Celopasívne PC zostavy Sigao budú mať vyhradený blok na SSD

Počítače Atlas Sigao model B nemajú žiadny ventilátor, ale najvýkonnejšie SSD schladia i tak

Chladiť pamäťové úložiska v úplne uzavretých počítačov, ktoré nepoužívajú ventilátory, je odveký boj. HDD v nich s optimálnym zahrievaním nefungovali nikdy a teraz novú výzvu predstavujú vysokorýchlostné SSD s podporou PCI Express 4.0. Firma Atlas ju prijala a jej počítače Sigao sa ukazujú s tepelným mostom, ktorý je na rebrovaný plášť skrinky vyvedený nielen z CPU, ale i z SSD.

Firmu Atlas možno nepoznáte, pretože na českom ani slovenskom trhu nepredáva. Teraz však na seba upozornila zlepšením chladenia SSD v pasívnych počítačoch, na ktoré sa špecializuje.

Atlas má niekoľko radov počítačov, ktoré sú postavené na skrinkách rôznych výrobcov. Napríklad i od u nás dobre rozšírenej Akasy. Rad počítačov Sigao, ktorých sa zlepšenia chladenia SSD týka, je však postavený na skrinkách Impactics.

Kedysi sme i my od Impactics testovali skrinku C3LH, ale v prípade počítačov Sigao Atlas zobral za základ trochu revidovaný model D5LI, ktorý sa už na maloobchodnom trhu nepredáva. Do OEM zostáv sa však tieto skrinky dodávajú a teraz sa dokonca podpora rozširuje o  blok na SSD formátov M.2.

Skrinky Impactics sú veľmi dobre prispôsobiteľné a v rámci chladiaceho príslušenstva sa dal na staršie dosky kúpiť napríklad i samostatný chladič čipsetu. Z dnešného pohľadu však zaujímavejšie chladenie výkonných SSD, ale blok, ktorý bude v konfiguráciách Sigao model B pokryje i čipset. Tykať sa to bude zostáv s čipsetmi Intel B460 a B560, ktoré budú vybavené 35-wattovými procesormi Comet i Rocket Lake. A napríklad i výkonným SSD Samsung 980 Pro.

Zdieľaný chladenie SSD a čipsetu je realizované cez blok, z ktorého sú heatpipe vyvedené na jednu z dvoch rebrovaných stien hliníkového plášťa skrinky. Samozrejme na tú, ktorá je menej využívaná procesorom. Z fotiek to vyzerá tak, že pre procesor je vyhranená jedna samostatná stena, na ktorú teplo odvádzajú dve heatpipe a čiastočne (s jednou heatpipe) i druhá. Jej zostatková kapacita by však mala byť dostatočne dimenzovaná na to, aby zvládla ochladzovať i špičkové SSD s čipsetom Intel Bx60, čo bude spolu v plnej záťaži do 15 W.

Interné testy Atlasu uvádzajú, že s Core i9-11900T pri vysokej záťaže po dobu dvoch hodín teplota na 500 GB SSD Samsung 980 Pro neprekročila 45 °C. Mimo procesorovú záťaž sa radič SSD zahrieval na 36 °C. To sú však výsledky nezaťaženého SSD.

Pri streamovaní videa z SSD teploty vzrástli o jeden stupeň Celzia (na 37 °C) a pri sekvenčnom čítaní a zápise teplota stúpla o 3 °C (na 39 °C). Na doplnenie však treba poznamenať, že s výkonom zodpovedajúcim rýchlosti 1 GB/s počas dobu 2 minút. Pri vyššom výkone by bolo zahrievanie teda vyššie, ale stále by malo byt výrazne nižšie než s použitím bežných pasívov, ktoré bývajú nalepené priamo na SSD. Tie sú závislé od systémového chladenia, ktoré v tomto prípade odpadáva a ešte i vnútorná teplota vzduchu v skrinke sa drží na podstatne vyšších hodnotách ako v bežnejších konštrukciách, ktoré majú aspoň nejaké perforácie.

Počítače Sigao sú primárne určené priemyselných či zdravotníckych prostredí, v ktorých sú aktívne časti a ventilačné otvory nežiaduce. Zostavu na mieru konkrétnym potrebám je možné si prispôsobiť a objednať cez konfigurátor na atlastsolutions.com. To napríklad i s low-endovou grafickou kartou Quadro P400, pokiaľ by malo ísť napríklad o počítač do kiosku, kde je treba viac videovýstupov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

One comment Pridať komentár

  1. Nabízí se prozkoumat, jak 11900T nakládá s rozpočtem příkonu v kombinované zátěži nové igpu/cpu části (např. hraní + rendering).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *