Asus DIMM Flex: Keď rýchle pamäte, tak spravované dynamicky

DIMM Flex: Exkluzívna „pamäťová“ funkcia na nových doskách Asus Z790

S procesormi Raptor Lake Refresh síce nevyšli dosky s čipsetom Z890, ale každému výrobcovi pribudli nové modely so „starým“ (Intel Z790). Dôvod, prečo sa o ne zaujímať, môže byť napríklad podpora DIMM Flex. Tá má vybraných základných doskách Asusu súčasne zvyšovať pamäťovú priepustnosť súčasne i stabilitu. Asus dobre opisuje, ako to celé technicky funguje a zverejnil aj zopár praktických výsledkov.

Vzhľadom na to, že sa výrobcovia základných dosiek pred uvedením procesorov Intel Raptor Lake Refresh nemuseli zapodievať implementáciou nových čipsetov, vznikom určitý priestor na zapracovanie nových funkcií, a to i na hardvérovej úrovni. Jednou takou je DIMM Flex, ktorá je zameraná na optimalizácie pamäťového subsystému.

Asus v rámci interných analýz prišiel na to, že vplyvom vyššieho zahrievania napájacích obvodov (PMIC) na pamätiach DDR5 dochádza v určitých situáciách k neefektívnemu znižovaniu priepustnosti a v kritických prípadoch i stability. Nejde síce o vec, s ktorou by sa mali stretávať majitelia priemerných modulov (u nich k nedochádza k nadmernému zahrievaniu) a téma to má byť až pri tých najrýchlejších. Asus vo svojich materiáloch, na ktoré sa viažu aj jednotlivé merania, hovorí o DDR5-8000. Pri nich vo veľmi vysokej záťaži MemTest Pro môže údajne dôjsť k rýchlostnému poklesu až 22 % (z cca 2000 na 1577 MB/s), pokiaľ základná doska nepoužíva niečo ako to, čo Asus nazýva „DIMM Flex“.

O čo ide? DIMM Flex je nový hardvérový obvod, ktorý je súčasťou vybraných dosiek Asus Z790. Tých nových, ktoré vyšli pre Raptor Lake Refresh, ale prirodzene podporujú aj staršie procesory (Raptor Lake) s podporou LGA 1700.

Jedna z lacnejších základných dosiek s podporou DIMM Flex – Asus ROG Strix Z790-F Gaming WiFi II

Princíp fungovania DIMM Flex spočíva v sledovaní zahrievania v blízkosti pamäťových slotov a táto informácia (o teplotách) je komunikovaná s radičom Asus. Ten následne posiela CPU pokyny o tom, ako má s ohľadom na zahrievanie vhodne reagovať pamäťový radič (IMC) a následne i rýchlosť DRAM. Tým sa majú eliminovať kritické situácie, v ktorých pri „statických“ profiloch dochádza k neefektívnym stratám rýchlosti. DIMM Flex je teda dynamická funkcia pamäťového subsystému hlavne s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu priemernú priepustnosť. Nie však na úkor stability, aj tá je vyššia. Teda pokiaľ pri statických XMP v kombinácii s vysokorýchlostnými pamäťami DDR5 dochádza k takému zahrievaniu, že vzniká už i veľa chýb pri čítaní a zápise.

Na ilustráciu zrýchlenia Asus má dva príklady z hernej praxe. S pamäťami DDR5-8000 v Metro Exodus (1440p) zaznamenal oproti tradičnému XMP s DIMM Flex z pohľadu priemerné zrýchlenie až o približne 16 % (z 133,92 na 155,38 fps). A v CS:GO (2160p) potom napríklad 5 % (za 200 na 210 fps).

XMP v BIOSe nájdete na karte Ai Tweaker v troch rôznych úrovniach podľa prispôsobiteľných teplotných hraničných bodov. Okrem najvýkonnejšieho nastavenia môže siahnuť aj po menej agresívnom či konzervatívnejšom pre prípady, že by z pohľadu zahrievania dochádzalo k prekračovaniu hraničných hodnôt.

Táto funkcia (DIMM Flex) je podporovaná iba na nových doskách Asus Z790. Aktualizáciou BIOSu na starších ju nezískate, pretože tým chýba hardvérový prídavok, vďaka ktorej môže dynamická optimalizácia pamätí fungovať. Podporované sú výhradne základné dosky pre platformu Intel, konkrétne modely ROG Strix Z790-A Gaming WiFi IIROG Strix Z790-F Gaming WiFi IIROG Strix Z790-E Gaming WiFi IIROG Maximus Z790 Apex EncoreROG Maximus Z790 Dark HeroROG Maximus Z790 Formula.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *