Thermaltake Toughfan 14 Pro: Jednotka na radiátory

Detaily Thermaltake Toughfan 14 Pro

Výber špičkových ventilátorov formátu 140 mm je síce pomerne úzky, ale je tu jeden model, ktorý vás môže zaujímať. A to najmä vtedy, keď chcete pri nízkej hlučnosti „to najefektívnejšie“ na radiátor. Určité znaky Toughfan 14 Pro high-endu síce neprislúchajú, ale pokiaľ ide o ochladzovanie radiátorov, tak v tejto disciplíne ventilátor Thermaltake nemá príliš konkurenciu. Miesto v tichých zostavách si obháji. Aj keď…

Toughfan 14 Pro je jeden z mála 140-milimetrových ventilátorov s LCP rotorom. Model Toughfan 14 Pro je nástupca nePro (Toughfan 14) variantu Thermaltake, od ktorého sa odlišuje najmä geometriou lopatiek rotora. Kosovité zakrivenie zostáva, ale po novom (na Toughfan 14 Pro) sú lopatky väčšie a tým sa zároveň medzi jednotlivými lopatkami zmenšili aj vzájomné rozstupy. Je tak prirodzené, že okrem vyššieho prietoku vzduchu má byť pri rovnakej rýchlosti dosahovaný aj vyšší statický tlak.

S parametrami, aké Thermaltake uvádza, by mal Toughfan 14 na reštriktívnejších prekážkach porážať drvivú väčšinu konkurencie. Ventilátor TT sľubuje výrazne nižší úbytok prietoku vplyvom prekážky, než je napríklad u BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099). Ten má o dve lopatky menej, a aj vďaka tomu je pri rovnakých otáčkach tichší. Také (tichšie na rovnakú rýchlosť) menej lopatkové ventilátory obvykle bývajú, či už za vzor zoberiete Arctic P12 (5 lopatiek) alebo Phanteks T30 (7 lopatiek).

   

Menší počet lopatiek znamená aj menej interakcií pri sekaní vzduchu a tým pádom nižšiu hlučnosť. Teda pokiaľ ju (hlučnosť) nezvyšuje niečo iné, čo sú typicky tónové špičky z vibrácií na príliš dlhých (a pružných) lopatkách. Také by boli aj lopatky TF 14 Pro, pokiaľ by ich bolo pri zachovaní takto malých medzier menej ako deväť. Už i takto sú lopatky ventilátora Thermaltake pružnejšie ako u väčšiny 120 mm ventilátorov, ktoré sú takisto (ako TF 14 Pro) vyhotovené z LCP s podobnou hrúbkou v kritických miestach.

Medzera medzi špičkami lopatiek a tunelom rámčeka je nadštandardne úzka, iba približne 0,6 mm. To je na 140 mm ventilátor naozaj raritné a najmä v súvislosti s poslednými „ťažkosťami“ prototypov nových 140 mm ventilátorov Noctua vám môže napadnú, ako je na tom rámček s deformáciou pri inštalácii ventilátora na radiátor. To je prirodzene komplexnejšia téma a nedokážeme napísať, či k nej nikdy nedochádza (alebo či k nej nedochádza v miere, pri ktorej by mohlo dochádzať ku kolíziám rotora), ale rámček pôsobí stálym dojmom aj pri pôsobení vysokého montážneho tlaku. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal byť v nejakej situácii náchylný k skrúcaniu sa a k nežiaducemu zasahovaniu do lopatiek.

Nábežné hrany lopatiek Toughfan 14 Pro sú dlhé až 50 mm. Plocha lopatiek (cca 12040 mm2) je pre väčší rotorový rozbočovač o nejakých 3,5 % menšia ako u Noctua NF-A14, ale v porovnaní so 140 mm BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (už s o trochu priestorovo objemnejším rozbočovačom, ako má Toughfan 14 Pro) zase o nejaké 2 % väčšia.

Slabým miestom je mechanická časť s podpriemernou životnosťou, strednú dobu medzi poruchami Thermaltake uvádza „iba“ 40 000 hodín. Navyše, viaceré vzorky sa správajú rôzne, tie horšie jemne cvakajú. K takým sme sa dostali aj my. Intenzita cvakania sa pritom líši aj od polohy ventilátora. Nejde zase o nič netradičné, ale pri špičkových ventilátoroch, pokiaľ ide o nový kus, sú takéto objavy odhalujúce nižšie tolerancie pomerne ojedinelé. Tie sú príznačné skôr pre lacné modely, u ktorých sa výrazne tlačí na výrobné náklady. Podľa informácie jedného z našich čitateľov by na vine mohla byť poddimenzovaná fixácia magnetov vnútri ventilátora. Evidentne je to ale vždy trochu iné, čo sa týka vyhotovenia. U niektorých kusov (snáď väčšiny) v rovnakých polohách sa tieto nedostatky v akustike príliš neprejavujú.

Čo však treba pochváliť, je veľmi dlhý kábel. Spolu s konektorom má približne 90 cm a tým pádom všade dočiahne aj vo veľkých skrinkách. Možno je trochu škoda, že okrem vlastného konektora (na zapojenie motorčeka) nemá aj druhý konektor na pripojenie ďalšieho ventilátora. Možno je to ale aj preto, že Thermaltake nechce riskovať situáciu, kedy na jeden konektor základnej dosky zapojíte tri ventilátory, s ktorými by ste sa mohli dostať na 1 A, teda nad hranicu jeho zaťažiteľnosti.

Na spomalenie rýchlosti (z ~2080 ot./min na ~1535 ot./min) je v príslušenstve adaptér s odporom 20 ohmov. A okrem neho ešte aj radiátorové skrutky so závitom M3. Tie v balení ventilátorov obvykle nebývajú, ale aj týmto Thermaltake ukazuje, kde Toughfan 14 Pro vidí, na čo je optimalizovaný.

Okrem kusových balení s označením CL-F140-PL14BL-A a odporúčanou cenou 26 eur/cca 659 Kč sa Toughfan 14 Pro predávajú aj po dvoch (CL-F160-PL14BL-A) s MSRP 45 eur/cca 1140 Kč.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…

A pravdepodobne dostoja. K značným medzigeneračným zlepšeniam najnovších ventilátorov bude dochádzať z pomerne jednoduchých dôvodov. Vyšší prietok vzduchu a vyšší statický tlak pri rovnakých otáčkach má u Toughfan Pro jasné vysvetlenie v konštrukčných detailoch, na ktorých Thermaltake zapracoval. Je dosť možné, že sa pozeráte na ventilátory, ktoré v efektivite konečne porážajú Noctua NF-A12x25 aj pri rovnakej hrúbke profilu. Celý článok „Thermaltake pritvrdil. Ak Toughfan Pro dostoja špecifikáciám…“ »

 •  
 •  
 •  

Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake

Doteraz žiadne ventilátory a ARGB LED neboli vyrobené z polymérov tekutého kryštálu. Menia to až Toughfan 12 RGB a Toughfan 14 RGB. A keďže od pevnosti lopatiek sa výrazne odvíjajú aerodynamické vlastnosti, obzvlášť v reštriktívnom prostredí, v podaní Thermaltake pôjde o jedny z najefektívnejších efektných ventilátorov celkovo. Ak nie o úplne najefektívnejšie, geometriu na to Toughfany majú. Celý článok „Úplne prvé svietiace ventilátory z LCP sú od Thermaltake“ »

 •  
 •  
 •  

Thermaltake TG-60 je nový, snáď dostupnejší tekutý kov

Výber tekutých kovov je pomerne oklieštený. A aj to málo možností, (Thermal Grizzly Conductonaut a Coolaboratory Liquid Ultra/Pro) ktoré je určené na aplikáciu v počítačoch, má pomerne slabú distribúciu. Tú by mohlo zmeniť/zlepšiť) angažovanie sa Thermaltake, ktorý má predsa len širšie pole pôsobenia než vyššie spomínané firmy. Ich riešenie (TG-60) je náhrada bežných pást, ale s výrazne vyššiu tepelnou vodivosťou. Celý článok „Thermaltake TG-60 je nový, snáď dostupnejší tekutý kov“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (27) Pridať komentár

 1. Koreluje to s mojimi 12, za nylonovým filtrom sú tiché a robia riadny prievan, ale na šesťuholníkovej mriežke musel medzi ne ísť (kvôli zvuku) silikón…
  Ale čakal som aj tak vyšší nereštriktívny statický tlak 🙁

  1. Pri tých rýchlostiach (Toughfan 14 Pro) a hlučnosti je statický tlak na 140-milimetrový ventilátor slušný. S väčším celkovým prierezom sa zväčšuje aj plocha, cez ktorú v rámci pôsobenia spätného tlaku uniká viac prúdnic vzduchu, než ako u napríklad 120 mm ventilátorov. Špičkové 140 mm majú ale, samozrejme, výhodu vo vyššom prietoku na jednotku hlučnosti, takže ten úbytok prietoku (vplyvom relatívne nižšieho statického tlaku) vychádza z vyššieho základu (ako je u menších ventilátorov). Najvyšší statický tlak majú najmenšie ventilátory. Napríklad pri tomto 40 mm s 10 000 ot./min Alphacool uvádza až 11,92 mm H2O (aj keď v skutočnosti to bude tak deleno dva :)), ale je to teda vždy pri veľmi nízkom prietoku (<20,39 m3/h). 🙂

   1. Jasné, to rozumiem…ale myslel som v porovnaní s inými 14, napr. A14… predsa, má LCP a cca. typhoon geometriu lopatiek

    1. Mrkni na výsledky „Statický tlak cez radiátor“. Podľa niektorých nezmyselné merania, ale stále ich vnímam ako dobrý výskumný materiál na hľadanie rôznych korelácií. S radiátorom je dokonca dosahovaný vyšší statický tlak ako bez neho (bez prekážky), čo je pomerne paradoxné (neviem, či sme zaznamenali už niekedy niečo podobné, minimálne si nespomínam…). Každopádne, opakovane to takto škáluje a mohlo by to znamenať, že v interakcii s radiátorom pri tejto geometrii v tomto (140 mm) priereze sa radiátor podieľa na tom, aby mimo jeho vlastné pôsobenie (odpor radiátora) unikalo „jalovým“ prierezom menej vzduchu.

     Dobre to ukazuje aj na to, k ako nesprávnym záverom sa môže človek dostať, keď vychádza iba z P/Q kriviek, v rámci ktorých sa prietoku meria pri nulovom statickom tlaku a statický tlak zase pri nulovom prietoku. Predikcia „správania sa ventilátora v praxi, na radiátore“ z takýchto údajov tak bude práve v tomto prípade (TF 140 Pro) zavádzajúca.

     1. –„neviem, či sme zaznamenali už niekedy niečo podobné, minimálne si nespomínam…“
      Nepozeral som to všetko, ale pri hladine 39 dBA ma Deepcool FK120 na hrubom radiátore 1,07 a bez prekážok 1,02 [mm WC] … takže TF14 Pro nie je prvý … ale je určite prvý s tak výrazným rozdielom :-)…

      Možno by bolo zaujímavé zistiť ako sa to chová na ToughLiquid Ex Pro … možno to psychoakusticky optimalizovali na henten AIO … a bude tam dopadať ešte lepšie 😛 …ale to asi až v inom živote …alebo na planéte, kde majú viac ako 24 hod/deň 🙂

      1. „Deepcool FK120 na hrubom radiátore 1,07 a bez prekážok 1,02 [mm WC] … takže TF14 Pro nie je prvý …“

       A práve ten má veľmi podobnú geometriu lopatiek ako TF 14 Pro. Síce sa zvykne pripodobňovať Gentle Typhoon, ale tie (GT) majú výrazne kratšie nábežné hrany. Lopatky ventilátorov, ako sú Thermaltake TF 14 Pro či DeepCool FK120 vychádzajú „viac zo zákruty“, takže sú dlhšie.

       Takže ešte zopár takýchto výsledkov na viacerých ventilátoroch a môžeme sa do toho viac ponoriť a hľadať korelácie, ktoré môžu byť dobrý indikátor pri posudzovaní toho, ako sa pri predikciách do praxe (ne)dá vychádzať z P/Q kriviek. 🙂

      2. No tak třeba zrovna oproti FK120 má TF přinejmenším zdánlivě (těžko soudit z fotek s různou perspektivou) výrazně větší jalový průřez. Výsledky při nulovém průtoku se daly předvídat.

       1. Toto mala byť asi reakcia na môj komentár vyššie … tuto teraz sme rozoberali, že existuje v databáze ešte jeden ventilátor, ktorý má statický tlak na radiátore vyšší ako bez neho.
        Ale to čo píšeš/te je pravda…aj keď jalová časť priemetu je len jedna zložka rovnice.
        Taký FD Aspect 14RGB má oveľa väčšiu jalovú časť ako FD Venturi 14 napriek tomu má výrazne vyšší statický tlak s/aj bez prekážky (a to na veľmi podobných otáčkach).
        https://www.hwcooling.net/fractal-design-aspect-14-rgb-pwm-vacsi-prierez-vyssi-prietok-na-dba/
        https://www.hwcooling.net/fractal-design-venturi-hp-14-pwm-hlavne-zastavit-vibracie/

        1. — „to na veľmi podobných otáčkach“

         No, to ťažko povedať. Ako je uvedené v poznámke v kapitole s rýchlostnými meraniami:

         Poznámka: Uvádzané rýchlosti sú merané v nereštriktívnom prostredí, bez prekážok. S nimi budú ventilátory brzdené. Jeden viac, druhý menej, ale dosahované otáčky sa už budú trochu odlišovať. Nižšie sú väčšinou najmä v režimoch normalizovaných podľa rôznych hladín hluku.

         Ako vieš, tak vplyvom rôzneho odporu rôzne ventilátory (hlavne v závislosti od vlastností použitého motorčeka) reagujú rôzne. Na skúmanie týchto závislostí sa treba na veci okolo toho, ako to ktorý ventilátor má, sa treba zamerať zvlášť. Pre štandardné testy sa tieto sledovania vyškrtli, neprišlo mi to do praxe dostatočne prínosné. Respektíve dostupné časové okno na jeden ventilátor sa dá podľa môj názoru zaplniť užitočnejším spôsobom. Hoci áno, teraz by sa tieto údaje hodili. Získať sa však dajú ale aj spätne, vo vyhradených testoch iba pre vybrané ventilátory, o ktorých správaní sa chceme vedieť „ešte viac“. 🙂

        2. Určitě je možno tento vzor různě ladit a i dosáhnout vyššího výkonu při stejné úrovni hluku. Ale asi se shodneme, že dobrým předpokladem k dosažení vysokého statického tlaku je důraz na vysoký účinný průřez. Ve srovnání s FK120 je to jen očividné více než jinde. Vzal bych právě zavděk spíše srovnání aktuálnějších modelů, které už budou stát i na lepším součástkovém základu. Venturi už tady může doplácet na svůj věk.

         1. „… dobrým předpokladem k dosažení vysokého statického tlaku je důraz na vysoký účinný průřez. Ve srovnání s FK120 je to jen očividné více než jinde…“

          Jasné, to určite áno. S Bufom sme ale riešili niečo trochu iné. A síce, prečo je možné, že pri týchto ventilátoroch (TF 14 Pro a FK120) dochádza k javu, že je „cez radiátor“ dosahovaný vyyší statický tlak ako v situácii „bez prekážky“. Prietok vzduchu je, samozrjeme, nižší vždy. 🙂

          1. Jasně, já jsem v tom místě navázal, protože zmínil FK120. Už nebudu rušit 🙂

          2. Rozhodne nejde o žiadne rušenie a som fakt rád, že sa tu bavíme o hĺbavejších veciach. Na iných miestach obvykle stačí, že „niečo nejako vyšlo“ a „prečo práve tak“ býva už mimo záujem.

           Všeobecne je dobré hneď vedieť aj to, z akých dôvodov niektoré papierové parametre (napríklad tie pôvodné pri Apex Stealth Metal) nedávajú príliš zmysel. 🙂

       2. Určite nejde iba o jalový prierez, ale aj o výkon motora v danej záťaži, štruktúru materiálov a, samozrejme, v neposlednom rade aj o geometriu. A je x ďalších vecí, ktoré treba pri výsledkoch zohľadňovať/posudzovať…

        — „těžko soudit z fotek s různou perspektivou“

        V rámci prvej kapitoly sú všetky ventilátory fotené vždy z rovnakej perspektívy. Čelne zozadu i spredu. Malé rozdiely v uhloch, pod ktorými sú lopatky tvarované, ale prirodzene nejde.

 2. This fan occasionally makes a strange noise.
  The reason is that the magnets on the back are not tightly matched and are caused by collisions within the space. They will disappear after the magnets are fixed.

  1. Thank you for a possible explanation of the phenomenon described in the review. We have also added this statement of yours to the text of the article as a possible cause. Some units are indeed noisier and clack in some positions. The English version will be published on Wednesday and you are welcome to discuss it below. We would be glad if you could write something on this topic there and perhaps add some more details? Well, I will leave that up to you. 🙂

 3. 140mm vetraky maji prekvapive o dost nizsi zivotnost nez 120mm.
  Narazil jsem na tento fakt nedavno. Proc to tak je netusim, treba cinani pouzivaji stale stejne designy a materiialy na motureek i lozisko ?

  Kazdopadne by bylo zajimave udelat test, „prubezny“.
  Vzit alespon 5 vetraku, nastavit si testovaci provoz hodina toceni, 5 minut klid. Anechat to bezet 24/7.
  Kazde tri mesice pak udelat premereni hluku a otacek.

  PO roce (8,5 tis motohodin ) bychom ziskali zajimavejsi Vysledek.
  Zejmena pro pomer cena vykon. Pokud totiz vetrak po roce odejde, je tento pomer prachbidny a vyrobek nelze doporucit.

  1. Osobne by som skôr očakával, že nižšiu životnosť budú mať menšie ventilátory, pokiaľ sú postavené na rovnakom základe (rovnaký motorček, rovnaké ložiská…), pretože majú typicky vyššie pracovné rýchlosti. Otázka ale je, na aké nastavenie sa MTBF vzťahuje. Možné maximum? Minimum? Alebo nejaká normalizovaná rýchlosť? A vôbec, čo MTFB znamená, ako sa stanovuje (odhadom?). Nebol by namiesto strednej doby medzi poruchami zaujímavejší rozptyl?

  2. Pokud jsi narazil na obecně platný fakt, máš ho čím doložit a na co tedy takové testy? Nebo jde spíš o anekdotické pozorování?

  3. Ja ti neviem. Arctic MTTF neuvádza ale dáva rovnako dlhú záruku na 140 aj 120mm fany takže nepredpokladá pri 140mm kratšiu životnosť, Noctua uvádza pre všetky fany na ktoré som klikol (od 40mm do 200mm) rovnaké MTTF… kde máš tie rozdiely medzi rozdielnymi veľkosťami tých istých fanov?

   K tomu tvojmu návrhu testu, 5 vetrákov mám, Arctic P14 PWM PST, krútili sa 4 roky v 3 rôznych bedniach, absolútne nič im nie je, stále ich používam. 5 vetrákov check, viac ako 8,5tis motohodín check, stačí tak? 🙂

   1. == kde máš tie rozdiely medzi rozdielnymi veľkosťami tých istých fanov?

    pri patrani po velkem vetraku co vydrzi, jsem na nekolika forech, (ne nemam odkazy) narazil na uzivatele kteri si stezovali na to ze velke vetraky zvysuji svoji hlucnost vice (rychleji) nez male.

    Udaje vyrobcu jsou v dnesni dobe spise „pro ilustraci“. viz. zivotnost OLED, spotreba CPU, atd.

    == K tomu tvojmu návrhu testu, 5 vetrákov mám, Arctic P14 PWM PST, krútili sa 4 roky v 3 rôznych bedniach, absolútne nič im nie je, stále ich používam. 5 vetrákov check, viac ako 8,5tis motohodín check, stačí tak?
    Dik za info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *