Gigabyte GP-UD850GM PG5W: A ešte si to rozjasnime!

Gigabyte GP-UD850GM PG5W (850 W)

Posledný z tucta zdrojov ATX 3.0, ktorým sa budeme venovať v porovnávajúcich testoch, je Gigabyte GP-UD850GM PG5W. Ten máme k dispozícii vo „vzácnejšom“ bielom variante a pokiaľ sa ešte tieto zdroje (UD850GM) Gigabyte niečim vyznačujú, tak je to atraktívna cena. Je to jednoznačne najlacnejší zdroj, aký budeme testovať. A okrem iného má tiež fyzicky menšie rozmery s nadštandardnou kompatibilitou.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Na zdroje GP-UD850GM PCIe 5.0 narazíte vo viacerých variantoch. Odhliadnuc od revízie 1 je tu potom revízia 2, ktorá je okrem čierneho aj v bielom vyhotovení. Na zdroj s bielou skrinkou sem-tam narazíte, ale stále sa jedná o trochu raritnú záležitosť.

Konštrukčne, čo sa týka skrinky, máte dočinenia s kratším zdrojom (so 140 mm na dĺžku) s mriežkou v tvare včelích plástov. Steny medzi jednotlivými bunkami sú ale pomerne úzke, takže väčšia časť z celkovej plochy je otvorená, na ventiláciu.

Skrinka je inak pomerne jednoduchá, bez pridaných prvkov, ktoré by zvyšovali cenu. Tá má byť pokiaľ možno čo najnižšia, ešte o úroveň nižšia ako u zdrojov Chieftec Polaris 3.0 (PPS-850FC) a FSP Hydro G Pro ATX3.0. A síce okolo 115 eur/cca 2816 Kč. Účinnosť sa má pritom takisto zmestiť do rámcov 80 Plus Gold.

   

Tak ako všetky zdroje ATX 3.0 aj tento je vybavený možnosťou pripojenia kábla s konektorom 12VHPWR, respektíve s dvoma konektormi 12VHPWR – 16-pinový konektor je na obidvoch koncoch. Gigabyte ho označuje ako 600-wattový, pretože je konštrukčne spôsobilý na trvalú záťaž 55 A.

   

Rovnako ako aj pri iných 850 W zdrojoch však treba zobrať do úvahy, že v prípade plnej výťažnosti zostáva na zvyšok zariadení napájaných 12-voltovou vetvou už iba 15,8 A. Gigabyte to prehľadne uvádza aj v tabuľke na nálepke zdroja, kde je aj celkové trvalé prúdové zaťaženie na 12 V vetvu a potom koľko z toho bezpečne zvládne konektor 12VHPWR na napájanie grafickej karty s GPU Nvidia. Pre majiteľov Radeonov (a starších či „slabších“ GeForce) má zdroj štyri 6+2-pinové konektory. Takže s rezervou aj pre modely RX 7900 XTX.

Pri variante zdroja s „PG5W“ sú biele aj všetky káble vrátane ich konektorov. Až na 16-pinový kábel (s vodičmi stiahnutými v sieťke), sú všetky káble ploché.

… zvnútra

Zdroj je ochladzovaný 120-milimetrovým ventilátorom Yate Loon D12SH-12 s hydraulickými ložiskami. Tento ventilátor by mal mať na maxime (pri 12 V) 2200 ot./min, ale je možné, že zdroj Gigabyte ho tak vysoko púšťať nebude. Z marketingových materiálov nie je zrejmé, pri akej záťaži sú dosahované aké rýchlosti, ale do záťaže 170 W by malo byť chladenie pasívne. Ventilátor spína až potom a v rozsahu 170–680 W Gigabyte ukazuje stagnujúcu hlučnosť (ako vysokú, to sa uvidí v testoch…), ktorá sa má výraznejšie zvyšovať až od 680 W.

Za zmienku pri ventilátore stojí ešte to, že nejde o vyhotovenie, ktorý si kúpite bežne v obchode. Ventilátor Yate Loon D12SH-12 je síce v samostatnom predaji, ale bez štítu, ktorý by mal prietok vzduchu smerovať ku kritickým súčiastkám, ktoré je potreba najviac ochladzovať. Tento štít je tu pevnou súčasťou konštrukcie, nejde tak o typicky skrutkované príslušenstvo ako u drvivej väčšiny iných zdrojov.

Chladiče na meničoch pôsobia robustne a rebrá majú pritom pekne členité. Vždy je tu ale otázka, či je to viac z dôvodu, že sa vyžaduje extra chladenie z dôvodu nižšej účinnosti alebo je to takto naddimenzované s ohľadom na čo najtichší chod. To sa ale z blížiacich sa testov ukáže.

Veľký kondenzátor Nippon Chemi-Con KMW (na 400 V, kapacita 820 μF) ste už na primárnej filtrácii videli viackrát. Sekundár je pestrejší, kombinuje kondenzátory CapXon, Taepo a na vertikálnom PCB s konektormi sú aj Lelon RXW105, ktoré sa majú vyznačovať vysokou spoľahlivosťou a s nízkou impedanciou.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (19) Pridať komentár

 1. „ale bez štítu, ktorý zdroj chráni pred vniknutím nežiadúcich častí do najkritickejších miest.“
  Uz jsem se nad touhle opicarnou pozastavoval drive. Netusim jesti je to nejaky EU nesmysloid, osobne vidim dva scenare vniknnuti:
  1) predmet typu sroubovak – behem provozu se vetrak toci, pokud je nekdo natolik hloupy a zaroven silny aby prostrcil sroubovak tocicim se vetrakem za chodu zarizeni, zasouzi si dostat pecku. Na zaduvkach doma mate take zaslepky ?
  2) Maly predmet typu sroubek – nepropadne ihned, nicmene vrtulka si jej nadhodi a propadne pri druhe otacce vetraku o kus dal. Sroubek uvnitr zdroje se pak drive ci pozdeji dostane tam kde zkrat zpsobi.

  Krytka je prosty alibizmus jehoz jedinym praktickym vysledkem je snizovani efektivity vetraku.

  1. Z lásky k ventilátorom a počítačovému chladeniu všeobecne by som s Vami rád súhlasil. Na hodnotenie čohokoľvek v tejto téme sa ale úprimne necítim. Minimálne jeden elektro-vývojár sa nad tým štítom tiež pozastavoval a nenašiel v ňom praktické opodstatnenie. To sú ale stále také… laické názory a chcelo by to technický rozbor od tých, čo tento prvok do zdrojov úspešne presadili.

   1. Takyto „stit“ aj mna zarazil na novom zdroji lebo som to este nikdy nevidel ale teraz ked to guglim tak vidim ze uz 2009 to nejake zdroje mali. Ludia na forach ale spekuluju ze by to mohlo byt skor na usmernenie toku vzduchu ako na zabranu pred vniknutim. Ak niekto najde o tomto nejake oficialne info tak by ma to zaujimalo

    1. Na usmernenie vzduchu to príliš zmysel nedáva. To by konštrukčne vyzeralo trochu inak, aerodynamickejšie, aby ventilátor zbytočne nestrácal tlak. V tomto prípade (Gigabyte GP-UD850GM PG5W) ten štít zakrýva veľkú časť pasívov na meničoch, čo , by som povedal, ich ochladzovaniu veľmi nepomáha. Všimnite si napríklad tvar toho štítu na FSP Hydro G Pro (ATX 3.0), kde sú dokonca nejaké výrezy. Podľa môjho názoru práve pre to, aby sa znížila reštriktivita tej prekážky pre dosahovanie vo najvyššieho prietoku.

     Skúsim po tom popátrať u výrobcov, aby sa predišlo špekuláciám. Možno bude mať k tomu niekto technické materiály, ktoré predpisujú, čo tu musí spĺňať, ten štít. Vzhľadom na rôzne tvary, ktoré reagujú na rôzne rozloženie PCB, ale predpokladám, že sa to bude viazať na nejaké konkrétne súčiastky.

    2. Tak si predstavte, že to naozaj asi bude hlavne kvôli chladeniu. Mám už vyjadrenie z R&D Enermaxu, kde pri dvoch rôznych zdrojoch uvádzajú rôzne tvary štítov. To s ohľadom na to, že pri každom je cieľ podporiť chladenie v iných miestach. Tieto štíty síce ventilátorom znižujú prietok tak ako každá prekážka, ale prúdnice vzduchu, ktorú sa dovnútra dostanú, by teda mali byť nasmerované v súlade s tým, čo je potreba „viac chladiť“. No, človek sa učí celý život… ale i napriek tomu som voči tomuto prvku skeptický a už teraz premýšľam, ako sa to dá relevantne otestovať. 🙂

     1. Velmi zaujimave, dakujem za zistovanie. Testoval by som to asi tak ze by som meral teploty so s stitom a bez neho (asi najlepsie infra kamerou), akurat treba vymysliet ako kamerou pozerat do vnutra ked najviac v pohlade prekaza ventilator, cize asi ani nahradit kovove steny priehladnymi by uplne nepomohlo. Mozno aspon na najkritickejsie komponenty prilepit senzory ak by to uz inak neslo, pripadne najst taky zdroj kde by nahradenie stien priehladnymi najlepsie umoznilo vidiet dovnutra. Haha alebo zlomok sekundy pred odfotenim termokamerou odstranit ventilator 😀

      1. Nebude to také jednoduché. Asi je dôležité vedieť, u čoho má v konkrétnom zdroji štít dosiahnuť nižšie zahrievanie a pokiaľ ide o meniče, na ktorých sú pasívy, tak treba sa dostať k ich hotspotu. Povrchová teplota pasívu nemusí nič znamenať – vyššie zahrievanie (pasívov) môže znamenať aj lepší výsledok z pohĺadu zahrievania sa napäťových regulátorov.

       1. Vyssi teplota na pasivu znamena mensi ofuk.
        Pouze v pripade kdy menite parametry prenosu tepla- socastka> chladic muze vyssi teplota pasivu znamenat lepsi chlazeni.
        Ale to neni tento pripad. Spinany zdroj je „hotovy“ vyrobek tak jak je, nepredpoklada se, ze by si kupjici tuningoval zdroj tim ze bude menit paasivy.

        Tudis, v klidu by slo merit teplotu pasivu pres dourku v perforaci skrinky pomoci laseroveho teplomeru.
        Jednou z krytkou a jednou bez.
        Pokud s Vami vyrobci komnikuji mailem, zeptejte se prosim primo:
        Vyzaduje nejaky zakon ci doporuceni EU takove krytky ?
        Idealne se zeptejte dvou na to same, a s tim ze chcete testovat jeji sundani a mate obavu o legalnost pocinani.

        Pokud by se totiz pri testu ukazalo ze krytka je kravina ( co si myslim ) ale EU to vyzaduje, znamenalo by odejmuti krytky nelegalni upravu. Kterou jste testem doporucil. Dneska nemuzete byt dost opatrny :-/

        1. — „Vyssi teplota na pasivu znamena mensi ofuk.
         Pouze v pripade kdy menite parametry prenosu tepla- socastka> chladic muze vyssi teplota pasivu znamenat lepsi chlazeni.
         Ale to neni tento pripad. Spinany zdroj je „hotovy“ vyrobek tak jak je, nepredpoklada se, ze by si kupjici tuningoval zdroj tim ze bude menit paasivy.“

         V tomto zmysle máte, samozrejme, pravdu. To moje vyjadrenie nebolo dostatočne jasné. Vždy, pri všetkých testoch, mi ako prvé vyskočí graf, kde budú zachytené všetky veci, ktoré sú predmetom testovania a vzostupné alebo zostupné radenie podľa hodnoty s „vyššia (hodnota) je lepšia“ alebo „nižšia je lepšia“. Pokiaľ sa to tak ako v tomto prípade nebude dať urobiť, tak ma to trochu od testovania odrádza (ten cieľ vytvoriť vzájomné porovnanie viacerých možností je vždy pomerne silný :)), ale v tomto prípade to holt asi budeme musieť pońať inak. A síce tak, že budú porovnateĺné iba výsledky v rámci jedného zdroja a to, či jeho štít má pozitívny alebo negatívny vplyv na chladneie kritických častí. Tam ešte u tých výrobcov, ktorí to budú chcieť prezradiť, bude užitočná informácia o tom, sa ohĺadom na ktoré súčiastky je štít tvarovaný. Hoci komunikujeme so všetkými, od všetkých takéto informácie určite nezískame. To, že má PR zástupca firmy dosah na niekoho R&D a vie sa dopátrať k takýmto špecifickým veciam, povedzme, nebýva vždy, sú to skôr výnimočné prípady.

         Nesľubujem, že sa skúmaniu vplyvu štítu na chladneme tomu budeme 100 % venovať, ale keď už sme tomu venovali toľko energie, tak asi musíme, haha. Ale namiesto IR snímania vidím ako vhodnejšie kontaktné termočlánky, nech tie výsledky nie sú skreslené aspoň rôznorodosťou povrchov (a vytvárať tam nejaké umelé izolanty obliepaním páskami…). Práve tie pasívy sú často skryté pod štítmi.

         Jasné, či štít povinná alebo dobrovoľná súčasť návrhu zistíme. To je pre článok, ktorý sa bude tejto problematike venovať, dôležitá informácia.

  2. Na starém repasovaném zdroji jsem štítek odstranil, zatím nic nevybuchlo. Těžko soudit, možná opodstatnění má s ohledem na již běžné umístění dole.

   1. Tak nakoniec to bude asi trochu inak (viď príspevok vyššie) a dôsledkom demontáže štítu asi nemusí byť živelná katastrofa, ale zníženie efektivity chladenia v kritických miestach. Osobne som sa s tým teda stále nestotožnil, ale keď to všetci používajú, tak na tom asi niečo môže byť. Neviem… bude treba otestovať on/off. 🙂

  3. No, musím napísať, že som sa pravdepodobne mýlil (a citovaný text vychádza z nesprávneho predpokladu, za čo sa ospravedlňujem). Máme už vyjadrenie z R&D Enermaxu a tí v súvislosti s týmto štítom hovoria o chladení. Samozrejme, tým, že je to prekážka za ventilátorom, tak tam bude nejaký úbytok prietoku, ale ten, čo zostane, by mal byť smerovaný s ohľadom na miesta, ktoré je potreba najintenzívnejšie ochladzovať. Osobne mi to príliš nevonia, ale zrejme tam nejaké zlepšenie bude, keď sa to používa.

   1. Zlepseni v marketinku metodou : vice pruhu >> vice adidas.

    Jeden cinan to tam nasrouboval pac nevedel co se srobovakem co mel zrovna v ruce a dalsi se opici, pac nemohou zustat pozadu.

    1. Ťažko posúdiť, keď sa tvar tých štítov líši aj u zdrojov rovnakej firmy. To potom naozaj vyzerá, že špecificky reagujú na každý návrh inak. A v marketingových materiáloch zmienky o štítoch veľmi nebývajú.

 2. Je neskoro požiadať vás o zaradenie aj Adata XPG Core Reactor II? Jednotka bola dobre hodnotený zdroj za dobrú cenu a dvojka vyzerá že to chce zopakovať. Na Alze 850W verzia za 128€ (pozerám že testujete len tie?).

  1. Zoznam zdrojov na testovanie máme už nejaký čas uzavretý. Na Adata XPG Core Reactor II sa už bohužiaľ nedostane. :/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *