Rozbor AP123 alebo ako SilverStone robí z ľudí roky hlupákov

Detaily SilverStone SST-AP123

Krutý nadpis, ale spravodlivý. Vždy sa snažíme pri testovaní nachádzať najmä dobré veci, ale niekedy je to zložité. To je i tento prípad, v rámci ktorého SilverStone zavádza svojich zákazníkov. Mriežka nezvyšuje výrazne hlučnosť? K mystifikáciám tohto typu nemáme pochopenie. Obzvlášť, keď je to celé ešte „dobre premyslené“ a zinscenované. Takéto konanie nevrhá dobré svetlo na kombináciu troch rôznych tvarov lopatiek, ktorá má niečo do seba.

Ventilátor SST-AP123 sa už nepredáva a veríme, že SilverStone tento test nezoberie útokom, ale možno ako zaslúženú facku. Bolo by skvelé a úžasné, keby marketingový tím prehodnotil spôsob prezentácie vlastnosti, ktorá je pomerne zaujímavá a týka sa napríklad aj Air Penetrator 120i Pro, nástupcu testovaného modelu AP123. Tieto ventilátory rozbili stereotyp toho, že všetky lopatky v rotore musia byť rovnaké. Nemusia. A dáva i celkom dobrý zmysel, aby neboli jedna ako druhá.

Nápad je to pozoruhodný, ale apelujeme na SilverStone, aby si ešte premyslel, ako chce s touto svojou unikátnosťou pracovať a komunikovať ju na verejnosť. Tvrdenie, že „sa hluk s mriežkou pred rotorom takmer nezmení“ a dôkazom toho má byť videoporovnanie s Gentle Typhoon je… dôveryhodné dovtedy, dokým sa sami presvedčíte o tom, že ventilátor AP123 úplne takto nefunguje alebo sa nepreberiete našimi hĺbkovými analýzami, z ktorých je tiež všetko vidieť. Najprv je však chápať viac čiastkových vecí a dať si ich do súvislostí.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.

Použiť v rotore rôzne tvarované lopatky je z určitého pohľadu dobrý nápad. Prečo? Ak sú všetky lopatky rotora rovnaké, tak vo zvukovom spektre vždy dominuje jedna frekvencia, ktorá je výrazne hlasitejšia než druhá najhlasitejšia a tým sa udáva charakter aerodynamického zvuku ventilátora. Ten buď duní pri nízkych frekvenciách, bzučí pri vyšších alebo je niekde uprostred.

Na rozbitie týchto špičiek (silno dominantných frekvencií) pomáhajú aj rôzne zárezy, ako používa napríklad Noctua alebo i SilentiumPC u Fluctus 120 (aj keď u tohto ventilátora sa zámer podaril iba čiastočne). SilverStone pri AP123 ale ide trochu inou cestou.

Ďalšia možnosť, ako eliminovať tieto špičky a aerodynamický hluk rozprestrieť rovnomernejšie na širšie spektrum zvukových frekvencií, je i za pomoci použitia rôznych lopatiek. Každá z nich totiž vytvára iný zvuk a žiadny tón preto výrazne nepreniká a vďaka tomu je takýto ventilátor na počúvanie príjemnejší. Žiadna frekvencia totiž nie je príliš hlasitá a „šum“ ventilátora väčšina vyhodnotí asi ako znesiteľnejší.

Tri rôzne trojice lopatiek tam majú v tomto smere svoje opodstatnenie. Jedna je široká s veľkou plochou, druhá naopak úzka a i s akýmsi zahnutím na konci. To, ale menšie, má aj lopatka so strednou veľkosťou. Skrátka vidno snahu o to, aby každá lopatka vytvárala dominantný zvuk v oktáve zvukového spektra. Po tejto stránke si SilverStone zaslúži pochvalu toto sa naozaj podarilo a že to i naozaj dobre funguje, je vidieť aj v našich spektrografoch. Takže áno, oproti konvenčným rotorom, ktoré majú všetky lopatky rovnaké (a hladké, bez zárezov) opis o redukcii hluku na kritických frekvenciách súhlasí. Nenamietame.

   

Pomerne neobvyklá je i mriežka za rotorom. Tá prirodzene turbulentné prúdenie rotora laminarizuje, vytvára vyšší tlak (dynamický, nie statický) a na nasávaní bude mať tak v práci ventilátor väčší „dosah“, čo sa v praxi teoreticky hodí v pozíciách vstupných systémových ventilátorov v skrinke. Tie sú síce vždy pomerne nedôležité (oproti ventilátorom na výduchu), ale povedzme… mriežka za ventilátorom ale zhoršuje fungovanie na pasívoch/radiátoroch (minimálne v tradičnej orientácii „tlač“), pre ktoré je na vstupe vhodné naopak turbulentnejšie prúdenie vzduchu. Aj tým SilverStone vysiela signál o jednoúčelovosti AP123.

Konštrukčné vyhotovenie ventilátora je na vysokej úrovni. Rotor nemá na povrchu žiadne nedokonalosti, forma (vstrekolisu), výrobný proces i konečné úpravy sú dôsledné. Na to si pri takomto zložitejšom návrhu SilverStone musel dať obzvlášť záležať už len pre vhodné vyváženie. Ustrážiť, aby bolo všetko v poriadku pri mixe rôznych lopatiek je iste náročnejšie a vyžaduje väčšiu precíznosť ako u rotorov s jednotvárnymi lopatkami.

Solídny, bez zjavných chýb, je aj rámček. Ten je pevný a takisto presný. Obsah balenia okrem samotného ventilátora tvoria naozaj mäkké (s tvrdosťou 27–30 shore?) antivibračné tŕne na montáž do skrinky a alternatívne sú k dispozícii aj tradičné samorezné skrutky.

Malú výhradu máme ku kvalite obalového materiálu. Ten je veľmi jednoduchý, vnútorná prepážka je tvorená len zalomeným kartónom, čo je, samozrejme, v poriadku. Horšie je, že sa škatuľka rozpadáva pod rukami. Na zalepenie istiacich stien škatuľky je použitého akosi málo lepidla. Ale to je, prirodzene, drobnosť. Napriek tomu sme zvyknutý, že balenia drahších ventilátorov, ako je i AP123, sú podstatne robustnejšie.

Napájací kábel je poriadne opletený, dlhý (50 cm) a s 3-pinovým konektorom. Regulácia otáčok je DC, teda zmenou úrovne fixného napätia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter

Aj SilverStone robí zdroje ATX 3.0. Model DA850R Gold je okrem iného pozoruhodný menšími rozmermi, než je obvyklé. Na dĺžku má iba „základných“ 140 mm rovnako ako napríklad Enermax ERT850EWT (ostatné z testovaných zdrojov sú väčšie), takže pre majiteľov skriniek s horšou kompatibilitou zdrojov sa rysuje tematické mikro porovnanie. Ale aj mnoho iných, pozoruhodných vecí. Celý článok „SilverStone DA850R Gold zblízka. 471 wattov na liter“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Ťiež som sa stále pri nich zamýšľal pre koho vlastne sú. Jediné čo ma napadá aby sa viac vzduchu dostalo ku GPU. Čo som videl nejaké pokusy s dymom tak je možné že vďaka zadným horným ventilátorom je pohyb vzduchu dole vzadu v skrinke dosť malý.

    1. Vstupné systémové ventilátory sú v súčasnosti už vlastne iba pre grafické karty. Pekne to vidieť aj v staršom teste rôznych konfigurácií systémových ventilátorov. Tá zadná mriežka je ďalší nezmysel, ktorý tomu ventilátoru viac škodí než pomáha. Pre GK bude AP123 rovnako dobrý ako každý iný ventilátor s porovnateľným prietokom, ale na radiátore tá mriežka (pre laminarizáciu vzduchu) plus nebude. So schématicky poriadne nastaveným systémovým chladením žiadne „vylepšováky“ (ani typu ventilátor do bočnice :)) netreba.

    2. dole vzadu je väčšinou zdroj a ten má svoj okruh chladenia, ak sa nejedná o pasív, že, ale ten si snáď kúpi len človek znalý veci o samovoľnom prúdení teplého vzduchu (konvekcii)…
      tie ventilátory sú dosť nedotiahnuté, ale vyzerajú kúúúl a divím sa, že ešte nie sú aj podsvietené. trojaké listy sú fajn nápad čo plní účel z hľadiska hluku, ale parametre ohľadom základnej funkčnosti fúkania vzduchu sú za tú cenu desné… a tie zahnuté rebierka vzadu zaberajú snáď štvrtinu plochy, veď ich zďaleka nemuseli nasekať toľko, akože takto možno dobre tlmia vibrácie od vetráka, ale tá ich celková plocha zabíja výkon, ešte keby ich profil vytvarovali do nejakého aerodynamickejšieho tvaru napr. kruhu či dokonca kvapky, to na fotkách dobre nevidno, ale dosť pochybujem….

  2. ha-há, toto sa Ľubo podarilo 🙂
    „… oproti konvenčným rotorom, ktoré majú všetky lopatky rovnaké (a hladné, bez zárezov)..“ prvá strana, odstavec pod prvou fotkou lopatiek

    chváliť nebudem, už by to vyznelo lacne a Silverstone si ťa aj tak určte „podá“

    1. Haha, díky! Opravené. Jasné, čakám e-mail s bodmi, čo všetko je nesprávne vyhodnotené tentokrát, keďže sa naše závery nezhodujú so závermi SilverStonu. Najväčšie perly si samozrejme poctivo značím a keď sa nazbierajú, tak ich odpublikujeme. 😉 Niektoré názory a myšlienkové pochody (aj tých, čo by ste povedali, že musia mať všetky veci okolo ventilátorov v malíčku) stoja fakt za to. 🙂

      1. držím palce 🙂
        to je tak, keď opraty vo firmách preberú marketingoví „umelci“ namiesto inžinierov…

        1. Tihle lidé jsou pak ještě v kombinaci s automatickými překladači ale nedocenitelným zdrojem zábavy.

        2. Práveže marketingových špecialistov beriem s rezervou. Smutné ale je, keď hardvérový vývojár (aj s takými komunikujeme :)) začne konverzáciu s tým, že sa tejto práci venuje na nejaký minimálny úväzok. A hoci tie debaty už niekedy začínajú byť o niečom, keď vieš, že máš ako „amatér“ v základných veciach, pretože sám vývojár hovorí o domnienkach a nedokonalej úrovni poznania, tak to trochu zamrzí. Títo ľudia však nemusia byť „blbí“ a väčšinou sú i rozumní a pokiaľ niekto silou mocou zo mňa nerobí hlupáka a je tam obojstranný rešpekt k práci toho druhého, tak je všetko v poriadku. Ale to nič nemení na tom nastavení, že hardvérový vývojár (a teraz nemyslím typu Jim Keller, ale menší, ktorý nerobí procesory, ale „len“ tie vetráky) je TOTÁLNE nedocenený a často sa tomu nemôže venovať naplno. Pre mňa je to absolútne, že ľudia okolo obchodu a reklamy majú lepšie podmienky na to s venovať svojej práci ako tí, čo naozaj niečo vedia, majú nejaké vzdelanie… a teraz sa nechcem dotknúť nikoho (jasné, aj tých, čo to nejako predajú, treba), ale zase sa dostávam k tomu, že je všetko iba o prachcoh a potom sa asi nemôžeme čudovať, že vznikajú také hlúposti veci ako okolo AP123. 🙂

  3. Celkom slušný fail. Čakal som, že v statickom tlaku by mohol čosi uhrať, ale je to tam biedne. Tie lamely sú každopádne nešťastne tvarované, až hlúpo. Možno by to bolo iné keby bol ich profil „kvapkoidný“.

    V rámci toho mi napadlo, že by bolo zaujímavé vziať do ruky dremel a z tých lamiel tam nechať len klasicky zo 4, že čo by to spravilo s výkonom a akustikou. To keby si sa náhodou nudil. 🙂

    1. že nudil, ha-ha, pri takých testoch… osobne by som to nerobil, aj tak by to nemalo nejaký význam opidlikávať rebrá a všetko premeriavať a hrozí reálne riziko, že to preženie a ventilátor sa príliš rozvibruje

      1. Najviac sa nudím teraz pri testoch základných dosiek. Úplne peklo tá metodika… ale odhalí všetko. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *