Vyberte najlepšiu z výborne vyladených PC zostáv!

Postavené „na vzduchu“...

V rámci jarnej súťaže o základnú dosku a ventilátory ste nám dali naozaj zabrať. Z veľkého množstva vašich perfektne premyslených konfigurácií sa ukázalo ako nemožné vyselektovať iba šesť, čo bol pôvodný plán, takže je ich nakoniec o trochu viac. Obdivuhodná je i pestrosť návrhov s rôznymi praktickými vylepšeniami a originálnymi prvkami. V tejto chvíli zostáva už len spravodlivo určiť stupne víťazov. Pomôžte a poďte zahlasovať za svojho favorita.

Z podrobných doplnkových opisov často i na niekoľko normostrán je vidieť, že hardvéroví nadšenci ešte nevymreli, z čoho sa veľmi tešíme. Avšak pre potreby a vstrebanie tohto článku sme museli výrazne skracovať a vypichnúť iba výstižné citácie a stručné návrhy jednotlivých konfigurácií. Preto sa nehnevajte, ak pri vašej zostave chýba niečo podstatné a pokojne to doplňte do komentárov.

Postavené „na vzduchu“…

Sasa Ch. (1. air): „V bežnej prevádzke má teplota case okolo 28 – 33 °C a procesor málokedy prekračuje 45 °C… grafiku občas zahrejem na 50 – 55 °C v Crysis alebo Dishonored 1.“

 • Konfigurácia: skrinka Acutake Carbon s troma 120mm ventilátormi (1× Noctua NF-P12 na intake a 2× Arctic F12 silent fan) na 7 V. Pentium G3240 má na sebe Scythe Shuriken rev. B s tichým prednastaveným profilom dosky ASRock H81M-ITX. Grafika je úsporná MSI GeForce GT 710 bez ventilátora.


Rudolf K. (2. air): „Najhlučnejšie sú HDD. Bez nich je prevádzka veľmi tichá. Výhodou dosky, tak aj GPU je to, že výraznejšie nepískajú (Asus P5B ani vo výraznejšej záťaži, aj keď taktovanie C2Q mu dosť nesvedčí a následne sa aj tak dosť výrazne pokazí spotreba bez záťaže…“

 • Konfigurácia: skrinka Fractal Design Define XL R2 so štyrmi ventilátormi Noctua (2× NF-P12-1300@~ 600 ot./min a 2× S12A cez PWM@650 – 700 ot./min). Štvorjadrový QX6700 ochladzuje Noctua NH-U12P s NF-F12 s reguláciou PWM v rozsahu 500 – 700 ot./min. MSI HD 7750 s upravenou krivkou otáčok funguje v polopasívnom režime.


Daniel M. (3. air): „Použité sú vetráky Noctua s PWM a s vlastnou výkonnostnou krivkou na GPU, tie originálne prestali fungovať. Korok pod gpu kvôli tomu aby grafika držala rovno. Odvtedy je tichšia. Jediný vetrák, ktorý mi tam chýba na kompletné osadenie Noctua, je predný 120mm fan.“

 • Konfigurácia: Neznáma. Možno autor doplní v komentári? Z fotky je však vidieť mini tower Fractal Design Core 1000, NF-P12 na výduchu a v režii Noctuy je to i na procesore (NH-U9B SE2) a chladiči grafickej karty. Pravdepodobne pôvodný pasív prefukuje duo ventilátorov NF-A9x14 PWM.


Maroš S. (4. air): „Lepšie teploty sú v skrinke, keď je na stojane vertikalne… ako keď je položená vodorovne. Mimo zaťaže o počítači neviem, v záťaži je trochu počuť najmä chaldenie procesora, no pri takejto skrinke a chladiči s tým počítam.“

 • Konfigurácia: skrinka Fractal Design Node 202. Jadrom je procesor Intel Core i3-4130 s chladičom Noctua NH-L9i. Spôsob jeho reulácie Maroš neuvádza. Použitá základná doska je Gigabyte H87N-WiFi a grafická karta Zotac GTX 1050 Ti (krátke vyhotovenie s jedným ventilátorom).


Peter P. (5. air): „Chladenie uprednostňuje nižší hluk pred nízkymi teplotami. Cieľom je dosiahnuť čo najtichší možný PC za rozumnú cenu. Najväčšie zníženie hluku som dosiahol výmenou dvoch 3,5″ HDD za veľké SSD. Jediným hlučným prvkom zostali ložiská ventilátorov.“

 • Konfigurácia: skrinka NZXT S340 s pôvodnými ventilátormi (t.j. 120mm v rovnovážnom pomere 2:2 intake:outtake). Core i7-6700K@4,5 GHz má na starosti Ninja 4 s ventilátorom manuálne nastaveným (prepínačom na rámčeku) na medium. Zapojený je na CPU_fan s aktívnou PWM s východiskovou krivkou. Spomalené (cez MSI Afterburner) sú až ventilátory na Twin Frozr VI na MSI GTX GeForce GTX 1070 Gaming X.


Michal F. (6. air): „Všetko s automaticky regulovanými otáčkami. V skrinke sú prachové filtre a je úplne tichá…“

 • Konfigurácia: skrinka Fractal Design Define R2 Pearl Black. Originálne ventilátory sú doplnené o 140mm Cooler Master (presné označenie Michal neupresňuje). Na Core i5-8600 tróni SilentiumPC Fera 3. Na reguláciu ventilátorov slúži doska MSI Z370-A PRO. Grafika EVGA GeForce GTX 1080 je v kompletných továrenských nastaveniach.


Peter V. (7. air): „Celkovo som s počítačom v idle spokojný, aj v noci pod stolom je skoro nemožné rozlíšiť či je zapnutý alebo vypnutý. Pri plnom vyťažení CPU alebo hraní je bez problémov počuteľný, no stále je to bezproblemový nízko položený aerodynamický hluk. HDD sú zavesené na gume.“

 • Konfigurácia: skrinka Fractal Design Define R5 s ventilátormi v idle zregulovanými pod 400 ot./min. Noctua NH-D15 na AMD Ryzen 5 1700 ide okolo 350 ot./min a grafická karta XFX RX 480 GTR Black je modifikovaná (prepastovaním Arctic MX4), odstránením krytu a výmenou ventilátorov za AC F9 PWM CO.
V súťaži bola i podobná, v niektorých ohľadoch i vhodnejšie navrhnutá zostava od Jakuba K. Po dlhom rozhodovaní sme si nakoniec hodili mincou a šťatena bola tentokrát viac naklonená Petrovi


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo

Len minulý týždeň sa objavili prvé minimalistické počítače s novými procesormi Intel Comet Lake. Že šlo o intelovské NUCy, s ktorými tieto mobilné platformy tradične začínajú svoj životný cyklus na trhu desktopových PC, asi nikoho neprekvapí. Ale uvedenie hotového alternatívneho riešenia od MSI v tak krátkom časovom slede by čakal asi len málokto. A zrýchlené barebony Cubi nevyzerajú vôbec zle. Celý článok „MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ako MSI RX 5700 XT Evoke pomôže výmena thermalpadov?

Najčerstvejší modelový rad grafických kariet MSI – Evoke – sú vyčítané malé, poddimenzované podložky medzi chladičom a pamäťami a i z toho vyplývajúce vyššie zahrievanie, než by bolo ideálne. Tak sme teda teplovodivý materiál (vrátane teplovodivej pasty) vymenili a sledovali, do akej miery sa veci pohnú prevádzkové vlastnosti k lepšiemu. Teploty, frekvencie, hlučnosť i spotreba. Celý článok „Ako MSI RX 5700 XT Evoke pomôže výmena thermalpadov?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (13) Pridať komentár

 1. prosím redakciu opraviť malú chybičku „radiátormi (360 + 120 mm) EKWB“ nejedná sa o radiátory od EKWB ale od XSPC.
  EKWB je blok GPU a pumpa.
  držím palce všetkým, niektoré kúsky sú nádherné!

   1. Ďakujem veľmi pekne.
    Bola by ochota pre informáciu zverejniť koľko zostáv prišlo do súťaže? Predsa len niekedy sa zdá, že PCbuild už celkom vymiera

    1. Okolo 50. Zabehnutejšie weby by to mali asi zložetejšie, čo sa týka výberu najlepších zostáv. V našom prípade bolo 95 % navrhnutých rozumne. Z podobných buildov niektoré neprešli do tohto článku za drobnosti, prípadne za kompozične slabšie fotky, z ktorých nebolo vidieť na všetko dôležité, alebo z dôvodu nedostatočného opisu (či kvôli kombinácii obidvoch vecí).

     1. aj som si myslel že by to okolo 50 mohlo byť…
      v každom prípade ďakujeme za príjemné spestrenie 🙂

 2. Zdravim. Pri tej mojej zostave su horne ventilatory be quiet! Pure Wings 2 a zadny je povodny, co bol uz v skrinke(s malou ROG nalepkou :D) Graficka karta je Asus Strix RX480 OC

 3. Doplňujem info. Skrinka je Fractal Design Core 1000 v ktorej mám na cpu presne Noctua NH-U9B SE2, ako outtake mám Noctua NF-A9 a na gpu sú low profile NF-A9x14. Intake ktorý nevidno je Fractal Design Silent Series R2 120.

 4. Měl bych otázku na Davida R. ohledně vodního bloku na RAM – má nějaký smysluplný vliv na teploty RAM? Většinou se setkávám s názorem, že vodní blok na RAM je zbytečnost, ale pokud by srazil teplotu dejme tomu z 60°C na 35-38°C mohl by mít i nějaký vliv na OC.

  1. Zdravim, samozrejme teploty sú nižšie , každopádne vodné chladenie a skladanie PC beriem ako hobby. Kedysi mali RAM bloky opodstatnenie , avšak DDR4 nie je potrebné chladit vodou.

   1. Jasně že jsou teploty nižší, mně šlo spíše o to, jestli nemáte konkrétní čísla.

    DDR4 má sice spotřebu pár W, ale pokud by vodní blok umožnil jet stabilně na nižších časováních než bez bloku, měl by smysl.

 5. Docela těžké, z jednoznačných favoritů 5, 6 a 7 volím posledního. Vzduchem chlazené sestavy zklamání.

 6. Upozorňujem, že o tri dni končí hlasovanie.
  Priebežné poradie je nasledujúce:

  • 1. Peter P. (5. air)
  • 2. Lukáš T. (7. liquid)
  • 3. Daniel M. (3. air)
  • 4. Ján D. (4. liquid)
  • 5. David R. (6. liquid)
  • 6. Peter V. (7. air)
  • 7. Michal F. (6. air)

  PS: Vyhrať môžete aj súpravu (štyroch) „sterroxových“ ventilátorov Noctua NF-A12x25 PWM.

  Veľa šťastia! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *