Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Zdroj Chieftec Polaris 3.0 (850 W)

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Jedna z mála vecí, ktorú môžeme u zdrojov bez akýchkoľvek meraní posudzovať, je vyhotovenie mriežky. Od tej sa odvíja tak chladenie ako i hlučnosť. A pokiaľ niekde vidíte kruhovú mriežku, tak ako je to i na zdroji Chieftec Polaris 3.0, môžete si byť istý, že jej dosah na akustický profil bude minimálny. O tom sme sa už presvedčili aj v samostatnom teste, kde sme kruhovú mriežku porovnávali s inými prekážkami a sledovali vplyv na hlučnosť. A rozdiel napríklad v porovnaní so šesťuhoľníkovou mriežkou je dramatický.

Isteže, rôzne zdroje, rôzne tvary mriežok a keď sa k tomu pridá aj kombinácia rôznych ventilátorov, tak správanie môže byť vždy trochu iné. A samozrejme sa nedá tvrdiť, že bude Polaris 3.0 mať najpríjemnejší zvuk, tak ho považujeme za favorita. Nakoniec ale tak ako vždy aj samotné testy ukážu, ako to je naozaj. A áno, v testoch zdrojov sa budeme  zaoberať aj frekvenčnou analýzou zvuku.

Skrinka zdroja Polaris 3.0 pôsobí celkovo tradične – žiadne zložitosti ani dôraz na „efekt“, skrátka poctivá skrinka s veľkým ventilátorom a nálepkou so základnými parametrami.

   

Testovací 850 W variant (PPS-850FC) má na 12-voltovej vetve trvalo zvládať 70,8 A a pre 3,3 V a 5 V vetvu je spoločných 22 A.

Tak ako všetky zdroje ATX 3.0 aj Polaris 3.0 má podporu 16-pinového konektora 12VHPWR, ktorý je dimenzovaný na 600 W, respektíve na prúdovú záťaž 50 A, ktorá s rezervou presahuje i potreby grafických kariet GeForce RTX 4090. Tie pri maximálnom výkone pri benevolentnejších napájacích limitoch ani v pretaktovaných variantov nepresahujú 40 A.

   

Pre majiteľov Radeonov sú k dispozícii 6+2 pinové konektory PCIe. To znamená, že špičkové Radeony RX 7900 XTX tak nezapojíte, ale pre tie má Chieftec iný model zdroja Polaris (PPS-850FC) so štyrmi 6+2-pinovými konektormi PCIe. Model (PPS-850FC-A3), ktorý budem testovať, je koncipovaný výhradne pre nové grafické karty Nvidia zo série RTX 4000. V prípade modelov RTX 4070 a nižších viac ako dva 6+2-pinové konektory netreba a pre výkonnejšie modely (od RTX 4070 Ti) je už zase dostupný konektor 12VHPWR.

Na samotnom balení sa už píše už iba o dvoch konektoroch. Jedna informácia teda zrejme zahŕňa „voliteľnú“ podporu a druhá „štandardnú“. S týmto budeme ešte Chieftec konfrontovať a znenie článku, pokiaľ je nás predpoklad nesprávny, skorigujeme.

Všetky káble sú ploché, so zlepenými izoláciami vodičov tak, aby sa jedna od druhej nerozchádzali.

Chieftec Polaris 3.0 má známku účinnosti 80 Plus Gold a pozoruhodný zdroj je to i cenou. V niektorých obchodoch sa objavuje i hlboko pod odporúčaných 152 eur/cca 3720 Kč a ide tak o jeden z  najlacnejší zdrojov ATX 3.0 na testovacom zozname.

… zvnútra

Demontáž krytu zdroja je jednoduchá, povolením štyroch skrutiek na čelnej strane s ventilátorom. Týmto krokom sa ale tak, ako je to bežné, pripravíte o záruku (porušením plomby na jednej so skrutiek).

Ventilátor je 135-milimetrový, vyrába ho Globefan a vieme o ňom ešte to, že používa fluidné ložiská. Viac informácií o ventilátore (s vývojom otáčok a hlučnosťou) prinesieme až neskôr, v testoch.

Skladba kondenzátorov pozostáva z modelov Nichicon GG (sekundárna časť, 2× 470 µF na 420 V) a Taepo SC. Všetky elektrolytické kondenzátory sú „105-stupňové“, takže by sa mali vyznačovať dlhovekosťou.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Na trh sa chystá Chieftronic M2. Chladenie bude lepšie ako u M1

Firma Chieftec rozšírila sériu „herných“ skriniek (Chieftronic) modelom M2. Jedná sa o pomerne objemnú skrinku, ktorá ja pozoruhodná vodorovným uložením základnej dosky. Jej predchodkyňu si môžete pamätať z nášho testu. A možno vám z neho utkvelo práve slabšie systémové chladenie, ktoré bude teraz snáď na lepšej úrovni. Má otvorenejší plášť a pribudla napríklad i podpora pozície pre 240-milimetrový radiátor kvapalinového chladiča. Celý článok „Na trh sa chystá Chieftronic M2. Chladenie bude lepšie ako u M1“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. Posledný Mohykán 🙂
    Trochu škoda, že je „len“ Gold…
    Ľubo, ešte tú tabuľku dať do ľudskejšej podoby…

    1. Čo konkrétne by bolo vhodné v tabuľke upraviť? Šablóna je naformátovaná s ohľadom na to, aby sa to pekne zmestilo na šírku a pritom tam boli obsiahnuté aspoň základné parametre. Ale asi môže byť komplikované zorientovať sa v tých počtoch a konfiguráciách konektorov PCIe?

      1. Souhlasím s mirem. Třeba cenu uvádíte jinde než určuje hlavička, musí to teda být matoucí i pro vás. I za cenu, že tabulka přeteče horizontální rozměr stránky (scroll x), bych uvedl jednotlivé modely do prvního sloupce vlevo a parametry do řádku hlavičky.

        1. Pravdepodobne som natvrdlý, ale… podľa to máme približne tak, ako uvádzate. Hodnota s cenou je v poslednom stĺpci rovnako ako jej hladička. Je tu ale ešte jedna eventualita a síce, že s jedná o responzívnu tabuľku a pri inom ako optimálnom škálovaní sa úplne rozbije formátovanie a v tom sa orientovať už naozaj nedá. Pravdepodobné vidíte vo svojich prehliadačoch toto? Je to dané tým, že je to na šírku fakt narvané a bude potrebné skrátiť niektoré popisy v hlavičkách.

          Pri správnom zobrazovaní by tabuľka malo vyzerať takto:

          Tabuľka v článku v angličtine je na rôzne zmeny škálovania prehliadača citlivá menej (kratšie slová v hlavičkách).

          Dajte prosím vedieť, či formát zo screenshotu je v poriakdu (a v článku vidíte niečo iné) alebo aj jemu chýba zrozumiteľná podoba. Určite to chcem dať na poriadok, aby bola orientácia pohodlná pre každého bez ohľadu na nastavenie webového prehliadača. 🙂

          1. Mi se to tak nezobrazuje, Ľubo (a mirovi asi taky ne). Na desktopu vidím tabulku se zdroji v mobilním formátu. Ten mobilní formát máte určitě v seznamu k dodělání, nebo zamyšlení.

            1. Už je to (na desktope) asi lepšie? Po zúžením dvoch buniek v hlavičke to vyzerá tak, že si tabuľka už drží tvar v širokom rozsahu škálovania.

              1. Firefox stále protestuje (dal jsem si pozor, abych vypnul doplňky), jinde už je výsledek lepší, dojde ovšem k zalomení hodnot ve sloupci AWG. Prozatímně zvažte možnost přetékání a dočasného odstavení responzivity. Chce to nad těmi bobtnajícími tabulkami zadumat.

                1. Áno, ten Firefox štrajkuje. A pozerám, že aj u iných tabuliek. Zrušenie responzivity by znamenalo prekopanie všetkých tabuliek a to si, úprimne, pri momentálne výťažnosti nedokážem predstaviť. Musí tam byť nejaký kompromis. V použití iného prehliadača v kombinácii s tým, že sa tabuľky snažiť to vždy optimalizovať tak, aby sa vo väčšine prehliadačov na desktope korektne zobrazovali aj na notebooku s nízkym rozlíšením (1280 × 800 px). V tomto prípade došlo ešte k skráteniu bunky s pôvodnou hlavičkou „Známka účinnosti“ s dlhým druhým slovom na „80 Plus“. V tom Firefoxe to ale furt nezaberá, no. :/

                  1. Zrušení responzivity pro tabulky a zadefinování přetékání pro rodiče je z pohledu časové náročnosti raz dva. Jen to nepůsobí dvakrát vyspěle (scrollovat napříč stránkou).

                    1. Jasné, dobre. Tak si teda značím, že musím najbližšie mrknúť, čo ten plugin na vytváranie tabuliek, ktorý používame, umožňuje. Pokiaľ je potenciál dosiahnuť vo Firefoxe lepší výsledok a súčasne to nebude mat horší vplyv na kvalitu zobrazovania v iných prehliadačoch, tak zapracujem. 🙂

              2. Prošel jsem si schválně historii, vzpomněl jsem si na jednu inzultaci k tabulce ze strany uživatele Jmeno. S tabulkou je na Firefoxu potíž obecně, na desktopu se v tomto prohlížeči vykresluje v mobilním formátu. Platí to i pro anglickou verzi webu.

                1. Pre ďalšie testy sa to ešte nejako pokúsim vymyslieť. Súdiac podľa toho, že Firefox zvláda aj komplikovanejšie tabuľky s registrom frekvenčných analýz zvuku to bude už iba vec detailov.

  2. Oprava v časti ku konektorom PCI Express:

    Pre majiteľov Radeonov sú k dispozícii 6+2 pinové konektory PCIe. To znamená, že špičkové Radeony RX 7900 XTX tak nezapojíte, ale pre tie má Chieftec iný model zdroja Polaris (PPS-850FC) so štyrmi 6+2-pinovými konektormi PCIe. Model (PPS-850FC-A3), ktorý budem testovať, je koncipovaný výhradne pre nové grafické karty Nvidia zo série RTX 4000. V prípade modelov RTX 4070 a nižších viac ako dva 6+2-pinové konektory netreba a pre výkonnejšie modely (od RTX 4070 Ti) je už zase dostupný konektor 12VHPWR.

    Pôvodné vyjadrenie nižšie je tak neplatné…

    Pre majiteľov Radeonov sú k dispozícii 6+2 pinové konektory PCIe. Je ale možno trochu škoda, že iba dva. Špičkové modely RX 7900 XTX tak zapojíte iba po dokúpení adaptéru, ktorý vám z konektora 12VHPWR urobí aspoň jeden, ten posledný a tak potrebný, tretí 6+2-pin PCIe. Prípadne po dokúpení ešte jedného kábla PCIe, pre ktorý zostáva po zapojení všetko, s čím sa tento zdroj dodáva, ešte jedna voľná pozícia. A tak zrejme Chieftec myslí aj podporu až štyroch 6+2-pinových konektorov PCIe, ktorá je uvádzaná na produktových stránkach.

    … model PPS-850FC-A3 má síce iba dva 6+2-pinové konektory, ale Chieftec, ako už viete, to má s ohľadom na podporu výkonnyćh Radeonov a starších GeForce (RTX 3080/Ti a RTX 3090/Ti) vymyslené inak, voľbou modelu PPS-850FC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *