Nvidia RTX Video Super Resolution 1.5: Už i pro GeForce RTX 2000

AI upscaling webového videa ve vylepšené verzi 1.5

V první polovině roku vydala Nvidia upscaler používající její GPU pro video na webových stránkách typu YouTube a podobných. Tento filtr používá podobnou AI technologii jako DLSS 2.x (byť s omezeními), a vyžaduje tedy také grafickou kartu vybavenou tensor jádry. Při uvedení ale byly podporovány jen novější GeForce generace RTX 3000 a 4000. Teď ale Nvidia vydává verzi 1.5 i pro starší karty generace Turing. A má i další vylepšení.

Funkci Nvidia RTX Video Super Resolution (či RTX VSR) jsme představovali zde. V původní formě byla zaměřená na video v prohlížečích založených na Google Chrome, ale mezitím se objevila i možnost používat ho ve VLC pro lokální video soubory.

Nyní tato funkce dostala update na verzi RTX Video Super Resolution 1.5, která je integrovaná v aktuálních ovladačích pro GPU Nvidia. Její hlavní novinkou bude pro mnohé to, že se již dá zapnout i na starších (2018–2019) grafických kartách Nvidia GeForce generace RTX 2000 s architekturou Turing. Zatím je tato funkce jen v herních ovladačích, ale v ovladačích „Nvidia by Studio“ by měla být také přidána někdy příští měsíc.

Lepší kvalita a vyhlazování už i bez škálování

Tato podpora pro grafiky s čipy Turing není ale jedinou novinkou v této aktualizaci. Podle Nvidie byla AI dál trénována, ve verzi 1.5 je aktualizovaná a dosahuje lepší obrazovou kvalitu, má například o něco lépe zachovávat detail ve videu.

Zlepšení vizuální kvality v RTX Video Super Resolution 1.5 podle Nvidie

U postprocessingu, jakým je RTX VSR, vždy hrozí, že při odstraňování kompresních artefaktů bude zahlazen i legitimní detail a AI filtry tím stejně jako konvenční filtry mohou vyrobit nepřirozený vzhled (někdy se mu říká „oilpaint“). RTX VSR 1.5 by snad v tomto měla přinášet zlepšení, novější AI má podle Nvidie méně často při odstraňování artefaktů poškozovat i detail ve videu.

Zlepšení vizuální kvality při aplikaci RTX Video Super Resolution 1.5 na 1080p video podle Nvidie

V původní verzi RTX VSR také nebyly oddělené funkce škálování a onoho vyhlazovacího a artefakty odstraňujícího postprocessingu. Pokud byste jeho efekt chtěli použít i bez škálování, tedy na videa, která již jsou ve vyšším rozlišení, jen čistě pro odstranění kompresních artefaktů, je to teď v RTX VSR 1.5 také možné. Zdá se, že při aktivaci této RTX Video Super Resolution v prohlížeči by měla být tímto filtrem nyní zřejmě automaticky proháněna také všechna 1080p videa (i když máte jen FullHD displej).

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz

Vypadá to, že grafické karty GeForce nové generace Blackwell od Nvidie by mohly mít výrazně zvýšené frekvence GPU. Nebylo to něco úplně očekávaného, protože tato GPU údajně stále používají 4nm proces, a nemohou proto těžit z efektivnějších tranzistorů. Podle uniklých informací publikovaných na čínském fóru Chiphell ale budou základní frekvence výrazně vyšší než u generace Ada Lovelace, a to i u highendového modelu. Celý článok „Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie

Pomalu se blíží chvíle, kdy uběhnou dva roky od vydání grafik GeForce RTX 4000 od Nvidie, a tak už asi začínáte vyhlížet novou generaci. Leaker Kopite7kimi, který mívá v posledních letech nejspolehlivější informace o plánech Nvidie, teď na Twitteru prozradil parametry všech čipů, které Nvidia v generaci GeForce RTX 5000 chystá, což může leccos napovědět o výkonu, který tato nová generace grafik přinese. Celý článok „Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *