Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek

Prehľad a metodika

Rôzny objem, vnútorné rozloženie, ventilátory a za/pred nimi prekážky, ktoré sa jedna od druhej takisto odlišujú. To a mnohé ďalšie faktory sa podieľajú na tom, ako efektívne skrinka dokáže dostať teplo zvnútra von. Máme pre vás porovnanie základných typov, od 3-litrovej plechovky po 40-litrovú klasiku. Výber zahŕňajú i dve pasívne skrinky, z aktívnych jedna úzka s miestom na veľkú grafiku, vežovitá s doskou vodorovne či zástupkyňa rodu odhlučnených.

Tento test som kedysi vypracoval a v troch dieloch za sebou vydal na dnes už neexistujúcom ExtraHardware.cz. Odvtedy ubehli síce už štyri roky, no takmer všetky obsiahnuté skrinky (s výnimkou Cooltek W1) sa stále predávajú, takže aktuálnosť tomuto článku nechýba. Ale o konkrétne modely tu zase až tak nejde. Tie reprezentujú iba akési základné formátovanie vnútorného priestoru so záberom na pokrytie väčšiny typov koncepcií, čo sa pod rôznymi značkami vyrábajú.

Cieľom je vytvoriť rámcovú predstavu o tom, do akej miery môže zamiešať chladením komponentov iba rôznorodosť stavby vnútornej konštrukcie. Isteže sa to nedá úplne jednoducho aplikovať na podobné skrinky, pretože už i štruktúra mriežky za ventilátorom zamáva výslednou hlučnosťou, no minimálne nejaký „hrubý nástrel“ tu vzniká pekne.

Prehľad

Nejde o štandardnú recenziu, takže detaily, ktoré priamo nesúvisia s  námetom článku, nebudeme rozvádzať do podrobností. Pre rýchly spád a na čo najlepšiu prehľadnosť kľúčové veci uvádzame v tabuľke a na jednotlivé skrinky môžete potom obrazovo nahliadnuť v ich samostatných kapitolách, kde nájdete nakoniec aj fotky s nainštalovaným testovacím hardvérom.

*Táto vzdialenosť počíta s použitím podporovaného 3,5″ HDD. S bežným 7mm 2,5″ SSD môže výška chladiča siahať do 43 mm a bez neho (s SSD vo formáte M.2) až 50 mm.
**Dokúpením šachty MK-35DV, nasadzujúcej sa na vrch skrinky, získate pozíciu na tenkú 12,7mm optickú mechaniku alebo na 3,5/2,5″ úložisko.

Metodika

Komponenty do testovacej zostavy sú vyberané s ohľadom na to, aby sa zmestili aj do najmenšej zo skriniek a zároveň tak, aby bez strát na výkone fungovali aj v najhorších podmienkach.

Základom je doska (Mini-ITX) Gigabyte Z87N-WiFi s procesorom Intel Pentium G3420 (TDP 53 W). Ten má na starosti Noctua NH-L9i zregulovaná na 900 ot./min. SSD je Crucial M500 a 8GB modul pamäte DDR3 Crucial Ballistix (1600 MHz/CL9/1,35 V) s VLP (veľmi nízkym profilom).

Teploty základných testov sú odčítavané zo štyroch zdrojov. Z interných snímačov CPU (priemer dvoch jadier) a SSD. Externe potom termočlánkami. Jeden je umiestnený na MOSFETe v napájacej kaskáde procesora a druhý na puzdre čipovej súpravy, pod pasívom.

   

Hlučnosť skriniek je meraná zo vzdialenosti približne jeden meter, diagonálne z ľavej strany. To pomocou hlukomeru Voltfraft SL-100. Otáčky všetkých ventilátorov sú ovládané externým regulátorom, kedy inak doska nebeží, takže výsledky neskresľuje použitie rôznych zdrojov (ATX je SilentiumPC Supremo M1-700 a SFX je SilverStone ST45SF).

Na začiatku sú vytvorené tri režimy, v ktorých sa následne testuje chladiaci výkon. To najprv pri maximálnych otáčkach systémových ventilátorov, potom zregulovaných na 35 a 32 dBA. Pomery prietoku vstupných a výstupných ventilátorov rovnako ako aj ich rozloženie sú zachované v továrenských nastaveniach.

Vyššie popisované majú spoločné všetky skrinky. Do tých, kde sa zmestí samostatná grafická karta, na záver, po ukončení základných testov, pridávame Radeon HD 5870 (TDP 188 W) s chladičom Thermalright T-Rad2 s 2× Noctua NF-A9x14. Z grafiky odčítavame okrem teploty GPU i zahrievanie pamätí a VRM (oboje doplnené o typické ježkovité pasívy Arctic).

   

Záťaž CPU je simulovaná v IntelBurnTeste (3,5 GB, 6 cyklov), čo zodpovedá približne pol hodine. Grafická karta rovnaký čas beží v Unigine Heaven 4.0. Teploty pri „nečinnosti“ odčítavame po 30 minútach chladnutia. Vstupná teplota vzduchu je počas testovania kontrolovaná a pohybuje sa v rozpätí 21–21,4 °C.

Skrinky, ktoré umožňujú výbeh polohy, testujeme horizontálne i vertikálne. V popise v grafoch je to heslovite rozlíšené dodatkovými písmenami H, resp. V.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru. Celý článok „Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Moderný desktop podľa HWCooling.net. Základ Mini-STX

Je to zvláštne, no stolové počítače v hrubých črtách už viac ako dvadsať rokov stagnujú. Stále sa vo väčšine prípadov stavajú na štandarde ATX v prerastených toweroch. Z racionálneho hľadiska by však takýto koncept mal byť okrajový, vytlačený SFF. Tradičný PC môže byť totiž maličký, výkonný a tichý zároveň. A pritom jeho výbava vás takisto nemusí nijako obmedzovať. Celý článok „Moderný desktop podľa HWCooling.net. Základ Mini-STX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyhodnotenie súťaže, Zima 2017. Kto si odnáša čo? + vďaka!

Tak, a máme tu výsledky. A tentokrát i bez meraní hardvéru. Analyzovali sme totiž vašu snahu, z ktorej vzišli v prvom slede traja čitatelia, ktorým priala šťastena, a potom jeden, čo si za svoju šikovnosť vybojoval najštedrejšiu odmenu. Ostatní nezúfajte, nabudúce to určite vyjde. Všetci (i tí, čo sa do hry o ceny nezapojili) prijmite naše úprimné poďakovanie za vašu podporu a prianie všetkého dobrého. Celý článok „Vyhodnotenie súťaže, Zima 2017. Kto si odnáša čo? + vďaka!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *