Záver
Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietokom ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli.
Záver
Tentokrát nebolo cieľom vytvoriť porovnávajúcu databázu, z ktorej by bolo možné podľa výsledkov vybrať správny ventilátor. Isteže, z precízne vypracovaných testov v prirodzenom prostredí vznikol akýsi rebríček od najefektívnejšieho ventilátora po najmenej efektívny ventilátor. Ale treba poznamenať, že tieto výsledky sa vzťahujú na túto jednu konkrétnu modelovú situáciu (použitých komponentov) a už i po výmene samotnej skrinky sa budú vzťahy medzi ventilátormi viac alebo menej rozchádzať tak ako vždy v takomto type testov.
Preto výsledky z rôznych testov v prirodzenom prostredí príliš neškálujú a triedenia, že ten či onen ventilátor je o chlp efektívnejší než iný sú vždy irelevantné a nebudeme sa k nim utiekať ani my. Pokiaľ však znížime rozlíšenie a budeme hovoriť o povedzme troch úrovniach efektivity (efektívnejšie, stredne efektívne, menej efektívne) v rámci posudzovaných ventilátorov, to už zase až také zavádzajúce nebude. Stále platí, že sa pohybujeme na tenkom lade, ale je nepravdepodobné, aby napríklad ventilátor Noctua NF-S12B redux-1200, ktorý je na chvoste grafov, dosahoval špičkové výsledky, ako sa môže javiť z jeho oficiálnych špecifikácií.
Upozorňovaním na tieto výsledky Noctuu rozhodne nechceme poškodiť (to si za tú skvelú prácu na ventilátoroch, najmä modernejších, naozaj nezaslúžia) ani nahnevať, ale potrebujeme, aby bolo vo veciach poriadok. O to jediné nám ide. Všetko musí mať svoje jasné vysvetlenie.
Podrobný rozbor NF-S12B s testovaním štandardnou metodikou nenechá na seba dlho čakať a tieto materiály (testy v prirodzenom prostredí) sa budú potom možno náramne hodiť. Iste už tušíte, že vieme, že tento ventilátor podobne ako ani modernejší dizajn NF-S12A nebudú patriť medzi najefektívnejšie, za aké ich mnoho ľudí považuje, pokiaľ ide o systémové ventilátory do skrinky.
Ventilátor NF-S12A je na tom lepšie (než NF-S12B), čo vidíte aj v týchto testoch – medzi testovacími ventilátormi sa obvykle drží v čele pelotónu. Treba si však uvedomiť, akým ventilátorom čelí. Všetko sú to staré, dávno prekonané dizajny a ani jeden z nich sa efektivitu neblíži súčasnej špičky, kde má Noctua dlhodobo model NF-A12x25. V niektorých termálnych testoch z tohto článku sa na NF-S12A doťahuje aj SilverStone SST-AP123, ktorý v konkurencii súčasných ventilátorov okupuje spodné priečky výsledkov efektivity.
V túto chvíľu nebudeme zabiehať do konštrukčných detailov a dôvodov, prečo majú ventilátory Noctua radu S po aerodynamickej stránke, povedzme isté slabiny. Všetko ale príde, všetkému budete rozumieť. Tento test sme vydali na rozbeh pre tých, ktorí by sa snažili závery štandardných testov rozporovať tým, že „ale v prirodzenom prostredí…“… nie, ani v ňom sa nedejú zázraky.
- Contents
- Testujeme ventilátory... inak
- Výsledky: Stredná hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (31,5 dBA)
- Záver