Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

DIMM Flex: Exkluzívna „pamäťová“ funkcia na nových doskách Asus Z790

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov.

Vzhľadom na to, že sa výrobcovia základných dosiek pred uvedením procesorov Intel Raptor Lake Refresh nemuseli zapodievať implementáciou nových čipsetov, vznikom určitý priestor na zapracovanie nových funkcií, a to i na hardvérovej úrovni. Jednou takou je DIMM Flex, ktorá je zameraná na optimalizácie pamäťového subsystému.

Asus v rámci interných analýz prišiel na to, že vplyvom vyššieho zahrievania napájacích obvodov (PMIC) na pamätiach DDR5 dochádza v určitých situáciách k neefektívnemu znižovaniu priepustnosti a v kritických prípadoch i stability. Nejde síce o vec, s ktorou by sa mali stretávať majitelia priemerných modulov (u nich k nedochádza k nadmernému zahrievaniu) a téma to má byť až pri tých najrýchlejších. Asus vo svojich materiáloch, na ktoré sa viažu aj jednotlivé merania, hovorí o DDR5-8000. Pri nich vo veľmi vysokej záťaži MemTest Pro môže údajne dôjsť k rýchlostnému poklesu až 22 % (z cca 2000 na 1577 MB/s), pokiaľ základná doska nepoužíva niečo ako to, čo Asus nazýva „DIMM Flex“.

O čo ide? DIMM Flex je nový hardvérový obvod, ktorý je súčasťou vybraných dosiek Asus Z790. Tých nových, ktoré vyšli pre Raptor Lake Refresh, ale prirodzene podporujú aj staršie procesory (Raptor Lake) s podporou LGA 1700.

Jedna z lacnejších základných dosiek s podporou DIMM Flex – Asus ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II

Princíp fungovania DIMM Flex spočíva v sledovaní zahrievania v blízkosti pamäťových slotov a táto informácia (o teplotách) je komunikovaná s radičom Asus. Ten následne posiela CPU pokyny o tom, ako má s ohľadom na zahrievanie vhodne reagovať pamäťový radič (IMC) a následne i rýchlosť DRAM. Tým sa majú eliminovať kritické situácie, v ktorých pri „statických“ profiloch dochádza k neefektívnym stratám rýchlosti. DIMM Flex je teda dynamická funkcia pamäťového subsystému hlavne s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu priemernú priepustnosť. Nie však na úkor stability, aj tá je vyššia. Teda pokiaľ pri statických XMP v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami DDR5 dochádza k takému zahrievaniu, že vzniká už i veľa chýb pri čítaní a zápise.

Na ilustráciu zrýchlenia Asus má dva príklady z hernej praxe. S pamäťami DDR5-8000 v Metro Exodus (1440p) zaznamenal oproti tradičnému XMP s DIMM Flex z pohľadu priemerné zrýchlenie až o približne 16 % (z 133,92 na 155,38 fps). A v CS:GO (2160p) potom napríklad 5 % (za 200 na 210 fps).

XMP v BIOSe nájdete na karte Ai Tweaker v troch rôznych úrovniach podľa prispôsobiteľných teplotných hraničných bodov. Okrem najvýkonnejšieho nastavenia môže siahnuť aj po menej agresívnom či konzervatívnejšom pre prípady, že by z pohľadu zahrievania dochádzalo k prekračovaniu hraničných hodnôt.

Táto funkcia (DIMM Flex) je podporovaná iba na nových doskách Asus Z790. Aktualizáciou BIOSu na starších ju nezískate, pretože tým chýba hardvérový prídavok, vďaka ktorej môže dynamická optimalizácia pamätí fungovať. Podporované sú výhradne základné dosky pre platformu Intel, konkrétne modely ROG Strix Z790-A Gaming WiFi IIROG Strix Z790-F Gaming WiFi IIROG Strix Z790-E Gaming WiFi IIROG Maximus Z790 Apex EncoreROG Maximus Z790 Dark HeroROG Maximus Z790 Formula.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

  •  
  •  
  •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *