Tak, Intel Rocket Lake v redakcii! Napíšte si o test na želanie

Aký test chcete vidieť na Intel Rocket Lake alebo aj na iných procesoroch?

Od vydania novej generácie procesorov Intel ubehol už síce nejaký ten piatok, no niekedy je lepšie nechať hardvér trochu „odležať.“ Najmä vtedy, keď sa má podrobiť hĺbkovému testovaniu, z ktorého výsledkami budeme pracovať aj v budúcnosti. On zo začiatku nebol k dispozícii ani ovládač pre GPU. A aj vlastnosti grafického jadra budeme poriadne rozoberať. Je ale niečo špeciálne, čo zajíma Vás a možno to ešte ani nikto nikde neriešil?

Podobne ako testy grafických kariet budeme čoskoro vydávať aj podrobné testy procesorov. O tom, ako by mali vyzerať a čo by v nich nemalo chýbať sme už diskutovali vo februári. Všetky návrhy na možné testy sme si vzali k srdcu a nejakých spôsobom sme ich zapracovali do štandardnej metodiky.

Existuje ale niečo, čo konkrétne by Vás zaujímalo špeciálne v súvislosti s procesormi Intel Rocket Lake, ale možno to nemá až taký zmysel testovať so železnou pravidelnosťou pri všetkých procesoroch? Ak áno, môžete to napísať do komentára a prianie bude splnené, pokiaľ to bude v našich možnostiach. Túto správičku ale môžete brať aj ako druhú výzvu o rozšírenie základných testov. Teda takých, ktoré budú podstupovať všetky procesory prechádzajúce. Akýkoľvek konštruktívny komentár je vítaný.

PS: Zatiaľ máme v testlabe Core i9-11900K, ten bude ale nasledovaný Core i7-11700KF, Core i5-11400F a ďalšími, ktoré budú v testoch prekladané procesormi AMD Ryzen. Plán s poradím testovaných CPU svojim hlasom tiež môžete upraviť. Prirodzene dáme prednosť tým modelom, ktoré Vás zaujímajú a nad ktorých kúpou možno i sami uvažujete. Ďakujeme! 🙂


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend

V pondělí jsme tu měli benchmark procesoru Alder Lake, podle nějž bude podpora pamětí DDR5 na této platformě trošku kompromis či dilema: vysoká propustnost může být za cenu horší latence, což může ohrozit herní výkon. Alder Lake ale bude možné provozovat i s DDR. Teď tu máme informace o tom, jaká bude nabídka desek s DDR5 a DDR4. Zdá se že nebude problém sehnat kvalitní desku pro DDR4, těchto modelů dokonce může být většina. Celý článok „DDR4 desky pro Alder Lake? Bude jich dost, DDR5 hlavně highend“ »

 •  
 •  
 •  

Jaké grafiky Arc Intel chystá? TDP 75 až 225 W, ceny 99–499 $

Minulý týden jsme psali o tom, jak Intel prezentuje výkon nadcházejících herních grafik Arc s čipy DG2 (kódovým označením také Alchymist) oproti konkurenčním kartám AMD a Nvidie v interních slajdech. Dokument, o kterém tehdy byla řeč, teď unikl přímo. Vedle onoho přiřazení ke konkurentům ukazuje spotřeby chystaných grafik a také, s jakými cenami u nich Intel počítá. Dává to docela dobrou představo o tom, co Intel chystá. Celý článok „Jaké grafiky Arc Intel chystá? TDP 75 až 225 W, ceny 99–499 $“ »

 •  
 •  
 •  

Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká

Máme první benchmark, který ukazuje, k čemu bude dobrá paměť DDR5. Tu jako první budou používat procesory Alder Lake na platformě Z690, které vyjdou v listopadu. DDR5 s nimi bude začínat na efektivním taktu 4800 MHz, ale teď už se objevil snímek benchmarku v AIDA64, ukazující výkon s DDR5-6400. Vypadá to na skvělou propustnost, ale je možné, že naopak zklame latence RAM, kterou AIDA uvádí hodně vysokou. Celý článok „Test DDR5-6400 a Alder Lake: top propustnost, ale latence vysoká“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Asi nejzajímavější by bylo udělat přímý duel Core i5-10400F vs. i5-11400F. Jde o jednoznačně nejprodávanější cenový segment a 10400F po dlouhé měsíce kraluje v poměru cena výkon. A logicky se lidi ptají, zda stojí za to jít do novějšího i5-11400F, který je o kousek dražší, hůře dostupnější, desky s B560 jsou dražší a často hůře vybavené než s b460…

  1. To je spíše otázka rozhraní GPU než výkonu procesoru, ne? Přinejmenším hráči CS asi upřednostní aktuálnější Gen4 PCI-E.

 2. S ohledem na nedostupnost grafik by bylo zajímavé porovnat výkon iGPU proti základním zobrazovadlům jako GT 1030 (ideálně jak DDR4 tak GDDR5 verze), avšak bohužel plánujete testovat F verze.

  1. Testy iGPU (v porovnaní s GT 1030) v pláne sú, máme tu Ci9-11900K s UHD 750. Ale je fakt, že nižšie modely majú UHD 730. Ci5-11400F bude pre väčšinu používateľov asi atraktívnejší procesor (aj keď ktovie, pri tej súčasnej nedostupnosti grafických kariet…), ale Ci5-11400 čisto na testy iGPU zohnať môžeme. Díky za tip! 🙂

 3. spotreba spotreba spotreba!!! pri PL1, PL2, PL3, PL neviemkoľko, bez záťaže, pri rôznych záťažiach, pri maximálnej možnej tortúre.

  1. Existuje vůbec někdo, kdo se v tom PL vyzná? Intel nasadil klasický marketing čím víc zmatku, tím míň lidí pozná realitu.
   Spíš by mohl být zajímavý test základních desech různých výrobců. Jakým způsobem nastavují CPU. Protože co sem zaznamenal tak v deaful módu jsou všichni extrémně agresivní, aby nepropadly vůči konkurenci, ale tohle na druhou stranu škodí Intelu z pohledu spotřeby.
   Osobně sem ten kdo nikdy neuznával taktování na krev a snažil se najít ideální kompromis, což momentálně výrobci desek u Intelu nedělají a jdou právě až do extrému v deaful nastavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *