Nvidia RTX Video Super Resolution 1.5: Už i pro GeForce RTX 2000

AI upscaling webového videa ve vylepšené verzi 1.5

V první polovině roku vydala Nvidia upscaler používající její GPU pro video na webových stránkách typu YouTube a podobných. Tento filtr používá podobnou AI technologii jako DLSS 2.x (byť s omezeními), a vyžaduje tedy také grafickou kartu vybavenou tensor jádry. Při uvedení ale byly podporovány jen novější GeForce generace RTX 3000 a 4000. Teď ale Nvidia vydává verzi 1.5 i pro starší karty generace Turing. A má i další vylepšení.

Funkci Nvidia RTX Video Super Resolution (či RTX VSR) jsme představovali zde. V původní formě byla zaměřená na video v prohlížečích založených na Google Chrome, ale mezitím se objevila i možnost používat ho ve VLC pro lokální video soubory.

Nyní tato funkce dostala update na verzi RTX Video Super Resolution 1.5, která je integrovaná v aktuálních ovladačích pro GPU Nvidia. Její hlavní novinkou bude pro mnohé to, že se již dá zapnout i na starších (2018–2019) grafických kartách Nvidia GeForce generace RTX 2000 s architekturou Turing. Zatím je tato funkce jen v herních ovladačích, ale v ovladačích „Nvidia by Studio“ by měla být také přidána někdy příští měsíc.

Lepší kvalita a vyhlazování už i bez škálování

Tato podpora pro grafiky s čipy Turing není ale jedinou novinkou v této aktualizaci. Podle Nvidie byla AI dál trénována, ve verzi 1.5 je aktualizovaná a dosahuje lepší obrazovou kvalitu, má například o něco lépe zachovávat detail ve videu.

Zlepšení vizuální kvality v RTX Video Super Resolution 1.5 podle Nvidie

U postprocessingu, jakým je RTX VSR, vždy hrozí, že při odstraňování kompresních artefaktů bude zahlazen i legitimní detail a AI filtry tím stejně jako konvenční filtry mohou vyrobit nepřirozený vzhled (někdy se mu říká „oilpaint“). RTX VSR 1.5 by snad v tomto měla přinášet zlepšení, novější AI má podle Nvidie méně často při odstraňování artefaktů poškozovat i detail ve videu.

Zlepšení vizuální kvality při aplikaci RTX Video Super Resolution 1.5 na 1080p video podle Nvidie

V původní verzi RTX VSR také nebyly oddělené funkce škálování a onoho vyhlazovacího a artefakty odstraňujícího postprocessingu. Pokud byste jeho efekt chtěli použít i bez škálování, tedy na videa, která již jsou ve vyšším rozlišení, jen čistě pro odstranění kompresních artefaktů, je to teď v RTX VSR 1.5 také možné. Zdá se, že při aktivaci této RTX Video Super Resolution v prohlížeči by měla být tímto filtrem nyní zřejmě automaticky proháněna také všechna 1080p videa (i když máte jen FullHD displej).

Zdroj: Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konec GeForce RTX 3050? Nvidia prý zruší 8GB model, bude jen 6GB

Není to zas tak dlouho, co se objevily zprávy, dle nichž Nvidia chystá novou verzi GeForce RTX 3050 s 6GB pamětí. Nyní o ní opět přicházejí zvěsti a vypadá to, že by mohla brzo přijít na trh. Nvidia asi tento model zamýšlí dokonce jako náhradu původní 8GB verze, která by mohla zmizet z trhu, takže by se GeForce RTX 3050 6GB, která by zřejmě měla mít slabší výkon, mohla stát jedinou lowendovou možností. Celý článok „Konec GeForce RTX 3050? Nvidia prý zruší 8GB model, bude jen 6GB“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM

Minulý týden přišly zprávy, že Nvidia zareaguje na to, že se její highendová, ale stále spotřebitelská/hráčská grafika GeForce RTX 4090 dostala na seznam GPU, která USA nedovoluje vyvážet do Číny. Má začít vyrábět GeForce RTX 4090D (D jako Dragon, údajně), která by se vešla do kritérií, které sankce stanovují. A tato grafika by se měla dostat na trh už poměrně rychle, byť to už nestihne do Vánoc (do Čínského nového roku ale ano). Celý článok „GeForce RTX 4090D má vyšší takty než RTX 4090, ale míň SM“ »

 •  
 •  
 •  

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti. Celý článok „Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *