Na trh sa chystá Chieftronic M2. Chladenie bude lepšie ako u M1

Vo vylepšenej skrinke Chieftronic radu M sa očakáva nižšie zahrievanie

Firma Chieftec rozšírila sériu „herných“ skriniek (Chieftronic) modelom M2. Jedná sa o pomerne objemnú skrinku, ktorá ja pozoruhodná vodorovným uložením základnej dosky. Jej predchodkyňu si môžete pamätať z nášho testu. A možno vám z neho utkvelo práve slabšie systémové chladenie, ktoré bude teraz snáď na lepšej úrovni. Má otvorenejší plášť a pribudla napríklad i podpora pozície pre 240-milimetrový radiátor kvapalinového chladiča.

Iba málo skriniek má horizontálne uloženie základnej dosky. Jednou z takých je Chieftronic M1, ktorá už má svoju nástupkyňu. Chieftec totiž nedávno vydal pod svojou hernou značkou Chieftronic model M2 (GM-02B-OP).

Oproti pôvodnej M1 by malo byť v prvom rade vylepšené chladenie. Teda to, k čomu sme mali v testoch staršieho modelu výhrady. Dosiahnuté by to malo byť pre viacero úprav. Skrinka Chieftronic M2 má celkovo deravejší plášť. Sito na čelnom paneli sa zväčšilo a na strope pribudlo. Ten je na M1 kompletne uzatvorený.

Na M2 je navrchu mriežka, za ktorú je možné po novom nainštalovať 240-milimetrového vodníka. Takýto a i väčší kvapalinový chladič (do 280 mm) sa zmestil síce aj do staršej M1 a nič sa v tomto smere nezmenilo ani pri M2, no vrchná pozícia je z pohľadu celkového chladenia zostavy efektívnejšia a navyše v prednej pozícii sú už predinštalované dva 120 mm ventilátory. Tie sú takisto z jedných vecí, ktoré by mali zlepšiť chladenie. Namiesto jedného ventilátora (v M1) sú v M2 tak hneď tri.

Systémové chladenie samé o sebe s dvoma ventilátormi na vstupe a s jedným na výstupe vytvára mierny podtlak, no z pohľadu chladenia efektívny pretlak môžete ľahko dosiahnuť či už použitím kvapalinového chladiča AIO s 240-milimetrovým ventilátorom alebo skrátka len doplnením skrinky o ďalšie dva ventilátory. To môže byť zaujímavé pre používateľov, ktorí preferujú tradičné vežovité chladiče. Limit na ich výšku je pritom neobmedzený – do 200 milimetrov sa zmestia všetky.

Dokonca je táto skrinka koncepčne jedna z mála vhodným aj pre pasívne chladiče NoFan, ktoré sú pri vodorovnej montáži podstatne efektívnejšie. Firma NoFan však minulý rok zbankrotovala a v M2 budú tak najskôr trochu iné zostavy.

Treba poznamenať, že Chieftec sa snaží zjavne nielen o efektivitu chladenia, ale i o vizuálnu efektnosť. Svedčia o tom tak použité ventilátory s A-RGB LED, ale aj oba presklené boky skrinky. Horizontálna montáž základnej dosky má oproti tradičným vertikálnym skrinkám jednu výhodu – nepotrebuje riser PCI Expres na to, aby bola grafická karta čelom k pozorovateľovi. Tento riser je navyše obvykle doplnkové príslušenstvo, ktoré celú skrinku predražuje. To sa ale Chieftronic M2 netýka.

Odporúčanú koncovú cenu M2 Chieftec zatiaľ nezverejnil, ale orientačná predstava sa dá urobiť na základe sumy, za ktorú sa predáva M1 – 90 eur. M2 bude ale zrejme o trochu drahšia (okolo 120 eur?), keďže ma navyše dva osvetlené ventilátory a k nim aj rozbočovač s ovládačom (DF-908).

Podporované formáty základných dosiek sú Mini-ITX a mATX. Objem M2 sa oproti M1 nezmenil, na základe vonkajších rozmerov (398 × 273 × 345 mm) je 37,5 litra. zachované zostali aj proporcie, no Chieftec uvádza podporu o 20 mm dlhších grafických kariet, až do 340 mm. Je možné, že v rámci vnútorného usporiadania sa za účelom lepších možností využívania interiéru nejaké drobnosti menili. Medzi ne patria aj upravené 3,5″ vozíky, do ktorých okrem HDD nainštalujete aj SSD a celkovo je možné naplniť M2 štyrmi internými úložiskami (2× 3,5″ HDD + 2× 2,5″ SSD/HDD alebo 4× 2,5″ SSD/HDD) s palcovými mierami. Podporovaný napájací zdroj je ATX s odporúčanou dĺžkou do 160 mm.

Za zmienku stojí i to, že oceľové plechy na výrobu kostry majú hrúbku 0,8 mm, teda celkom slušnú a určite tak nepôjde o „papierovú“ konštrukciu.

Konektorová výbava pozostáva až zo štyroch konektorov USB, z čoho dva sú štandardu 3.2 gen. 1 a dva štandardu 2.0. S niektorými doskami by mala zmysel aj to, keby boli všetky USB rýchle štandardu 3.2 gen. 1, ale v záujme výrobcu bolo zrejme zachovať čo najväčšiu kompatibilitu so základnými doskami, kde každá má aspoň jeden interný konektor USB 3.2 gen. 1 a jeden USB 2.0. Audio jacky s 3,5 mm sú na skrinke dva, zvlášť výstup a zvlášť vstup na mikrofón.

Tí z vás, čo vlastníte headset so 4-pólovým jackom, budete potrebovať rozdeľovací adaptér. Do obchodov by sa skrinka Chieftronic M1 mala dosať v septembri tohto roku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *