Tak, Intel Rocket Lake v redakcii! Napíšte si o test na želanie

Aký test chcete vidieť na Intel Rocket Lake alebo aj na iných procesoroch?

Od vydania novej generácie procesorov Intel ubehol už síce nejaký ten piatok, no niekedy je lepšie nechať hardvér trochu „odležať.“ Najmä vtedy, keď sa má podrobiť hĺbkovému testovaniu, z ktorého výsledkami budeme pracovať aj v budúcnosti. On zo začiatku nebol k dispozícii ani ovládač pre GPU. A aj vlastnosti grafického jadra budeme poriadne rozoberať. Je ale niečo špeciálne, čo zajíma Vás a možno to ešte ani nikto nikde neriešil?

Podobne ako testy grafických kariet budeme čoskoro vydávať aj podrobné testy procesorov. O tom, ako by mali vyzerať a čo by v nich nemalo chýbať sme už diskutovali vo februári. Všetky návrhy na možné testy sme si vzali k srdcu a nejakých spôsobom sme ich zapracovali do štandardnej metodiky.

Existuje ale niečo, čo konkrétne by Vás zaujímalo špeciálne v súvislosti s procesormi Intel Rocket Lake, ale možno to nemá až taký zmysel testovať so železnou pravidelnosťou pri všetkých procesoroch? Ak áno, môžete to napísať do komentára a prianie bude splnené, pokiaľ to bude v našich možnostiach. Túto správičku ale môžete brať aj ako druhú výzvu o rozšírenie základných testov. Teda takých, ktoré budú podstupovať všetky procesory prechádzajúce. Akýkoľvek konštruktívny komentár je vítaný.

PS: Zatiaľ máme v testlabe Core i9-11900K, ten bude ale nasledovaný Core i7-11700KF, Core i5-11400F a ďalšími, ktoré budú v testoch prekladané procesormi AMD Ryzen. Plán s poradím testovaných CPU svojim hlasom tiež môžete upraviť. Prirodzene dáme prednosť tým modelom, ktoré Vás zaujímajú a nad ktorých kúpou možno i sami uvažujete. Ďakujeme! 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel zrušil desktopové procesory Core Ultra 300, Arrow Lake refresh

Intel v současnosti nemá zrovna úspěšné období. Finanční výsledky nedopadají dobře, firma má ztrátu a musí šetřit v době, kdy by potřebovala velké investice do továren, má-li mít šanci opět konkurovat ve vyspělých technologiích výroby čipů, v nichž zaostala za TSMC i Samsungem. Důvěra v akcie výrazně klesla, a dokonce se mluví o prodeji firmy. Zdá se, že se to promítne i v produktech – Intel teď zrušil jednu plánovanou generaci procesorů. Celý článok „Intel zrušil desktopové procesory Core Ultra 300, Arrow Lake refresh“ »

  •  
  •  
  •  

Konec Intelu jako samostatné firmy? Qualcomm ho chce koupit

Není to dávno, kdy Intel ve finančních výsledcích překvapil první ztrátou za dekády, a v létě už dokonce firma oznámila, že přistupuje k úsporným opatřením a propouštění a stojí před problémy kvůli potřebě velkých investic do křemíkového procesu a továren, a dokonce zvažuje jejich odštěpení. Teď ale přichází ještě silnější kafe: na stole může dokonce být prodej celého Intelu, tedy firmy, která byla donedávna největším výrobcem čipů vůbec. Celý článok „Konec Intelu jako samostatné firmy? Qualcomm ho chce koupit“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Arrow Lake umí 10GHz paměti DDR5, díky CUDIMM

Na trhu procesorů se AMD podařilo získat značnou výhodu v technologii 3D V-Cache, která hrám hodně prospívá. Intel zatím obdobu nevyvinul, ale jeho nové procesory pro desktopová PC, které teď míří na trh, jí budou konkurovat pomocí vysokých pracovních frekvencí operační paměti. Podle uniklých informací by se na LGA 1851 deskách s procesory Arrow Lake mělo dát dosáhnout (efektivní) frekvencí DDR5 mezi 9000 a 10 000 MHz. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake umí 10GHz paměti DDR5, díky CUDIMM“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Asi nejzajímavější by bylo udělat přímý duel Core i5-10400F vs. i5-11400F. Jde o jednoznačně nejprodávanější cenový segment a 10400F po dlouhé měsíce kraluje v poměru cena výkon. A logicky se lidi ptají, zda stojí za to jít do novějšího i5-11400F, který je o kousek dražší, hůře dostupnější, desky s B560 jsou dražší a často hůře vybavené než s b460…

    1. To je spíše otázka rozhraní GPU než výkonu procesoru, ne? Přinejmenším hráči CS asi upřednostní aktuálnější Gen4 PCI-E.

  2. S ohledem na nedostupnost grafik by bylo zajímavé porovnat výkon iGPU proti základním zobrazovadlům jako GT 1030 (ideálně jak DDR4 tak GDDR5 verze), avšak bohužel plánujete testovat F verze.

    1. Testy iGPU (v porovnaní s GT 1030) v pláne sú, máme tu Ci9-11900K s UHD 750. Ale je fakt, že nižšie modely majú UHD 730. Ci5-11400F bude pre väčšinu používateľov asi atraktívnejší procesor (aj keď ktovie, pri tej súčasnej nedostupnosti grafických kariet…), ale Ci5-11400 čisto na testy iGPU zohnať môžeme. Díky za tip! 🙂

  3. spotreba spotreba spotreba!!! pri PL1, PL2, PL3, PL neviemkoľko, bez záťaže, pri rôznych záťažiach, pri maximálnej možnej tortúre.

    1. Existuje vůbec někdo, kdo se v tom PL vyzná? Intel nasadil klasický marketing čím víc zmatku, tím míň lidí pozná realitu.
      Spíš by mohl být zajímavý test základních desech různých výrobců. Jakým způsobem nastavují CPU. Protože co sem zaznamenal tak v deaful módu jsou všichni extrémně agresivní, aby nepropadly vůči konkurenci, ale tohle na druhou stranu škodí Intelu z pohledu spotřeby.
      Osobně sem ten kdo nikdy neuznával taktování na krev a snažil se najít ideální kompromis, což momentálně výrobci desek u Intelu nedělají a jdou právě až do extrému v deaful nastavení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *