

Aký test chcete vidieť na Intel Rocket Lake alebo aj na iných procesoroch?

Od vydania novej generácie procesorov Intel ubehol už síce nejaký ten piatok, no niekedy je lepšie nechať hardvér trochu „odležať.“ Najmä vtedy, keď sa má podrobiť hĺbkovému testovaniu, z ktorého výsledkami budeme pracovať aj v budúcnosti. On zo začiatku nebol k dispozícii ani ovládač pre GPU. A aj vlastnosti grafického jadra budeme poriadne rozoberať. Je ale niečo špeciálne, čo zajíma Vás a možno to ešte ani nikto nikde neriešil?

Podobne ako testy grafických kariet budeme čoskoro vydávať aj podrobné testy procesorov. O tom, ako by mali vyzerať a čo by v nich nemalo chýbať sme už diskutovali vo februári. Všetky návrhy na možné testy sme si vzali k srdcu a nejakých spôsobom sme ich zapracovali do štandardnej metodiky.

Existuje ale niečo, čo konkrétne by Vás zaujímalo špeciálne v súvislosti s procesormi Intel Rocket Lake, ale možno to nemá až taký zmysel testovať so železnou pravidelnosťou pri všetkých procesoroch? Ak áno, môžete to napísať do komentára a prianie bude splnené, pokiaľ to bude v našich možnostiach. Túto správičku ale môžete brať aj ako druhú výzvu o rozšírenie základných testov. Teda takých, ktoré budú podstupovať všetky procesory prechádzajúce. Akýkoľvek konštruktívny komentár je vítaný.

PS: Zatiaľ máme v testlabe Core i9-11900K, ten bude ale nasledovaný Core i7-11700KF, Core i5-11400F a ďalšími, ktoré budú v testoch prekladané procesormi AMD Ryzen. Plán s poradím testovaných CPU svojim hlasom tiež môžete upraviť. Prirodzene dáme prednosť tým modelom, ktoré Vás zaujímajú a nad ktorých kúpou možno i sami uvažujete. Ďakujeme! 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry

Do desktopových počítačů přišly tento měsíc procesory Intel Alder Lake, která mají novou architekturu, 7nm výrobní proces, a také otevírají novou generaci desktopové platformy Intelu se socketem LGA 1700. Co ovšem zatím vyšlo, jsou jen modely procesorů se 125W „TDP“ (a až 241W turbo spotřebou) pro nadšence. Máme teď informace i o levnějších modelech 65W kategorie, které by údajně mohly vyjít brzo, možná do osmi týdnů. Celý článok „65W Alder Lake a levnější desky vyjdou v lednu. Máme parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Intel ve svých prvních 4nm procesorech použije 3nm čipy z TSMC

Před pár dny jsme tu měli fotografie vzorku procesorů Intel Meteor Lake, které přijdou na trh jako Core 14. generace patrně v roce 2023. Tyto čipy – respektive čipletové slepence – mají být první procesory vyráběné na 4nm procesu Intelu („Intel 4“) a měly by být milník ve snaze Intelu dohnat skluz, který ve výrobních technologiích má. Paradoxně v nich ale nakonec možná bude i konkurenční a ještě pokročilejší 3nm křemík od TSMC. Celý článok „Intel ve svých prvních 4nm procesorech použije 3nm čipy z TSMC“ »

 •  
 •  
 •  

Uniklo info o chystaných highendových CPU Intel Sapphire Rapids

Intel už vydal procesory Alder Lake pro desktop a zdá se, že kontroverze kolem hybridní architektury s velkými a malými jádry tím zdaleka neutichla. Ti, kdo by rádi pouze výkonná jádry Golden Cove, jenž mají mezi x86 CPU teď nejvyšší IPC a jednovláknový výkon, teď mohou vyhlížet highendové procesory Sapphire Rapids, které jich budou mít až 56. O tom, jak tato CPU budou vypadat, teď prosáklo více informací. Celý článok „Uniklo info o chystaných highendových CPU Intel Sapphire Rapids“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Asi nejzajímavější by bylo udělat přímý duel Core i5-10400F vs. i5-11400F. Jde o jednoznačně nejprodávanější cenový segment a 10400F po dlouhé měsíce kraluje v poměru cena výkon. A logicky se lidi ptají, zda stojí za to jít do novějšího i5-11400F, který je o kousek dražší, hůře dostupnější, desky s B560 jsou dražší a často hůře vybavené než s b460…

  1. To je spíše otázka rozhraní GPU než výkonu procesoru, ne? Přinejmenším hráči CS asi upřednostní aktuálnější Gen4 PCI-E.

 2. S ohledem na nedostupnost grafik by bylo zajímavé porovnat výkon iGPU proti základním zobrazovadlům jako GT 1030 (ideálně jak DDR4 tak GDDR5 verze), avšak bohužel plánujete testovat F verze.

  1. Testy iGPU (v porovnaní s GT 1030) v pláne sú, máme tu Ci9-11900K s UHD 750. Ale je fakt, že nižšie modely majú UHD 730. Ci5-11400F bude pre väčšinu používateľov asi atraktívnejší procesor (aj keď ktovie, pri tej súčasnej nedostupnosti grafických kariet…), ale Ci5-11400 čisto na testy iGPU zohnať môžeme. Díky za tip! 🙂

 3. spotreba spotreba spotreba!!! pri PL1, PL2, PL3, PL neviemkoľko, bez záťaže, pri rôznych záťažiach, pri maximálnej možnej tortúre.

  1. Existuje vůbec někdo, kdo se v tom PL vyzná? Intel nasadil klasický marketing čím víc zmatku, tím míň lidí pozná realitu.
   Spíš by mohl být zajímavý test základních desech různých výrobců. Jakým způsobem nastavují CPU. Protože co sem zaznamenal tak v deaful módu jsou všichni extrémně agresivní, aby nepropadly vůči konkurenci, ale tohle na druhou stranu škodí Intelu z pohledu spotřeby.
   Osobně sem ten kdo nikdy neuznával taktování na krev a snažil se najít ideální kompromis, což momentálně výrobci desek u Intelu nedělají a jdou právě až do extrému v deaful nastavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *