Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Přetaktování 65W procesorů Alder Lake konečně výhodně: už nejsou třeba paměti DDR5

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4.

Jde o desku MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4, která by měla být první, nebo aspoň jednou z prvních, která funkci přetaktování přes BCLK zkombinuje s pamětí DDR4. Dosud totiž bylo podporované jen na modelech s pamětí DDR5. Jejich cena sice již začala klesat, ale přece jen dost zvyšují cenu sestavy, což je v rozporu se smyslem BCLK přetaktování 65W procesorů (kterým je ušetřit).

Tip: Zamčené 65W procesory Alder Lake se dají přetaktovat. Přes BCLK 5,2 GHz na Core i5-12400

Deska od MSI je microATX se čtyřmi sloty pro paměti DDR4 (mají údajně umožňovat OC až na DDR4-4800). Zároveň nechybí slot PCIe 5.0 ×16 pro grafiku a deska poskytuje i dva sloty PCIe 4.0 ×4 pro NVMe SSD. Vedle Wi-Fi 6E (802.11ax) a Bluetooth 5.2 má i 2,5Gb/s Ethernet (použitý je Realtek 8125).

Specifikace MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4 (zdroj: chi11eddog)

A ve výbavě jsou i dvě USB-C. Jedno s rychlostí SuperSpeed USB 10Gbps, ale druhý port podporuje rychlejší standard USB 3.2 Gen 2×2 (SuperSpeed USB 20Gbps). První 10Gb/s USB-C z obou portů je formou vývodu na čelní panel skříně, což pořád není samozřejmost. Tato deska tedy vypadá, že jí prakticky nic důležitého nechybí. I chlazení napájecí kaskády vypadá robustně, i když nevíme, kolik fází a jakého typu se pod ním schovává.

Generátor taktu Renesas RC26008 na desce MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4 (zdroj: chi11eddog)

Podpora přetaktování zamčených procesorů pomocí zvyšování BCLK je umožněná osazením přídavného generátoru taktu, kterým by měl být čip Renesas RC26008. Jeho fotografii na PCB ukázal leaker Chi11eddog, který na tuto desku upozornil na Twitteru.

Generátor taktu Renesas RC26008 na desce MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4 (zdroj: chi11eddog)

Podle tohoto zdroje se prý MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4 začne prodávat příští měsíc, takže už zájemci o levné přetaktování Core i3 a i5 nebudou muset čekat moc dlouho. Zatím však neznáme cenu, na které bude dost záviset. MSI již prodává model MAG B660M Mortar WiFi DDR4, který u nás ve větších e-shopech najdete za ceny začínající okolo 4400 Kč (na Slovensku 177 €) a snad by měl být základem tohoto nového modelu. Verze Max přinášející podporu BCLK OC by asi logicky měla stát víc, ale o kolik víc to bude, to teprve uvidíme.

Zdroje: Tom’s Hardware, Chi11eddog

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Keď sa odstavia E jadrá: Core i5-13400F vs. Core i5-12400(F)

Po vypnutí malých (E) jadier sa z Core i5-13400(F) stáva 6-jadrový procesor s 12 vláknami rovnako, akým je starší model Core i5-12400(F). Aj takéto medzigeneračné porovnanie je vedľajší efekt testov, ktorých hlavným cieľom je poukázať na vplyv E jadier nielen na výpočtový a herný výkon, ale i aj na prevádzkové vlastnosti. K najväčším rozdielom dochádza v situáciách, do ktorých sa bežné počítače dostávajú najčastejšie. Celý článok „Keď sa odstavia E jadrá: Core i5-13400F vs. Core i5-12400(F)“ »

 •  
 •  
 •  

Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core

Už jsme psali o vydání mobilních procesorů Intel Core 13. generace „Raptor Lake“. Mezi těmi tentokrát chyběly levné modely Pentium a Celeron, kterým Intel po 25 (30 u Pentia) letech dal padáka. Pro tuto oblast má ale Intel nachystaného něco nového – procesory Alder Lake-N používající samá malá jádra E-Core, ale v počtu rovnou osmi kusů. Tato evoluce „Atomů“ ponese označení „Intel Processor“, ale osmijádra už si troufají slout Core i3. Celý článok „Intel uvádí Alder Lake-N: next-gen levné procesory s osmi E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *