Noctua vydává po letech vývoje next-gen ventilátory ze Sterroxu

NF-A12x25, nová generace hnědých králů chlazení z Rakouska

Ve světě chlazení se asi nedá jmenovat nějaká dominantní firma. Ale když se omezíme jenom na samotné ventilátory, je takovým nekorunovaným králem rakouská Noctua. Její ventilátory s charakteristickými hnědými rotory jsou relativně dražší, ale taky obecně považované za standard kvality. Nyní tato rakouská společnost představila jejich novou generaci, která přináší docela velké změny, kterými by se měly jejich schopnosti posunout ještě dál.

Nová generace ventilátorů nese jméno NF-A12x25 (což znamená, že jsou dostupné ve 120mm rozměru). Pokud jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že Noctua už delší dobu pracuje na „next-gen“ větrácích, pak vězte, že šlo právě o tuto nyní přicházející novinku. Řada NF-A12x25 je vyrobena ze speciálního nového materiálu Sterrox, jehož vývoj trval přes čtyři roky.

Ventilátor Noctua NF-A12x25

Tlak i průtok najednou

Novum spočívá hlavně v jedné věci. Požadavky na ventilátory mohou obecně jít dvěma směry – jednak u nich může být klíčový průtok vzduchu, který je důležitý při instalaci v roli skříňového ventilátoru vytvářejícího „airflow“. Pokud ale je ventilátor osazený na pasiv vzduchového nebo na radiátor vodního chladiče, nastupuje potřeba, aby rotor vytvářel dostatečný statický tlak. Tedy aby dokázal překonávat odpor kladený takovou překážkou. U konkrétních ventilátorů se obvykle daří podávat dobrý výkon buď v prvním požadavku, nebo v tom druhém, ale nikoliv v obojím najednou. Noctua proto měla řadu ventilátorů NF-S12A pro vysoký průtok a instalaci do skříně a separátní ventilátory NF-F12 pro instalaci na chladiče, kde je třeba vysoký statický tlak.

Ventilátory NF-A12x25 mají v praxi být lepší než ventilátory specializované na průtok (S12A) i na tlak (F12)

Nové ventilátory NF-A12x25 mají poprvé spojit obě kvality a být univerzální. Podle Noctuy dokáží současně poskytovat vysoký průtok vzduchu i vysoký statický tlak na úrovni předchozích „specialistů“. Dosaženo toho bylo právě oním novým materiálem. Sterrox je tvořen tzv. polymery tekutých krystalů, které mají velmi vysokou pevnost v tahu. To je zde důležité proto, že klasické plastové rotory ventilátorů podléhají při chodu deformacím. Vlivem odporu vzduchu a také odstředivé síly se lopatky roztahují, přičemž tato deformace se mění dle otáček i dalších podmínek. Ventilátory musí kvůli tomu mít mezi rámečkem a okrajem rotoru určitou rezervu, aby při roztažení nedošlo k jejich kontaktu. Pevnost Sterroxu (a také nízká tepelná roztažnost) ale umožňuje tuto mezeru výrazně zmenšit.

Jen 0,5 mm mezi lopatkou a rámečkem

U ventilátorů NF-A12x25 je mezi vnějším okrajem lopatky a rámečkem v nejužším místě pouhých 0,5 mm, tedy jen minimální prostor. A tato minimální mezera je klíčová k vytvoření vysokého statického tlaku. Pokud totiž ventilátor žene vzduch proti odporu do pasivu nebo radiátoru či jiné překážky, má vzduch tendenci se obracet a tímto prostorem unikat zpátky, čímž ventilátor ztrácí účinnost. Zúžením tohoto únikového prostoru mohou ventilátory NF-A12x25 tento jev do značné míry potlačit proti klasickým ventilátorům, kde je mezera třeba 2 mm nebo více.

Kromě materiálu Sterrox Noctua použila zlepšováky známé z předchozích generací ventilátorů. Jde o ložiska SSO druhé generace (samostabilizující se fluidní ložiska), drážky v lopatkách akcelerující proudění vzduchu a omezující turbulence a rámeček AAO s tvarováním omezujícím hlučnost a integrovanými vložkami tlumícími přenos vibrací.

Nové ventilátory se už začaly prodávat, a to ve třech různých 120mm verzích (140mm Sterroxové modely zatím nejsou). NF-A12x25 PWM je verze se čtyřpinovým konektorem určená pro regulaci otáček (450–2000 RPM), NF-A12x25 FLX pak verze s třípinem a plnou rychlostí, NF-A12x25 ULN pak tichá třípinová verze se sníženými otáčkami (1200 RPM, hlučnost 12,1 dB nebo 7,6 dB s adaptérem U. L. N.A., jenž snižuje otáčky na 900 RPM). Modely PWM a FLX mají při maximálních otáčkách hlučnost 22,6 dB, průtok až 102,1 m³/h (60,14 CFM) a statický tlak 2,34 mm vodního sloupce. Všechny tři verze stojí stejných 30 dolarů nebo v Evropě 30 eur.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua potvrdila, že chladiče pro LGA 115x půjdou i na LGA 1200

Co nevidět přijde nová generace procesorů Intel nazvaná Comet Lake. Ta má nový socket LGA 1200 s větším množstvím pinů proti minulosti. Předběžné informace uváděly, že nový socket naštěstí neznamená, že se změní uchycení chladičů. Toto nyní potvrdila Noctua, která uvedla, že všechny chladiče kompatibilní s LGA 1151 budou fungovat i na LGA 1200 a sdělila podrobnosti kolem kompatibility. Celý článok „Noctua potvrdila, že chladiče pro LGA 115x půjdou i na LGA 1200“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua vydala low-profile chladič NH-L9a-AM4 v černé verzi

Na trh přichází další chladič, který staví na už prověřeném základu, ale mění původní „přírodní“ vzhled, aby více seděl do moderních prosklených PC. Jde o velmi nízký top-flow chladič Noctua NH-L9a-AM4 chromax.black s 92mm ventilátorem dělaný na míru procesorům AMD. Noctua loni vydala prvních několik chladičů v této tmavé úpravě (mezi nimi například NH-D15) a nyní se v černočerném kabátě začíná prodávat i tento. Celý článok „Noctua vydala low-profile chladič NH-L9a-AM4 v černé verzi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jasná inšpirácia dizajnom Scythe GT, čo vôbec nie je na škodu. Zvyšok technológie vyzerá na papieri super, tak uvidíme čo z toho vylezie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *