Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Termovízia puzdra konektorov, izolácie vodičov...

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou.

Asus ROG Strix 850G Aura

   

BeQuiet! Dark Power 13

   

Cooler Master GX III Gold 850

   

Corsair RM850x Shift

   

DeepCool PX1000G

   

Enermax ERT850EWT

   

FSP Hydro G Pro ATX3.0

   

Gigabyte GP-UD850GM PG5W

   

Chieftec Polaris 3.0 (PPS-850FC)

   

MSI MPG A850G

   

Seasonic Vertex GX-850

   

SilverStone DA850R Gold

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

  1. u Asusu teda určite lepšie platia marketérov ako inžinierov, ak je to teda ich výroba a nie nejaký odkúpený Eurocase či iný „prémiový“ produkt…

    1. Uvidíme, ako v porovnaní vypália elektrické a akustické vlastnosti (zdroja Asus), tie sa nezdajú byť na chvoste. Keď sa niekde pridá, inde sa musí asi holt ušetriť. Je to o prioritách, no.

      1. keď ušetrili na blbých konektoroch, ako vieš, že neušetrili aj v iných súčiastkách? to zahrievanie miestami vyššie aj o 20 st. neveští, že by niekde pridali… ale však pomeriaš ich poriadne, ni? ale

        1. Jasné, ukáže sa to z výsledkov elektrických a akustických vlastností. Tie už máme čiastočne odmerané, elektrická časť, ta ktorou sme trochu cestovali, je hotová. Teraz sa čaká, kým sa k nám zdroje vrátia (stále sú v externom testlabe vedľa prúdovej záťaže) na domeranie zvukového profilu. 🙂

  2. Mel jsem jiz delsi cas podezreni ze manie „modularni kabelaz“ je z elektro-mechanickeho pohledu blbost.
    Nicmene nemel jsem v ruce takto detailni srovnani.

    Zajimavy dotaz na renomovane vyrobce by totiz byl, Proc nemohu sehnat vykony kvalitni zdroj s pevnou (bezpecnejsi) kabelazi ?
    Zahrivani konektoru pro velke proudy se zhorsuje s casem. Oxidace na kontaktech zpusobuje vyssi prechodovy odpor, tzn. vetsi zahrivani, vetsi ztraty, a vetsi riziko pozaru. Tudiz je logicke pozadovat co NEJMENE konektoru.
    Navic kazdy konektor muze pridavat jiskreni … .

    Cvicne jsem si zadal do CZC nasledujici filtr:
    ATX 3
    Modularni kabelaz NE
    vykon 600, 850 W

    Vysledek : DVA produkty od jedne rebrandovane cinske znacky

    https://www.czc.cz/zdroje/produkty?vykon-zdroje-w=750,850&standard-zdroje=atx-3-0&modularni-kabelaz=ne_6

    1. Jasné, no. Asi to bude aj dôsledok toho, že používatelia zdroje s pevnou kabelážou nechcú, pretože to nevyzerá tak prakticky z pohľadu úspory miesta v skrinke. By ma zaujímalo, koľko ľudí túto výhodu modulárnych zdrojov nakoniec ani neuplatní a naláduje tam všetky káble, „aby sa nejaký nestratil, keď ho bude neskôr náhodou treba“. Hlásim sa ako prvý. 🙂

      1. Vynalez „modularni kabelaze“ ma na svedomi nejspise stejny cinsky frikulin jako vynalezce „bezpecnostni krytky“ vetraku ve zdroji.

        BTW: to ze hmotnost zdroje je bezne pouzivana pro rychlo orientaci kvality zdroje, vedi i vyrobci. Proto ji casto neuvadi. A proto jsem vas pozadal o vazeni. Zde je dalsi priklad „cinske inovace“. Omlouvam se za link na konkurenci ale tohle jsem proste musel.

        https://diit.cz/clanek/zdroj-equites-bez-prepetove-ochrany-ale-vycpany-ocelovymi-pilinami-aby-ztezkl

        1. Pozor, ten štít za ventilátorom má byť z chladiacich dôvodov pre efektívnejšiu organizáciu vzduchu do kritických miest. Síce za cenu zníženia celkového prietoku ventilátora, ale s tým, že tam, kde je prietok najužitočnejší, ho bude viac. V článkoch uvádzali inak (bezpečnostné dôvody), ale po vyzvedaní u výrobcov došlo k popretiu pôvodného tvrdenia toho tvrdenia v tomto komentári. Jasné, tiež za užitočnosť toho prvku ruku do ohňa nedám, ale majú to „oficiálne stanovisko“ pre jeho implementáciu. 🙂

          1. V takovych tvrzenich se pouziva slovicko „udajne“.
            napr. Krytka udajne zlepsuje chlazeni, ale nikdo to nezmeril.
            napr1. Modularni kabelaz udajne zlepsi esteticku pohledu do skrine. Sice zvysuje spotrebu a snizuje stabilitu ale koho to zajima ze ?

            Kdysi se delali PC skrine testovane na emisi VF. Take bocnice byli spojene s hlavni casti zemnicim kabelem. Hlavni cast skrine byla pres kryt zdroje uzemnena. Tim se zajistl nizky elmag. smog.

            Bohzel, nejakeho cinskeho frikulina napado udelat bocnice sklenene a nacpat tam blikatka.
            Jak moderni sklenene skrine izoluji VF pole se uz nikdo nepta ?

            1. Tiež nikde netvrdím, že „je“, ale „má byť“ (so zamlčaným „údajne“ :)). Slovíčkarčenie… 🙂

              Aktuálne ku koncu roka máme taký frmol, že úplne nepriestrelne korektné slohy po mne nechcite. Každopádne otestujeme, uvidíme.

            2. Mě teda nutnost kurtovat zavazející nezapojené kabely vždycky otravovala a netoužím se k tomu vracet. A skříní s klasickými bočnicemi je na trhu dost, řešil bych to spíše spíše z pohledu útlumu hluku. Nakonec problém blikátek je spíš v poptávce než nabídce vzniklé jejím důsledkem.

      2. ja patrim do tej druhej skupiny.. enermax modu 82+ 525W som mal 2008-2019 a 2019- mam seasonic Prime Ultra 650 W Titanium – tiez modularny. V bedni mam len tie kable, ktore su potrebne. Vacsinou montujem ale lacnejsie zdroje, nemodularne a casto je dost problem to do bedni (hlavne lowend) normalne vopchat. Kable nestratim, lebo su v krabici hore na skrini a vyhodim to az ked vyhodim zdroj. Ten aktualny SS ma 12 rokov zaruku, takze niekedy 2031…

        1. Ha! Enermax Modu 82+ je krásna nostalgia. Podobná, ako keď si nadšenec spomenie na Fortron Blue Storm II alebo Corsair HX520. Legendy počiatku 21. storočia. 🙂

          1. veru, Corsair HX400 mi slúžil do cca 2014, po ňom až dodnes legendárny „platinák“ Super Flower Golden King 550W, stále v pohode a tichúčko 🙂

      3. Mne v minulosti pevná kabeláž nevadila, ale hlásim sa k opaku, keď už mám modulárne zdroje tak zapájam len nevyhnutné káble. Nielen že šetrím miesto, aj sa s tým zdrojom ľahšie manipuluje. Zvyšok káblov leží pekne v origo krabici, nemá sa kam stratiť 🙂

        Ono treba to brať aj z praktického hľadiska, káble zo 450W zdroja sú v poho, ešte káble na 650W zdroji sa dajú upratať aj keď už ťažšie, ale kam by človek upratal káble z takého 1300W zdroja ktorých je tak dvojnásobok a navyše zvyčajne hrubšie než tie na lacných zdrojoch? 😀

        1. Dobry argument. Pro vysoko vykonne zdroje je vhodna castecne modularni kabelaz.
          a to tak ze konektory s moznym vysokym proudovym zatizenim zustavaji pevne.

          1. Áno, to by bolo perfektné. Pevné okrem 24-pinu býva z kritickejších káblov ešte aspoň jedine 4+4-pin pre CPU, ale sú aj zdroje s pevnými 6+2-pinovými konektormi PCIe? Nespomínam si, že by som podobný videl, ale to, samozrejme, neznamená, že neexistujú. Existujú? Asi by bolo pomerne prekvapivé, keby to nikto nevyužil ako konkurenčnú výhodu. Ale ako je to vždy brané tak, že napevno sú maximálne nevyhnutné konektory na to, aby počítač fungoval a všetky ostatné idú vždy modulárne…

        2. Kdysi byla kabeláž nemodulární, ale tím, jak byly zdroje vždy nahoře, byla krátká a zabírala málo místa. Kdysi jsem všechno přebytečný hravě nacpal do té 1cm štěrbiny, která byla obvykle ve skříních nad optickou mechanikou.

          Pak jsem si po letech neuváženě koupil nový nemodulár zdroj a koukal jsem – ty kabely jsou kvůli tomu, že jsou zdroje ve skříni dole a lidi to vedou za zadním panelem, třikrát delší, navíc je jich víc (vícero PCIe kabelů) a většinou jsou mnohem tlustší a míň tvarovatelný. Takže tahle stará filozofie už nefunguje a najednou je se všema těma kabelama docela problém, takže pokud všechny větve nepoužíváte (třeba při koupi 400W modelu s dvěma PCIe kabely a spoustou molex/SATA, zatímco vy tím třeba napájíte jenom jednoduchou sestavu s APU…), tak bude i docela problém. Takže se z toho moduláru stává nutnost, ačkoliv ne z úplě správných důvodů (jen teda nevím, proč se dělá modulární ATX 24pin a 4/8pin, to je logicky zbytečnost).

          Přijde mi, že dostat to i do toho kabelového prostoru, kvůli kterému tohle vznikl a který zase vznikl pro tohle, je dneska kolikrát ještě horší problém, než to kdysi vyvázat a pozastrkovat do volných prostor ve staré Eurocase nebo podobné nemoderní skříni. je pravda, že dnešní case nezobézněly jenom kvůli tomu, ale i pro radiátory a možnost osadit víc ventilátorů a mít lepší airflow, ale i tak mi to přijde takové prostorově a materiálově neefektivní proti té původní koncepci PC towerů 🙂 Ale ten důvod jsou asi hlavně ty zdroje dole? A tudíž jak jednou tyhle skříně existujou, tak už nikdo ty kabely zpátky nezkrátí 🙂

  3. Riesil som nedavno jeden problem – pred 8 rokmi som kamaratovi poskladal PC s prvou generaciou AMD Ryzen a on si ho zobral so sebou do Anglicka. Corsair RM650x, plne modularny, pri vypnutom PC zaiskril, zasvietil… Kamarat by mal problem vymenit nemodularny zdroj, kedze to ma v HTPC skrinke, ale vymeni za iny modularny zvladol bez problemov a PC opat funguje.

    Mam aj jednu otazku k tymto novym kablom. Nie je lepsie riesenie zobrat kvalitny nie ATX3.0/3.1 zdroj a pouzit kable z 3-4 8pinov na ten novy zazrak? Minimalne na strane zdroja by problem s vysokym zahrievanim nemal nastat a teda paradoxne stary zdroj moze byt bezpecnejsi.

    1. Neexistuje veľa racionálnych dôvodov, prečo sa vyhýbať zdrojom ATX 3.x. Napadajú mi iba veci ohladne ušetrenia typicky lacnejším modelom ATX 2.x alebo takým modelom, ktorý bude mať v nejakom výpredaju porovnateľné elektrické vlastnosti. Prípadne ak niektorý starší zdroj ponúka nejakú „extra“ funkciu, ktorá sa na novších modeloch ATX 3.x ešte neobjavila.

      — „pri vypnutom PC zaiskril, zasvietil… “

      Toto štandardu nepripisovať a už vôbec nie káblom 12VHPWR/12V-2×6. Tých sa neobávajte, tri štandardné 8-piny nemajú nič, pre čo by sa dali označiť ako bezpečnejšie riešenie napríklad v porovnaní s káblami 12V-2×6, ktoré majú skrátené signálové piny, čo je prevencia pred neúplným zasunutím a potenciálne vyšším zahrievaní, ku ktorému bude z rovnakých dôvodov dochádzať pri všetkých typov káblov (vrátane 8-pinových). A keby predsa len víťazila paranoja, tak 8-piny PCIe alternatívne majú aj zdroje ATX 3.x.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *