Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

DIMM Flex: Exkluzívna „pamäťová“ funkcia na nových doskách Asus Z790

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov.

Vzhľadom na to, že sa výrobcovia základných dosiek pred uvedením procesorov Intel Raptor Lake Refresh nemuseli zapodievať implementáciou nových čipsetov, vznikom určitý priestor na zapracovanie nových funkcií, a to i na hardvérovej úrovni. Jednou takou je DIMM Flex, ktorá je zameraná na optimalizácie pamäťového subsystému.

Asus v rámci interných analýz prišiel na to, že vplyvom vyššieho zahrievania napájacích obvodov (PMIC) na pamätiach DDR5 dochádza v určitých situáciách k neefektívnemu znižovaniu priepustnosti a v kritických prípadoch i stability. Nejde síce o vec, s ktorou by sa mali stretávať majitelia priemerných modulov (u nich k nedochádza k nadmernému zahrievaniu) a téma to má byť až pri tých najrýchlejších. Asus vo svojich materiáloch, na ktoré sa viažu aj jednotlivé merania, hovorí o DDR5-8000. Pri nich vo veľmi vysokej záťaži MemTest Pro môže údajne dôjsť k rýchlostnému poklesu až 22 % (z cca 2000 na 1577 MB/s), pokiaľ základná doska nepoužíva niečo ako to, čo Asus nazýva „DIMM Flex“.

O čo ide? DIMM Flex je nový hardvérový obvod, ktorý je súčasťou vybraných dosiek Asus Z790. Tých nových, ktoré vyšli pre Raptor Lake Refresh, ale prirodzene podporujú aj staršie procesory (Raptor Lake) s podporou LGA 1700.

Jedna z lacnejších základných dosiek s podporou DIMM Flex – Asus ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II

Princíp fungovania DIMM Flex spočíva v sledovaní zahrievania v blízkosti pamäťových slotov a táto informácia (o teplotách) je komunikovaná s radičom Asus. Ten následne posiela CPU pokyny o tom, ako má s ohľadom na zahrievanie vhodne reagovať pamäťový radič (IMC) a následne i rýchlosť DRAM. Tým sa majú eliminovať kritické situácie, v ktorých pri „statických“ profiloch dochádza k neefektívnym stratám rýchlosti. DIMM Flex je teda dynamická funkcia pamäťového subsystému hlavne s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu priemernú priepustnosť. Nie však na úkor stability, aj tá je vyššia. Teda pokiaľ pri statických XMP v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami DDR5 dochádza k takému zahrievaniu, že vzniká už i veľa chýb pri čítaní a zápise.

Na ilustráciu zrýchlenia Asus má dva príklady z hernej praxe. S pamäťami DDR5-8000 v Metro Exodus (1440p) zaznamenal oproti tradičnému XMP s DIMM Flex z pohľadu priemerné zrýchlenie až o približne 16 % (z 133,92 na 155,38 fps). A v CS:GO (2160p) potom napríklad 5 % (za 200 na 210 fps).

XMP v BIOSe nájdete na karte Ai Tweaker v troch rôznych úrovniach podľa prispôsobiteľných teplotných hraničných bodov. Okrem najvýkonnejšieho nastavenia môže siahnuť aj po menej agresívnom či konzervatívnejšom pre prípady, že by z pohľadu zahrievania dochádzalo k prekračovaniu hraničných hodnôt.

Táto funkcia (DIMM Flex) je podporovaná iba na nových doskách Asus Z790. Aktualizáciou BIOSu na starších ju nezískate, pretože tým chýba hardvérový prídavok, vďaka ktorej môže dynamická optimalizácia pamätí fungovať. Podporované sú výhradne základné dosky pre platformu Intel, konkrétne modely ROG Strix Z790-A Gaming WiFi IIROG Strix Z790-F Gaming WiFi IIROG Strix Z790-E Gaming WiFi IIROG Maximus Z790 Apex EncoreROG Maximus Z790 Dark HeroROG Maximus Z790 Formula.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix 850G Aura: Najväčší zdroj na zozname

Vzbudzuje veľmi dobrý prvý dojem. Vyhotovenie skrinky je niečo, čím sa tento zdroj Asus ROG Strix 850G Aura od ostatných odlišuje. Okrem nadštandardných rozmerov, ktoré naznačujú, že „bohaté“ by to mohli byť i vo vnútri, je tu aj pomerne sofistikovaný kryt, respektíve mriežka a v súlade s estetickými trendmi je aj prítomnosť ARGB LED. Už len v akej podobe bude to hlavné – elektrické vlastnosti. Celý článok „Asus ROG Strix 850G Aura: Najväčší zdroj na zozname“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *