Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

DIMM Flex: Exkluzívna „pamäťová“ funkcia na nových doskách Asus Z790

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov.

Vzhľadom na to, že sa výrobcovia základných dosiek pred uvedením procesorov Intel Raptor Lake Refresh nemuseli zapodievať implementáciou nových čipsetov, vznikom určitý priestor na zapracovanie nových funkcií, a to i na hardvérovej úrovni. Jednou takou je DIMM Flex, ktorá je zameraná na optimalizácie pamäťového subsystému.

Asus v rámci interných analýz prišiel na to, že vplyvom vyššieho zahrievania napájacích obvodov (PMIC) na pamätiach DDR5 dochádza v určitých situáciách k neefektívnemu znižovaniu priepustnosti a v kritických prípadoch i stability. Nejde síce o vec, s ktorou by sa mali stretávať majitelia priemerných modulov (u nich k nedochádza k nadmernému zahrievaniu) a téma to má byť až pri tých najrýchlejších. Asus vo svojich materiáloch, na ktoré sa viažu aj jednotlivé merania, hovorí o DDR5-8000. Pri nich vo veľmi vysokej záťaži MemTest Pro môže údajne dôjsť k rýchlostnému poklesu až 22 % (z cca 2000 na 1577 MB/s), pokiaľ základná doska nepoužíva niečo ako to, čo Asus nazýva „DIMM Flex“.

O čo ide? DIMM Flex je nový hardvérový obvod, ktorý je súčasťou vybraných dosiek Asus Z790. Tých nových, ktoré vyšli pre Raptor Lake Refresh, ale prirodzene podporujú aj staršie procesory (Raptor Lake) s podporou LGA 1700.

Jedna z lacnejších základných dosiek s podporou DIMM Flex – Asus ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II

Princíp fungovania DIMM Flex spočíva v sledovaní zahrievania v blízkosti pamäťových slotov a táto informácia (o teplotách) je komunikovaná s radičom Asus. Ten následne posiela CPU pokyny o tom, ako má s ohľadom na zahrievanie vhodne reagovať pamäťový radič (IMC) a následne i rýchlosť DRAM. Tým sa majú eliminovať kritické situácie, v ktorých pri „statických“ profiloch dochádza k neefektívnym stratám rýchlosti. DIMM Flex je teda dynamická funkcia pamäťového subsystému hlavne s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu priemernú priepustnosť. Nie však na úkor stability, aj tá je vyššia. Teda pokiaľ pri statických XMP v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami DDR5 dochádza k takému zahrievaniu, že vzniká už i veľa chýb pri čítaní a zápise.

Na ilustráciu zrýchlenia Asus má dva príklady z hernej praxe. S pamäťami DDR5-8000 v Metro Exodus (1440p) zaznamenal oproti tradičnému XMP s DIMM Flex z pohľadu priemerné zrýchlenie až o približne 16 % (z 133,92 na 155,38 fps). A v CS:GO (2160p) potom napríklad 5 % (za 200 na 210 fps).

XMP v BIOSe nájdete na karte Ai Tweaker v troch rôznych úrovniach podľa prispôsobiteľných teplotných hraničných bodov. Okrem najvýkonnejšieho nastavenia môže siahnuť aj po menej agresívnom či konzervatívnejšom pre prípady, že by z pohľadu zahrievania dochádzalo k prekračovaniu hraničných hodnôt.

Táto funkcia (DIMM Flex) je podporovaná iba na nových doskách Asus Z790. Aktualizáciou BIOSu na starších ju nezískate, pretože tým chýba hardvérový prídavok, vďaka ktorej môže dynamická optimalizácia pamätí fungovať. Podporované sú výhradne základné dosky pre platformu Intel, konkrétne modely ROG Strix Z790-A Gaming WiFi IIROG Strix Z790-F Gaming WiFi IIROG Strix Z790-E Gaming WiFi IIROG Maximus Z790 Apex EncoreROG Maximus Z790 Dark HeroROG Maximus Z790 Formula.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *