Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm

Čestvý nízkoprofilový chladič CPU

Chladičov typu top-flow je naozaj poskromne a špeciálne tých nízkoprofilových. Thermalright v nich však vidí potenciál a po AXP-100 portfólio rozširuje ešte menším modelom – AXP-90-Full Copper. V procese zmenšovania sa viac než na rozmery ventilátora tlačilo na pasívnu časť. Po jej znížení by sa chladič zmestí už aj do mnohých úzkych skriniek. No, konečne konkurencia pre Cryorig C7.

Menšie skrinky dokážu pri stavbe počítača vždy nejako prekvapiť. Často býva boj i s výberom a osadením chladiča, pri ktorom sa mieri počítajú na milimetre. Poznáte to, 60-milimetrový chladič je už privysoký a 40mm je zase nižší, než by bolo optimálne. V tomto rozmedzí, okolo tých 50 mm na výšku, existuje už veľmi sľubne vyzerajúci Thermalright AXP-90-Full Copper.

Tento chladič je výnimočný tým, že má z medi vyrobené všetky lamely. Nech už je reálny prínos teplovodivejšieho materiálu akýkoľvek, je to rozhodne jeden z ťahákov, ktorými chce výrobca strhnúť na seba pozornosť.

Zdá sa, že konštrukcia je naozaj solídna. Procesor, respektíve jeho heatspreader je v kontakte s plným blokom, z ktorého vyráža štvorica heatpipe. Tie pretínajú pomerne husté rebrovanie, ktoré je po bokoch, spredu i zozadu spevnené tradičnými zámočkami. Vďaka rebrá dobre držia na svojom mieste a i napriek tomu, že sú lisované, „neplávajú“.

Thermalright AXP-90-Full Copper

Montáž k základnej doske podľa všetkého nepočíta s backplate a držiaky chladiča sa zozadu fixujú na priamo matičkami. Pri tejto hmotnosti (490 g) už backplate chýbať nemusel, rovnako ako nechýba ani pri konkurenčnom Cryorigu C7 (Cu). Oficiálnu podporu výrobca zatiaľ nezverejnil, no pätice AMD AM3(+) a FM1(+)/FM2(+) už zrejme nezahŕňa. Držiaky AMD sú, zdá sa, prirpavené iba na rozteč dier zodpovedajúcu päticim AMD AM4 a Intel LGA 115x.

Porovnaniu s podobným chladičom Cryorigu sa Thermalright nevyhne. Celkovú výšku majú na chlp rovnakú (47 mm). V zvyšných osiach má AXP-90-Full Copper rozmery 97 × 92 mm – Cryorig C7 má obe tieto strany rovnaké (97 mm). Thermalright využíva na odvod tepla štyri kratšie heatpipe, Cryorig zase dve dlhšie, na dvakrát ohnuté. Rozloženie tepla je ale, zdá sa, pekne rovnomerné v obidvoch prípadoch.

V dostupných zdrojoch sme sa nikde nedopátrali k podrobnejším špecifikáciám ventilátora. Vieme, že ide o TL-9015R s hrúbkou profilu 15 mm a s maximálnou rýchlosťou 2700 ot./min. Spodná hranica otáčok je teda neznáma rovnako ako použité ložiská. Je ale pravdepodobné, že pôjde o klzný typ ako i v prípade ventilátora väčšieho chladiča AXP-100-Full Copper.

Thermalright AXP-90-Full Copper

Cena by sa mala pohybovať okolo 45 eur, čo je o 15 eur menej, než sa platíte za Cryorig C7 Cu. Jedným dychom však treba dodať, že štandardná hliníková C7 je podstatne lacnejšia (30 eur). Príplatok za rýdzo medenú konštrukciu je očividne výrazný, no na druhej strane v stiesnených podmienkach SFF môže byť niekedy každý stupeň na nezaplatenie. Hlavne v zostavách optimalizovaných s ohľadom na čo najtichšiu prevádzku.

Thermalright AXP-90-Full Copper sa už začal predávať na čínskom trhu a v túto chvíľu ťažko odhadovať, či sa dostane i do našich obchodov.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče. Celý článok „BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají). Celý článok „Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *