Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Detaily Fractal Design Venturi HP-14 PWM

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované?

V rade Venturi má Fractal Design ventilátory HF (High Flow)HP (High Pressure, presnejšie asi High Static Pressure), z ktorých bude teraz predmetom záujmu model Hs vysP-14 PWM. To znamená 140-milimetrový ventilátor s podporou regulácie PWM, ktorý je konštruovaný najmä s ohľadom na efektívne ochladzovanie radiátorov.

Aby to nezostalo iba pri „frázach“, tak je dobré si vysvetliť nejaké dôvody toho, prečo takáto kategorizácia – na radiátory. A samozrejme nielen na ne, ale všeobecne do prostredí s vyššou reštriktivitou. Aj v porovnaní s novšími ventilátormi Fractal Design (Aspect a Prisma) si môžete všimnúť väčších lopatiek, predovšetkým širších, ktoré viac vypĺňajú medzery. Tým pádom je, pri inak veľmi podobnej geometrii (so stredne zakrivenými nábežnými hranami lopatiek) pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný vyšší statický tlak a teda menší pokles prietoku vzduchu cez prekážku. Toto platí iba pre rad Venturi HP, modely Venturi HF sú už naopak „deravé“ (s veľkými medzerami, ktoré nebudú tak dobre odolávať vyššiemu spätnému tlaku).

Lopatky ventilátora sú ozvláštené dvoma prvkami, ktoré majú zlepšovať aerodynamické či akustické vlastnosti. Jednak je to schod, ktorý sa tiahne pozdĺž každou lopatkou. Ten má slúžiť na potláčanie vstupných mikroturbulencií za účelom laminárnejšieho prúdenia na odtokových hranách, vďaka čomu sa zvyšuje dynamický tlak a tým aj prietok ventilátora. A to má potenciál sa diať ešte aj pri nižšej hlučnosti.

   

Na zníženie hlučnosti, respektíve potlačenie rezonančných frekvencií/tónových špičiek v určitých situáciách, slúžia aj malé zúbky v blízkosti ventilátorového rozbočovača. Tie Fractal Design pri novších ventilátoroch už nepoužíva. To je niekedy možno chyba, ako ukazuje aj priame porovnanie frekvenčnej analýzy zvuku ventilátorov Dynamic X2 GP-12 (ventilátor s týmito zúbkami) a Aspect 12 (bez zúbkov). Je pravda, že táto úprava je už v miestach s veľmi nízkym rozdielom tlakov a zdá sa, že na nej nemusí záležať, ale sem-tam sa jej prínos objaví. Takisto však môže byť kontraproduktívna (a hlučnosť naopak zvyšovať, na čo sme pravdepodobne narazili aj v našich testoch). Celkom určite je to však individuálne (prekážka od prekážky) a akékoľvek jednostranné tvrdenie by bolo nevhodným generalizovaním príliš komplexných javov.

V hierarchii ventilátorov Fractal Design sú modely Venturi HP-14 PWM nad Aspect 14 PWM. Nielen cenovo, ale aj konštrukčne. O robustnejšom vyhotovení rotora už zmienka padla (ešte na doplnenie, so 210 g sú Venturi o približne 35 % hmotnostne ťažšie než Aspecty) a dôležitý je aj rozdiel v hodnote MTBF. Zatiaľ, čo stredná doba poruchovosti Aspect 14 PWM je indexovaná na 90 000 hodín, tak u Venturi HP-14 PWM je to 150 000 hodín. To eventuálne odkazuje na dlhšiu životnosť ventilátorov Venturi, ktoré, mimochodom, namiesto klzných ložísk (vo ventilátoroch Aspect) používajú fluidné (FDB).

A potom je tu ešte jedna vec stavajúca ventilátory Venturi do vyššej triedy a vlastne najvyššej, akú Fractal Design má. Tou vecou sú kompletne gumené rohy. Tie ventilátory Aspect nemajú ani pogumované, čo, samozrejme, nie je pri nich nevýhoda, keďže ani tak neprenášajú žiadne vibrácie. Pri ventilátoroch Venturi je situácia trochu iná a ako uvidíte aj v testoch, tak pre elimináciu vibrácií je takáto úprava užitočná. Rohy sú navyše modulárne a vymeniť ich môžete za iný typ so 105-milimetrovou roztečou montážnych dier (namiesto 125 mm). To sa hodí vtedy, keď skrinka alebo spony chladiča štandardne podporujú iba menšie (120 mm) ventilátory, ale pokiaľ ide o veľkosť rotora, tak inak v danej situácii vyhovuje aj väčší formát.

Montážne rohy sa do drážky rámčeka iba nasúvajú, respektíve sa z neho vysúvajú (pre demontáž). Na svojom mieste vždy držia pevne a pripevnenie k skrinke je tradične cez samorezky, ktoré sa do gumeného materiálu zaryjú (a tiež ho nepustia). Rohy sú však naozaj mäkké (a tým pádom sa vyznačujú vysokou efektivitou), s tvrdosťou odhadom 25–30 Shore.

Okrem kompletne čierneho vyhotovenia sú ventilátory Venturi HP-14 PWM dostupné aj vo variantoch s bielym rotorom.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Nepřesvědčivé, u Fractalu člověk zbytečně připlácí za značku. A to říkám jako vyznavač Noctuy, nah.

    1. Ono sú Venturi HP-14 PWM už skoro 10 rokov staré ventilátory. Takže tá súčasná „priemernosť“ je príznačná dobe, v ktorej vznikali. Pri Noctua NF-A14 PWM je to podobné.

      1. Když ho člověk dostane se skříní Fractalu, nebo je fanda Fractal a ten ve skříních přizpůsobí perforace 120 mm pozic pro použití s větším průměrem… Může dávat smysl, ale z plezíru si ho člověk nekoupí, tomu brání cena.

        1. Ani neviem, či FD dával niekedy tieto ventilátory do skriniek. Väčšinou v nich bývajú Dynamic X2 alebo Aspecty (v novších alebo drahších/s ARGB LED)?

          1. Nevím o tom. Přitom se to nabízí, uchycení mohli vytěžit jako docela exkluzivní přednost. Nemyslíte?

            1. Ktovie, či by to dokázalo oceniť dosť ľudí. Dynamic (X2) a Aspecty sú výrazne lacnejšie. A keď má skrinka 3–4 ventilátory…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *