Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie

Alphacool má bezúdržbové kvapalinové chladiče na RTX 3080/3090 a RX 6800 (XT)/6900 XT

Kvapalinové chladiče typu „všetko v jednom“ na grafické kartám sú (na rozdiel od tých procesorových) stále okrajová záležitosť. Alphacool sa im venuje a treba dodať, že i vo veľmi slušnej kvalite. Nové súpravy Eiswolf 2 sú kompatibilná tak s najväčšími jadrami GeForce 3000 (GA102) ako Radeon RX 6000 (Navi 21). A poradia si aj s niektorými staršími kartami, väčšinou ale iba s referenčnými návrhmi.

Vodníkmi pre grafické karty sa Alphacool zaoberá už pomerne dlho, vedie ich pod „značkou“ Eiswolf. Súpravy Eiswolf 2 sa od Eiswolf „1“ odlišujú najmä konštrukciou bloku. Pôvodne kvapalina ochladzovala výhradne GPU. Na pamäte a VRM nadväzoval mohutný pasív s rebrovaním. To sa teraz mení, blok Eiswolf 2 je výrazne tenší a vodné kanáliky sú nad všetkými kritickými súčiastkami.

Použitá je i výkonnejšia keramická pumpa Alphacool DC-LT 2 s maximálnou rýchlosťou 2600 ot./min, ktorej zodpovedá prietok 75 l/hod. Jej spotreba je podľa špecifikácií 4 W a hodnotu MTFB má uvádzanú na 50 000 hodín.

Eiswolf 2 prvýkrát vyšiel pre výkonnejšie grafické karty AMD Navi a Nvidia Turing. Teraz sú však coldplaty uspôsobené i na fungovanie so súčasnou generáciou grafických kariet. Treba však zdôrazniť, že variant AMD je oficiálne kompatibilný iba s referenčnými PCB grafických kariet. Pozoruhodné je, že okrem novej podpory RX 6800, RX 6800 XT a RX 6900 XT zostala zachovaná i podpora pre staršie Radeony RX 5700 a RX 5700 XT. Kompletný zoznam podporovaných kariet má Aplhacool na svojich stránkach.

Blok Nvidie osadíte síce už iba na GPU Ampere, ale pre zmenu je tam zase niekoľko nereferenčných modelov, s ktorými je kompatibilný. To vrátane Gainward Pheonix či Inno3D iChill. V tomto PDF sú uvedené všetky podporované karty. Je možné, že uspejete i na niektorých iných, neuvedených kartách, ale to ej už lotéria a obvykle sa nájde vždy niečo, čo onu nekompatibilitu spôsobuje. Niekedy je to i len vyšší ventilátorový konektor, pre ktorý blok nedoľahne. Súčasťou dodávky chladičov je i backplate na PCB.

   

Treba poznamenať i to, že tieto kvapalinové chladiče Eiswolf 2 si držia podstatne vyššiu kvalitu vyhotovenia než bežné súpravy na chladenie procesory. Použité sú totiž medené radiátory (NexXxoS), čo znamená, že sa nemusíte stráchať o galvanickú koróziu a okruh je vďaka spojkám na hadiciach možné eventuálne rozšíriť aj o blok na CPU. Chladiče sú zatiaľ dostupné len vo väčšom formáte s 360-milimetrovými radiátormi hrubými 30 mm.

Radiátory ochladzujú ventilátory Aurora Rise Digital RGB s osvetleným celého rotora. Rozsah rýchlostí majú široký, 0–2500 ot./min. Fungovať by tak mal i polopasívny režim, v ktorom sa od určitej intenzity PWM ventilátory vypínajú. Statický tlak by mal dosahovať až slušných (ale i hlučných, vzťahuje sa to na maximálne otáčky) 3,17 mm H2O. ložiská ventilátorov sú iba klzné.

Chladiče Eiswolf 2 na referenčné RX 6800 (XT)/6900 XT, ale i vybrané RX 5700 (XT) a RTX 3080/3090 je možné už teraz objednať napríklad cez TichéPC.sk alebo v e-shope Alphacoolu. Varianty na GeForce sú dostupné skladom, pri chladičoch na Radeony je uvádzaná dostupnosť do 10–11 dní. Koncová cena Eiswolf 2 je 245 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné“

Alphacool pustil do sveta nové ventilátory Apex Stealth, ktoré vzbudzujú pozornosť najmä dvoma vecami. Jednak tým, že obsahujú robustné kovové prvky a potom ešte špecifikáciami. Tie sa zdajú byť doslova neuveriteľné a hoci nepochybujeme o tom, že efektivita týchto ventilátorov bude špičková, tak ťažko a hľadajú prvky, pre ktoré by mali byť „najlepšie“, ako to naznačujú špecifikácie. Celý článok „Obrnené ventilátory Apex Stealth sľubujú „nemožné““ »

  •  
  •  
  •  

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

  •  
  •  
  •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. To je ten obávaný nominatív množného čísla. Som si teda myslel, že toto má Čeština so Slovenčinou spoločné. 🙂

      // hmmm, tak som to nakoniec prepísal na „Nové vodníky“, ale nie kvôli tomu, že by tam bola tvrdka. Ale preto, že to životné označenie „vodníci“ skôr odkazuje na rozprávkové bytosti, než na to, o čom to je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *