Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Balenie a exteriér

Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Všetci sme asi zvyknutí, že pri skrinkách od škatule zázraky čakať nemusíme, takisto to platí aj tu. Zopár základných parametrov vypísaných na škatuli a bezpečne zabalená skrinka, čo je najpodstatnejšie. Milo ma prekvapil obal, z netkanej textílie v ktorom skrinka prichádza. Častejšie sa používajú obyčajné igelitové vrecká.

Všetko dodatočné príslušenstvo sa nachádza v skrinke, nič nie je bokom, takže nič neprehliadnete. Keď už sme pri tom príslušenstve, tak ho tvorí pomerne stručný manuál bez slovenčiny alebo češtiny, skrutky, gumové krúžky na montáž a pohltenie vibrácií mechanických diskov, a čo najviac zaujme, je diaľkový ovládač ku skrinke.

Väčšina exteriéru je tvorená z temperovaného skla, o hrúbke sa neodvážim písať, pretože ju nie je možné (s nástrojmi ktoré mám) odmerať, vďaka čomu je vidieť vnútro skrinky takmer z každej strany. To znamená, že či sa už pozriete na skrinku cez pravú alebo ľavú bočnicu či zvrchu, stále budete vidieť do vnútra. Má to ale aj svoju temnú stránku, každý jeden dotyk je zvečnený na tejto ploche až do najbližšieho leštenia. 

Jediné funkčne vybavené miesto je po pravej strane predného panela, kde sa nachádza panel s tlačidlami a portami. S tlačidlami na zapnutie a reset tu máme až štyri porty USB (2× 3.1 gen. 1, 2× 2.0) a 2× 3,5mm jack na slúchadlá a mikrofón. Dozaista si všetci vieme predstaviť, že by boli boli porty USB štandardu 3.2 gen. 1 pre väčšiu prenosovú rýchlosť. Nevýhodou bočného umiestnenia ovládacieho panela môže byť ťažší prístup k nemu, ak je umiestnená skrinka na zemi. Zato pri umiestnení skrinky na stôl, čo rozmery aj umožňujú, zo správnej strany (používateľ sedí po pravej strane skrinky), je prístupnosť tohto panela výborná.

Po oboch bokoch predného panela sa nachádzajú prieduchy pre nasávanie chladného vzduchu, ale i tak sú chladiace vlastnosti tejto skrinky pomerne sporné a ani po pridaní intake ventilátorov sa situácia príliš nemení, čo si v rámci testov ukážeme. V strede sa potom nachádza vertikálny výrez, ktorý rozdeľuje predný panel na pravú a ľavú časť. Obidve tieto strany majú vo výreze vertikálne umiestnené osvetlenie LED RGB. A nakoniec zo zospodu sa pýši logo „hernej“ divízie firmy Chiefte – Chieftronic.

Na zadnom paneli je otvor pre I/O základnej dosky a takisto záslepky pre rozširujúce karty, ktoré sú oproti bežnej orientácii vo vežovitých skrinkách, otočené o 90 stupňov. To ihneď napovedá, že do skrinky sa základná doska inštaluje horizontálne a nie vertikálne. Nemožno prehliadnuť ani kruhové výrezy s gumičkou na prestrčenie a hadíc a vyvedenie externého radiátora kvapalinového chladenia, ktorému možnosti vnútri skrinky príliš neprajú. A nakoniec je na výduchu 120mm ventilátor.

Skrinka stojí na gumených nožičkách, ktoré sú trochu kus od kusa viac či menej vysunuté. Je to síce detail, no pôsobí to neesteticky, keď pri pohľade zvrchu jedna nožička vytŕča viac než druhá. Samozrejme, treba sa na to zamerať, pretože to zase až tak do ocí nebije, takže by som to ako nejaký katastrofálny nedostatok nebral. Naspodku sú i dva efektívne prachové filtre s jemným sitom, jeden je priamo pod zdrojom k lepšiemu chladeniu zdroja a druhý pod pozíciami pre disky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Už dlhšie sa chystám položiť otázku niekomu, kto má skúsenosti so sklenenými bočnicami, či sa pod vplyvom statickej elektriny nezachytáva (nenalepuje) z vnútorne strany skla jemný prach. Podľa mňa musia byť časom tie bočnice zaprášené a pri RGB osvetlení čudne “ flakaté „.

    1. Čo sa týka samotného prachu, tak sa zachytáva aj z vnútornej časti. Je toho samozrejme o dosť viac z vonkajšej strany. Konkrétne pri zapnutom RGB teraz v tme vidieť nie je – pozerám na M1tku asi z 3/4 metra. Keď sa na to pozriem bližšie tak ten prach tam vidím. Neviem povedať za akú dobu bude koľko prachu, že sa na to nebude dať pozerať, k tomu záleží aj od prašnosti v miestnosti, účinnosti filtrov atď… Aj tak tvrdím, že najhoršie sú na skle odtlačky, ktoré sú vidieť z každej vzdialenosti. Ak sa čistí počítač pravidelne, tak si nemyslím, že by to mal byť problém (vlhčená servítka, utrie sa sklo a hotovo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *