Efektne aj efektívne: Test Fractal Design Aspect 12 RGB PWM

Detaily Fractal Design Aspect 12 RGB PWM

Rotor zo starej školy s jedným malým aerodynamickým vylepšením, odstránené nedostatky série ventilátorov Dynamic a prídavok v podobe osvetlenia ARGB LED. Nájdu sa aj negatíva, no pri vhodne zvolenej aplikácii sa im môžete elegantne vyhnúť. Celkovo ale patria Aspecty Fractal Designu funkčne k tomu odladenejšiemu, čo je v súčasnej ponuke svietiacich ventilátorov k dispozícii.

Ventilátory Fractal Design Aspect sú cenovo medzi FD Dynamic X2FD Prisma. Varianty bez osvetlenia majú bližšie k Dynamic X2 a osvetlené zase k ventilátorom Prisma. My si teraz otestujeme osvetlené, ktoré by podľa ceny mali predstavovať akúsi „zlatú strednú triedu“. Zaujímavé bude porovnanie s Gelidom Zodiac (takisto ventilátor s ARGB LED). Ten je lacnejší, ale nízka cena sa u neho podpísala na pomerne závažnom nedostatku, ktorý sa Aspectov Fractal Design netýka.

Tvar rotora by sa dal označiť za tradičný. V svojom základe má tvar, ktorý bol donedávna vzorom pre drvivú väčšinu ventilátorov – sedem axiálnych lopatiek s pomerne širokou stranou pri rámčeku. Ale bez výraznejšieho zakrivenia nábežnej hrany.

Tento typ konštrukcií sa bude postupom času z trhu vytrácať a konštruktéri, ktorí správne prahnú po dosahovaní čo najvyššej efektivity, sa mu budú vyhýbať. Dôvod je ten, že výrobcovia počítačových ventilátorov už prišli na to, že výrazné zakrivenie nábežných hrán pracuje so vzduchom efektívnejšie – aerodynamicky maximalizuje pohyb v axiálnom smere.

Na rozdiel od toho geometria Aspectov intenzívne tlačí aj na zvyšné dve osi a na rámčeku tak dochádza k vyššiemu treniu. To znamená, že je táto tradičná konštrukcia s menším zakrivením lopatiek už prekonaná. Napriek tomu  je pre, povedzme lacnejšie ventilátory, stále atraktívna. Navyše, keď sa potlačia nedokonalosti obyčajnejších konštrukcii. Tie Fractal Design pri Aspectoch presahuje detailom, ktorý má zlepšovať aerodynamiku.

Všimnite si, že nábežná hrana začína na menšej hrúbke, než na akej lopatka po dvoch milimetroch pokračuje. Je tu akýsi schodík, ktorý má eliminovať na vstupe nežiaduce mikroturbulencie, ktoré znižujú prietok vzduchu. Nejedná sa o žiadny výmysel na podporu marketingu a priaznivé účinky tohto prvku sú vidieť aj na lepších výsledkoch oproti ventilátorom, ktoré majú až na tento detail podobný tvar rotora.

K lopatkám možno konštatovať, že majú priemernú pevnosť. Pre menšiu hrúbku (v kritických miestach do 1,6 mm) a vyššiu pružnosť k nejakým nežiaducim deformáciám dochádzať bude, ale menej, než u ventilátorov lopatkami z číreho materiálu, ktorý je obvykle ešte mäkšie. To je dobré i zdôrazniť, že hoci sú Aspecty osvetlené ventilátory, tak rotor nemajú z transparentného, ale z „bieleho“ plastu.

Rámček je pomerne jednoduchý, bez kónizovaného vstupu a výstupu, jednoducho valec s kolmými hranami. Rohy sú bez antivibračných podložiek, na základe čoho sa dá predpokladať, že sa budú naň prenášať zanedbateľné mechanické vibrácie. A veruže je v tomto smere medzi tými lepšími.

   

Pozoruhodné je ešte to, že oproti ventilátorom Dynamic už Aspekty nemajú výrezy na odtokovej hrane, pri puzdre motorčeka. Tie mali takisto znižovať parazitné turbulencie. Zrejme zase až také efektívne neboli. Presný dôvod, prečo ich Fractal Design z návrhu rotora Aspectov (a predtým už i zo starších ventilátorov Prisma) vyhodil, sa pokúsime zistiť a pokiaľ sa to podarí, tak túto informáciu do textu doplníme.

Kábel je dlhý (50 cm) a plochý. Síce bez opletenia, ale jednotlivé vodiče držia cez svoje izolácie pekne pokope. Na koncoch sú až štyri konektory. Napájací konektor motorčeka aj ARGB LED má totiž vedľa seba druhý konektor na eventuálne zapojenie ďalšieho ventilátora do série.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj

Na analýzu elektrických vlastností do externého testlabu zoberieme aj zdroj Fractal Design Anode. Ten síce nijakým spôsobom nezapadá do mozaiky ostatných, keďže sa jedná o zdroj s podporou staršieho štandardu ATX, oproti ostatným má aj výrazne nižší výkon a podľa značky 80 Plus Bronze sa predpokladá aj nižšia účinnosť, ale zase bude dobrý na ilustráciu toho, ako je na tom v porovnaní takáto nízkorozpočtová možnosť. Celý článok „Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod. Celý článok „Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie“ »

 •  
 •  
 •  

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Je fajn vidieť, že to z tých výsledkov dokážete takto trefne zachytiť do dvoch slov. 🙂

  2. Bude to znít možná trochu kacířsky, ale mi se „líbí“. Já mám pro to „arctic-like“ barevné provedení velkou slabost.

   1. Veľa čierno-bielych ventilátorov už ale Arctic nemá. Z ich ponuky vyskakujú buď celočierne alebo celobiele. A čierno-biele už iba v rámci kompletných chladičov nižších radov (s typicky neštandardizovaným rámčekom)?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *