Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie

Alphacool má bezúdržbové kvapalinové chladiče na RTX 3080/3090 a RX 6800 (XT)/6900 XT

Kvapalinové chladiče typu „všetko v jednom“ na grafické kartám sú (na rozdiel od tých procesorových) stále okrajová záležitosť. Alphacool sa im venuje a treba dodať, že i vo veľmi slušnej kvalite. Nové súpravy Eiswolf 2 sú kompatibilná tak s najväčšími jadrami GeForce 3000 (GA102) ako Radeon RX 6000 (Navi 21). A poradia si aj s niektorými staršími kartami, väčšinou ale iba s referenčnými návrhmi.

Vodníkmi pre grafické karty sa Alphacool zaoberá už pomerne dlho, vedie ich pod „značkou“ Eiswolf. Súpravy Eiswolf 2 sa od Eiswolf „1“ odlišujú najmä konštrukciou bloku. Pôvodne kvapalina ochladzovala výhradne GPU. Na pamäte a VRM nadväzoval mohutný pasív s rebrovaním. To sa teraz mení, blok Eiswolf 2 je výrazne tenší a vodné kanáliky sú nad všetkými kritickými súčiastkami.

Použitá je i výkonnejšia keramická pumpa Alphacool DC-LT 2 s maximálnou rýchlosťou 2600 ot./min, ktorej zodpovedá prietok 75 l/hod. Jej spotreba je podľa špecifikácií 4 W a hodnotu MTFB má uvádzanú na 50 000 hodín.

Eiswolf 2 prvýkrát vyšiel pre výkonnejšie grafické karty AMD Navi a Nvidia Turing. Teraz sú však coldplaty uspôsobené i na fungovanie so súčasnou generáciou grafických kariet. Treba však zdôrazniť, že variant AMD je oficiálne kompatibilný iba s referenčnými PCB grafických kariet. Pozoruhodné je, že okrem novej podpory RX 6800, RX 6800 XT a RX 6900 XT zostala zachovaná i podpora pre staršie Radeony RX 5700 a RX 5700 XT. Kompletný zoznam podporovaných kariet má Aplhacool na svojich stránkach.

Blok Nvidie osadíte síce už iba na GPU Ampere, ale pre zmenu je tam zase niekoľko nereferenčných modelov, s ktorými je kompatibilný. To vrátane Gainward Pheonix či Inno3D iChill. V tomto PDF sú uvedené všetky podporované karty. Je možné, že uspejete i na niektorých iných, neuvedených kartách, ale to ej už lotéria a obvykle sa nájde vždy niečo, čo onu nekompatibilitu spôsobuje. Niekedy je to i len vyšší ventilátorový konektor, pre ktorý blok nedoľahne. Súčasťou dodávky chladičov je i backplate na PCB.

   

Treba poznamenať i to, že tieto kvapalinové chladiče Eiswolf 2 si držia podstatne vyššiu kvalitu vyhotovenia než bežné súpravy na chladenie procesory. Použité sú totiž medené radiátory (NexXxoS), čo znamená, že sa nemusíte stráchať o galvanickú koróziu a okruh je vďaka spojkám na hadiciach možné eventuálne rozšíriť aj o blok na CPU. Chladiče sú zatiaľ dostupné len vo väčšom formáte s 360-milimetrovými radiátormi hrubými 30 mm.

Radiátory ochladzujú ventilátory Aurora Rise Digital RGB s osvetleným celého rotora. Rozsah rýchlostí majú široký, 0–2500 ot./min. Fungovať by tak mal i polopasívny režim, v ktorom sa od určitej intenzity PWM ventilátory vypínajú. Statický tlak by mal dosahovať až slušných (ale i hlučných, vzťahuje sa to na maximálne otáčky) 3,17 mm H2O. ložiská ventilátorov sú iba klzné.

Chladiče Eiswolf 2 na referenčné RX 6800 (XT)/6900 XT, ale i vybrané RX 5700 (XT) a RTX 3080/3090 je možné už teraz objednať napríklad cez TichéPC.sk alebo v e-shope Alphacoolu. Varianty na GeForce sú dostupné skladom, pri chladičoch na Radeony je uvádzaná dostupnosť do 10–11 dní. Koncová cena Eiswolf 2 je 245 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí

Niekedy je namiesto teplovodivej pasty či podložky vhodné skôr lepidlo. Typicky v prípadoch, keď má teplovodivý materiál okrem prenosu tepla zabezpečovať aj istiacu funkciu bez potreby ďalšieho spojovacieho príslušenstva. Takýchto lepidiel je veľmi málo, ale teraz vyšlo jedno nové a cena zaň je pomerne nízka. Core 2 stojí výrazne menej než väčšina konkurenčných riešení, ale s hviezdnymi vlastnosťami radšej nepočítajte. Celý článok „Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil

Charakteristické pre značku Alphacool sú špičkové radiátory a rôzne príslušenstvo ku kvapalinovým chladičom. Výber ventilátorov však je pomerne úzky. To sa teraz trochu mení. Firma rozširuje svoju ponuku aj v tomto smere a to umne, neobvyklými návrhmi. Jedným z nových prírastkov je nízkoprofilová „stodvadsiatka“ a zvyšné dva ventilátory zase vynikajú mimoriadne vysokými otáčkami, aké pre počítačové ventilátory nebývajú bežné. Celý článok „Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil“ »

 •  
 •  
 •  

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. To je ten obávaný nominatív množného čísla. Som si teda myslel, že toto má Čeština so Slovenčinou spoločné. 🙂

   // hmmm, tak som to nakoniec prepísal na „Nové vodníky“, ale nie kvôli tomu, že by tam bola tvrdka. Ale preto, že to životné označenie „vodníci“ skôr odkazuje na rozprávkové bytosti, než na to, o čom to je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *