Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol

Corsair RS140 Max a RS120 Max

S ventilátormi RS Max Corsair mieri naozaj vysoko. Naprieč najpopulárnejšími formátmi 120 a 140 mm technicky zapracoval to, čo by malo definovať možno i najefektívnejšie ventilátory svojho druhu. Najmä, pokiaľ ide o 140 mm variant. Aj ten má hrúbku 30 mm, čo v kombinácii so zakrivenými LCP lopatkami z neho robí teoretického favorita na zisky mnohých „prvých miest“.

Na základe konštrukčných vlastností možno konštatovať, že nové ventilátory Corsair RS Max do počtu rozhodne nebudú. Oporu tohto tvrdenia máme v znalostiach správania sa určitých prvkov na iných, konkurenčných ventilátoroch. A tie Corsair v tomto prípade veľmi dobre kombinuje. Všetkým sa v tomto článku postupne preberieme.

Prvá vec, ktorá Corsair RS Max charakterizuje, je profil hrubý 30 mm, teda o 5 milimetrov hrubší, ako býva štandardne u drvivej väčšiny iných ventilátorov. Na jednej strane sa tým síce zhorší kompatibilita, ale pokiaľ ide o „výkon“, tak ten bude vyšší. A čím reštriktívnejšie prostredie, tým viac môže tento aspekt zavážiť. Väčšia hrúbka má vplyv hlavne na vyšší statický tlak, vďaka ktorému je pokles prietoku cez prekážku nižší práve pre tú extra hrúbku navyše. To vieme aj z testov Phanteks T30 (takisto ventilátor s hrúbkou 30 mm), na ktorý sa menší, 120-milimetrový ventilátor Corsair (RS120 Max) aj nápadne podobá – sedem LCP lopatiek veľmi podobnej geometrie.

Najväčší rozdiel (oproti T30) je, pokiaľ ide o prietok, v tom, že pri ventilátor Corsair dosahuje „iba“ 2000 ot./min. Jednou z istých vecí teda je, že RS120 Max bude v porovnaní s Phanteks T30 (s 3000 ot./min) dosahovať nižší maximálny prietok vzduchu (Corsair uvádza 122,33 m3/h).

Pri nižších otáčkach, pri porovnateľnom prietoku vzduchu, už ale môže byť Corsair tichší (ako T30). Môže, ale i nemusí. To záleží na viacerých veciach, ktoré sa ukážu až v testoch. Elitný ventilátor Phanteks má v tomto smere stále určité rezervy a je čo ladiť, aby bola hlavne pri vyšších rýchlostiach dosahovaná nižšia hlučnosť. Otázka samozrejme je, čo je spôsobované základným tvarom rotora (ten má RS120 Max podobný) a čo ostatnými prvkami.

Medzi konkurenčnými modelmi bude pravdepodobne ešte viac (než RS120 Max) vynikať 140-milimetrový variant RS140 Max (s max. 1600 ot./min, respektíve 176,70 m3/h). Čeliť bude podstatne menšej konkurencii (špičkových 140 mm ventilátorov je menej ako 120 mm). Rovnako ako BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 má na pomery 140 mm ventilátory menší počet lopatiek (7), medzi ktorými sú aj pomerne veľké medzery. To však automaticky neznamená, že nebudú dosahované špičkové výsledky. Tie sú aj pri 140 mm BeQuiet! Silent Wings Pro 4, ktorý v nereštriktívnom prostredí dosahuje vyšší prietok ako 9-lopatkový Thermaltake Toughfan 14 Pro.

Ventilátory Corsair RS140 Max a Corsair RS120 Max (vpravo)

Na prekážkach sa už ale redší dizajn lopatiek rotora ventilátora BeQuiet! (podobne, ako je ako u Corsair RS140 Max) začína prejavovať a v dôsledku nižšieho statického tlaku voči ventilátoru Thermaltake stráca. Práve statický tlak Corsair u RS140 Max zvyšuje hrubším profilom (než má konkurenčný Silent Wings Pro 4). Či takéto opatrenie bude na Toughfan 14 Pro stačiť aj na radiátoroch, na ktorých je ventilátor Thermaltake mimoriadne efektívny, snáď onedlho zistíme (v testoch). Polymer tekutého kryštálu (LCP) je, mimochodom, použitý aj na rotor Corsair RS140 Max.

Spoločné pre oba varianty ventilátorov Corsair RS Max sú „magnetické“ ložiská sľubujúce mimoriadne nízke trenie a hlučnosť na tejto úrovni má byť veľmi nízka.

Corsair „magnetic dome“ bearing

Cena za jeden ventilátor RS120 Max je v európskom e-shope Corsair 44 eur/cca 1105 Kčza trojbalenie aktuálne zaplatíte približne 119 eur/cca 2990 Kč.

V prípade RS140 Max je to cenovo cca 55 eur, respektíve nejakých 1255 Kč za kus alebo 94 eur/cca 2360 Kč za dvojbalenie. 140 mm ventilátory pri sa pri viacerých kusoch predávajú evidentne viac po pároch (napríklad na 280 mm radiátory kvapalinových chladičov), zatiaľ to u 120-milimetrových po troch. Bude to zrejme pre vysokú popularitu 360 mm radiátorov, ale i skriniek, do ktorých za čelný panel či pod strop zapadnú akurát tri ventilátory.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením

SSD používající k přenosům rozhraní PCI Express 5.0 už jsou na trhu rok, ze začátku ale vyšla s nižšími rychlostmi, než jaké by se zhruba daly označit za typický potenciál PCIe 5.0. To teď ale dohánějí dodatečně vydávané rychlejší verze modulů. S tou přišel i Corsair a jeho moduly MP700 Pro SE nabízejí rychlost až 14 000 MB/s. A opět si je můžete pořídit rovnou s vodním blokem pro zapojení do custom chladicího okruhu. Celý článok „Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (40) Pridať komentár

  1. mam jednu dobru a jednu zlu spravu.. ktoru dam prvu? Ok… dobra sprava je, ze sa ten max140x30 zmesti do stredu NH-D15 (horsie to bude s upinacim mechanizmom, ale to sa dako vymysli. Ta zla sprava je, ze za 55€ to kupi akurat tak Elon Musk, ten kupuje predrazene k…raviny. Ked to klesne tak na polovicu, da sa o tom premyslat.

    1. Veľmi dobrá poznámka, to k NH-D15. A ešte atraktívnejší by mohol byť prejiteľov NH-D15S, ktorý sa dodáva iba s jedným ventilátorom. Tá medzera medzi vežami NH-D15(S) je natoľko veľká, že pri nižšej rýchlosti nedochádza k dosť dobrému ochladzovaniu prednej veže a tým pádom je ten chladič už pomerne nefektívny a lepšie na tom je i viacero starých jednovežových chladičov s jedným ventilátorom. Okrem toho, že sa dôjde k lepšiemu ochladzovaniu prednej veže už len tým priblížením sa ventilátora k rebrám, tak RS140 Max bude mať v tomto prostredí pri rovnakej hlučnosti výrazne vyšší prietok vzduchu.

      Jasné, tá cena za ventilátor je vysoká, ale obávam sa, že lacnejšia nebude ani nová generácia Noctua NF-A14…

      1. tak vzhladom na to, ze s vypnutou A15 v strede tej noctui mam 83°C (ale pc huci viac ako ked je zapnuta), tak si myslim, ze ziadnu lepsiu vrtulu a ani 2 nepotrebujem. Mam to nastavene tak, ze teraz ked je v mietstnosti 25°C to drzi 76° procesor pri cca 900-1000rpm. Pocut to, niekto by to nastavil na vyssiu teplotu a nizsi hluk, ale mne to vyhovuje takto.

        1. V tom prípade je ale pravdepodobné, že v rámci tejto situácie by porovnateľnú prácu odviedol aj chladič s výrazne menším pasívom, než má NH-D15 (napríklad NH-U12S). Bola to len poznámka k tomu, že vo vysokej záťaži špeciálne na jednoventilátorovom variante (NH-D15S) najmä pri nízkych otáčkach tá nadštandardne veľká medzera medzi vežami degraduje chladiaci výkon pre neefektívne ochladzovanie prednej veže.

          1. Nad přední věž jednu 120mm vrtuli. Hezky se vleze nad ramky. Součástí D15s je i spona na druhý ventilátor.

              1. D15 má podobne ako (moja) U14 na boku rebier 2 zuby…jeden pre štandardnú hrúbku a jeden pre ventilátor s hrubšou antivibračnou podložkou (ktorú odporúčajú použiť pri pull zapojení ventilátora).
                … takže tam problém nebude

              2. Skôr vidím problém pre tú RS Max 140 (čo chce dať do stredu), lebo tie spony sú určené pre štandardnú rozteč 120… keď to bude chcieť roztiahnuť na 140, tak sa tá spona ešte viac sploští a pri hrubšom ventilátore to potom asi už nenatiahne.

    2. Bude záležet na tom, kolik si jich hodláš dopřát. Pokud bude zapotřebí jen jeden právě k chladiči cpu, nevidím v tom nic zvláštního. Je málo pravděpodobné, že by se člověk rozvášnil a vybavil jimi celou skříň. Takové peníze pak určitě mají smysl jinde.

      1. Pri porovnateľnej rýchlosti by RS140 Max nemal mať nikdy (bez ohľadu na prostredie) dosahovať nižší prietok ako geometricky podobný (aj keď teda užší) BeQuiet! Silent Wings Pro 4, ale evidentne je pri nich hlučnejší. A v režimoch normalizovaných podľa hlučnosti tak bude prirodzene strácať. Uvidíme, čo tie nízke rýchlosti, s nimi by sa ten trend mohol obracať.

        1. Hlavně, nerestriktivní prostředí je tak trochu jako neposkvrněné početí. Rád si na vaše výsledky počkám, Ľubo.

              1. nj…preto som napísal bez ohľadu na cenu … tam môže Arcticu konkurovať len Endorfy, IDCooling, a hlavne ThermalRight a možno ešte zopár…
                No a keďže QZ 25 dBA bude cca Ľubových 36 (možno až 39) dBA, tak sa bude asi v oblasti 31 až 36 dBA pohybovať na popredných priečkach … a o tom, že nezíska SmartBuy bolo jasno už dávnejšie…čííí? 😛

                1. No jo, ale to jsou spekulace. Nakonec možná bude i v nejnižších úrovních selhávat a pětilopatkový návrh Arcticu zůstane nepřekonaný. A peněz jak za kozu 😅

                  1. –„…No jo, ale to jsou spekulace…“
                    No to sú 🙂 ,… ale založené/opreté o merania Arisa a o Tvoj zdroj. alebo som spravil niekde chybu?

                2. SmartBuy! pre RS140 Max? 50-eurový ventilátor môže z našich ocenení získať iba „Top-notch“. Na to by ale musel dosahovať vo väčšine smeroch najlepšie výsledky. 🙂

                  1. No šak som napísal…
                    –„…a o tom, že nezíska SmartBuy bolo jasno už dávnejšie…“
                    Čííí? 🙂

                    1. Jasné, Top-notch je ale vzácnejšie ocenenie (ako Smart buy!). To získali iba tri ventilátory (Noctua NH-A12x25, Phanteks T30 a Thermaltake 14 Pro). Smart buy! je frekventovanejší a skôr ako o „narážaní o strop“ (o tom je Top-notch) reflektuje „atraktívny pomer ceny k výkonu“. 🙂

                    2. Jj…ani top-notch som nespomínal… 🙂

                      Jediné, čo som pôvodne napísal, že to vyzerá to na nového lídra v nereštriktívnom prostredí v 31 a 33 dBA… Toto tvrdenie je opreté o merania, ktoré Aris síce robí,… ale neporovnáva ventilátory na nižších hladinách …
                      Z Arisových porovnaní mňa zaujíma len 20 dBA…

                      A áno o použiteľnosti statického tlaku pri 0 prietoku alebo PQ krivkách viem, šak sme sa o tom viac krát bavili…

                      Potom pacient dal link (za ktorý ďakujem), kde to nevyzeralo nejak super pre tento ventilátor…lebo v defaulte je tam 25 dBA.
                      Tak som mu chcel ozrejmiť, že ja som myslel iba v nereštriktívnom prostredí na nízkych hladinách hluku…viem, že nemá rád hausnumerá…to moje vyjadrenie bolo opreté o merania ( urobil som prepočet)

                      No a keďže som už s QZ do styku prišiel, tak som vedel, že tam bude aj 20 dBA, tak som ho chcel upriamiť na meranie na tejto hladine
                      Hawk
                      PS: neviem či sa mi niekedy podarí vyjadrovať sa úplne jasné a jednoducho… buď tam dávam veľa info a ľudia preskakujú (podľa ženy nudné)…alebo málo, mysliac si, že si ľudia domyslia (podľa ženy nejasne)…kua 🥲

                    3. „Jj… ani top-notch som nespomínal… :-)“

                      Viem a myslím, že tvojim myšlienkam rozumiem. Ilúziu „ja o voze a ty o koze“ možné robí to, že mám rád ľahký off-topic, ktorý otvára nové otázky. 🙂

                      „… o použiteľnosti statického tlaku pri 0 prietoku alebo PQ krivkách viem…“

                      V duchu zabehnutých trendov, haha, len poznamenám, že pekne to ilustrujú aj výsledky TF 14 Pro. Pri porovnateľnom prietoku iných 140 mm ventilátorov (v nereštriktívnom prostredí) má výrazne nižší statický tak, ale aj napriek tomu má najvyšší prietok cez radiátory? Čím to? No, P/Q krivky pracujú s odporovou závislosťou iba „teoreticky“ – neprakticky, chybne.

                    4. –„…V duchu zabehnutých trendov, haha,“…

                      Ale šaq, čo si nem pamätáš …šak sme o tom aj hovorili (telefonicky) a nie len písali a proti Tvojej argumentácií som nič nenamietal,… namietal som len to, že Aris to asi nerobí len pri 0 prietoku, ale že tá jeho mašina to robí pri rôznych úrovniach odporu (podľa tých údajov to tak vyzerá)
                      https://hwbusters.com/cooling/corsair-rs140-max-fan-review/4/

                      A to… „ja o voze a ty o koze“ … som nemyslel primárne na Teba (niekedy aj ty a niekedy aj pacient) … a myslím, že som aj vyjadril, (podľa mňa) dostatočne jasne, že chyba bude asi vo mne …viď to PS…čííí? 😛
                      Hawk^2

                    5. — „… jeho mašina to robí pri rôznych úrovniach odporu (podľa tých údajov to tak vyzerá)…“

                      No, musím si niekedy na to vyhradiť čas a zistiť, ako a čo presne ten Longwin robí. Dve veci sú ale snáď jednoznačné, a síce, že Aris tie výsledky nedokáže dosť dobre interpretovať a potom i to, že tie merania pri nenulovom prietoku asi nezohľadňujú akustické efekty prekážok?

                      Longwin LW-9266 je pozoruhodný stroj, o tom žiadna… ale závery HWU sú z môjho pohľadu dosť nedotiahnuté a odtrhnuté od reality (zopár som ich čítal…). O tom sme sa tiež bavili a radšej to nejdem rozvádzať. Asi mi to neprísluší… ale zase keď teraz konečne začneme publikovať testy zdrojov, tie budú zase „paródiou“ na Arisovu prácu v tomto smere. To viem, uvedomujem si, a snáď i on vie, že tým ventilátorom dosť dobre nerozumie. A už fakt mlčím. 🙂

                    6. –„… že tie merania pri nenulovom prietoku asi nezohľadňujú akustické efekty prekážok?“
                      no to určite nie… merania hluku robí podľa jednotlivých nastavení PWM (po 10%) v komore
                      a potom to dá do mašiny, kde už hluk nemeria…

                      o praktickosť mu asi až tak nejde… jemu ide o nazvime to certifikačný prístup … a keď som mu navrhoval, (nie len ja) nejaké 2 praktické veci, t.j. na prachovom filtri a pred mriežkou, tak o to nemá záujem… a nemá na to ani chuť…

                    7. „… o praktickosť mu asi až tak nejde… jemu ide o nazvime to certifikačný prístup…“

                      Jasné, rozumiem, rešpektujem, ale osobne hľadám vo veciach iný typ poznania. A nehodnotím, či je to lepšie alebo horšie, aj keď formulácie typu „vyšší statický tlak (meraný pri nulovom prietoku) = lepší na radiátory“ mi krv trochu pijú, keďže sa pri vhodných príležitostiach snažím poukazovať na to, že to úplne neplatí. 🙂

                    8. –„… A už fakt mlčím. „
                      a to je presne niečo, čo som nechcel dosiahnuť … chcem presný opak ;-P
                      A to zase súvisí s tými mojimi vyjadrovacími schopnosťami … 🙁
                      Mňa naopak veľmi teší, keď sa Ty alebo Pacient, ale aj ďalší vyjadria!!!
                      Roobovi hercovia do toho 🙂

                    9. –„…mi krv trochu pijú, keďže sa pri vhodných príležitostiach snažím poukazovať na to, že to úplne neplatí.“
                      Ja viem, a potvrdzujem túto tvoju snahu 🙂
                      Onedlho sa k tomu vyjadria aj pán Pearson a Cramer … len čakám na isté dáta 😛

                    10. „… a to je presne niečo, čo som nechcel dosiahnuť … chcem presný opak ;-P.“

                      Je zbytočné sa s niekym hašteriť a dokazovať si, kto má väčší… skill. Jasné, robí sa to tak dnes, ľudí to tiahne… ale ani nie tak tá obsahová zložka ako tá medziľudská konfrontácia. My sme zvolili inú taktiku, vysvetľovať v textoch, čo a prečo sa deje. To, že niekto trebárs Wallossekovi žerie úplne absurdné nezmysly možno aj preto, že používa mikroskop (bez ktorého sa k relevantnému poznaniu nedá dostať, haha) je už ich boj.

                      Napríklad si spomínam, ako ten jeho recenzent (Pascal) argumentoval, že oni vlastne merajú vibrácie ventilátorov presnejšie ako mi, pretože ich intenzitu vedia analyzovať zo spekrtografov. Neviem, no? Čo iné si o tom myslieť ako to, že nemá šajnu, „ktorá bije“. Ale riešiť to v rámci nejakých sporov verejne, ako na seba naťahuje pozornosť napríklad Der8bauer, ktorého som kedysi považoval za ťažkého profíka… neviem, no. Sa vždy nad týmito vecami, čo deformujú verejnú mienku, vyzúrim nikde medzi štyrmi očami a tým to musí hasnúť, aby sme sa neznížili, ako to kedy The Patient správne poznamenal, na ich úroveň. 🙂

                    11. –„…Je zbytočné sa s niekym hašteriť a dokazovať si, kto má väčší..“
                      Ja si myslím, že tu na HWC sa to miestnych diskutérov netýka ( možno má jeden trošku ostrejšie vyjadrenia)… diskusia je väčšinou korektná…teda aspoň podľa mojich pozorovacích schopností.
                      (inak ďakujem za korekciu)
                      …k tým YouTuberom…no chcú hlavne zarobiť…flame-war je cesta…tak to chce „plebs-ľud“… Chlieb a hry

                    12. Jasné, nebola to narážka na miestnych diskutérov, ale na to, akože nemá cenu sa zapájať do týchto novodobých zábavok, kde sa etický kódex nezmestil na rebríček priorít. Keď na Igorslab robili tie podvody okolo Apex Stealth Metal, tak nám prišlo veľa správ, aby sme ten ventilátor otestovali a uviedli veci na pravú mieru. Ale prečo meniť plán/poradie testovaných ventilátorov? Snáď nie pre to, že nejaká nedôveryhodná osoba si neváži svojich čitateľov a robí z nich pre peniaze blbcov.

                      A čo tie haluze okolo NF-A12x25 PWM, kde má byť vzorka z 2023 výrazne hlucnejšia ako z 2020? Pritom z ich vlastných spektrorafov je jasné, že sa im naprieč rokmi zmenil noise floor a Noctua je v tom úplne nevinne. Prístup Noctuy je tu ale veľmi inšpiratívny. Urobiť toto nejakým eventuálne našim ventilátorom (keby sme niekedy nejaké vyrábali :)), tak to asi nenechám „len tak“.

                      Ale toto sme už ťažko OT a lepšie to bude utnúť. 🙂

            1. „Myslel som, že bude viesť iba v nereštriktívnom prostredí…“

              Práveže od ventilátora s konštrukčnými vlastnosťami RS140 Max očakávam najlepšie výsledky na radiátore. Ak je v relatívnom rebríčku vysoko v nereštriktívnom prostredí, tak na radiátoroch by mal byť ešte vyššie. Z dôvodu, že na nich viac profituje s nadštandardného statického tlaku, ktorý má (napríklad oproti SWP4) vďaka tomu hrubšiemu profilu.

              Mimochodom, smerom k vyšším rýchlostiam sa stáva menej a menej atraktívny aj Phanteks T30 oproti Noctua NF-A12x25 PWM. Pri nízkych otáčkach už ale ventilátor Phanteks konkurenčnú Noctuu v prekonáva vždy, bez ohľadu na prekážku. Pri porovnateľnej hlučnosti má vyšší prietok.

              1. –„…RS140 Max očakávam najlepšie výsledky na radiátore…“
                To sa očakávalo (aj keď, ja skôr pri 120 ako pri 140 – väčšia jalová časť), viď názov tvojho článku 😉 …
                1) Ale prvé meranie, čo som našiel (Aris) ukázalo, že tomu asi tak nebude – nižší statický tlak.
                2) Avšak som si všimol pomerne vysoký prietok na nižších zvukových hladinách, ktoré Aris ignoruje.
                3) Potom pacient pridal zdroj, kde je tento ventilátor na vrchole (delením) aj pri 25 dBA a preto som napísal, že (na základe Arisa) som myslel, že bude viesť iba v nereštriktívnom prostredí, ale (na základe QZ) ukazuje, že aj na radiátory pri nízkych úrovniach hlasitosti.
                Je to napísané teraz jasne a zrozumiteľne…lebo niekedy mám pocit… že ja o koze a niekto o voze…
                Prvá reakcia ( opretá o HWB), druhá o (QZ)… čííí? 🤔

                1. Za androidové opravy sa ospravedlňujem
                  (delením) = malo byť: delenom
                  že aj na radiátory = malo byť: že aj na radiátore

                2. Je pravda, že medzery medzi lopatkami RS140 Max sú väčšie a bez prekážok pri porovnateľnej rýchlosti možno asi očakávať podobný prietok, aký dosahuje geometricky podobný Silent Wings Pro 4. Áno, ten na radiátoroch stráca a celkom stáva na frak od Thermaltake Pro 14, ale to aj preto, že majú porovnateľnú hrúbku. RS140 Max má +5 mm a síce neverím, že to môže na TT stačiť, od SWP4 sa s najväčšou citeľne odtrhne, pokiaľ ide o prietok pri rovnakých otáčkach. Ventilátor Corsair bude pri nich zrejme hlučnejší, ale nemusí to byť „oveľa“ a vo finále bude RS140 Max na cez radiátor dosahovať výrazne vyšší prietok na dBA. Výhoda Corsairu potom môže byť aj v LCP lopatkách a nižších vibráciách (oproti SWP4), v dôsledku ktorých bude chod na tejto úrovni tichší. Ale uvidíme…

                  Statický tlak pri nulovom prietoku je mimoriadne nepraktická veličina a pokiaľ sa s ňou praxuje v praxi a robia sa na jej základne nejaké predikcie, tak i veľmi zavádzajúca. Tu si treba uvedomiť, že pri nulovom prietoku je výkon motorčeka úplne iný (vyšší), ako v akejkoľvek praktickej situácii.

              2. –„…Mimochodom, smerom k vyšším rýchlostiam sa stáva menej a menej atraktívny aj Phanteks T30 oproti Noctua NF-A12x25 PWM. Pri nízkych otáčkach už ale ventilátor Phanteks konkurenčnú Noctuu v prekonáva vždy, bez ohľadu na prekážku. Pri porovnateľnej hlučnosti má vyšší prietok.“
                Áno. Presne tak…
                To je niečo, čo som si všimol aj ja…
                Za ďalšie, som internými meraniami prišiel na to, že z cca 20% PWM na 50% PWM teplota klesne cca o 1-2 °C a hluk vzrastie o 4-5 dBA, zatiaľ čo pri náraste na 100% PWM mi klesne teplota už len o cca 0,5 až 1 °C a hluk vzrastie viac ako 10 dBA
                Aj preto sa skôr orientuje na hladiny 31, 33 a 36

  2. inaq teraz pomimo…experiment denného/nočného režimu si zavrhol, alebo len počas staromestských slávností?
    Ľubomír Samák – 26. 5. 2024 o 0:08

    1. Hmm, vlastne ani neviem. Často sa to mení, vždy tak nejako s ohľadom na množstvo povinností. Akékoľvek spoločenské akcie idú tak nejako mimo mňa. Teda, s výnimkou tých „vlastných“, ktoré teraz, ako vieš, pripravujeme. 🙂

      1. To chceš povedať, že si nebol na staromestských …no tfujjj … ja som musel 🙁
        Ale čiastočne na chvíľku aj chcel … keď dcérka vystupovala (Cipovička) 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *