GeForce 466.27 GR: Nielen DXR 1.1 a DLSS 2.1 v Metro Exodus EE

Vyšli nové ovládače GeForce 466.27 Game Ready, toto prinášajú

Hlavný bod nových ovládačov Nvidia Game Ready je podpora rozsiahlych zmien v grafike Metro Exodus: Enhanced Edition. To vyjde 6. mája s vylepšenými raytracingovými efektami a DLSS 2.1. 466.27 sú optimalizované ale aj pre blížiace sa tituly Resident Evil: Village či Mass Effect Legendary Edition. Okrem toho majú byť vyriešené výkonnostné problémy v Rainbow Six: Siege s Nvidia Reflex.

Najbližší štvrtok bude sviatok pre fanúšikov Metro Exodus, ktorí si potrpia na vizuálnom zážitku. Vychádza totiž „Enhanced Edition“ Metra Exodus s rozšírením raytracingovej grafiky na všetky zdroje svetla (doteraz šlo iba o globálne zasvietenie scény). Zvýšenú hardvérovú náročnosť má čiastočne kompenzovať exkluzívna podpora DLSS 2.1. Magazín Digital Foundry publikoval už podrobnú video analýzu a porovnanie s pôvodnou hrou.

Tá doteraz podporovala iba DLSS 1.0, rozdiel v efektivite je teda jasne viditeľný. Smutná správa však je, že Metro Exodus EE bude fungovať iba na grafických kartách s podporou ray tracingu. Niekto by na slabších kartách totiž mohol stáť čo i len o DLSS 2.1 bez RT. Predsa len i v takomto nastavení hra kladie na hardvér pomerne vysoké nároky.

Porovnanie DLSS 1.0 v Metre Exodus s DLSS 2.1 v Metro Exodus: Enhanced Edition (Zdroj: Digital Foundry)

Vsuvka: Podľa vyjadrenia tvorcov z 4A Games Metro Exodus: Enhanced Edition nebude v budúcnosti podporovať AMD FSR (Fidelity Super Resolution), ktoré bude snáď už koncom roka konkurovať Nvidia DLSS. Údajne kvôli nekompatibilite s renderovacími technikami.

Budúci mesiac vychádzajú ešte dve sľubné herné novinky, ktoré ovládače GeForce 466.27 Game Ready oficiálne podporujú. Najprv 7. mája Resident Evil: Village a týždeň na to Mass Effect Legendary Edition.

Nové ovládače sú pripravené aj na Mass Effect Legendary Edition, ktorý vyjde v polovici mája

Nové ovládače pridávajú i vývojársku podporu DirectX 12 Agility a Shader Model 6.6. Hráčov Rainbow Six: Siege zase poteší oprava výkonnostných nedostatkov s aktívnym Nvidia Reflex.

Medzi vyriešené problémy by mal patriť už i spoľahlivý chod Rigit Gems i aplikácie Prepar3D, ktoré so staršími ovládačmi mohli padať. Ďalej by už s HDMI 2.1 nemalo dochádzať k obmedzovaniu snímkovej frekvencie (podľa obnovovacej frekvencie monitora), keď je vypnutá vertikálna synchronizácia.

Známe sú však i nejaké nové či dlhšie pretrvávajúce chyby. Bezprostredne po aktualizovaní nového ovládača vám nemusí na notebookoch správne fungovať Dynamic Boost. Po reštarte by však malo byť všetko v poriadku.

V hre Mortal Shell s nastavením tieňov na „low“ alebo „medium“ môže byť neprirodzene vysoký jas. Riešením majú byť vyššie nastavenia „high“ alebo „ultra“. Horšie je to s Call of Duty: Black Ops s možnými pádmi na starších grafických kartách z radu GTX 10 (Pascal), od GeForce GT 1010 po Titan Xp.

Na záver je tu i menší zoznam vecí, ktoré sa ťahajú už od minula. Náhodné blikanie v World of Warcraft: Shadowlands sa už zdá skoro ako neriešiteľná vec, ktorá sprevádza ovládače Nvidie dlhodobo.

Ojedinelé nemusia byť ani pády Batman Arkham Knight s nastavením „turbulence smoke“ či trhanie obrazu a dlhšie spúšťanie SteamVR v prípade, že na pozadí beží niektorý z nástrojov na monitorovanie GPU. A  pri prehrávaní videa na YouTube treba počítať aj s možným trhaním obrazu pri rolovaní stránky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *