Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm

Čestvý nízkoprofilový chladič CPU

Chladičov typu top-flow je naozaj poskromne a špeciálne tých nízkoprofilových. Thermalright v nich však vidí potenciál a po AXP-100 portfólio rozširuje ešte menším modelom – AXP-90-Full Copper. V procese zmenšovania sa viac než na rozmery ventilátora tlačilo na pasívnu časť. Po jej znížení by sa chladič zmestí už aj do mnohých úzkych skriniek. No, konečne konkurencia pre Cryorig C7.

Menšie skrinky dokážu pri stavbe počítača vždy nejako prekvapiť. Často býva boj i s výberom a osadením chladiča, pri ktorom sa mieri počítajú na milimetre. Poznáte to, 60-milimetrový chladič je už privysoký a 40mm je zase nižší, než by bolo optimálne. V tomto rozmedzí, okolo tých 50 mm na výšku, existuje už veľmi sľubne vyzerajúci Thermalright AXP-90-Full Copper.

Tento chladič je výnimočný tým, že má z medi vyrobené všetky lamely. Nech už je reálny prínos teplovodivejšieho materiálu akýkoľvek, je to rozhodne jeden z ťahákov, ktorými chce výrobca strhnúť na seba pozornosť.

Zdá sa, že konštrukcia je naozaj solídna. Procesor, respektíve jeho heatspreader je v kontakte s plným blokom, z ktorého vyráža štvorica heatpipe. Tie pretínajú pomerne husté rebrovanie, ktoré je po bokoch, spredu i zozadu spevnené tradičnými zámočkami. Vďaka rebrá dobre držia na svojom mieste a i napriek tomu, že sú lisované, „neplávajú“.

Thermalright AXP-90-Full Copper

Montáž k základnej doske podľa všetkého nepočíta s backplate a držiaky chladiča sa zozadu fixujú na priamo matičkami. Pri tejto hmotnosti (490 g) už backplate chýbať nemusel, rovnako ako nechýba ani pri konkurenčnom Cryorigu C7 (Cu). Oficiálnu podporu výrobca zatiaľ nezverejnil, no pätice AMD AM3(+) a FM1(+)/FM2(+) už zrejme nezahŕňa. Držiaky AMD sú, zdá sa, prirpavené iba na rozteč dier zodpovedajúcu päticim AMD AM4 a Intel LGA 115x.

Porovnaniu s podobným chladičom Cryorigu sa Thermalright nevyhne. Celkovú výšku majú na chlp rovnakú (47 mm). V zvyšných osiach má AXP-90-Full Copper rozmery 97 × 92 mm – Cryorig C7 má obe tieto strany rovnaké (97 mm). Thermalright využíva na odvod tepla štyri kratšie heatpipe, Cryorig zase dve dlhšie, na dvakrát ohnuté. Rozloženie tepla je ale, zdá sa, pekne rovnomerné v obidvoch prípadoch.

V dostupných zdrojoch sme sa nikde nedopátrali k podrobnejším špecifikáciám ventilátora. Vieme, že ide o TL-9015R s hrúbkou profilu 15 mm a s maximálnou rýchlosťou 2700 ot./min. Spodná hranica otáčok je teda neznáma rovnako ako použité ložiská. Je ale pravdepodobné, že pôjde o klzný typ ako i v prípade ventilátora väčšieho chladiča AXP-100-Full Copper.

Thermalright AXP-90-Full Copper

Cena by sa mala pohybovať okolo 45 eur, čo je o 15 eur menej, než sa platíte za Cryorig C7 Cu. Jedným dychom však treba dodať, že štandardná hliníková C7 je podstatne lacnejšia (30 eur). Príplatok za rýdzo medenú konštrukciu je očividne výrazný, no na druhej strane v stiesnených podmienkach SFF môže byť niekedy každý stupeň na nezaplatenie. Hlavne v zostavách optimalizovaných s ohľadom na čo najtichšiu prevádzku.

Thermalright AXP-90-Full Copper sa už začal predávať na čínskom trhu a v túto chvíľu ťažko odhadovať, či sa dostane i do našich obchodov.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe

V dnešní době jsou mezi hráči a nadšenci do počítačů v oblibě vizuálně atraktivní all-in-one chladiče, které tak berou práci nejvýkonnějším vzduchovým chladičům. Proto těší, když se objeví nějaký nový ambiciózní vzduchový chladič, který by mohl do této oblasti zase přivát svěží vítr. Takovou novinku teď předvede Thermalright Frost Spirit 140: hodně masivní dvouvěžový chladič, jenž by mohl vyzvat klasiku typu Noctua NH-D15. Celý článok „Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava

Firmu SilentiumPC spopularizovala predovšetkým veľmi úspešná séria chladičov Fera. V jej tieni sú však desiatky ďalších produktov, ktoré sa títo Poliaci snažia zatraktívňovať. Minimálne teda pre bežných spotrebiteľov kupujúcich očami, pretože ide o skrášľovaciu procedúru pridaním LED RGB. Čerešničkou na torte pre Fortis 3 RGB je potom kompletné poniklovanie od coldplatu až po predposledné rebro. Celý článok „Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej. Celý článok „Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *