Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

GeForce RTX 5080 vyjde jako první grafika generace Blackwell, ne RTX 5090

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model.

K příchodu grafik GeForce RTX 5000 přišly krátce po sobě dvě zprávy. Nejprve youtuber Moore’s Law is Dead přinesl zprávu, že Nvidia z nové generace letos vydá jen jednu grafiku, a sice GeForce RTX 5090, nejvyšší model. Firma obvykle grafiky uvádí od nejvyššího modelu, takže toto by nebylo zvláštní.

Nicméně detail, že by šlo o jediný model, který vyjde letos, může být důležitý a znamenat, že celkově bude uvedení spíše až ke konci roku. Každopádně levnější modely než RTX 5090 neměly podle Moore’s Law is Dead do konce roku dorazit a byly by ke koupi až v roce 2025.

Nicméně tato zpráva byla vzápětí rozporována, a to leakerem Kopite7kimi, který mívá o plánech Nvidie vůbec nejlepší informace a z těchto zdrojů je nejspolehlivější. Podle toho není pravda, že by první měla vyjít GeForce RTX 5090, Nvidia totiž podle jeho zdrojů plánuje jako první vydat model GeForce RTX 5080.

Přímo konkrétní jména asi ještě nejsou dána a Nvidia je může měnit, ale znamená to asi, že Nvidia nezačne nejvýkonnějším modelem, ale nejprve jen o stupeň nižší grafikou. Dost možná by to mohlo být spojeno s tím, že by jako první vyšlo druhé menší GPU v pořadí, které je označené GB203 a mělo by mít 256bitové paměti (a kapacitu tedy asi 16 GB). Tato grafika by tedy byla následníkem dnešní GeForce RTX 4080 a GeForce RTX 4080 Super, ale s pamětí GDDR7 a s generačním upgradem architektury Blackwell – GB203 by možná mohlo mít 96 bloků SM a až 12 288 shaderů.

Výkonnější GP202, které má mít až 24 576 shaderů a 512bitové paměti (čili až 32 GB paměti), by v tomto scénáři mohlo vyjít až s nějakou prodlevou po této první levnější verzi Blackwellu.

Nvidia B200 (či GB100), výpočetní verze Blackwellu

Je zde asi i nějaká šance, že ona GeForce RTX 5080 bude založená ne na GB203, ale na ořezané verzi čipu GB202, ale to by bylo pro Nvidii dražší. To, že AMD údajně zrušilo nejvýkonnější verzi GPU generace RDNA 4, asi dává příležitost Nvidii jít levnější cestou a nabídnout hráčům nejprve jen GeForce RTX 5080 s menším čipem. A pak případně některé přesvědčit ke koupení i dalšího výkonnějšího modelu RTX 5090 za několik měsíců, pokud u něj bude výrazný skok ve výkonu.

Na druhou stranu ani u RTX 5080 není zaručená nějaká nižší cena. V posledních generacích měla Nvidia poněkud rozkolísanou politiku, i když celkově stále zdražuje. GeForce RTX 3080 měla překvapivě nízkou cenu, ale GeForce RTX 4080 pak na začátku nacenila na brutálních 1200 $. Pokud by opět došlo ke zdražení, může se stát, že GeForce RTX 5080 nebude o moc levnější proti tomu, za co se nyní prodává nejvyšší model GeForce RTX 4090.

Dřívější uvedení?

Kopite7kimi by měl být z obou zde probíraných zdrojů spolehlivější informátor, takže prozatím bychom doporučovali předpokládat, že celá zpráva od Moore’s Law Is Dead není reálně podložená nebo je jinak mimo. A to by se tedy asi mohlo týkat i oné úvahy, že vydání bude na konci roku.

Karty GPU Blackwell by tím pádem mohly být na trhu dříve, ovšem Kopite7kimi zatím žádný odhad času vydání neuvádí. Nicméně popření zprávy Moore’s Law Is Dead znamená, že je opět otevřena varianta, že Nvidia stihne před koncem roku vydat i vícero modelů této generace, nejen RTX 5080.

Zdroje: Kopite7kimi, VideoCardz, TechPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána

V březnu AMD v Číně prozradilo, že chystá k vydání procesory Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F, což budou nová a zřejmě i celkem levná CPU pro socket AM5. To jsme ještě jen mohli hádat, co by mohly být zač, a spekulovalo se, že se budou prodávat jen v Číně. To se ale nepotvrdilo, AMD je sice uvádí primárně pro OEM trh, ale celosvětově, a potvrdilo teď jejich kompletní specifikace. Už je tím pádem definitivně jasné, co tato CPU budou zač. Celý článok „Ryzen 8700F a 8400F: nová levná CPU s architekturou Zen 4 vydána“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (12) Pridať komentár

 1. Či už bude mať pravdu K7k alebo MLID, …RTX xx80 či xx90 sú za hranicami mojej, ako to Vy voláte, portmonky 🙂 … jedine, žeby som ju niekde vyhral 🤔

  1. Mi si nelíbí vývoj celkové spotřeby, teď ještě s pokročilejšími pamětmi. Ze současných je skutečně zajímavá 4070S, výš už jsou to hrozné přímotopy.

   1. To mne tiež… všetky dnešné CPU/GPU sa „autotaktujú“ tak, aby využili všetok potenciál … ale to nestačí … navyše výrobcovia nechcú nijak limitovať svoje produkty ani z pohľadu spotreby, len aby ešte dosiahli ďalšie percento v recenzii naviac (až hranične s rizikom poškodenia)…výkon/W ide tak trochu do úzádia.
    Ale „našťastie“ všetky CPU aj grafiky sa dajú pod-voltovať a nájsť rozumné miesto …(tu jedna poznámka, nerozumiem prečo musím pre takýto úkon pri 5800x3D využívať aplikáciu tretej strany namiesto UEFI…ono pod-voltovať ide aj v UEFI ale PBO už nie…a pritom je to niekoľko °C dole, niekoľko W dole a 1K bodov v CR23-MC naviac)
    U mňa v kompe je podvoltovaný aj CPU aj grafika.
    No a keby som dostal nejaké delo (RTX xx80-90, RX7900 xt/xtx), tak by som určite hľadal miesto, kde to nežerie ako zadarmo …
    (však teraz mám podvoltovanú aj rx 6650)

    1. Tak zrovna s procesory AMD jsem v tomhle naprosto spokojený. V UEFI můžu nastavit konfigurovat cTDP, nebo zjednodušeně nastavit eco režim. Určitě to jde zdokonalovat, ale proti konkurenci je to nebe a dudy. Konkurence si nechá natvrdo zvlášť zaplatit za efektivitu, nebo vysoký výkon.

     U grafik ten tlak nechápu. Kauza kolem firmwaru MSI Ventus 3S posledně pro mě byla dokonale nepochopitelná.

    2. A vůbec to pak nechápu u disků. Wingo se mě tu snažil minule přesvědčit, že s Gen5 NVMe výhodně ušetřím při každém kopírování pár desítek vteřin. Jakoby podstoupení rizik s tím spojených (prudké výkyvy teplot) stálo za těch ušetřených deset minut denně (přinejlepším).

  2. „… jedine, žeby som ju niekde vyhral…“

   Keď niečo vymyslíme, tak nie, že to budeš potom flákať ako májový Axagon, haha. A pritom také jednoduché. 🙂

   1. –„…flákať ako májový Axagon…“
    Však to bolo odoslané ešte v ten istý deň, ako to bolo uverejnené, tj 6.5….čí?
    A práve v tomto prípade som dosť presvedčený, že som trafil 😛

    1. Mrkni, či si správu odoslal. Tvoju odpoveď neevidujeme. Teda, ak si ju neposlal z ineho (tajneho? :)) e-mailu ako obvykle.

      1. Máš pravdu, skončili v spame. Prvýkrat… a pritom si vždy posielal z rovnakého e-mailu a v rovnakom formáte, zaujímavé. No, hlavné je, že záhada vyriešená a nebude páchaná žiadna krivda. 🙂

       1. –„…a pritom si vždy posielal z rovnakého e-mailu a v rovnakom formáte…“
        …no, to možno aj preto… nabudúce doplním nejaké slovo… možno meno 🙂

        1. Každopádne je to nejaká špecialita. Čo sa týka tejto súťaže, tak správ prichádza naozaj dosť (tak, ako som si minule „sťažoval“ pri Enermaxe, tu už nemôžem…) a zo spamu nelovím nikoho ďalšieho. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *