Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Metodika testovania

Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Metodika testovania

Nakoľko má skrinka z výroby iba jeden ventilátor na výduchu, je dobré si porovnať, ako veľmi a či vôbec dokážu pomôcť ochladzovaniu skrinky ďalšie dva ventilátory na nasávaní pri prednom paneli. Na pomoc som si zobral ďalšie dve „tornáda“od Chieftecu.

Od výrobcu som dostal tip pre lepší airflow, ten som samozrejme aj využil. Konkrétne sa jedná o odňatie predného krycieho panelu, ktorý bráni osvetlovaniu skrinky z predného panela, kde sa nachádzajú dva pásy LED RGB. Nevidím dôvod ho tam mať len kvôli tomuto účelu, ak použijem pre nasávanie vzduchu dva ventilátory, ktoré osvetlovať vnútro budú či tam krycí panel bude alebo nie. Ešte dodám, že do budúcna výrobca plánuje pridať nálepku s upozornením, že pre lepší airflow je treba dať dole krycí panel, ktorý je upevnený na troch skrutkách.

Počas testovania je súbežne spustene spustený Prime95 (Small FFTs) a FurMark, aby sme dosiahli maximálneho zaťaženia, ktoré môže napodobňovať hranie hier alebo inú náročnú činnosť pre procesor a grafickú kartu. Trvanie testov je 10 minút, do ktorých sa už teploty ustabilizujú a merania prebiehajú v predvolených rýchlostiach ventilátora, ktoré je možné prepínať podľa potreby. Na úplnosť doplním, že testy prebiehajú v miestnosti s teplotou 23 stupňov Celzia, v ktorej spodná hranica hlučnosti je 32,8 dBA.

Hlučnosť pri použití jedného ventilátora (0+1):

  • 1. rýchlostný stupeň (low speed) 33,5 dBA
  • 2. rýchlostný stupeň (medium speed) 34,1 dBA
  • 3. rýchlostný stupeň (high speed) 35,9 dBA

Hlučnosť pri použití troch ventilátorov (2+1):

  • 1. rýchlostný stupeň (low speed) 34,0 dBA
  • 2. rýchlostný stupeň (medium speed) 35,7 dBA
  • 3. rýchlostný stupeň (high speed) 37,9 dBA


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Už dlhšie sa chystám položiť otázku niekomu, kto má skúsenosti so sklenenými bočnicami, či sa pod vplyvom statickej elektriny nezachytáva (nenalepuje) z vnútorne strany skla jemný prach. Podľa mňa musia byť časom tie bočnice zaprášené a pri RGB osvetlení čudne “ flakaté „.

    1. Čo sa týka samotného prachu, tak sa zachytáva aj z vnútornej časti. Je toho samozrejme o dosť viac z vonkajšej strany. Konkrétne pri zapnutom RGB teraz v tme vidieť nie je – pozerám na M1tku asi z 3/4 metra. Keď sa na to pozriem bližšie tak ten prach tam vidím. Neviem povedať za akú dobu bude koľko prachu, že sa na to nebude dať pozerať, k tomu záleží aj od prašnosti v miestnosti, účinnosti filtrov atď… Aj tak tvrdím, že najhoršie sú na skle odtlačky, ktoré sú vidieť z každej vzdialenosti. Ak sa čistí počítač pravidelne, tak si nemyslím, že by to mal byť problém (vlhčená servítka, utrie sa sklo a hotovo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *