Súťaž, Jar 2018. Vymeň fotku svojho PC za novú dosku/vetráky

Ako (a o čo) sa hrá...

Dlho očakávané základné dosky s čipovou súpravou Intel B360 pre procesory Coffee Lake sú konečne tu! Jednu atraktívnu od MSI sa nám podarilo ukoristiť do jarnej súťaže. Získať ju môžete jednoducho, a to zaslaním fotografie s krátkym popisom o dizajne chladenia vo vašej zostave. Najpremyslenejšie návrhy budú náležite odmenené. A keď sa vám doska nepošťastí, v hre je i mnoho kvalitných ventilátorov.

Základné podmienky

Stačí jedna fotka, s kvantitou to nepreháňajte, nanajvýš spravte dve. Váš počítač odfoťte tak, aby bolo zreteľne vidieť, ako máte vymyslené chladenie. K tomu napíšte aj krátky popis, prečo to máte tak, ako to máte. Stručne a vecne. Začať môžete voľbou počítačovej skrinky, rozložením a nastavením systémových ventilátorov, opisom k chladičom procesora a grafickej karty, prípadne základnej dosky a uzavrieť to trebárs spôsobom regulácie airflow. Vyzerať to celé môže napríklad takto – fotografia + popis.

Doplňujúci popis: Skrinku vlastním SilentiumPC Gladius X80. Svojho času ponúkala za veľmi výhodnú cenu kombináciu solídne pevnej konštrukcie, účinné prachové filtre a až tri 120mm ventilátory, ktoré je možné zregulovať k takmer bezhlučnej prevádzke. Dva na intake mám spomalené na fixných 400 otáčok a na outtaku je jeden rýchlejší, 500-otáčkový. Chladič procesora je Thermalright Silver Arrow SB-E – z dostupných testov viem, že má jeho pasív najlepší pomerom chladiaci výkon/hmotnosť. Pôvodné ventilátory sú ale pre ich vyššie štartovacie otáčky nahradené jedným Noctua NH-A15 PWM. Ci5-6600K sa ani po pretaktovaní na 4,5 GHz nezahrieva nad 70 °C. Pretože mám rád, keď počítač nepočujem ani v plnej záťaži v noci, na grafickej karte GeForce GTX 680 je masívny chladič Prolimatech MK-26 doplnený o 2× NF-A14. Ventilátory Noctua používam z dôvodu, že spoľahlivo fungujú aj pri požadovanej nízkej rýchlosti v nastavenom rozmedzí 300 – 500 ot./min plus k tomu nejaký ten rok vydržia. Otáčky ventilátorov ovládam cez PWM nastavením krivky v UEFI. Nič sa neprehrieva ani pri spotrebe okolo 400 W, kedy počítač iba jemne ševelí.

Ceny, o ktoré hráte

 • Hlavná cena – MSI B360 Gaming Arctic s netradičnou polárnou povrchovou úpravou PCB, prídavným 6-pinovým napájaním PCIe priamo na doske a 7-fázovou napájacou kaskádou postavenou na MOSFEToch SM4337NSKP. Formát je ATX
 • 3× súprava 4 rovnakých ventilátorov. Vybrať si budete môcť podľa vlastného uváženia modely z pripravovaného veľkého testu 120mm ventilátorov, ktorý zverejníme v polovici mája. A veruže budete sa mať v čom preberať.

Fotky s popisom posielajte do 26. 4. 2018 na info@hwcooling.net s predmetom e-mailu „Súťaž HWC, Jar 2018“. V termíne 27. 4. vyberieme podľa nášho uváženia 6 najlepších zostáv, ich fotky na webe HWC zverejníme, spustíme verejné hlasovanie a víťazov vyhlásime 15. 5. 2018 a obratom s výhercami doladíme podrobnosti okolo výberu cenu a doručenia. Zapojiť sa môžete odkiaľkoľvek, nie sú žiadne geografické obmedzenia. Tešíme sa na vaše práce!


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo

Len minulý týždeň sa objavili prvé minimalistické počítače s novými procesormi Intel Comet Lake. Že šlo o intelovské NUCy, s ktorými tieto mobilné platformy tradične začínajú svoj životný cyklus na trhu desktopových PC, asi nikoho neprekvapí. Ale uvedenie hotového alternatívneho riešenia od MSI v tak krátkom časovom slede by čakal asi len málokto. A zrýchlené barebony Cubi nevyzerajú vôbec zle. Celý článok „MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ako MSI RX 5700 XT Evoke pomôže výmena thermalpadov?

Najčerstvejší modelový rad grafických kariet MSI – Evoke – sú vyčítané malé, poddimenzované podložky medzi chladičom a pamäťami a i z toho vyplývajúce vyššie zahrievanie, než by bolo ideálne. Tak sme teda teplovodivý materiál (vrátane teplovodivej pasty) vymenili a sledovali, do akej miery sa veci pohnú prevádzkové vlastnosti k lepšiemu. Teploty, frekvencie, hlučnosť i spotreba. Celý článok „Ako MSI RX 5700 XT Evoke pomôže výmena thermalpadov?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *