Noctua vydává po letech vývoje next-gen ventilátory ze Sterroxu

NF-A12x25, nová generace hnědých králů chlazení z Rakouska

Ve světě chlazení se asi nedá jmenovat nějaká dominantní firma. Ale když se omezíme jenom na samotné ventilátory, je takovým nekorunovaným králem rakouská Noctua. Její ventilátory s charakteristickými hnědými rotory jsou relativně dražší, ale taky obecně považované za standard kvality. Nyní tato rakouská společnost představila jejich novou generaci, která přináší docela velké změny, kterými by se měly jejich schopnosti posunout ještě dál.

Nová generace ventilátorů nese jméno NF-A12x25 (což znamená, že jsou dostupné ve 120mm rozměru). Pokud jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že Noctua už delší dobu pracuje na „next-gen“ větrácích, pak vězte, že šlo právě o tuto nyní přicházející novinku. Řada NF-A12x25 je vyrobena ze speciálního nového materiálu Sterrox, jehož vývoj trval přes čtyři roky.

Ventilátor Noctua NF-A12x25

Tlak i průtok najednou

Novum spočívá hlavně v jedné věci. Požadavky na ventilátory mohou obecně jít dvěma směry – jednak u nich může být klíčový průtok vzduchu, který je důležitý při instalaci v roli skříňového ventilátoru vytvářejícího „airflow“. Pokud ale je ventilátor osazený na pasiv vzduchového nebo na radiátor vodního chladiče, nastupuje potřeba, aby rotor vytvářel dostatečný statický tlak. Tedy aby dokázal překonávat odpor kladený takovou překážkou. U konkrétních ventilátorů se obvykle daří podávat dobrý výkon buď v prvním požadavku, nebo v tom druhém, ale nikoliv v obojím najednou. Noctua proto měla řadu ventilátorů NF-S12A pro vysoký průtok a instalaci do skříně a separátní ventilátory NF-F12 pro instalaci na chladiče, kde je třeba vysoký statický tlak.

Ventilátory NF-A12x25 mají v praxi být lepší než ventilátory specializované na průtok (S12A) i na tlak (F12)

Nové ventilátory NF-A12x25 mají poprvé spojit obě kvality a být univerzální. Podle Noctuy dokáží současně poskytovat vysoký průtok vzduchu i vysoký statický tlak na úrovni předchozích „specialistů“. Dosaženo toho bylo právě oním novým materiálem. Sterrox je tvořen tzv. polymery tekutých krystalů, které mají velmi vysokou pevnost v tahu. To je zde důležité proto, že klasické plastové rotory ventilátorů podléhají při chodu deformacím. Vlivem odporu vzduchu a také odstředivé síly se lopatky roztahují, přičemž tato deformace se mění dle otáček i dalších podmínek. Ventilátory musí kvůli tomu mít mezi rámečkem a okrajem rotoru určitou rezervu, aby při roztažení nedošlo k jejich kontaktu. Pevnost Sterroxu (a také nízká tepelná roztažnost) ale umožňuje tuto mezeru výrazně zmenšit.

Jen 0,5 mm mezi lopatkou a rámečkem

U ventilátorů NF-A12x25 je mezi vnějším okrajem lopatky a rámečkem v nejužším místě pouhých 0,5 mm, tedy jen minimální prostor. A tato minimální mezera je klíčová k vytvoření vysokého statického tlaku. Pokud totiž ventilátor žene vzduch proti odporu do pasivu nebo radiátoru či jiné překážky, má vzduch tendenci se obracet a tímto prostorem unikat zpátky, čímž ventilátor ztrácí účinnost. Zúžením tohoto únikového prostoru mohou ventilátory NF-A12x25 tento jev do značné míry potlačit proti klasickým ventilátorům, kde je mezera třeba 2 mm nebo více.

Kromě materiálu Sterrox Noctua použila zlepšováky známé z předchozích generací ventilátorů. Jde o ložiska SSO druhé generace (samostabilizující se fluidní ložiska), drážky v lopatkách akcelerující proudění vzduchu a omezující turbulence a rámeček AAO s tvarováním omezujícím hlučnost a integrovanými vložkami tlumícími přenos vibrací.

Nové ventilátory se už začaly prodávat, a to ve třech různých 120mm verzích (140mm Sterroxové modely zatím nejsou). NF-A12x25 PWM je verze se čtyřpinovým konektorem určená pro regulaci otáček (450–2000 RPM), NF-A12x25 FLX pak verze s třípinem a plnou rychlostí, NF-A12x25 ULN pak tichá třípinová verze se sníženými otáčkami (1200 RPM, hlučnost 12,1 dB nebo 7,6 dB s adaptérem U. L. N.A., jenž snižuje otáčky na 900 RPM). Modely PWM a FLX mají při maximálních otáčkách hlučnost 22,6 dB, průtok až 102,1 m³/h (60,14 CFM) a statický tlak 2,34 mm vodního sloupce. Všechny tři verze stojí stejných 30 dolarů nebo v Evropě 30 eur.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i

Před nedávnem jsme psali, že firma Noctua hodlá trošku ustoupit z tradiční věrnosti charakteristickému designu se světlým kovem a hnědo-béžovými ventilátory a vydat chladiče, které budou vyvedené v černé barvě pro ty, kdo hledají tento typ designu. Tyto chladiče (a také ventilátory) teď Noctua oficiálně uvádí a začíná prodávat. Ze začátku bude k mání i speciální edice ve spolupráci s Linus Tech Tips. Celý článok „Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Černé Chromax verze chladičů a větráků Noctua vyjdou zanedlouho

Noctua, mezi nadšenci do PC asi nejznámější značka chladičů, má na cestě novinky. Tato firma je na první pohled rozeznatelná designem hnědo-béžových větráků, což je ale asi něco, co nesedne do vkusu každému. Asi právě proto teď Noctua z tohoto image vybočí a v řadě Chromax vydá své chladiče ve víc „gamerském“ designu – sice ještě ne s RGB posvícením, ale kompletně v černé barvě, včetně pasivů. Celý článok „Černé Chromax verze chladičů a větráků Noctua vyjdou zanedlouho“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jasná inšpirácia dizajnom Scythe GT, čo vôbec nie je na škodu. Zvyšok technológie vyzerá na papieri super, tak uvidíme čo z toho vylezie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *