Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Phison E27T přináší top PCIe 4.0 výkon i do levnějších SSD

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4.

Corsair měl v nabídce highendový modul MP600 Pro, což byl zástupce PCIe 4.0 SSD s řadičem Phison E18. Tato novinka se jménem MP600 Elite působí, jako by opět šlo o highend, ale ten už se mezitím posunul na PCI Express 5.0 (SSD Corsair MP700 Pro) a moduly MP600 Elite jsou založené na mainstreamovém úspornějším řadiči Phison E27T, což je jen čtyřkanálový řadič a dokonce jde o „DRAMless“ řešení používající jen HMB (64MB blok v RAM počítače).

Ovšem díky tomu, že je řadič generačně pokročilejší a je použitá nová rychlejší paměť NAND, by měl výsledkem být výkon, který může předchozímu highendu MP600 Pro konkurovat. Toto doufejme teď uvidíme napříč trhem u dalších nových mainstreamových SSD.

Moduly Corsair MP600 Elite mají klasické provedení modulu M.2 s délkou 80mm a budou nabízené jednak s pasivním chladičem (poměrně funkčně vypadajícím hliníkovým pasivem), nebo bez chladiče. To se vám hodí, pokud vaše deska již chladič má připravený. Dostupné budou kapacity 1 TB a 2 TB ze začátku, v dubnu má být vydána také 4TB verze.

Corsair MP600 Elite

Řadič Phison E27T je vyráběný 12nm procesem (u TSMC) a je čtyřkanálový, s podporou pokročilého ECC algoritmu 4K LDPC (oproti dřív používanému 2K LDPC ECC). Má rozhraní PCIe Express 4.0 ×4 a jak už bylo řečeno, jde o DRAMless design bez mezipaměti DDR4 nebo LPDDR4 (což je levnější na výrobu, potenciálně i trošku úspornější za chodu). V modulu je použitá 3D TLC NAND, nenastává tedy žádné nahrazování za QLC. Podle Tom’s Hardware, který SSD recenzoval, je použitá 3D TLC NAND od Kioxia, a to generace BiCS6 se 162 vrstvami. Přesný typ se asi může časem změnit (že jde o TLC, je ale specifikacemi dáno).

NVMe SSD Corsair MP600 Elite ve verzi pro PlayStation 5

Důležité je, že toto SSD podporuje všechny šetřící režimy a jeho klidová spotřeba může v režimu DevSLP být nižší než 5 mW. Mělo by tedy vedle desktopů být vhodné i pro notebooky. Corsair ho také inzeruje jako vhodný modul k rozšíření kapacity úložiště v konzoli PlayStation 5, která na to má slot M.2 – Corsair pro ní má speciální verzi MP600 Elite, lišící se světlou barvou chladiče. Maximální spotřeba je u 2TB modulu dle recenze údajně okolo 5,7 W.

Až 7000 MB/s

Výkon má dosahovat až na 7000 MB/s při sekvenčním čtení a až 6500 MB/s při sekvenčním zápisu pro 2TB model, respektive 6200 MB/s pro 1TB (to bude ale jako obvykle při zapisování do pseudoSLC cache). V náhodném přístupu má být dosahováno až 1 000 000 IOPS při čtení. V náhodných zápisech zvládne 1TB model 1 000 000 IOPS, 2TB model až 1 200 000 IOPS. Vyšší výkony 2TB modelu budou kvůli tomu, že obsahuje více NAND čipů, mezi které se zátěž rozloží.

Corsair MP600 Elite s chladičem

Řadič Phison E27T by mimochodem měl být schopen i o trošku vyšších čísel, protože výrobce udává až 7400/6700 MB/s a až 1 200 000 IOPS i v náhodném čtení. Některé podobné moduly dalších výrobců tak mohou být i o něco rychlejší.

Corsair MP600 Elite s chladičem

Garantovaná výdrž při přepisech odpovídá 600 cyklům (600 TB zápisů pro 1TB, 1200 TB zápisů pro 2TB modul) a záruka je obvyklá pětiletá. Oficiální ceny v obchodě Corsairu jsou 90 $ za 1TB model a 165 $ za 2TB model. To by u nás odpovídalo necelým 2500 Kč / 100 € a 4600 Kč / 185 €.

Za tyto ceny nebo ještě nižší se ale nyní prodávají díky předchozím slevám mnohé výkonné moduly vyšších tříd, takže reálně budou tyto Corsairy MP600 Elite výhodné, až když se budou také prodávat za nižší než doporučené ceny – což by vzhledem k výrobním nákladům mělo eventuálně nastat. Výrobci často u nově vydávaných SSD na začátku uvádějí přestřelené „MSRP“ (další nedávný případ je třeba Samsung SSD 990 Evo), takže tyto částky zatím berte s rezervou, důležitá bude realita v obchodech. U nás zatím dostupnost v eshopech nenastala, ale prodej už má globálně běžet, takže by se to asi brzo mělo změnit.

Zdroje: Corsair, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením

SSD používající k přenosům rozhraní PCI Express 5.0 už jsou na trhu rok, ze začátku ale vyšla s nižšími rychlostmi, než jaké by se zhruba daly označit za typický potenciál PCIe 5.0. To teď ale dohánějí dodatečně vydávané rychlejší verze modulů. S tou přišel i Corsair a jeho moduly MP700 Pro SE nabízejí rychlost až 14 000 MB/s. A opět si je můžete pořídit rovnou s vodním blokem pro zapojení do custom chladicího okruhu. Celý článok „Corsair MP700 Pro SE: 14 GB/s SSD rovnou s vodním chlazením“ »

 •  
 •  
 •  

Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol

S ventilátormi RS Max Corsair mieri naozaj vysoko. Naprieč najpopulárnejšími formátmi 120 a 140 mm technicky zapracoval to, čo by malo definovať možno i najefektívnejšie ventilátory svojho druhu. Najmä, pokiaľ ide o 140 mm variant. Aj ten má hrúbku 30 mm, čo v kombinácii so zakrivenými LCP lopatkami z neho robí teoretického favorita na zisky mnohých „prvých miest“. Celý článok „Corsair RS Max: Ventilátory, ktoré sa môžu predrať na vrchol“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *