Dynamic X2 GP-12 PWM: Fractal Design vie, čo dáva do skriniek

Detaily Fractal Design Dynamic X2 GP-12 PWM

Niekedy ani nedostanú šancu a hneď sú nahradzované inými, „lepšími“. Reč je o ventilátoroch, ktoré bývajú predinštalované v počítačových skrinkách. Jedny také si teraz i otestujeme a hoci existujú dôvody, prečo Dynamic X2 GP-12 (PWM) vymieňať, ale dajte si pozor na to, aby ste si nepohoršili. Nejde totiž o úplné obyčajné ventilátory. Dokonca majú viac špecifických prvkov upravujúcich aerodynamiku a akustiku.

Aké sú dôvody na vyhodenie pôvodných ventilátorov zo skrinky? Odhliadnuc od poruchy to býva pre príliš vysoké minimálne otáčky a tým pádom vyššiu hlučnosť, než je požadovaná alebo pre rapkanie motorčeka, dunenie či len tak z presvedčenia (či nevedomosti?) – dodávaný ventilátor nemôže byť „nič dobré“.

Medzi ventilátory, ktoré sa často objavujú skrinkách, patria aj sú Fractal Design Dynamic X2 GP-12. Obvykle síce vo variantoch s DC reguláciou, ale model PWM, ktorý si teraz otestujeme, sa v iných prvkov neodlišuje. Isteže, Dynamic X2 GP-12 môže mať vyššie minimálne otáčky, ale inak je rotor i motor rovnaký. Len tu máte teda navyše ten PWM ovládač.

Formát ventilátora je 120 mm s hrúbkou 25 mm. Za štandardný môže považovať aj základný tvar rotora so siedmymi širokými lopatkami. Sú na nich však dva detaily, ktoré by mali zvyšovať aerodynamickú efektivitu pri súčasnom znižovaní hlučnosti. Respektíve presnejšie pri vyrovnávaní frekvencií zvukového spektra.

Tesne (2 mm) za nábežnou hranou je 0,3 mm vysoký a 0,9 mm široký výstupok, ktorý sa tiahne celou dĺžkou lopatky. Ten by mal na vstupe mierniť turbulentné prúdenie, vďaka čomu má ventilátorom pretiecť viac vzduchu. Do nejakej miery to fungovať určite bude, ale 148,8 m3/h si Fractal Design v špecifikáciách trochu (dosť) prifarbil. V konečnom dôsledku na tom zase ale až tak nezáleží. Podstatne dôležitejší než absolútna hodnota je pomer voči konkurenčným ventilátorom.

   

A potom sú tu ešte zúbky na odtokovej hrane, blízko puzdra. K stredu rotora sa dynamický tlak a vplyv na celkový prietok vzduchu znižuje, ale je to stále miesto, kde je prúdenie stále silno turbulentné a podieľa sa na celkovom zvukovom prejave. V snahe dosiahnuť čo najtichšiu prevádzku sa i tu Fractal Design snaží o akúsi „laminarizáciu“. Redukcia turbulencií tam, kde sa nevyžadujú, vedie prirodzene aj k zníženiu vibrácií. Ventilátor dokonca nemá žiadne antivibračné vypodloženie (typicky v rohoch). My už ale teraz, po analýze vibrácií, vieme, že ho nepotrebuje.

Rámček oproti iným príliš nevybočuje, vstup aj výstup je vhodne formovaný do lievika a pre rotorom je dostatočne predsadený na montáž nespevneného nylonového filtra. To, ako už viete zo starších testov, zase až také samozrejmé nebýva. Od primárne systémového ventilátora sa ale prirodzene počíta s čo najširšou kompatibilitou prachových filtrov. V tomto kontexte (systémového ventilátora) si všimnite, že ventilátor má vysoký statický tlak. A v tomto prípade udávané parametre na rozdiel od hodnôt prietoku vzduchu potvrdzujú už i naše merania. Výška statického tlaku hrá úlohu aj v prípade systémových ventilátorov, špeciálne pri použití na reštriktívnych mriežkach.

Ete zopár útržkovitých bodov: Použité ložiská sú klzné rifle. Kábel ventilátora je plochý a dlhý, má až 50 cm. V rámci príslušenstva sa dodávajú iba samorezné skrutky.

Za pomerne priamu konkurenciu môžeme považovať ventilátory BeQuiet! Pure Wings 2, SilentiumPC Fluctus 120 PWMNoctua NF-P12 redux-1700. Všetky sa predávajú za podobné peniaze, 11–13 eur.

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test. Tento ventilátor mám na výfuku zo skrinky 6 rokov a zatiaľ ide bez najmenších problémov.
    Už je potestovaných viacero ventilátorov tak som si vybral svojích favoritov: testovaný X2 GP-12, Noctua Redux, Pure Wings 2, BioniX P120.
    V priemere GP-12 je horšia verzia Noctuy.
    Pure Wings 2 je väčšinou pozadu a šúcha o nylonový filter.
    Nebyť vibrácií BioniX P120 by bol pre mňa jasný víťaz.
    Viete tieto ventilátory zhodnotiť po zvukovej stránke?

    1. Ak má isť o systémový ventilátor a cieľom má byť čo najtichší chod, tak GP-12 je mimo hru už len pre to vrčanie. Vždy je síce slabšie ako aerodynamický zvuk prúdenia, ale stále je obsiahnuté vo výraznej miere a s Pure Wing 2 ani NF-P12 redux sa to preto veľmi nedá porovnávať. U BioniX P120-ARGB pozor, ten pri viacerých aplikáciách duní, najmä pri nižších otáčkach a pre tie vysoké vibrácie sa môže zvuk celého systému s tými ventilátormi rôzne meniť ešte v závislosti od konštrukčných vlastností skrinky a k lepšiemu to zrejme nebude, špeciálne pri tak tenkyćh plechoch, aké sa dnes používajú aj vo vyšších kategoriách.

      NF-P12 má zase na mriežkach podobne ako GP-12 intenzívnejšie „huuu“, ale teda aspoň nevrčí. Pure Wings 2 je bez frekvenčných špičiek za každých okolností, preto mu možno dať za akustické vlastnosti najlepšiu známku. V tomto smere ma teda ešte celkom prekvapil Gelid Zodiac, ten na mriežke znie podobne ako PW2, ale zase má iné muchy.

      1. Ďakujem za zhrnutie. Neviem ako som na to citlivý, plus žijem v bytovke, ale na GP-12 som nejaké vrčanie postrehol iba keď bolo ticho v noci a ucho som mal skoro nalepené na ventilátor.
        Ohľadom vrčania sa stále zamýšľam ako veľmi je to ovplyvnené variáciou vo výrobe a ako je to vlastnosť rady. Mal som dvojbalenie Corsair ML140 keď prišli na trh. Z prvého vrčali výrazne obidve. Úspešne som ich zreklamoval. Tie z druhého dvojbalenia vrčali oveľa menej ale pri jednom to bolo pocitovo ako keby človek kúpil najlacnejší fan a druhý keď sa dal do uzavretej skrinky pod stôl bol počuť iba v noci.

        1. GP-12, teda ten DC ventilátor, čo sa dáva do skriniek, môže mať trochu iný motorček ako GP-12 PWM. Ale áno, to rapkanie je pomerne slabé, ale zase silnejšie ako to, čo počujem iba s uchom nalepeným na motorčeku. V tom zvuku zvuku ho vlastným sluchom (nie mikrofónom :)) zreteľne registrujem aj z metra. Samozrejme v tichu noci, popri dennom ruchu sa stratí.

          Jasné, niektoré ventilátory rovnakého modelu sa kus od kusa často správajú trochu inak, aj čo sa týka intenzity vibrácií. Obzvlášť sa to deje u lacnejších modelov, pri ktorých sú väčšie kvalitatívne tolerancie. Preto, aby sme sa vyhli zanášaniu ojedinelých anomálií do výsledkov, vždy pri meraniach vychádzame z viacerých vzoriek.

          Inak u týchto ventilátorov s dlhým životným cyklom sa môže stať pokojne aj to, že majú dnes iný motorček ako na začiatku. Keď sa s iným dosiahnu rovnaké špecifikácie, tak neexistuje ani potreba ventilátor označovať ako novú revíziu. Súčiastky sa v priebehu času pomerne bežne vymieńajú aj u iných komponentov a zrovna sa mi vybavuje výmena radiča v SSD Viper VPN100, čím sa Patriot tusím pochválil až po odhalení používateľom. Teraz mi napadá, že u ventilátorov je to možno i dobrý námet na článok… porovnať konštrukčné detaily rovnakých modelov s rôznymi rokmi výroby. A čím väčší rozdiel na časovej osi bude, tým lepšie. Ale asi to bdue až neskôr, po veľkom rozbore ložísk, na ktorý sa dostane možno ešte tento rok. 🙂

            1. Je ešte zopár ventilátorov vo fronte, ktoré treba zmerať skôr, aby bolo hodnotenie NF-A12x25 čo najrelevantnejšie. Ale snáď všetko zvládneme ešte tento rok. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *